Announcement

Collapse
No announcement yet.

Νέα και ειδήσεις για PS3, PS4, PS5, PS Vita

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Evans View Post
    Fair enough, καμία αντίρηση. Απλώς έτσι όπως εκφράστηκες πριν άλλα κατάλαβα. My bad.
    Όχι your bad, διατύπωσε την άποψή του σαν να πρόκειται για τη μία και παραδεδεγμένη αλήθεια. Εκεί στάθηκα.

    Comment


    • Originally posted by paixtis View Post
      Το bioshock δεν είναι καθόλου υπερεκτιμημένο.
      Για μένα είναι και δεν αλλάζω γνώμη. Είναι προσωπική άποψη.

      Το MGS4 που είπα πως είναι το καλύτερο game του ps3, το είπα και για έναν άλλο λόγο, διότι πέρα από τα υπόλοιπα ανέβασε την σειρά σε ένα νέο, κορυφαίο επίπεδο ποιότητας, απομάκρυνε τον κορεσμό απο αυτήν, και όλα αυτά χωρίς να γίνει η σειρά ένα "Resident Evil 4'' (η αρχή του τέλους του Resident Evil) πόσο μάλλον ένα "Resident Evil 5". Αυτό είναι το μεγαλύτερο κατόρθωμα του MGS4.

      Eπίσης στο MGS4, για εγκυκλοπαιδικές γνώσεις, αναφέρω πως δεν υπάρχει ΙΧΝΟΣ bug σε αντίθεση με αυτό που μας έχουν συνηθίσει τελευταία κάποιοι τίτλοι ακόμη και κορυφαίοι. Ακόμη και το Heavy Rain έχει κάποια ελάχιστα bugs.
      Star Citizen videos Star Citizen gallery

      Comment


      • Originally posted by BigBOSS
        πέρα από τα υπόλοιπα ανέβασε την σειρά σε ένα νέο, κορυφαίο επίπεδο ποιότητας, απομάκρυνε τον κορεσμό απο αυτήν


        Δε γνωρίζω για το MGS4 άρα δε συμφωνώ ούτε διαφωνώ, αλλά όταν διαβάζω τα παραπάνω σκέφτομαι ακριβώς το RE4.

        Comment


        • Η κατεύθυνση που έδωσε το RE4 αποδεικνύεται λανθασμένη. Η σειρά ουσιαστικά είναι πια ένα 3rd person shooter και όχι Resident Evil. Στο RE5 τα έκαναν ακόμη πιο μαντάρα με την προσθήκη και δεύτερου χαρακτήρα που σε ακολουθεί παντού κάνοντας έτσι να χαθεί ή αίσθηση της απομόνωσης. Καλά horror ούτε για δείγμα. Άρα το RE4 θα έπρεπε να λέγονταν αλλιώς και το πρέπον RE4 να ήταν αλλιώς ή αν δεν μπορούσαν να ανανεώσουν την σειρά χωρίς να την κάνουν κάτι άλλο, τελειως διαφορετικό και φυσικά αλλοιωμένο, ας την σταματούσαν.
          Star Citizen videos Star Citizen gallery

          Comment


          • Ναι βεβαια, λαθος ηταν. Επρεπε τα RE να μεινουν στασιμα αλλη μια δεκαετια ακομα, με κουλο ξεπερασμενο χειρισμο και καμερα.Πηγε το ειδος μπροστα ρε, και ΞΑΝΑ επηρεασε ενα σωρο τιτλους.

            Ενα μεγαλο fransice πρεπει να θυμιζει που και που γιατι ειναι τοσο μεγαλο και γιατι εφερε την επανασταση στο ειδος. Και η σειρα RE, με το 4 το ξαναεκανε αυτο.
            Ground_Zero:

            Kathomoun san hsyxo provato kai etrwga to sano mou edw kai posa xronia kai ksafnika emfanizontai atoma kai lene pws opoios trwei xortari tha souvlizetai apo edw kai pera epeidh to swsto einai na trws grasidi giati den ponaei sta matia otan to koitas (ontas prasino).

            Comment


            • Originally posted by Azrael View Post
              Επρεπε τα RE να μεινουν στασιμα αλλη μια δεκαετια ακομα, με κουλο ξεπερασμενο χειρισμο και καμερα.Πηγε το ειδος μπροστα ρε, και ΞΑΝΑ επηρεασε ενα σωρο τιτλους..
              Αν πρόσεξες δεν είπα πουθενά πως το "νέο" gameplay ή το νέο στήσιμο είναι για τα μπάζα. Είναι πολύ καλό και χορταστικό. Απλώς δεν μιλάμε πια για Resident Evil.

              Aν έδειχναν σε έναν gamer, που δεν είχε ιδέα πως υπήρξαν RE games, το RE4, 101% θα έλεγε πως είναι 3rd person shooter game. Eίναι σαν να γίνεται το Metal Gear από stealth game αποκλειστικά 3rd person shooter χωρίς ίχνος stealth (αντίστοιχα, χωρίς ίχνος τρόμου για το RE).Τα πράγματα είναι απλά.

              Δεν ξέρω πως, δεν είναι άλλωστε δουλειά μου, αν ήταν μάγκες ας έβγαζαν ένα νέο, πλήρως ανανεωμένο Resident Evil χωρίς αλλοίωση του χαρακτήρα και αυτού που πρέσβευε η σειρά. Και προσωπικά δεν είπα πουθενά πως αυτό θα ήταν εφικτό ΜΟΝΟ με το παλιό μοτιβο των RE. Aπλώς άμα έχεις την ικανότητα και την δημιουργικότητα το κάνεις, όπως το έκανε ο Kojima με το MGS4, που ανανέωσε εκ βάθρων τη σειρά χωρίς να την αλλοιώσει έστω και λίγο.
              Star Citizen videos Star Citizen gallery

              Comment


              • Παραλογίζεσαι, δε γινόταν να υπάρξει ανανέωση της σειράς και ταυτόχρονα διατήρηση του κεντρικού πυρήνα των προηγούμενων. Τα τέσσερα πρώτα RE (μαζί με το Code Veronica) βασίζονταν σε παρωχημένους μηχανισμούς της δεκαετίας του '90, έπρεπε να ξεπεραστούν.

                Τι πειράζει, που άλλαξε ο χειρισμός; Ακόμα παραμένει RE και αυτό φαίνεται καθ' όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού από πιο ουσιαστικά πράγματα. To RE4 αποτέλεσε την ιδανική ανανέωση που χρειαζόταν η σειρά και σαν παιχνίδι φημίζεται γι' αυτό.

                Το RE4 το χαρακτήριζε περισσότερο το άγχος του κινδύνου και η αγωνία παρά ο τρόμος, έτσι όπως τον έμαθαν οι gamers από το πρώτο RE, και ας έρθει να μου πει κάποιος το αντίθετο - θα πω ότι εθελοτυφλεί.
                Συμφωνώ ότι είχε, ειδικά προς το τέλος, σημεία όπου θέση έπαιρνε η ωμή δράση αλλά αυτό δεν αναιρεί την εξαιρετική ατμόσφαιρα αγωνίας που προσέφερε.

                Όσο για το RE5, είναι άλλη περίπτωση. Εμένα μου άρεσε, σε πολλούς δεν άρεσε αλλά καταλαβαίνω πως παραμένει στάσιμο και έχει αρκετά προβλήματα.

                Και όσο για το MGS4 και αντίστοιχα το RE4, είναι σαφές πως ο κόσμος εκτίμησε και αγάπησε περισσότερο το τελευταίο...

                Υ.Γ.: Απ' ότι μου λένε απ' το κοντρόλ, το RE4 θεωρείται ένα από τα σπουδαιότερα παιχνίδια όλων των εποχών. Δε μπορώ να καταλάβω πως κάποιος μπορεί να έχει πρόβλημα με κάτι τέτοιο.
                Μία σειρά, που άνηκε σε μία παλαιότερη εποχή, κατάφερε, με το τέταρτό της επεισόδιο, να εκσυγχρονιστεί και να αποτελέσει ένα από τα μεγαλύτερα ονόματα της περασμένης γενιάς.

                Comment


                • itan magkes kai vgalan ena apo ta kalytera games olwn twn epoxwn.

                  den exase th tautotita tou. ypirxe to mysthrio kai o xeirismos den itan teleiws shooter akrivws gia na thymizei ta palia RE.

                  Sto 5 twra me to co op ksefyge ligo to thema. apo atmosfaira miden ktl alla itan tromero action. alla exase th mageia pou eixe to 4.



                  egw ta palia RE ta latrevw, alla de tha ithela h seira na meinei sta idia.



                  egw exw skeftei to parakatw pou tha mporousan na kanoun.

                  kamera kai xeirismos tou 4 alla geniko synolo san ta palia. px stenous diadromous, liga terata ta opoia na psofan dyskola kai na min afinoun items, tetoia atmosfaira, grifous(auto mou leipse ontws) kai oxi co op.


                  alla de me xalase ka8olou to RE4. isa isa mesa sta 5 kalytera games pou exw paiksei einai.
                  Ground_Zero:

                  Kathomoun san hsyxo provato kai etrwga to sano mou edw kai posa xronia kai ksafnika emfanizontai atoma kai lene pws opoios trwei xortari tha souvlizetai apo edw kai pera epeidh to swsto einai na trws grasidi giati den ponaei sta matia otan to koitas (ontas prasino).

                  Comment


                  • Originally posted by Raphael
                    Παραλογίζεσαι, δε γινόταν να υπάρξει ανανέωση της σειράς και ταυτόχρονα διατήρηση του κεντρικού πυρήνα των προηγούμενων.
                    Δεν παραλογίζομαι ούτε πετάω κοτσάνες, λέω πολύ απλά τι πιστεύω. Oύτε με ενδιαφέρει να πείσω κάποιον πως το MGS4 είναι το καλύτερο ps3 game ή ότι το RE4 είναι αρχή του τέλους των Resident Evil. Προσωπικά παίζοντας RE4 δεν ένιωσα τον τρόμο που ένιωσα στο RE2. Το RE4 μου φάνηκε να απομακρύνεται πολύ από το πνεύμα της σειράς. Ε εμένα δεν μου άρεσε, έτσι πολύ απλά.

                    Δεν είναι λίγοι αυτοί που υποστηρίζουν πως το RE έχασε την ταυτοτητά του και μην εθέλοτυφλείς σε αυτό. Το RE4 λόγω κρίσης ταυτότητας δίχασε. Ειδικά με το RE5 τα πράματα έγιναν τραγικά. Προβλέπω το επόμενο να έχει και cover system.

                    Originally posted by Raphael
                    Όσο για το RE5, είναι άλλη περίπτωση. Εμένα μου άρεσε, σε πολλούς δεν άρεσε αλλά καταλαβαίνω πως παραμένει στάσιμο και έχει αρκετά προβλήματα..
                    Eδώ όπως πολύ εύκολα λες πως το RE5 είναι άλλη περίπτωση, θα μπορούσε κάποιος άλλος επίσης πολύ εύκολα να πει πως το RE5 είναι απόρροια του RE4, πάνω κάτω ένα καρμπόν του με σχεδόν ίδιους μηχανισμούς και στήσιμο με την προσθήκη φυσικά του 2ου χαρακτήρα. Αλλά την όποια horror-σκοτεινή ατμόσφαιρα είχε το RE4 την αποποιήθικε τελείως το RE5 γιατί ίσως αδυνατούσε να συνδιάσει horror και 3rd person shooting
                    Star Citizen videos Star Citizen gallery

                    Comment


                    • lol siga mi xreiastei apodiksh pws to mgs4 einai to kalytero game tou ps3. osoi exoun ps3(h ektokseuth pyraulwn-to idio einai) kseroun..
                      Ground_Zero:

                      Kathomoun san hsyxo provato kai etrwga to sano mou edw kai posa xronia kai ksafnika emfanizontai atoma kai lene pws opoios trwei xortari tha souvlizetai apo edw kai pera epeidh to swsto einai na trws grasidi giati den ponaei sta matia otan to koitas (ontas prasino).

                      Comment


                      • Originally posted by Azrael View Post
                        lol siga mi xreiastei apodiksh pws to mgs4 einai to kalytero game tou ps3. osoi exoun ps3(h ektokseuth pyraulwn-to idio einai) kseroun..
                        LBP

                        Comment


                        • mallon den exeis ps3. h nomizeis pws exeis ;)
                          Ground_Zero:

                          Kathomoun san hsyxo provato kai etrwga to sano mou edw kai posa xronia kai ksafnika emfanizontai atoma kai lene pws opoios trwei xortari tha souvlizetai apo edw kai pera epeidh to swsto einai na trws grasidi giati den ponaei sta matia otan to koitas (ontas prasino).

                          Comment


                          • Originally posted by Raphael
                            Και όσο για το MGS4 και αντίστοιχα το RE4, είναι σαφές πως ο κόσμος εκτίμησε και αγάπησε περισσότερο το τελευταίο...
                            Δεν ξέρω τι και πως, πάντως το MGS4 το αγάπησε ο λαός του στον οποίο απευθύνεται και αυτό είναι που τον ενδιαφέρει πανω απ'όλα τον "πατριάρχη του stealth gaming" Κοjima. O ίδιος είναι το ίδιο καμένος με τους metal gear fans.
                            Star Citizen videos Star Citizen gallery

                            Comment


                            • Eδώ όπως πολύ εύκολα λες πως το RE5 είναι άλλη περίπτωση, θα μπορούσε κάποιος άλλος επίσης πολύ εύκολα να πει πως το RE5 είναι απόρροια του RE4, πάνω κάτω ένα καρμπόν του με σχεδόν ίδιους μηχανισμούς και στήσιμο με την προσθήκη φυσικά του 2ου χαρακτήρα. Αλλά την όποια horror-σκοτεινή ατμόσφαιρα είχε το RE4 την αποποιήθικε τελείως το RE5 γιατί ίσως αδυνατούσε να συνδιάσει horror και 3rd person shooting


                              Μα είπαμε - άλλο το 5 άλλο το 4.

                              Δεν είναι λίγοι αυτοί που υποστηρίζουν πως το RE έχασε την ταυτοτητά του και μην εθέλοτυφλείς σε αυτό.


                              Lol..; Είπα εγώ κάτι τέτοιο; Φυσικά και υπάρχουν πολλοί που λένε διάφορα, σε όποιο θέμα θες, σε όλο το πλανήτη. Πλουραλισμός αγάπη μου, πλουραλισμός.
                              Μάλιστα νομίζω πως αυτή τη στιγμή συνομιλώ με ένα από τα άτομα που υποστηρίζουν πως το RE έχασε τη ταυτότητά του, δεν ισχυρίζομαι πως δεν υπάρχεις, αντιθέτως υπάρχεις, ολόκληρη εφημερίδα έγραψα για 'σένα. -_-
                              Δε θέλω να πω πως δεν υπάρχει κανείς που να το ισχυρίζεται. Θέλω να πω πως δεν έχασε τη ταυτότητά του, και αν άλλαξε σε πολλά πράγματα, άλλαξε προς το καλύτερο...

                              Δεν ξέρω τι και πως


                              Ναι ναιιι ναι α μπλα μπλα πίου πίου

                              Comment


                              • BigBOSS από τη στιγμή που δεν έπαιξες το re5 διεξοδικά δεν μπορείς να εκφέρεις γνώμη(χαχα στο κρατούσα).Προσωπικά το ευχαριστήθηκα όσο και το 4 σε άλλες περιπτώσεις περισσότερο σε άλλες λιγότερο.Και σου μιλάει άτομο που έβγαλε το 4 στο pro(κάτι που δεν έκανες εσύ όπως και πολλοί άλλοι) και το 5 επίσης και με όλα τα achievements μάλιστα.

                                Συμφωνώ όμως σε ένα σημείο μαζί σου και διαφωνώ με τα παιδιά.Το αν το λάτρεψε ο κόσμος φαίνεται καθαρά από τις πωλήσεις και όχι το πόσο ποιοτικό είναι.Και το mgs4 κακά τα ψέματα πούλησε περισσότερο από το re4.Οπότε δεν μπορεί να λέει κάποιος το re4 λατρέυτηκε περισσότερο από τον κόσμο άσχετα αν είναι τίτλος πολύ πιο σημαντικός για τη βιομηχανία που είναι.
                                Nintendo I.D.: paixtis
                                3ds friend code: 2664-2347-7128

                                Comment

                                Working...
                                X