Announcement

Collapse
No announcement yet.

Console vs PC vs Cloud gaming (remove amulet of logic before entering)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Η πρωτη σου φραση δειχνει το mentality του κλασικου κονσολα, altair #2.
    This was the answer that you both needed and deserved.

    Οσο για το αν ειναι το GoW και το καθε GoW το παιχνιδι της χιλιετιας, τουλαχιστον παιξτο πρωτα και μετα πες μας την αποψη σου. Ειλικρινα ωρες ωρες δεν μπορω να σας καταλαβω, αν εσεις πειτε οτι το GoW ειναι ''φαιδρο μπροστα στην ανωτεροτητα του pc σας'' ή ''σιγα το game που θα μεινω και με το στόμα ανοιχτο'' χωρις καν να εχετε ασχοληθει ειναι οκ, αν απο την αλλη ερθεις εσυ να μου προτεινεις ενα pc exclusive που δεν το εχω παιξει και σου απαντησω σιγα τη μλκ, τοτε εχω το ''κλασσικο mentality κονσολα''. Δηλαδη εσυ σε ολη αυτη την κουβεντα τι mentality εχεις? Του αντικειμενικου gamer?

    Προσπαθουσαμε να κανουμε μια legit συζητηση για τα κοστη αλλα επρεπε να πεταχτειτε παλι altair και λοιποι να κανετε flame
    Τωρα σοβαρα? Με τετοιες αναρτησεις εσυ προσπαθεις να κανεις legit κουβεντες? Εδω και τοσα posts και εσυ και ο BB στην ουσια παρακαλατε η κουβεντα να παρει την μορφη που πηρε με αυτα που λετε.
    Last edited by nooto; 07-09-2019, 07:42 PM.

    Comment


    • Το gow τρέχει άνετα και στο ps3 όσο παίζει και στο mgs5 και στα δυο . Το mgs5 σχεδιάστηκε με τις προδιαγραφές του ps3 . Δεν είναι καθαρός next gen τίτλος , η μόνη διαφορά η hd αναλύσεις και κάποια πρόσθετα γραφικά για το ps4 . Αυτό κάνουν και στο pc . Βάζουν κάποια πρόσθετα γραφικά η χωρίς να αυξάνουν πολυγωνα, και μετά πετάγεται ο κατσαπλιάς pcακιας γεμάτος με εμετό από την χαρά να πει την μαλακια του. Θυμαμαι το 2007 με το crysis που έγραφαν στα σιχαμαρα φόρουμ πως δεν μπορεί να το παίξει στο ps3. Ότι τα racing δεν θα εχουν 60 καρε για το ps3 . Το 2012 στο σηχαμερο gameover έλεγαν ότι το mgs5 είναι για next gen και ότι δεν μπορεί να το τρέξει στο ps3. Και αλλά τέτοια . Παιζω το silent hill 2 ακόμα στο ps2 και τέτοιο optimaization δεν βλέπω ούτε σε pc με 1000 ευρώ . Μέχρι και στο DF τους ξεφτιλίζουν

      Comment


      • Originally posted by Raf View Post
        Δεν θα σχολιάσω την ουσία του θέματος, άλλωστε έχουν εκφραστεί εύστοχα ο Deus και άλλοι. Θα πρέπει να σχολιάσω όμως το ότι, σε γενικές γραμμές πάντοτε, οι δυο αντιμαχόμενες πλευρές έχουν μια βασική ποιοτική διαφορά στην έκφραση των επιχειρημάτων τους.

        Παραβλέποντας το τετριμμένο της συζήτησης, η οποία μάλλον δείχνει πως ο έφηβος μέσα μας ζει και βασιλεύει --και δεν είναι κακό-- παρατηρώ πως οι κονσολάδες αυτό που κάνουν στην ουσία είναι να υπερασπίζονται τις προτιμήσεις τους χρησιμοποιώντας τη γλώσσα της κοινής λογικής απέναντι στο ισοπεδωτικό σκεπτικό του πισά που μπορεί να συνοψιστεί ως "με τις επιλογές που εγώ έχω κάνει βρίσκομαι σε θέση πιο προνομιακή απο εσένα". Σκεπτικό από το οποίο δεν απουσιάζει εξολοκλήρου η αλήθεια, καθώς πράγματι δεν μπορεί να αμφισβητηθεί η ευελιξία και η ιπποδύναμη που υπό προυποθέσεις έχει το PC σαν πλατφόρμα gaming.

        Το πρόβλημα δεν είναι τα διπλά στάνταρ, ούτε οι χοντρές γενικεύσεις, ούτε οι ανακρίβειες που έχουν ειπωθεί σε αυτή τη μεγάλη κουβέντα. Το πρόβλημα αρχίζει όταν υποτιμώνται οι διαφορετικές ανάγκες και προτεραιότητες του άλλου. Πίσω απ' αυτό νομίζω κρύβεται αδυναμία κατανόησης του διαφορετικού, και όταν γίνεται είναι ενοχλητικό, δεδομένου πως κανείς μας πια δεν είναι εφηβάκος. Ευτυχώς πλέον βρίσκομαι σε φάση όπου η φυσική μου αντίδραση στις παπαριές είναι να παίρνω στα σοβαρά όλο και λιγότερο όποιον τις πετά.

        Κι από την άλλη, για να το ελαφρύνουμε, το σκηνικό είναι λίγο κωμικό. Από τη μια έχουμε έναν πρώην μουτζαχεντίν σονάκια που κάθε λίγα χρόνια αποφασίζει να κουράζει για διαφορετικό λόγο. Από την άλλη έχουμε ατόφιο πισά αλλά με meme-status μπρίκι που προσπαθεί να πείσει κάποιον πως το PC είναι οικονομικότερο άθλημα απ' όσο νομίζουμε.

        Κατά τα άλλα για να επαναλάβω αλλιώς αυτό που ειπώθηκε πιο πάνω: σκόρδο κρεμμύδι.

        Χαχα ποια ποιοτικη διαφορα ρε συ ραφ λολ. Ποιο ειναι το ισοπεδωτικο σκεπτικο μου και ποια ειναι η κοινη λογικη του κονσολα? Οι κονσολαδες τελικα την εχετε δει πολυ ανωτεροτητα και παιζει τρελο circlejerking.

        Σε οτι γραφω ειμαι οσο πιο αντικειμενικος γινεται, λεω την αποψη μου και οποιος διαφωνει το λεει και συνεχιζει η κουβεντα. Το οτι διαφωνω σε μερικα πραγματα σημενει πως ειμαι ισοπεδωτικος και λαθος και σε οτι λενε οι κονσολαδες εχουν 100% δικιο και ειναι η κοινη λογικη?

        Το PC ειναι κατα την γνωμη μου και την εμπειρια μου οικονομικοτερο αθλημα και εχω κανει οτι μπορω να το αποδειξω με επιχειρήματα, στο χερι σου και οποιου αλλου να μου δειξουν πως ειμαι λαθος. Μονο ο deus εκανε τον κοπο να μιλησει για τις τιμες στα games. για τους υπολοιπους ειμαι ισοπεδοτικος γιατι δεν συμφωνω, οκ.


        Originally posted by nooto View Post
        This was the answer that you both needed and deserved.

        Οσο για το αν ειναι το GoW και το καθε GoW το παιχνιδι της χιλιετιας, τουλαχιστον παιξτο πρωτα και μετα πες μας την αποψη σου. Ειλικρινα ωρες ωρες δεν μπορω να σας καταλαβω, αν εσεις πειτε οτι το GoW ειναι ''φαιδρο μπροστα στην ανωτεροτητα του pc σας'' ή ''σιγα το game που θα μεινω και με το στόμα ανοιχτο'' χωρις καν να εχετε ασχοληθει ειναι οκ, αν απο την αλλη ερθεις εσυ να μου προτεινεις ενα pc exclusive που δεν το εχω παιξει και σου απαντησω σιγα τη μλκ, τοτε εχω το ''κλασσικο mentality κονσολα''. Δηλαδη εσυ σε ολη αυτη την κουβεντα τι mentality εχεις? Του αντικειμενικου gamer?
        Εγω δεν ειπα ποτε πως το GoW δεν ειναι καλο παιχνιδι. Ειπα μονο (για να μπω και στο ζουμι) πως δεν τρελενομαι τοσο που να μεινω με το στομα ανοιχτο με την exclusive library του ps4. Αυτο δεν σημενει πως δεν αναγνωριζω πως ειναι ποιοτικα παιχνιδια.

        Ασχολιαστο το "This was the answer that you both needed and deserved. " Ξερουμε πως ειναι η πρωτη σκεψη καθε κονσολα το να μας πει για τα exclusives της κονσολας του. Dont fight it!

        Originally posted by nooto View Post
        Τωρα σοβαρα? Με τετοιες αναρτησεις εσυ προσπαθεις να κανεις legit κουβεντες? Εδω και τοσα posts και εσυ και ο BB στην ουσια παρακαλατε η κουβεντα να παρει την μορφη που πηρε με αυτα που λετε.
        Ιδεα σου imo
        Last edited by Roronoa; 07-09-2019, 10:31 PM.

        Comment


        • Τα pc μόνο κακό έκαναν στα videogames

          Comment


          • Originally posted by majorfox View Post
            Τα pc μόνο κακό έκαναν στα videogames
            Το πρωτο Metal Gear βγηκε στο MSX το οποιο ηταν home computer. Χωρις τα "PC" μπορει να μην υπηρχαν Metal Gear.

            Comment


            • Originally posted by Roronoa View Post
              Το πρωτο Metal Gear βγηκε στο MSX το οποιο ηταν home computer. Χωρις τα "PC" μπορει να μην υπηρχαν Metal Gear.

              Ποιος το γαμαει το msx ? Και να μην έβγαινε εκεί θα έβγαινε στο ps1 .
              Αφού ο Kojima πάντα ήταν το παιδί της Sony

              Comment


              • Originally posted by Phantom Duck View Post
                Λίγο πρόχειρα που το είχα ψάξει, δεν βρήκα κάτι. Τελικά κατέφυγα στο DS4Windows για να παίξω το Celeste και θυμήθηκα πόσο τέλειο είναι που το Steam αναγνωρίζει αυτόματα το Dual Shock 4. Αν βρεις κάποια λύση, κότσαρέ την εδώ και για εμάς. Γενικά, η Epic έχει ακόμα δρόμο μέχρι να βελτιώσουν το πράμα. Προς το παρόν προσωπικά απλά μαζεύω τα τζάμπα παιχνίδια.
                Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να προσθέσεις τα παιχνίδια στο steam ως non-steam games όπου θα αναγνωρίζει κανονικά controllers κλπ (αν και ώρες ώρες ο τρόπος που χειρίζεται τα χειριστήρια το Steam είναι τραγικός). Απλά έλεγα μήπως υπήρχε κάποιο πιο native τρόπος...
                Originally posted by Squall Leonhart
                I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                Originally posted by 丹野
                Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                Originally posted by Ryu_gr
                υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                Comment


                • Roronoa για πες μου γιατι πιθανοτατα να ειμαι εντελως λαθος αλλα τα περισσοτερα petitions για games απο PC users δεν γινονται; Βλεπω πολλους χρηστες να κανουν petitions για exclusive και αλλα games που δεν βγηκαν στην ωρα τους για PC η βγηκαν πολυ αργοτερα π.χ. Red Dead Redemption, Gears of War 3, Halo Collection, Death Stranding, Metal Gear Solid 4 κτλ. Διορθωσε με αλλα δεν υπαρχουν και πολλοι console users που να " ζηλευουν" κατι απο το PC εδω και πολλα χρονια. Δεν ειναι δειγμα αυτο εστω και χονδρικα οτι τους κονσολιερηδες δεν πολυνοιαζοντσι για την αφροκρεμα του PC gaming; Θυμαμαι κατι για το Half Life 2. Που ειναι το ενδιαφερον για τα Thief, King's Quest, Starcraft και γενικα τιτλοι που εχουν βαθιες PC ριζες.
                  Ασε με εμενα που εχω συμπαθεια για μπολικους PC τιτλους και χαιρομαι που βγαινουν σε κονσολες.

                  Comment


                  • Originally posted by Ren_of_Heavens View Post
                    Roronoa για πες μου γιατι πιθανοτατα να ειμαι εντελως λαθος αλλα τα περισσοτερα petitions για games απο PC users δεν γινονται;
                    Nαι, γιατι μήπως το pc ειναι πλατφορμα που δεν ανήκει σε κανέναν και έτσι μεταξύ του αιτήματος των παιχτών που θέλουν να παίξουν το παιχνίδι και της διάθεσης της ομάδας ανάπτυξης να το κυκλοφορήσει στο pc δεν παρεμβάίνει καμιά sony, microsoft ή nintendo ώστε να δώσει ή να μη δώσει την συγκαταθεση της. Βάλτε το μυαλο σας να δουλέψει λίγο. Το "petition" στο pc έχει πολύ μεγαλύτερες πιθανότητες να πιάσει τόπο απ'οτι στην κονσόλα μιας εταιρείας.
                    Last edited by BigBOSS; 08-09-2019, 12:07 PM.
                    Star Citizen videos Star Citizen gallery

                    Comment


                    • Originally posted by Ren_of_Heavens View Post
                      Roronoa για πες μου γιατι πιθανοτατα να ειμαι εντελως λαθος αλλα τα περισσοτερα petitions για games απο PC users δεν γινονται; Βλεπω πολλους χρηστες να κανουν petitions για exclusive και αλλα games που δεν βγηκαν στην ωρα τους για PC η βγηκαν πολυ αργοτερα π.χ. Red Dead Redemption, Gears of War 3, Halo Collection, Death Stranding, Metal Gear Solid 4 κτλ. Διορθωσε με αλλα δεν υπαρχουν και πολλοι console users που να " ζηλευουν" κατι απο το PC εδω και πολλα χρονια. Δεν ειναι δειγμα αυτο εστω και χονδρικα οτι τους κονσολιερηδες δεν πολυνοιαζοντσι για την αφροκρεμα του PC gaming; Θυμαμαι κατι για το Half Life 2. Που ειναι το ενδιαφερον για τα Thief, King's Quest, Starcraft και γενικα τιτλοι που εχουν βαθιες PC ριζες.
                      Ασε με εμενα που εχω συμπαθεια για μπολικους PC τιτλους και χαιρομαι που βγαινουν σε κονσολες.
                      Λυπαμε αλλα θα προσπερασω το ποιοτικο ποστ σου γιατι πραγματικα δεν βρισκω νοημα.

                      Comment


                      • Αυτο που λες BB εχει να κανει με την κυκλοφορια ενος παιχνιδιου σε κονσολα γενικα, γινει δεν γινει petition. Με αυτη τη λογικη οι κονσολες δεν θα επρεπε να εχουν κανενα παχνιδι γιατι οι εταιρειες ''δεν θα ειχαν διαθεση'' να παρουν αδεια απο Sony, MS και Νintendo.

                        Αυτο που λεει ο Ren ειναι σωστο αλλα εχει να κανει και με το οτι τα παιχνιδια των κονσολων που αναφερει ειναι ΑΑΑ παραγωγες και πολυδιαφημισμενες οποτε τα ξερει ο κοσμος. Οι κονσολαδες απο την αλλη πολλες φορες δεν ξερουν καν αν το pc εχει αποκλειστικα και αυτο εχει να κανει με τη φυση των αποκλειστικοτητων του pc που ειναι πιο niche απο παραγωγες τυπου RDRII πλεον (το πλεον το βαζω γιατι πριν καμια 10ετια δεν ηταν ετσι τα πραγματα).
                        Last edited by nooto; 08-09-2019, 01:10 PM.

                        Comment


                        • Διαβάζω ότι θα αγοράσουν πολλά αποκλειστικά games για το ps5 λέει η Sony . Τι θα κάνουν οι pcακίδες ;

                          Comment


                          • Originally posted by majorfox View Post
                            Διαβάζω ότι θα αγοράσουν πολλά αποκλειστικά games για το ps5 λέει η Sony . Τι θα κάνουν οι pcακίδες ;
                            Αρα η sony κάνει κακό στο gaming όχι το pc. Aυτοανερεισαι.
                            Last edited by BigBOSS; 08-09-2019, 01:40 PM.
                            Star Citizen videos Star Citizen gallery

                            Comment


                            • Last edited by majorfox; 08-09-2019, 01:53 PM.

                              Comment


                              • Originally posted by majorfox View Post
                                Διαβάζω ότι θα αγοράσουν πολλά αποκλειστικά games για το ps5 λέει η Sony . Τι θα κάνουν οι pcακίδες ;
                                Θα τα βάψουν μπλε και θα τα πετάξουν στη θάλασσα.Ή θα τα πάνε στο κοντινότερο καφενείο να φτιάχνουν κάνα καφέ τα μπρίκια τους.


                                Το καλό που κάνουν οι κονσόλες,είναι το Witcher 3.Αν το παιχνίδι δεν έβγαινε και σε κονσόλες,δε θα είχε αυτή τη μορφή.Οπότε γατάκια πισάδες δώστε βάση και μετά ελάτε και πείτε ποιος κάνει καλό στο gaming και ποιος όχι.
                                Carpe diem

                                Comment

                                Working...
                                X