Announcement

Collapse
No announcement yet.

Super Metroid: Excellence revisited

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Super Metroid: Excellence revisited

    Καποια στιγμη πριν μερικες βδομαδες αποφασισα να ξαναπαιξω το Super Metroid μετα απο παρα πολλα (10+ θα λεγα) χρονια. Καποια παιχνιδια οσο και αν σου αρεσαν την πρωτη φορα, χαρη σε ενα replay τοσα χρονια μετα μπορει να τα δεις πολυ διαφορετικα. Πραγματι αυτο το εζησα πιο εντονα απο ποτε.

    Το Super Metroid σε πολλες λιστες περιοδικων και μεγαλων sites πολυ συχνα φιγουραρει ως το καλυτερο παιχνιδι του SNES ή και ενα απο τα πολυ πολυ καλυτερα παιχνιδια ολων των εποχων. Παραλληλα πιστευω πως ειναι ενα παιχνιδι που ας πουμε εδω περα θα χουν παιξει λιγα ατομα, πονταρω σε μονοψηφιο αριθμο και ειλικρινα πιστευω πως καθε gamer που σεβεται τον εαυτο του αξιζει να κατσει και να ασχοληθει μαζι του για τις μολις 5-7 ωρες που διαρκει.

    Το πρωτο πραγμα που καταλαβαινεις παιζοντας το ειναι η τελειοτητα στο level design. Επισης αυτο σου υπενθυμιζει οτι το level design εδω και πολλα χρονια εχει παει περιπατο και σχεδον κανενας developer δε νοιαζεται στο ελαχιστο γι' αυτο γιατι εχει επισκιαστει απο αλλα πραγματα που πλεον θεωρουνται πιο σημαντικα (ή εστω "πουλανε" περισσοτερο).

    Μου ειναι λιγο δυσκολο να περιγραψω ποσα πραγματα κανει καλα ο τιτλος σε αυτο το κομματι και σε συνδυασμο με το εξαιρετικο του gameplay. H τοποθετηση ολων των μυστικων δωματιων και power ups πολλες φορες μου προκαλεσε εντυπωση, παροτι εχω παιξει σχεδον ολα τα παιχνιδια του ειδους. Τα παντα φαινονται τοσο προσεκτικα σχεδιασμενα, καθε δωματιο, καθε μυστικο, σε καθε λεπτομερεια βλεπει κανεις το μερακι των developers.

    Ειναι πανεξυπνο το πώς καποια δωματια υπαρχουν απλα για να σου δειξουν πως υπαρχει κατι πιο περα, κατι που δεν εχεις δει ή καποιο αντικειμενο που δεν εχεις παρει. Η λυση στο πώς θα φτασεις εκει μπορει να σχετιζεται με κατι που δε βρισκεται καν κοντα, αλλα το παιχνιδι σου δινει την ευκαιρια να σκεφτεις out of the box και να βρεις εναν τροπο να φτασεις εκει που θες.

    Το παιχνιδι σε αντιμετωπιζει στα ισα, δε γινεται ποτε φτηνο. Σου δειχνει εμμεσα πραγματα που πολλα παιχνιδια πλεον δε μπορουν να σου περασουν τοσο ευκολα με πολυ πιο αμεσους τροπους. Δεν ειναι μονο τα μυστικα, ενα αλλο κομματι ειναι και καποια gameplay techniques που μαθαινεις χωρις το παραμικρο text ή εστω καποια εικονα που σου εξηγει ξεκαθαρα τι να κανεις. Πολλα πραγματα απο αυτα που σου δινει το παιχνιδι μπορεις να τα αγνοησεις, αλλα αν δωσεις βαση σε αυτα τοτε η ολη εμπειρια αυξανεται κατακορυφα.

    Το shinespark technique να πω την αληθεια το αγνοουσα μεχρι τωρα, δε θυμαμαι τα αλλα Metroid να στο εξηγουν καπως, ενω το Super Metroid στο εξηγει ξεκαθαρα. Υπαρχουν και αλλες ωραιες μικρες πινελιες που καλο ειναι να τις δει μονος του οποιος αποφασισει να ασχοληθει με το παιχνιδι.

    Η ατμοσφαιρα, η μουσικη ακομα και το λιτο αλλα δυνατο storytelling του τιτλου ειναι επισης εξαιρετικα. Καθε περιοχη ειναι φοβερα σχεδιασμενη, οι αλλαγες σε περιβαλλον και εχθρους ειναι τεραστιες και το OST ειναι εξαιρετικο απο την αρχη ως το τελος. Τα boss fights παροτι δεν ειναι τα δυσκολοτερα της σειρας ειναι επισης πολυ καλα και πολυ διαφορετικα μεταξυ τους και εν τελει καποια στιγμη φτανεις στα ending credits οσο απορεις με το ποσο τελεια μπορει να ειναι καποια παιχνιδια.

    Οσοι εχετε το παραμικρο ενδιαφερον σε αυτα τα παιχνιδια και εχετε παιξει καποιο Metroid, Castlevania ακομα και το Guacamelee και δεν εχετε παιξει το Super Metroid παρατηστε τα ολα και καντε μια χαρη στον εαυτο σας και αφιερωστε ενα ΣΚ γιατι τοσο θελει, σε ενα απο τα πολυ καλυτερα παιχνιδια που εχουν βγει ποτε.
    Eιλικρινα πιστευω πως κανενα 2d metroidvania δεν το πλησιαζει στο ελαχιστο σε level design, οι λεπτομερειες του Super Metroid ειναι κατι που απο τοτε δεν εχουμε ξαναδει και μαλλον δε θα δουμε και ποτε οπως παει το πραγμα με το συγκεκριμενο ειδος.

    Αφου το παιξετε ή αν το χετε παιξει ηδη μπορειτε να διαβασετε και να δειτε αντιστοιχα τα παρακατω:

    Explore the latest news and expert commentary on Blogs, brought to you by the editors of Game Developer

    UPDATE: You may notice the addition of subtitles or closed-captions. (It's actually a work-in-progress, and I will add more of it here as my transcribing & t...


    Το πρωτο ειναι μια φανταστικη αναλυση του παιχνιδιου και ολων των λεπτομερειων γυρω απο το σχεδιασμο του, ενω το 2ο ενα 4πλο speed run που εγινε προσφατα απο 4 απο τους καλυτερους παικτες για καποιο fund raising σκοπο.

    See you next mission.

  • #2
    Το έπαιξα κι εγώ πρόσφατα όταν το είχε 30 σεντς στην VC του Wii U.
    Δεν το είχα τερματίσει ποτέ μικρός, ίσα-ίσα το είχα παίξει ελάχιστα μιας και δεν το είχα στην κατοχή μου.
    Το πρώτο πράγμα που μου έκανε εντύπωση ήταν πόσο μπροστά ήταν το παιχνίδι κάτι που φαίνεται ακόμα και σήμερα. (Βασικά σήμερα το βλέπεις πιο έντονα παρά όταν είχε κυκλοφορήσει). Έχει το δεύτερο καλύτερο level design που έχω δει ποτέ με πρώτο και άπιαστο να είναι το Prime. Το μόνο μείον ο κάπως δύστροπος χειρισμός στα άλματα και στο grappling hook.

    Comment


    • #3
      To Prime ειναι το αλλο αριστο παιχνιδι που χω στο μυαλο μου αλλα προσωπικα δε θελω να κανω συγκρισεις μεταξυ ενος 2d και ενος 3d παιχνιδιου γιατι οσο να ναι αυτο το στοιχειο αλλαζει πολλα πραγματα οσον αφορα την πολυπλοκοτητα του level design. Με τα αλματα που λες δεν ειχα καποιο θεμα, το grapple beam οντως θα μπορουσε να ηταν καλυτερο.

      Σημερα οντως το εκτιμας πολυ καλυτερα αυτο που βλεπεις, δε νομιζω βεβαια πως εχει να κανει τοσο με το "σημερα" οσο με το οτι εχουμε δει πολλα αλλα πραγματα απο τοτε μεχρι τωρα και μπορουμε να κρινουμε αυτα που βλεπουμε με αλλη ωριμοτητα και διαφορετικα κριτηρια.

      Comment


      • #4
        Ο λόγος που βάζω το Prime πάνω είναι γιατί κάνανε το αδιανόητο. Πήραν το πολύπλοκο level design του SM και το μεταφέρανε αψεγάδιαστα στις 3 διαστάσεις χώρις μάλιστα να πατήσουν σε κάποιο προηγούμενο παιχνίδι. Πραγματοποίησαν το αδιανόητο με την μία. Πραγματικά δεν το χωράει ο νους μου.

        Comment


        • #5
          Για καποιον περιεργο λογο εκτιμω περισσοτερο την "προσφορα" του prime στο gaming παρολο που το επαιξα απο σποντα πολυ αργοτερα, οταν βγηκε η collector's στο wii

          Το super metroid το επαιξα στην εποχη του κανονικα αλλα δεν μου αφησε τοσο εντονες αναμνησεις οσες το super mario world τα donkey kong country το link to the past ή ακομα και το εξωπραγματικο (για τοτε) starwing

          Ισως εφταιγε που ποτε δεν γουσταρα το shooting στις 2 διαστασεις ή/και οτι ισως ητανε too much η ολη φαση για 9χρονο παιδακι ακομα και σημερα *puts on flame suit* δεν το εχω κατσει να το τελειωσω ουτε μια φορα !

          Comment


          • #6
            Φυσικα και τοτε δε θα σου εκανε τρελη εντυπωση τοτε το Super Metroid μπροστα στα παιχνιδια που αναφερεις. Το ιδιο ισχυει και για μενα και για πολλους αλλους, αλλα αυτος ειναι και ο σκοπος που εκανα το εν λογω τοπικ, μια 2η ματια σε κατι που ηταν δυσκολο να εκτιμησουμε οταν βγηκε (λογω ηλικιας κυριως).

            Για το Prime εχω να πω απλα τα καλυτερα (μαλλον ειναι το καλυτερο 3d παιχνιδι που εχω παιξει, τι αλλο να πω), απλα δε θελω να επικεντρωθουμε στο Prime σε αυτο το θεμα.

            Comment


            • #7
              Symfwnw se osa les gia to Metroid alla se level design sorry nomizw pws to SOTN einai kalytero

              To Super Metroid htan to prwto Metroid pou epaiksa, meta akolouthisan tou NES, kai ta GBA.
              Ta Prime den ta epaiksa pote kai mallon den tha ta paiksw pote, thymamai oti me eixe apogohtefsei pantelws h first person prooptikh otan to eixa prwtodei.
              "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
              But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
              Kindred, this blade and I.
              "

              "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
              Greek Gaming Videos
              Greek Final Fantasy Forum

              Comment


              • #8
                Εγώ το είχα παίξει σχετικά μεγάλος το Super Metroid οπότε μου είχε κάνει εξ αρχής πολύ καλή εντύπωση και μπορώ να καταλάβω βέβαια γιατί ένα Μάριο είναι πιο εντυπωσιακό για ένα παιδί.
                Το αίσθημα της μοναξιάς και την ατμόσφαιρα που αυτή δημιουργεί λίγα παιχνίδια μπορούν να τα περνάνε τόσο αποτελεσματικά. Κρίμα που σε πολλά από τα επόμενα Metroid αυτό το τόσο σημαντικό στοιχείο πετάχτηκε από το παράθυρο. Πάει χρόνια που το έχω παίξει αλλά νομίζω πως ο χειρισμός ήταν υποδειγματικός.
                Τώρα αν είναι το καλύτερο παιχνίδι του SNES δεν ξέρω αλλά δε νομίζω πως έχει και πολύ σημασία.
                Για τα Prime δυστυχώς έχω το ίδιο θέμα με τον Ζήρο.
                Originally posted by Squall Leonhart
                I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                Originally posted by 丹野
                Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                Originally posted by Ryu_gr
                υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                Comment


                • #9
                  Το παιχνίδι θα μπορούσε να βγει και τώρα και να σαρώσει στα reviews.
                  Τι άλλο να πεις από εκεί και πέρα!
                  I'm back bitches... Version 2.0

                  Το νέο forum για το αυτοκίνητο: PetrolHeads

                  Comment


                  • #10
                    Δε βλεπω κινηση αλλα δε βαριεσαι.. Πετυχα κατι αλλο ενδιαφερον σε ενα πολυ καλο site:

                    The Anatomy of Super Metroid – 01 – Moving pictures

                    Ως τωρα εχουν γραψει 12 συντομα αρθρα, αρκετα εκ των οποιων ειναι πολυ ενδιαφεροντα.
                    Αναλυτικα μπορειτε να δειτε τι υπαρχει στο παρακατω λινκ (οχι μονο για το Super Metroid αλλα για πολλα παιχνιδια/σειρες ακομα):

                    Bluehost - Top rated web hosting provider - Free 1 click installs For blogs, shopping carts, and more. Get a free domain name, real NON-outsourced 24/7 support, and superior speed. web hosting provider php hosting cheap web hosting, Web hosting, domain names, front page hosting, email hosting. We offer affordable hosting, web hosting provider business web hosting, ecommerce hosting, unix hosting. Phone support available, Free Domain, and Free Setup.

                    Comment


                    • #11
                      Το έβαλα και 'γω μόνο για πάρτη σου και γενικά έχω καλές εντυπώσεις.
                      Έλεγα να κάνω ποστ όταν το τελειώσω αλλά μάλλον θα αργήσω γιατί δεν υπάρχει χρόνος και περνάν οι μέρες χωρίς να παίζω.

                      Μου έκανε εντύπωση ο έλεγχος, πολύ σωστά φτιαγμένος για να μπορείς να κάνεις αυτά που θες χωρίς να ζορίζεσαι.

                      Top παιχνίδι για τότε, παρόλα αυτά δεν είμαι σίγουρος αν θα το πρότεινα σε κάποιον όχι τόσο retroφιλο, πρέπει να είσαι προσαρμοσμένος στην τότε εποχή.

                      Π.χ. ντάξει δεν είναι δυνατόν να βάζεις στην κεντρική σου πορεία αυτό το σημείο.
                      Samus finds herself a hi-jump boots but has a tough time finding out where to go.


                      Αν σε περιόριζε σε λίγο χώρο (πχ. κλείδωνε η πόρτα για να "παγιδευτείς" στο δωμάτιο) ή ήταν απλά ένα μυστικό τότε οκ, όμως σου δίνει αρκετό χώρο με αποτέλεσμα να περιπλανιέσαι άσκοπα και να αναρωτιέσαι που στο καλό πρέπει να πας.

                      Απόλυτα λογικό βέβαια, οι άνθρωποι που το έφτιαξαν όσο μάγκες και να ήταν δεν είχαν τη μηχανή του χρόνου να δουν πως βελτιώνονται αυτά (ακόμα και έλεγχος που με ικανοποιεί σε γενικές γραμμές επιδέχεται βελτιώσεις).

                      Μέχρι τώρα, με εξαίρεση αυτό το σημείο, το παιχνίδι είναι να το πιεις στο ποτήρι! Έλεγχος, γραφικά, μουσική, game play, σε όλα μένω ικανοποιημένος!
                      The illusion of free will is an illusion.

                      Comment


                      • #12
                        Τι εννοεις δεν ειναι δυνατον; Ειλικρινα δε βλεπω τιποτα περιεργο στο video αυτο.
                        Αν σε ενοχλουν αυτα τοτε θα επρεπε να σε ενοχλει ενα τεραστιο μερος του 2d gaming.
                        Δε νομιζω να τιθεται καν θεμα βελτιωσης οπως λες (οχι στο χειρισμο αλλα στο πώς σχεδιασαν αυτο που αναφερεις). Η λογικη ειναι δε στα δινουμε ολα στο πιατο, κατσε ψαξε, δεν ειναι και παραλογο θα λεγα, ενα καρο παιχνιδια το κανουν αυτο, ποσο μαλλον τα παιχνιδια σχετικα περιορισμενης διαρκειας.
                        Αυτο ελειπε τα παιχνιδια που εχουν να κανουν με εξερευνηση να μη σε ζοριζουν και λιγο, βεβαια πιστευω πως αυτο δεν ειναι καν ζορικο. Μαλλον δεν εχεις παιξει αλλο Metroid γιατι αυτο ειναι απο τα βασικοτερα στοιχεια ολης της σειρας (και ολων των metroidvania θα λεγα).

                        Comment


                        • #13
                          Ειμαι φαν των metroidvania αλλα δεν το εχω τελειωσει το super metroid, ειμαι απαραδεκτος το ξερω. Τα controls δεν θα ελεγα οτι ειναι το ιδιο smooth και responsive με του SOTN παντως.

                          Comment


                          • #14
                            Εγώ πάντως,έχω τελειώσει μόνο Metroid 1/Metroid Zero Mission και ξέρω πως σε κάθε νέο δωμάτιο βάζω βόμβες παντού και ψάχνω για περάσματα.
                            Carpe diem

                            Comment


                            • #15
                              Ε αυτο... Κι εγω γι' αυτο απορησα Ryu, ειναι σαν να ρχεται καποιος και να μου λεει που να φανταστω πως στο SF κανεις αμυνα πατωντας πισω, περιμενα να πρεπει να πατας κουμπι.
                              Το Super Metroid το παει πιο περα το ολο θεμα της εξερευνησης και των μυστικων παντως, μεχρι και X-ray visor σου δινει οποτε δεν υπαρχουν δικαιολογιες.
                              IHNE/Altair κι εγω στα ιδια ημουν για καιρο, καθομουν κι επαιζα μια στο τοσο κανα Fusion/Zero Mission ξαπλα στο κρεβατι μια στο τοσο, αλλα οκ το SM δεν εχει καμια σχεση με τα προηγουμενα, ειναι πολλες σκαλες πανω σε πολλα θεματα (μυστικα, ατμοσφαιρα, level design, OST). Εβαλα λαπτοπ στην HDTV και φαινοταν μια χαρα παντως με τα αναλογα φιλτρα, το παιχνιδι κρατιεται πολυ καλα παροτι συντομα θα κλεισει 20ετια.

                              Tα controls οντως θα μπορουσαν να ειναι λιγο καλυτερα - το jumping συγκεκριμενα γιατι κατα τ' αλλα η κινηση της Samus ειναι νομιζω καλη. Τα Castlevania εννοειται πως ειναι πιο smooth αλλα εχουν και αλλη κινηση αν μπορω να το πω. Τα metroid εχουν απλα jumps και τα jumps που η Samus κανει roll στον αερα και οδηγουν σε wall jumps / space jumps / screw attack jumps και με αυτα τα αλματα οντως καπου μπλεκει το πραγμα ωρες ωρες.

                              Ενδιαφερον εχουν και αλλες πολλες τεχνικες.. μια καλη αναλυση μπορειτε να βρειτε εδω:


                              Εκατσα και τα ψαξα ολα αυτα, αρκετο ενδιαφερον εχουν και αν δειτε κανα καλο speed run μαθαινετε πολλα για το παιχνιδι. Φυσικα αλλα υπαρχουν εκει λογω προθεσης των devs και αλλα οχι, αλλα κατι τετοια ειναι που κανουν τετοια παιχνιδια αρκετα πιο ενδιαφεροντα.

                              Comment

                              Working...
                              X