Announcement

Collapse
No announcement yet.

Νέα & Ειδήσεις της βιομηχανίας

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Πολύ ενθαρρυντικά τα νέα για τις δυνατότητες του hardware του Series X. Ελπίζω να μην θεωρηθεί ''απαραίτητη'' μια mid-gen αναβάθμιση τύπου X/PRO αν και προσωπικά απεχθάνομαι την αλλαγή κονσόλας σε 3-4 χρόνια. Άντε να βγει το τιμημένο γιατί έχω σκουριάσει με το OG Xbox One.

    Comment




    • Erxetai to brother Nier.

      Comment


      • Originally posted by Raf View Post
        Δε με ψήνει. Είναι συμπαθητικό αλλά βγάζει πολύ παιδικά vibes. Το Wonder boy θα το τσιμπήσω στο δεκάρικο σίγουρα κάποια στιγμή.
        Θα λεγα δεν ξερω τι να πρωτοσχολιασω μετα απο τοσο καιρο αλλα μαλλον ξερω. Ειχα δει αυτο το ποστ σε καποια φαση απο σποντα και μου χαν βγει τα ματια.
        Raf δε σε αναγνωριζω .
        Περι Monster Boy and the Cursed Kingdom ο λογος btw.
        Δεν ξερω αν ειναι χειροτερο βεβαια το να λες δε με ψηνει ειναι παιδικο ή το να λες δε με ψηνει ειναι παιδικο, αλλα με ψηνει το Wonder Boy (αυτο τι ειναι δηλαδη;).

        Το Monster Boy ειναι καταπληκτικο παιχνιδι και θα το βαζα στα top 3 metroidvania αυτης της γενιας μετα απο Ori / Hollow Knight.
        Πολυ ευχαριστη εκπληξη, πολυ καλη δουλεια σε ολους τους τομεις, ικανοποιητικη διαρκεια (20 ωρες περιπου) και εχει τη δικη του ταυτοτητα οσον αφορα το level design μιας και ξεφευγει απο τα στερεοτυπα των περισσοτερων παιχνιδιων του ειδους. Πιστευω πως ηταν απο τις πιο ομορφες indie εμπειριες των τελευταιων ετων. Δεν ειναι αψεγαδιαστο σιγουρα, αλλα εχει ψυχη και χαρακτηρα και με το παραπανω.

        Comment


        • Originally posted by Xeno View Post
          Το Monster Boy ειναι καταπληκτικο παιχνιδι και θα το βαζα στα top 3 metroidvania αυτης της γενιας μετα απο Ori / Hollow Knight.
          Πολυ ευχαριστη εκπληξη, πολυ καλη δουλεια σε ολους τους τομεις, ικανοποιητικη διαρκεια (20 ωρες περιπου) και εχει τη δικη του ταυτοτητα οσον αφορα το level design μιας και ξεφευγει απο τα στερεοτυπα των περισσοτερων παιχνιδιων του ειδους. Πιστευω πως ηταν απο τις πιο ομορφες indie εμπειριες των τελευταιων ετων. Δεν ειναι αψεγαδιαστο σιγουρα, αλλα εχει ψυχη και χαρακτηρα και με το παραπανω.
          Τόσο καλό; Δεν του είχα δώσει σημασία, το άφησα να περάσει απαρατήρητο. Βέβαια το Wonder Boy Monster Trap το έλιωσα με συνοπτικές διαδικασίες και το καταευχαριστήθηκα κιόλας. Σε σύγκριση με δαύτο, πώς θα έλεγες πως είναι;

          PK World - Τα πάντα για Disney comics!

          Comment


          • To Wonder Boy ειναι remake παιχνιδιου Master System οπως θα ξερεις ηδη με ο,τι αυτο συνεπαγεται. Ειναι πιστο remake απ' οσο ξερω, οποτε μιλαμε για ενα πολυ απλο σχεδιαστικα (και επισης συντομο) παιχνιδι το οποιο απλα εχει ενα μοντερνο look.

            To Monster Boy επειδη καποια πραγματα ειναι ασαφη, ειναι νεο παιχνιδι εξ' ολοκληρου. Εχει γινει απο ανεξαρτητους developers που ειναι fans της original σειρας monster/wonder boy (η σειρα και η εξελιξη της εχει αρκετο ενδιαφερον για οποιον θελει να ψαχτει - πολλα παιχνιδια διαφορετικης φιλοσοφιας και πολλα πειραματα γενικα) και νομιζω πως απλα εχουν συμβουλευτει και σε καποια θεματα τον "πατερα" του franchise.

            Γενικα φαινεται πως ειναι κατι που προεκυψε απο ατομα με μερακι για το ειδος και εκτιμησα αρκετα τη δουλεια που εριξαν οι devs για να φτασουν σε κατι τετοιο. Το παιχνιδι πιστευω πως εχασε ποντους εμπορικα γιατι ηταν αρκετα ακριβο - νομιζω 40ε - οποτε αρχικα μονο οι πιο dedicated fans του ειδους του εδωσαν μια ευκαιρια. Το feedback ομως οπου και αν κοιταξα ηταν πολυ θετικο και γενικα εβλεπα αρκετο ενθουσιασμο. Σε καποια φαση πριν τις γιορτες ηταν on sale -50% σε ολα τα formats οποτε το πηρα με τη μια στο switch γιατι το ειχα στα υποψιν απο τη μερα που βγηκε.

            Οι χαρτες/πιστες δεν ειναι τοσο maze-like σαν το μεσο metroidvania. Καποια locations ειναι αρκετα συνθετα, αλλα τα περισσοτερα ειναι αρκετα γραμμικα. Δινεται εμφαση στο action κομματι αρκετα θα ελεγα. Το παιχνιδι με εξεπληξε με τη δυσκολια του (πεθανα ΠΟΛΛΕΣ φορες και δεν το περιμενα), αλλα αυτο ηταν μεχρι τα μισα περιπου, μετα συνηθισα ισως το gameplay και μαλλον βοηθησε και το οτι το παιχνιδι εγινε πιο ανοιχτο στο πώς μπορεις να παιξεις. Ο κυριος μηχανισμος ειναι πως οσο προχωρας κανεις unlock διαφορετικες μορφες ζωων που το καθενα εχει αλλα abilities και μετα κανεις συχνα switch μεταξυ forms (ωρες ωρες κουραζει αυτο αλλα τελοσπαντων). Προφανως καθε μορφη σου δινει αλλα abilities οποτε καθε κομματι του παιχνιδιου εχει και διαφορετικο gameplay.

            Μου φανηκε πολυ ισορροπημενη εμπειρια που δε με κουρασε θα ελεγα σχεδον σε κανενα σημειο και νομιζω πως ηταν η χρυση τομη μεταξυ του way too long (hollow knight) και short (wonder boy, axiom verge, ori ισως αν και ειναι ενα κλικ μεγαλυτερο κτλ).

            Πληροφοριακα να πω πως ειχα παιξει το demo και με ειχε αποθαρρυνει, αλλα το παιχνιδι ανεβαινει πολυ μετα την εισαγωγη κατα την οποια το gameplay ειναι πολυ basic οπως και ειναι αναμενομενο βεβαια μαλλον.

            Comment


            • Κατατοπιστικότατος, ωραίος. Μπήκε στη wishlist σούμπιτο και θα τιμηθεί κάποια στιγμή στο μέλλον.

              PK World - Τα πάντα για Disney comics!

              Comment


              • Originally posted by Xeno View Post

                Θα λεγα δεν ξερω τι να πρωτοσχολιασω μετα απο τοσο καιρο αλλα μαλλον ξερω. Ειχα δει αυτο το ποστ σε καποια φαση απο σποντα και μου χαν βγει τα ματια.
                Raf δε σε αναγνωριζω .
                Περι Monster Boy and the Cursed Kingdom ο λογος btw.
                Δεν ξερω αν ειναι χειροτερο βεβαια το να λες δε με ψηνει ειναι παιδικο ή το να λες δε με ψηνει ειναι παιδικο, αλλα με ψηνει το Wonder Boy (αυτο τι ειναι δηλαδη;).
                Τώρα κι εσύ όμως πασά μου κουοτάρεις κάτι ποστ από τις πρώτες μέρες που είχα Switch και δεν ήξερα τι να πρωτοπαίξω. Κάτι μήνες μετά και έχοντας μια καλή εποπτεία του τι έχει βγει και τι ρόλο παίζει, ναι προφανώς με ενδιαφέρει το Monster Boy.

                Comment


                • Καλα ναι σε πειραζω, αλλα ειχε πλακα και δε μπορουσα να το προσπερασω το συγκεκριμενο. Μετα απο μερικους μηνες Switch τι ξεχωρισε λοιπον και τι ειναι στα υποψιν;

                  Comment


                  • Λοιπόν γράψε λάθος, το ποστ είναι του Δεκέμβρη ενώ Switch είχα πάρει τρεις μήνες πριν. Αυτό που έγινε ήταν πως το ντέμο του Monster Boy το είχα δοκιμάσει όντως τις πρώτες μέρες και δεν μου τράβηξε το ενδιαφέρον, και σε συνδυασμό πάντα με το 40άρι έμεινε χαμηλά στις προτεραιότητές μου. Το Wonder Boy είναι άλλη περίπτωση για εμένα, επειδή εδώ και δυο χρόνια ακούω το απίθανο OST του και μου έχει μείνει απωθημένο. Παίζει να το τσιμπήσω σύντομα, έχει κατεβεί στο 8άρι.

                    Η απάντηση στην ερωτησή σου είναι ιδιαίτερη. Περισσότερο κάνω catch up σε ό,τι έχει βγει από 1st party Nintendo αλλά και indies τα τελευταία χρόνια. Με εξαίρεση το BotW που έπαιξα στο Wii U το '17, δεν είχα απολύτως καμιά επαφή με το τι έχει κυκλοφορήσει από το 2011 ως πέρσι! Οπότε πάνω κάτω μόνο παιχνιδάρες παίζω. Μπορείς να φανταστείς το πολιτισμικό σοκ μου μόλις αντιλήφθηκα αυτό που πάνω κάτω οι περισσότεροι απο εσάς, που κρατήσατε διαρκή επαφή, έχετε ως δεδομένο, δηλαδή τη γιγάντωση της βιομηχανίας, την ποικιλία και την ποιότητα των τίτλων, το μεγάλο άλμα στη φαντασία, τη δημιουργικότητα και το quality of life που έχει γίνει, σταδιακά εξ αντικειμένου αλλά απότομα για εμένα.

                    Comment


                    • Raf το Monster Boy εχει 12€ αυτη τη στιγμη στο eshop αν αλλαξεις χωρα σε south africa - τα βηματα ειναι αστεια πας εδω και κανεις δουλεια σου accounts.nintendo.com
                      Do a barrel roll!

                      Comment


                      • Ζήτω ο Νέλσον Μαντέλα. Μπορω όμως να χρησιμοποιήσω τη χρεωστική κάρτα έχοντας γυρίσει τον λογαριασμό μου σε νοτιοαφρικάνικο;

                        Edit: Ναι, τελικά μπόρεσα. Και δεν είμαι καθόλου περήφανος για το τι ακολούθησε.
                        Last edited by Raf; 10-04-2020, 04:57 PM.

                        Comment


                        • Ναι μπορεις κανονικα, ειναι η μονη εξαιρεση νομιζω εκτος Ευρωπης.
                          Με 17ε παιρνεις τωρα και Monster και Wonderboy.
                          Επισης πολλα αλλα καλα παιχνιδια βλεπω εχουν πεσει σε αστειες τιμες για οποιον ενδιαφερεται, πχ mario-rabbids 6.5e (must have imo), sonic mania, messenger, mark of the ninja, axiom verge, golf story και αλλα πολλα, ολα περι τα 6ε. Επισης βλεπω crash trilogy 15ε, owlboy 9ε και αλλα καλα.
                          Ολες αυτες οι τιμες ισχυουν σε South African / Russian store btw.

                          Οσο για το Switch ελπιζω να το χαιρεσαι, ειναι νομιζω καλη επιλογη και για οποιον επανερχεται στο gaming μετα απο απουσια ετων.

                          Comment


                          • Αν το χαίρομαι λέει...;
                            Τσίμπησα 4 παιχνίδια, όλα από αυτά που ανέφερες (Messenger, Axiom verge, Mario+Rabbids, Wonder Boy). Το Monster Boy που από αυτό άρχισε η κουβέντα σταμάτησα τον εαυτό μου πριν το πάρω. Πάντως όλα είναι παιχνίδια που θα ασχοληθώ διεξοδικά.

                            Comment


                            • Μακάρι να ισχύει, το 4 είναι το αγαπημένο μου της σειράς μαζί με το 2.


                              Tidy!

                              Do not blame me.Blame yourself or God.
                              In Matsuno we trust.

                              Comment

                              Working...
                              X