Announcement

Collapse
No announcement yet.

Final Fantasy XIII

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • ναι αλλα εσυ φαρμαρες μερικα τρισεκατομμυρια chips μερικα chapters πριν

    Comment


    • Πάντως έφτασα στην Oerba, τι ownage ατμόσφαιρα είναι αυτή; Α ρε μου έλειψαν οι διάδρομοι, η dungeon αίσθηση, τα πολλά cut scenes . FF XIII is SO fucking GREAT!

      Comment


      • η μοναδικη η ατμοσφαιρα στο oerba village που δημιουργηται απο το soundrack σε αυτο το σημειο μου εφερε στο νου την αντιστοιχη ατμοσφαιρα στο eruyt village του ff12..ειχα αφησει το χειριστηριο θυμαμαι και ειχα αφεθει στο καμματι, παραλιγο να παθω το ιδιο και στο oerba

        amazing instrumental....http://www.youtube.com/watch?v=mpiMDhZ74MQ

        Comment


        • ναι αλλα εσυ φαρμαρες μερικα τρισεκατομμυρια chips μερικα chapters πριν
          Oxi kai trisekatommyria, kamia 100 peripou
          "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
          But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
          Kindred, this blade and I.
          "

          "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
          Greek Gaming Videos
          Greek Final Fantasy Forum

          Comment


          • Πόσο έπος το CGI όταν μπουκάρεις ξανά στην Cocoon . Αποφάσισα να πάω για τερματισμό και να ασχοληθώ ύστερα με extras. Είπα μάλιστα να δοκιμάσω, τώρα που μπήκα στην Cocoon, νέα ομάδα, έβαλα επομένως τους Snow-Vanille-Sazh. Ρε γμτ, γιατί η τέλεια ομάδα μου φαίνεται και πάλι η Light-Hope-Fang ;

            Comment


            • Snow Hope Fang for me.
              "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
              But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
              Kindred, this blade and I.
              "

              "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
              Greek Gaming Videos
              Greek Final Fantasy Forum

              Comment


              • Εγώ σκεφτόμουν να διώξω Sazh και να βάλω Hope... Dunno η ομάδα Light-Hope-Fang είναι άψογη, σα μοναδικό μειονέκτημα βρίσκω τα σχετικά χαμηλά ΗΡ (είναι ο συνδυασμός με τα λιγότερα ΗΡ ως τώρα). Θα κοιτάξω λίγο ακόμα, αν και παλι στην αρχική μου τριάδα θα καταλήξω, πλέον τα έχω όλα εξάλλου (από ικανότητες). Δε μου αρέσει να χειρίζομαι sentinel πάντως, και να έβαζα Snow σαν leader πάλι θα έπρεπε να έχω ένα δεύτερο sentinel, οπότε γυρνάμε στο Snow Hope Fang, όπου έχουμε 2 sentinel, 2 commando, 2 ravager, 1 synergist, 1 saboteur, 1 medic. Στο παλιότερο party είχα 2 medic και 1 sentinel, κάτι που μου κάνει αρκετά πιο ισορροπημένο. Whatever, μόλις έσφαξα ένα μικρό Adamantoise ^^ . *γουτσουγουτσου

                Comment


                • αντε να τα χιλιασεις τα adamantoises ειδικα τα μεγαλα! (πιστεψε με θα το κανεις)

                  Comment


                  • Δεν κουράστηκε κανένας σας προς το τέλος του παιχνιδιού; Γενικά όσοι το τερμάτισαν ας πουν συνολικές εντυπώσεις και ας κάνουν μία κριτική για τη δομή του τίτλου, τη γραμμικότητα, τη γενικότερη δυσκολία κτλ. Αν δεν κάνω λάθος είμαι προς το τέλος του τελικού dungeon και νιώθω τον κορεσμό να ξεχειλίζει. Κωλύομαι να εκφράσω μία ολοκληρωμένη άποψη, όταν το τερματίσω θα πω συνολικά πώς μου φάνηκε το παιχνίδι. Πάντως αυτή τη στιγμή δεν έχω και την καλύτερη των εικόνων.

                    Comment


                    • Δεν σου άρεσε το Eden;
                      sigpic

                      Comment


                      • Na sou pw gia final Dungeon kai egw ksenerwsa ligo, alla genika pistevw pws to mono lathos pou kanei to paixnidi einai na sou dinei to teliko level AFOU to termatiseis...

                        Dhladh entaksei poios perimenei na asxolhtheis, afou deis ton termatismo?
                        Anyway egw emeina poly efxaristhmenos pantws, twra kanw tid bits apo diafora pragmatakia, pernw trophies ktl ktl sxedon exw teleiwsei mia gi apanta kai me afto to FF
                        "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                        But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                        Kindred, this blade and I.
                        "

                        "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                        Greek Gaming Videos
                        Greek Final Fantasy Forum

                        Comment


                        • Οπτικά ήταν πολύ καλό το όλο σκηνικό, σαν σχεδιασμό dungeon οκ, όπως όλα τα υπόλοιπα ήταν. Μια αισθητή διαφοροποίηση ήταν το Taejin's Tower χωρίς βέβαια να είναι τίποτα τρομερό.

                          Από περιοχές γενικότερα, Palumpulum σίγουρα ήταν η πρώτη πολύ καλή περιοχή που συνάντησα και μετά Palamesia που είναι και η αγαπημένη μου.
                          sigpic

                          Comment


                          • Nai "PalumPolum" opws FF4 "Palom" kai "Polom" kai "Palamecia" opws FF2 "Emperror Mateus Palamecia", smooooth SE stuff
                            "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                            But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                            Kindred, this blade and I.
                            "

                            "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                            Greek Gaming Videos
                            Greek Final Fantasy Forum

                            Comment


                            • Originally posted by Ground_zero View Post
                              Nai "PalumPolum" opws FF4 "Palom" kai "Polom" kai "Palamecia" opws FF2 "Emperror Mateus Palamecia", smooooth SE stuff
                              Πω τι μου θύμισες ! Τα δίδυμα Porom και Palom. Τελικά η Square Enix μετέφερε παλιότερα ονόματα εκεί. :xp:
                              sigpic

                              Comment


                              • Παιδιά spoilers παρακάτω, μη διαβάσετε όσοι δεν είστε κοντά στο τέλος.






                                Η Eden σα σχεδιασμός (γραφικά και ατμόσφαιρα) μου άρεσε και μάλιστα πάρα πολύ, αλλά gameplay wise έχω κουραστεί. Το παιχνίδι είχε το δυνατότερο ξεκίνημα ever, οι 20 πρώτες ώρες ήταν απίστευτα τέλειες. Από εκεί και ύστερα άρχισε λίγο να πέφτει η όλη κατάσταση στα μάτια μου. Γραμμικότητα, ασταμάτητες μάχες κτλ, τα είπα και νωρίτερα. Μετά έρχεται η Gran Pulse, λες οκ εδώ θα δούμε τα πάντα, στην ουσία όμως δε βλέπεις τίποτα. Το σενάριο μένει στάσιμο μέχρι τον τερματισμό, με μοναδική εξέλιξη το ότι η Fang ήταν το Ragnarok και όχι η Vanille. Επίσης βλέπεις πόσες όμορφες περιοχές, αλλά δε μαθαίνεις τίποτα για αυτές, δε μένει το παιχνίδι λίγο στον κόσμο της Pulse, να σου πει τι συνέβη εκεί πέρα, να επισκεφτείς μία ακόμα περιοχή σαν την Oerba. Ναι, στην τελική δώσε μας μία παραπάνω πληροφορία, κάνε κάτι. Η Pulse δεν είναι τεράστια, είναι μία πάρα πολύ μικρή περιοχή που την έκαναν τεράστια για την αίσθηση της κλίμακας και μόνο...

                                Επιστροφή στην Cocoon, ένα 15ωρο dungeon max μόνο και μόνο για να πας στον τελικό. Δεν έφτασα ακόμα εκεί, το σενάριο παραμένει όμως ακόμα στάσιμο. Πέρασαν 30 ώρες από τότε που τελείωσα την 5th Ark και το σενάριο (εδώ και 30 ώρες) δεν έχει εξελιχθεί ούτε στο ελάχιστο. Δίνεται βαρύτητα στο δέσιμο των χαρακτήρων, με αυτό είμαι σύμφωνος, αλλά για κάποιο λόγο αυτό το δέσιμο δε με συγκινεί. Θέλω πολύ να δω πώς κλείνει, με την καμία όμως δε μιλάμε για ένα από τα καλύτερα σενάρια σε FF. Εγώ θα το χαρακτήριζα ως από τα χειρότερα σενάρια σε FF, αν δεν είχε αυτό το τόσο όμορφο setting.

                                Από άποψη δομής τώρα. Πέραν του ότι είναι μία γιγάντια ευθεία, το παιχνίδι δε δίνει τίποτα στον παίχτη για να παίξει, πέραν από 50-κάτι missions και άπειρες ώρες farming για τα trophies. Το battle system, όσο καλό και να είναι, δε σου δίνει πολλές επιλογές, περιορίζεσαι στην ίδια ακριβώς στρατηγική από την αρχή σχεδόν του παιχνιδιού, η οποία τακτική δεν επιτρέπει καμία απόκλιση, γιατί έτσι είναι φτιαγμένο το παιχνίδι: να παίζει με ένα συγκεκριμένο τρόπο. Μακάρι να το κρίνω επιφανειακά αυτή τη στιγμή, θα ήθελα να το συζητήσουμε πάντως για να μου πείτε κι εσείς τη γνώμη σας. Να σημειωθεί εδώ ότι δεν έχω κάνει κανένα mission πέρα από το mark 32.

                                Επίσης, το Χ (που είναι το πιο κοντινό στο ΧΙΙΙ FF) το βρίσκω απείρως καλύτερα δομημένο. Το ΧΙΙΙ έχει ένα καλύτερο setting και ένα απείρως καλύτερο cast, το σενάριο όμως του Χ overall το θεωρώ καλύτερο, κυρίως γιατί εκεί υπήρχε μόνιμα μία εξέλιξη, μάθαινες συνέχεια κάτι νέο για τον τεράστιο του κόσμο, υπήρχε κάτι που σε έκανε να θέλεις να το προχωρήσεις (πέραν των μαχών και του cut scene στο τέλος). Το ΧΙΙΙ, μετά την είσοδο στην Pulse (btw γιατί πας στην Pulse; :xp: ), ακολουθεί μία παύση μέχρι το τέλος του παιχνιδιού, με ένα ελάχιστο ίσως διάλειμμα στην Oerba (ΔΕΙΞΤΕ ΜΑΣ ΚΙ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ PULSE). Έπρεπε να κρατήσουν το pacing των πρώτων 20 ωρών, εκεί τα πράγματα σε απογείωναν.

                                Το σενάριο overall μου κάνει πολύ generic πάντως, δε μου άρεσε ιδιαίτερα. Είναι ενδιαφέρον, δε λέω το αντίθετο, αλλά θα μπορούσαν να βάλουν κι άλλο πράγμα μέσα. Δε γίνεται να σου γίνεται γνωστό όλο το σενάριο από την εισαγωγή του παιχνιδιού και να μένει από εκεί και πέρα στάσιμο για όλο το υπόλοιπο παιχνίδι... Αισθάνομαι ότι έχω δει την εισαγωγή και τώρα είμαι έτοιμος να βγω στο world map (FF VII...).

                                Γκρίνια γκρίνια γκρίνια, ξέρω, θα ήθελα όμως να ακούσω και την άποψή σας πάνω σε όλα τα παραπάνω. Έχω άδικο, που κάνω λάθος κτλ, χαλαρά. Πάντως δε θέλω να νομίζετε ότι δε μου άρεσε σαν παιχνίδι, το χαίρομαι πάρα πολύ, απλώς κάποια πράγματα με απογοήτευσαν.

                                Comment

                                Working...
                                X