Announcement

Collapse
No announcement yet.

Νέα και ειδήσεις για PS3, PS4, PS5, PS Vita

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Το DRM ξεκίνησε σίγουρα από τα PC.
    μα το drm περιγράφω ότι μου τη σπάει... πχ δε μπορώ να πάρω να πάιξω το game MOY στον υπολογιστή ΜΟΥ, στο εξοχικό ΜΟΥ.

    neocapitalism ftw.

    Τα έχω πάρει άγρια με την πάρτη τους τώρα

    Ποσο future-proof και εν γενει βιωσιμη ειναι η λογικη οπου βασιζομαστε μονο σε digital distribution και servers χωρις τοους οποιους δε θα μπορουμε να κανουμε τιποτα
    σωστότατος. στην τελική το μόνο που χρειάζομαι για να παίξω snes αυτή τη στιγμή είναι γερά πνευμόνια.
    Originally posted by Raf
    Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

    Comment


    • Originally posted by Loggo View Post
      99%, από τη στιγμή που η κονσόλα θα διαφέρει τόσο πολύ και δεν θα υπάρχει Cell, όλα τα PSN games θα πρέπει να ξαναφτιαχτούν για το PS4.
      Τα παιχνιδια που πραγματικα δουλευουν με τα spus(δλδ που μοιραζουν εργασιες) του cell ειναι απειροελαχιστα και αυτα τα λιγα ειναι first party.Τα περισσοτερα συνηθως ειναι ports που απλα γεμιζουν με εργασιες την καρτα γραφικων.

      Ισως το BC σε τετοια παιχνιδια να ειναι πιο ευκολο.Στην θεωρια ολα αυτα βεβαια,γιατι ενα μερος του cell δουλευει,ετσι και αλλιως.

      Comment


      • Originally posted by Xeno View Post
        Επισης ωραια και καλα παμε στην εποχη τους πληρους digital distribution. Τι θα γινει οταν τα παιχνιδια αρχισουν να γινονται delist;
        Πηρα εγω ας πουμε το Street Fighter 2 HD remix πριν 3 χρονια και θελω να το παιζω και σε 13 χρονια, γιατι ακομα και αν εχει βγει το SF5 ως τοτε, καποιοι θα θελουν να παιζουν το 2. Δε μπορουν ολα αυτα να ειναι διαθεσιμα μια ζωη για download... Ποσο future-proof και εν γενει βιωσιμη ειναι η λογικη οπου βασιζομαστε μονο σε digital distribution και servers χωρις τοους οποιους δε θα μπορουμε να κανουμε τιποτα;
        Ακριβώς τους ίδιους προβληματισμούς έχω κι εγώ.
        There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
        Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

        Comment


        • Το σίγουρο είναι ότι τα όσα λέτε σίγουρα θα συμφωνούν και οι ξένοι. Αναμένονται, αν αληθευτούν, μεγάλες αντιδράσεις από τους χρηστές, όταν πάνε στην Ε3.
          sigpic

          Comment


          • Originally posted by Somari View Post
            μα το drm περιγράφω ότι μου τη σπάει.
            Δηλαδή και οι μελιτζάνες λαδερές DRM είναι?

            Ένιγουέι, όχι πως έχει σημασία, αλλά εκτός αν κάνω συγκλονιστικό λάθος τα DLC ξεκίνησαν από το Oblivion και το launch του 360. Τα DRM είναι άλλου παπά Ευαγγέλιο και αφορούν το PC. Δε θυμάμαι ποια περίοδο ακριβώς.

            Xeno τα ερωτήματα του τελευταίου σου post με απασχολούν εδώ και πολλά χρόνια, ειδικά με τη διάδοση του Steam. Η μόνη λύση που έχω βρει είναι να κρατάω ένα πειρατικό αντίγραφο κάθε παιχνιδιού που έχω στο σκληρό, αλλά αυτό μπορεί να εφαρμοστεί μόνο με μεγάλους σκληρούς ή για μικρά indie παιχνίδια. Το Shogun 2: Fall of the Samurai είναι 26 γίγα γαϊδούρι, τι να κατεβάσεις και πού να το κρατήσεις? Στις κονσόλες τα πράγματα είναι πολύ στριμωγμένα αλλά θέλω να πιστεύω πως τους έχει κόψει μέχρι εκεί και δε θα πουν απλά ένα "συγγνώμη χάσατε".

            Λύση για την ψηφιακή διανομή θα ήταν η εξασφάλιση της μελλοντικής διαθεσιμότητας. Αυτό όμως μπορεί να ισχύει στα PC για χίλιους δυο λόγους, παράνομους ή μη, αλλά στις κονσόλες υπάρχουν περιορισμοί hardware, εταιρικά θέματα κλπ που κάνουν ακόμα και το emulation δύσκολη υπόθεση σε home consoles. Αν υπήρχε μια ασφαλής εγγύηση για την πρόσβαση σε ψηφιακό υλικό ο κόσμος θα ήταν πιο βέβαιος, χωρίς να σημαίνει πως λύθηκε το ουσιαστικό θέμα και της κατοχής (πληρώνεις ή ενοικιάζεις τα παιχνίδια του XBLA? Τι λένε τα ψιλά γράμματα?) και της διαχρονικότητας.
            Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

            Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

            Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

            Comment


            • Ένιγουέι, όχι πως έχει σημασία, αλλά εκτός αν κάνω συγκλονιστικό λάθος τα DLC ξεκίνησαν από το Oblivion και το launch του 360. Τα DRM είναι άλλου παπά Ευαγγέλιο και αφορούν το PC. Δε θυμάμαι ποια περίοδο ακριβώς.
              Μα εδώ λένε να βάλουν drm στις κονσόλες, ωστε να μην μπορεί το game να παίξει σε άλλη κονσόλα εκτός από αυτή που linkaristike αρχικά
              Originally posted by Raf
              Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

              Comment


              • Xeno τα ερωτήματα του τελευταίου σου post με απασχολούν εδώ και πολλά χρόνια, ειδικά με τη διάδοση του Steam.
                Προσωπικά θεωρώ τη steam τη μοναδική ορθά υλοποιημένη υπηρεσία ψηφιακής διανομής παιχνιδιών. Η βιβλιοθήκη είναι γιγάντια και δε βλέπω να γίνονται de-list τίτλοι, το ακριβώς αντίθετο μάλιστα. Πάρα πολλές παλιές κυκλοφορίες είναι ακόμα διαθέσιμες και μάλιστα με συμβατότητα σε σύγχρονα μηχανήματα.

                Εγώ τη Sony και την εκάστοτε Sony φοβάμαι, που δεν ξέρει να φτιάχνει τέτοιες υπηρεσίες.

                Comment


                • Προτιμώ το μοντέλο του GOG. Διατηρείς την τιτλοθήκη σου αλλά κατεβάζεις κάθε παιχνίδι με stand-alone installer και χωρίς καθόλου DRM. Είναι ελεύθερο προς χρήση από οποιονδήποτε και το φυλάς σε DVD ή σκληρό αντί να πρέπει να το κατεβάζεις.
                  Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                  Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                  Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                  Comment


                  • Originally posted by Evans View Post
                    Εγώ τη Sony και την εκάστοτε Sony φοβάμαι, που δεν ξέρει να φτιάχνει τέτοιες υπηρεσίες.
                    Κι εγώ την Microsoft που δεν ξέρει να φτιάχνει καλά μηχανήματα.
                    sigpic

                    Comment


                    • Originally posted by Titus View Post
                      Προτιμώ το μοντέλο του GOG. Διατηρείς την τιτλοθήκη σου αλλά κατεβάζεις κάθε παιχνίδι με stand-alone installer και χωρίς καθόλου DRM. Είναι ελεύθερο προς χρήση από οποιονδήποτε και το φυλάς σε DVD ή σκληρό αντί να πρέπει να το κατεβάζεις.
                      Και το GOG κορυφαίο είναι, απλά δεν έχει τη βιβλιοθήκη της steam (αναφέρομαι καθαρά σε αριθμό τίτλων). Το γενιότερο point μου είναι ότι καλές υλοποιήσεις τέτοιων υπηρεσιών υπάρχουν και μάλιστα οι τιμές που προσφέρουν είναι, πολλές φορές, άκρως ανταγωνιστικές. Αυτή τη στιγμή βρίσκομαι με κοντά 60 τίτλους στη steam, έχοντας πληρώσει ούτε 100€.

                      Comment


                      • Παντως η επομενη γενια πρεπει να ειναι πρωτη που δεν εχουμε ιδεα τι θα παρουσιασει ο καθενας.Ειναι ολα ανοιχτα.Χειρισμος,δυνατοτητες hardware,διανομη παιχνιδιων κτλ..

                        Comment


                        • Καποιοι λενε πως αν πχ παρεις used παιχνιδι θα εχεις προσβαση σε πολυ limited content και αν θες να ξεκλειδωσεις ολα τα features θα πληρωνεις επιπλεον.
                          Χωρίς να μπω στην ουσία της συζήτησης να πω πως αυτό γίνεται ήδη με τα day one DLC...
                          Originally posted by Squall Leonhart
                          I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                          Originally posted by 丹野
                          Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                          Originally posted by Ryu_gr
                          υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                          Comment


                          • Δε θα εκπλησσόμουν πάντως αν κάπου στο dashboard μιας next-gen κονσόλας βλέπαμε κάποιο app που να αναγράφει Steam ή (και) Origin.

                            Βεβαίως, το θέμα είναι πόσοι τίτλοι θα είναι διαθέσιμοι από εκεί.
                            There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                            Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                            Comment


                            • Εντελώς παράλογη,αψυχολόγητη και εχθρική προς τον καταναλωτή κίνηση.Καλά νομίζουν ότι οι gamers θα συμφωνήσουν με αυτούς τους περιορισμούς;Στην ουσία θα πληρώνουμε για να αγοράσουμε το δικαίωμα χρήσης ενός προιόντος και όχι για το ίδιο το προιόν.Αν τελικά επιβεβαιωθούν αυτές οι φήμες εγώ σταματάω να ασχολούμαι με next gen μηχανήματα και στρέφομαι σε τωρινά και retro.

                              Προσωπικά πάντως δεν πιστεύω ότι οι microsoft και sony θα προβούν σε μια τόσο παράλογη κίνηση.Το να στραφείς ενάντια στους πελάτους είναι εντελώς ηλίθια κίνηση και οι 2 αυτές εταιρείες είναι πολύ παλιές και έμπειρες για να κάνουν μια τόσο μεγάλη βλακεία.


                              Tidy!

                              Do not blame me.Blame yourself or God.
                              In Matsuno we trust.

                              Comment


                              • μην τα δενετε και κομπο παντως ολα αυτα περι non BC και τεχνικων χαραχτηριστικων

                                A Sony spokesperson declined to comment about these details, citing the company's policy not to comment on "rumors or speculation."
                                οπως πολυ ευστοχα γραφτηκε ενα σχολιο στο gameover σιγα μην λεγεται και ''ο μπαμπης''

                                για το αποκλειστικο DD σε βαθος χρονου συμφωνω με τους προβληματισμους σας

                                Comment

                                Working...
                                X