Announcement

Collapse
No announcement yet.

SEGA Club: Για τους fans της SEGA

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Τελικά τα νέα ήταν συναρπαστικά!
    Το παρακολουθησα και εγω το ολο σκηνικο, τωρα τι να πω δεν ξερω. Μπορει για το pc community να θεωρειται πολυ σημαντικο παιχνιδι μιας και στη sega βρισκονται οι devs του original theme hospital. Ωστοσο δεν περιμενα αυτον τον τιτλο μετα απο το συγκεκριμενο tease, η sega ανακοινωσε στο ντουκου νεο house of the dead και valkyria chronicles 4 οποτε εδω περιμενα κατι ακομη πιο δυνατο.

    Comment


    • Yep τελικά bluetooth χειριστήρια για όλες τις κονσόλες της Sega!

      While Nintendo's 'classic' consoles have soaked up much of the retro love lately, Sega fans do have something to look forward to. The last booth I stopped by at CES 2018 was one of my favorites, as Retro-bit showed off new officially-licensed accessories it's releasing for Sega consoles later this year, including (but not limited to) Genesis, Saturn and Dreamcast. Unfortunately, I wasn't able to get my hands on any of these controllers to see how they match up with the originals, but it's nice to see them upgraded with modern capabilities like USB and Bluetooth.


      Νταξ δεν έχει για το master system αλλά θέλω να πιστεύω όπως δούλευαν του mega drive στο master system να κάνουν το ίδιο και αυτά.
      Last edited by Hazuki; 22-01-2018, 11:34 AM.

      Comment


      • Εμμμ ναι. Ψυχραιμία. Ήρεμαααααααααααααααααα


        PANZER DRAGOON 1,2 REMAKES CONFORMED!

        Για την ώρα δεν ξέρουμε τίποτα πέρα από το ότι το πρώτο θα κυκλοφορήσει πριν το τέλος του 2019 καθώς και ότι θα έχουν ολοκαίνουρια γραφικά και αλλαγές/προσθήκες στο gameplay.


        Sega's classic on-rails shooters Panzer Dragoon 1&2 are getting the remake treatment courtesy of Polish publisher Forev…


        Ειλικρεινά δεν μπορώ να περιγράψω πόσο ενθουσιάστηκα. Τα πρωτότυπα είναι από τα αγαπημένα μου παιχνίδια και τα έχω ΛΙΩΣΕΙ όσο λίγα. Άντε να δούμε πως θα είναι, ανυπομονώ να μάθουμε περισσότερα. Θα ήλπιζα και σε remake ή έστω port του Panzer Dragoon Saga αλλά ο αστικός θρύλος θέλει την Sega να έχει χάσει τον κώδικα του παιχνιδιού...


        Tidy!

        Do not blame me.Blame yourself or God.
        In Matsuno we trust.

        Comment


        • Αντε μπας και το δοκιμάσουμε και εμείς που έχουμε ακούσει τόσο καλά λόγια αλλά δεν καταφέραμε να το πιάσουμε στα χέρια μας.Ποιο από όλα από την σειρά κοστίζει όσο ένα σπίτι πλέον;

          Comment


          • Μακαρι μονο στο Switch και να κλαιτε οι haters.
            #δενειμαιfanboy
            Do a barrel roll!

            Comment


            • Originally posted by Ramparter View Post
              Μακαρι μονο στο Switch και να κλαιτε οι haters.
              #δενειμαιfanboy
              Για αυτό ο σωστός gamer έχει όλες τις κονσόλες για να είναι καλυμμένος

              Comment


              • Originally posted by Albedo View Post
                Αντε μπας και το δοκιμάσουμε και εμείς που έχουμε ακούσει τόσο καλά λόγια αλλά δεν καταφέραμε να το πιάσουμε στα χέρια μας.Ποιο από όλα από την σειρά κοστίζει όσο ένα σπίτι πλέον;
                Albedo έχουν κυκλοφορήσει 4 panzer dragoon games.

                Ta Panzer Dragoon 1,2 κυκλοφόρησαν στο Saturn και είναι n rails shooters στο στιλ των starfox.
                Το Panzer Dragoon Saga κυκλοφόρησε στο Saturn και είναι rpg turn based. Αυτό είναι που κοστίζει όσο ένα σπίτι πλέον.
                Τέλος, το Panzer Dragoon Orta κυκλοφόρησε για το πρώτο xbox, είναι στο στιλ των πρώτων 2 αλλά με πολύ βελτιωμένο gameplay. Yπάρχει στο xboxlive store και είναι backwards combatible και στο one.

                Επίσης παίδες υπάρχουν αξιοπρεπέστατα emulators για Saturn πλέον, όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να κατεβάσει τον SSF, τρέχει σχεδόν τα πάντα πάρα πολύ καλά.


                Tidy!

                Do not blame me.Blame yourself or God.
                In Matsuno we trust.

                Comment


                • +1 για τον SSF, εγώ εκεί είχα τελειώσει το Panzer Saga και έτρεχε μια χαρά. ( όπως και το Dragon Force) Αν θυμάμαι καλά πάνε κοντά 7-8 χρόνια έκτοτε, οπότε φαντάζομαι πως θα τρέχει ακόμη καλύτερα.
                  Deus ξέχασες και αυτό του game gear


                  Τέλεια νέα για τα remakes, μακάρι
                  1. Να βασίζονται στην αισθητική των original και να μη δούμε τίποτα jpop/ anime της κακιάς ώρας art direction. Επίσης καλό θα ήταν να ζητήσουν τη συμβολή του creator τους ή έστω ατόμων από την τότε ομάδα ανάπτυξης( αν υπάρχοουν ακόμη) Τέλος πάντων με καποιο τρόπο να έχουν την επίβλεψη του Project μη δούμε τπτ "διαμάντια" πάλι
                  2. Nα πουλήσουν αρκετά καλά μήπως και δούμε να προχωράει καθόλου η δουλειά και στο Saga.
                  3. Ένα ακόμη εκπληκτικό άρθρο/ συνέντευξη με τον Yukio Futasagi( creator και leader της Team Andromeda)
                  Chance is a funny thing. The road we walk through life is filled with forks that force us to choose between one route a…

                  During the making of Saga, Andromeda lost two production staff - one to an accident and the other to suicide. "All we could do was carry on and finish the game - it was out of my hands," recalls Futatsugi sombrely. "Part of me did want to stop though. That was definitely the toughest project I've ever worked on. Personal relationships became strained. The stress was overwhelming."
                  «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                  Comment


                  • Για τους φιλους της Sega στο psn αυτη τη στιγμη υπαρχουν σε εκπτωση πολλα απο τα hd releases απο Dreamcast era, λιγο πιο κατω απο 2.5 ευρω. Δυστυχως η Sony δεν το κανει οπως η Microsoft και τα παιχνιδια θελουν ps3 για να παιξουν (ενω αγορα απο το Live δινει προσβαση και στο X1 μεσω bc). Τσιμπησα Crazy Taxy, Jet Set Radio και Daytona USA εκ των οποιων δεν ειχα παιξει κανενα. Σε οτι αφορα το τελευταιο ειναι η Arcade perfect εκδοση και τα σπαει απλα, ειχα χρονια να ασχοληθω με racing τιτλο και ειχα ακουσει οτι αυτο το παιχνιδι ειναι μεσα στα καλυτερα ολων των εποχων για την κατηγορια. Απλα συμφωνω απολυτα. Εβαλα και λιγο JSR και το παιχνιδι ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ οπτικα, λες και βγηκε σημερα. Πιθανον να γραψω αναλυτικα εντυπωσεις και στο μελλον.

                    Τελικα ειχα αδικο που ελεγα οτι η Sega δεν εχει φερει τους τιτλους της σε συγχρονα μηχανηματα, φταιω και εγω αλλα ισως θελει λιγο παραπανω διαφημιση για να μαθει κανεις τα διαμαντια που υπαρχουν στα διαφορα stores και μαλιστα σε HD μορφη. Μακαρι ολα αυτα τα παιχνιδια να περασουν μεσω bc και στα stores των νεων μηχανηματων μεσω bc.

                    Comment


                    • Απλά θα ρίξω ένα νέο και θα φύγω. κυκλοφόρησε το remake του Panzer Dragoon στο Switch. Αυτά. Πάω να το κατεβάσω.


                      Tidy!

                      Do not blame me.Blame yourself or God.
                      In Matsuno we trust.

                      Comment


                      • 25€ ομως δεν ειναι λιγα
                        Do a barrel roll!

                        Comment


                        • Θα περιμενω λιγο feedback και θα παω για preorder σε limited run retail αν εχει γινει καλη δουλεια. Μου θυμισε παντως αλλες αποχες αυτη η φαση " α και που ειστε, το παιχνιδι ηδη κυκλοφορει σημερα".

                          Comment


                          • Και εκεί που έλεγα εμπάργκο στην LRG, έχουν ανέβει Streets of Rage 4 και Panzer Dragoon... Well played xD

                            Το Remake όσο έχω δει από videos φαίνεται πολύ όμορφο... Σαν να βλέπω το art style του γιαπωνέζικου box να έχει πάρει σάρκα και οστά. Τώρα τα περί διάρκειας κτλ τα ακούω βερεσέ σε τέτοιους τίτλους. Όπως και το budget. On rails arcade shooter είναι και τα Starfox πχ σε 30-40λεπτά τα έχεις τελειώσει. Όσον αφορά το budget, προφανώς δεν έχει τα production values ενός ΑΑΑ τίτλου, αυτό ήταν αναμενόμενο, ειδικά αν λάβει κανείς υπόψιν πως η SEGA το έδωσε σε τρίτο developer.( για να μην αναφερθεί πως από όσο έχω δει side by side έχουν κάνει φοβερή δουλειά- το source code έχει χαθεί νομίζω και για τα τρία saturn panzer games) Εδώ μιλάμε, καλώς ή κακώς, για 1:1 remake με κάποιες προσθήκες, όπως ακριβώς ισχύει με το Medievil και τα Spyros/ Crash.

                            Η LRG λογικά θα κυκλοφορήσει το cart με όλα τα patches και τις προσθήκες( έχουν μιλήσει για διόρθωση των bugs, για προσθήκη gyro controls, καθώς και rearranged OST από τον original composer αν δεν απατώμαι)

                            ΕDIT:
                            Έχοντας παίξει και τα δύο, πολύυυυ αργότερα από την εποχή τους σε original saturn( τα jap βέβαια, pal έχω μόνο το Saga) το πρώτο δεν έχει γεράσει το ίδιο καλά με το δεύτερο. Το Zwei παίζεται άνετότατα στο Saturn και πιστεύω πως είναι το καλύτερο από τα δυο shooter της original τριλογίας. Όταν κυκλοφορήσει και το Zwei πιστεύω θα το υποδεχθουν πολύ πιο θετικά. Ίσως θα είχε νόημα μια συλλογη και με τους δύο τίτλους. Αλλά και πάλι θεωρώ πως πρέπει να αισθανομαστε τυχεροί που εν έτει 2020 έχουμε remakes/remasters αυτών των παιχνιδιών.
                            Last edited by Sinclair; 27-03-2020, 07:34 PM.
                            «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                            Comment


                            • Παιδιά το κατέβασα και το έπαιξα λίγο. Έβγαλα τα δύο πρώτα επίπεδα και έχω ανάμεικτες εντυπώσεις.

                              Αρχικά τα θετικά... Ο τεχνικός τομέας είναι αξιοπρεπέστατος, το παιχνίδι διατηρεί το ύφος και του στιλ του πρωτότυπου και είναι πολύ ευχάριστο στο μάτι. Επιφυλάσσομαι βέβαια γιατί δεν το έχω τελειώσει ακόμα και έχω ακούσει κάποια παράπονα για επόμενες πίστες, ότι οι εχθροί έχουν παρόμοιο χρώμα με το περιβάλλον και ότι δεν μπορείς να τους ξεχωρίσεις. Όταν το τελειώσω θα επιβεβαίωσω αν ισχύει.

                              Επίσης, η μουσική μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις. Όπως τα γραφικά έχει δεχτεί πολύ μεγάλη ανανέωση, όποιος έχει παίξει τα παλιά θα μείνεις ικανοποιημένος.

                              Επίσης, τα cutscenes έχουν κρατήσει το ύφος του πρωτότυπου, όπως τα γραφικά και η μουσική.

                              Πάμε τώρα στα αρνητικά. Αρχικά, τα loading times είναι αδικαιολόγητα μεγάλα. Μιλάμε τώρα για 20 δευτερόλεπτα περίπου loading, ένα σημερινό παιχνίδι με μέτριο τεχνικό τομέα και που είναι αποθηκευμένο στην μνήμη του μηχανήματος δεν δικαιολογείται να κάνει τόσο πολύ να φορτώσει. Αν δηλαδή έπρεπε να διαβάσει το μηχάνημα κανένα blue ray θα έπαιρνε κανένα δίλεπτο; Επίσης, όταν τελειώσει το loading πρέπει να πατήσεις κουμπί για να μπεις στην πίστα, το ξέρω ότι είναι λεπτομέρεια αλλά μου κακοφάνηκε.

                              Το μεγάλο μου πρόβλημα είναι ο χειρισμός. Απλά να πω ότι ο δράκος δεν ελέγχεται καλά, δεν υπάρχει ροή στην κίνησή του και ο χειρισμός του πιστολιού και των λειζερ απλά είναι πολύ δύσκολος. Υπάρχει εμφανές input lag: Μερικές φορές όταν περνάς τον κέρσορα από έναν εχθρό δεν κάνει lock on αμέσως, κάποιες φορές οι πυροβολισμοί δεν βρίσκουν στόχο και έχεις την αίσθηση ότι περνάνε μέσα από τους εχθρούς και, το χειρότερο όλων, όταν πατάς το κουμπί για να γυρίσεις δεξιά η αριστερά υπάρχει πολύ μεγάλο εμφανές lag το οποίο κάνει μπαμ, αφού πατήσεις το κουμπί μετά από μισό με ένα δευτερόλεπτο εκτελείται η κίνηση.

                              Είναι ολοφάνερο ότι το παιχνίδι δεν πέρασε από το απαραίτητο testing και κυκλοφόρησε όπως όπως έχοντας στο μυαλό τους να το διορθώσουν μέσω patches. Ήδη ανακοινώθηκε ότι εργάζονται πάνω σε αυτά. Η λογική λέει ότι σε λίγο καιρό το παιχνίδι θα είναι μια χαρά, εξάλλου θα προσθέσουν και gyro controls. Αναμένω.

                              Παρόλο που λέω κυρίως αρνητικά το παιχνίδι μου αρέσει. Είναι το παιχνίδι που έπαιζα χρόοοονια πριν, που το είχα λιώσει και το αγάπησα όσο λίγα. Ένιωσα αυτό το κάτι που ένιωθα όταν έπαιζα το παλιό. Όμως θα περιμένω να κυκλοφορήσουν τα updates.

                              Εδώ έχω να κάνω και μια άλλη παρατήρηση: Η Sega δεν προσέχει καθόλου καθόλου το παρελθόν της και δεν του δίνει την δέουσα προσοχή, αναθέτει το remake ενός κλασσικού της τίτλου σε μια άγνωστη εταιρεία και απλά την παρατάει στην τύχη της χωρίς υποστήριξη. Ε με μηδαμινό budget είναι λογικό να έχει θέματα το game με το που βγει. Το ίδιο έκανε και με τον Yu Suzuki και με το Shenmue, δηλαδή δεν θα μπορούσε να του δώσει την μηχανή γραφικών και άλλα assets από τα Yakuza για να βγει και καλύτερο το Shenmue και να γλιτώσει και πόρους ο Yu Suzuki και να παραδώσει ένα καλύτερο προιόν;

                              Αυτά τα ολίγα από εμένα, όπως έγραψα και πριν αναμένω με ανυπομονησία τα updates.


                              Tidy!

                              Do not blame me.Blame yourself or God.
                              In Matsuno we trust.

                              Comment


                              • Χρόνια πολλά Panzer Deus τροπαιοφόρε με τα laser σου και τα πίου πίου σου. Κατατοπιστικότατο το post σου και μπορώ να πω με χάλασε πολύ ότι έχει προβλήματα χειρισμού ο τίτλος. Η original έκδοση του παιχνιδιού δεν έχει τέτοια θέματα και το δοκίμασα σχετικά πρόσφατα για να δω από περιέργεια μήπως κάνω λάθος. Οι κακές γλώσσες λένε ότι η ανανέωση των γραφικών έχει κάνει δυσκολότερη την αναγνωρίση fast εχθρών. Χαζομάρα που το πρώτο level στην remake έκδοση δεν κρατάει αυτό το water effect της original.

                                Comment

                                Working...
                                X