Announcement

Collapse
No announcement yet.

Φορητοί υπολογιστές...

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Φορητοί υπολογιστές...

    Λοιπόν έχω το εξής θέμα.Πρέπει να πάρω asap φορητό pc.Laptop,notebook,netbook δεν ξέρω τι,οτιδήποτε.Αρκεί να είναι φτηνό,να κάνω τη δουλειά μου (δουλειά γραφείου) και αν είναι δυνατόν να παίζει κάνα δυο παιχνιδάκια πχ Witcher.
    Επειδή είμαι τέρμα άσχετος με το θέμα,περιμένω τα φώτα σας,ως προς τις διαφορές τους,πλεονεκτήματα,μειονεκτήματα κλπ.
    Έρευνα αγοράς δεν έχω κάνει ακόμα,γιατί μόλις σήμερα προέκυψε το θέμα.Θα κάνω τώρα όμως.Αλλά πείτε καμιά γνώμη να ξέρω κι εγώ που να προσανατολιστώ.
    Carpe diem

  • #2
    Καταρχάς, αφού δες κάτι φθηνο + gaming, μακριά από netbook.

    λαπτοπ = νοτμπουκ

    Το πρόβλημα είναι ότι laptops οικονομικά δε βρίσκεις εύκολα. Υπολόγιζε κοντά στα 350-450 euros σα Minimum ποσό που θα διαθέσεις (για καινούργιο πάντα).

    Διάλεξε το νέο σου υπολογιστή στο Plaisio.gr. Desktop, Laptop και περιφερειακά απ' τα μεγαλύτερα brands όπως Apple, HP, Dell, Lenovo.


    Υπάρχουν και λίγο πιο φθηνά αλλά οι επεξεργαστές τους είναι ολίγον...άχρηστοι

    Σχετικά με τους Turbo (ιδιαίτερα σε θέματα service), δεν έχουν πολύ καλή φήμη αλλά αυτή είναι η μία όψη του νομίσματος. Πολλοί άλλοι, δεν έχουν παράπονο

    EDIT :

    2 φορές έκανα μεγάλη έρευνα και κατέληξα ότι με συμφέρει να αγοράσω μεταχειρισμένο laptop. Μπορείς να βρεις μηχάνημα ισχυρότερα απ'τα καινούργια - ανάλογης τιμής- σε χαμηλότερες τιμές αλλά πρέπει να είσαι προσεκτικός.

    Αυτή τη στιγμή το laptop πoυ έχω με 12'1, 2GHz, 3 GB ram, 256 κάρτα,100GB το είχα αγοράσει 220 Euros. Καθόλου άσχημα.
    " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

    Authenticity sir, authenticity. "

    Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



    Comment


    • #3
      Έψαξα λίγο αλλά δεν βρήκα κάτι που να με καλύπτει στο θέμα τιμή/ποιότητα.Θα κάνω μια έρευνα αγοράς και σε media markt,saturn κλπ μπας και βρω κάτι άλλο.Φοβάμαι όμως πως υποχρεωτικά θα πάρω netbook για αρχή που απ'ότι είδα είναι αρκετά φτηνότερα και στο μέλλον βλέπουμε για κάτι καλύτερο.

      Thanks Scatman.
      Carpe diem

      Comment


      • #4
        Μην παρεις netbook για κανεναν λογο, για δουλεια γραφειου σιγουρα δεν ειναι καταλληλα, μονο για on the move καταστασεις ειναι.
        Επισης δεν εχει νοημα να παρεις κατι γι' αρχη και κατι αλλο μετα σε καποιο συντομο χρονικο διαστημα εστω.

        Πες μας μεχρι ποσα θες να δωσεις και ολο και κατι καλο θα βρεθει, βεβαια οκ οι επιλογες που παλευονται αρχιζουν απο τα 400ε εστω.

        Comment


        • #5
          Το θέμα είναι ότι εγώ χρειάζομαι κάτι άμεσα,με όσο το δυνατόν χαμηλότερο κόστος.Όταν πληρωθώ με το καλό,βλέπουμε για κάτι καλύτερο.Αυτό είναι όλο.Βρήκε ένας φίλος ένα λαπτοπ στα 230 ευρώ στον Κωτσόβολο,θα πάω αύριο να τσεκάρω.
          Carpe diem

          Comment


          • #6
            Όντως, μακριά από νέτμπουκ αν δε σε ενδιαφέρει φορητότητα. Από θέμα μάρκας, σου προτείνω ανεπιφύλακτα Fujitsu - Siemens και Toshiba. Το δικό μου λάπτοπ είναι Fujitsu (Amilo A1667), έχει αντέξει σε βάρβαρα ταξίδια και μεταφορές και αποδείχτηκε σκυλί μαύρο. Τι πρέπει να προσέξεις τώρα.

            Δεν ξέρω πόσα χρήματα είσαι διατεθειμένος να πληρώσεις, αλλά οι γενικοί κανόνες είναι 1) ΠΟΤΕ μην αγοράσεις μοντέλο που δεν το έχεις δει να δουλεύει 2) μην κοιτάξεις μόνο τεχνικά χαρακτηρηστικά αλλά και τοποθέτηση θυρών, αριθμό usb, θέση ηχείων κλπ. Πίστεψέ με, θα δεις διαφορά στη χρήση. Όταν δεις το λάπτοπ που θες ανοιχτό να δουλεύει σε κατάστημα, έλεγξε το contrast και την ομοιομορφία του λευκού βάζοντας μια λευκή ταπετσαρία στην οθόνη. Αυτό ουσιαστικά πληρώνεις, και αν πάρεις οποιοδήποτε λάπτοπ με μέτρια οθόνη θα σου βγουν τα μάτια. Το πρόβλημα είναι πως έχεις περιορισμένο χρόνο, οπότε πήγαινε σε μαγαζιά που ξέρεις ότι έχουν πολλούς υπολογιστές σε έκθεση και κάνε τις δοκιμές σου.

            Η λύση του μεταχειρισμένου ίσως σε ξελασπώσει αλλά πρέπει να ξέρεις τις και πως αγοράζεις. Το δικό μου λάπτοπ πχ είναι σκυλί και εξαιρετικό ποιοτικά αλλά έχει φθαρμένο καπάκι (οπότε δε γεμίζει το μάτι) και η μπαταρία του κρατάει γύρω στη μια - μιά μιση ώρα, λίγο επειδή είναι (εν γνωσει μου) ενεργοβόρο και λίγο επειδή δεν πρόσεξα τη μπαταρία.

            Φαντάζομαι πάντως ότι το τελικό κριτήριο θα είναι το χρηματικό, οπότε δες σε στοκ αν πετύχεις μηχανήματα της προηγούμενης σεζόν από Toshiba και Fujitsu - Siemens. Επεξεργαστή θα σου έλεγα Intel διπύρηνο, ενώ πρόσεξε το σκληρό και την ταχύτητά του.
            Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

            Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

            Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

            Comment


            • #7
              Πάντως εγώ έχω netbook και για δουλειές γραφείου (Office, internet και κάνα GIMP πού και πού) είναι μια χαρά. Φυσικά για παιχνίδια ή number-crunching προγράμματα ούτε συζήτηση, ο επεξεργαστής είναι πολύ αργός. Βέβαια εμένα με ενδιαφέρει το μέγεθος-βάρος και η μπαταρία (κάτι που δε μου πρόσφερε ο προηγούμενος δυνατός laptop που είχα). Υπάρχουν και laptop που συνδυάζουν δύναμη με φορητότητα αλλά μιλάμε για 2000+ ευρώ. Αν εσένα δε σε ενδιαφέρει το βάρος-μπαταρία τότε καλύτερα να πας σε κανονικό τούβλο-laptop.
              Originally posted by Squall Leonhart
              I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
              Originally posted by 丹野
              Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
              Originally posted by Ryu_gr
              υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

              Comment


              • #8
                Πριν μία εβδομάδα χρειάστηκε επειγόντως να αγοράσω κάτι όσο το δυνατόν φθηνότερο, με μόνο σκοπό φορητότητα, μουσική, internet browsing, skype, office, και κάνα anime επεισόδιο που και που. Τίποτα hardcore δηλαδής. Αγόρασα τούτο δω (αν και απ' ό,τι βλέπω και αυτό δεν είναι και τόσο άσχημο). Πιστεύω πως με μια έρευνα αγοράς μπορείς να βρεις πολύ καλύτερα πράγματα με τα ίδια λεφτά, ειδικά αν αγοράσεις κάνα μεταχειρισμένο μηχάνημα, όμως στη δική μου περίπτωση επειγόμουν επομένως κατέληξα εκεί. Ρίξτους μια ματιά.

                Τώρα που το παρατηρώ πάντως, βλέπω πως υπάρχουν περιορισμένα κομμάτια στο πλαίσιο, ενώ στον κατάλογο του Multirama δεν υπάρχουν πια. Ίσως να βρεις καμιά καλύτερη προσφορά αν είναι τα μόνα κομμάτια που έχουν απομείνει στο κατάστημα.

                Το μόνο πρόβλημα που έχει το netbook είναι πως εμφανίζει Blue Screen Of Death μερικές φορές όταν μιλάς στο Skype, πρόβλημα πολύ συχνό με τα Acer Netbooks απ' ό,τι διαπίστωσα ύστερα από μια γύρα στο internet. Η αφορμή είναι η Crystal Eye Webcam που χρησιμοποιεί η Acer, και λύνεται ύστερα από αναβάθμιση των drivers της κάρτας ήχου (από Realtek Audio Driver v5.10.0.5915 σε v5.10.0.6066 [αν και μπορεί να διαφέρει από τύπο σε τύπο netbook]). Το τελευταίο μπορεί να είναι offtopic απλά το αναφέρω σε περίπτωση που κάποιος έχει το ίδιο πρόβλημα, μιας και μόλις χθες το αντιμετώπισα και μου πήρε ομολογουμένως αρκετή ώρα μέχρι να βρω τι φταίει.

                PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                Comment


                • #9
                  βαλε linux mint KDE4 δοκιμασμενα και γαμιστερα

                  Comment


                  • #10
                    Κακή διανομή, στο netbook μου δεν βρίσκει τη κάρτα γραφικών!
                    https://www.emulator-zone.com
                    I am an iteration closer to my desired solution!
                    The World Ends With You

                    I will wipe out the Belmonts from the face of earth!
                    Castlevania Lords of Shadow

                    I am Wowser, King of the Woopa Twoopa and ruler of the Shroom Kingdom
                    Hyperdimension Neptunia

                    Comment


                    • #11
                      μπορει να μην έχει κάρτα γραφικών lol

                      Comment


                      • #12
                        lol!

                        Βασικά η διανομή αυτή δεν υποστηρίζει την κάρτα που έχουν τα 11.6 netbook όπως αυτό που ανέφερε ο Phantom Duck. Εγώ έχω το αντίστοιχο μοντέλο της Asus. Γενικά linux+netbook δεν είναι και τόσο καλός συνδιασμός καθώς δεν δουλεύουν τα hotkeys και άλλα.
                        https://www.emulator-zone.com
                        I am an iteration closer to my desired solution!
                        The World Ends With You

                        I will wipe out the Belmonts from the face of earth!
                        Castlevania Lords of Shadow

                        I am Wowser, King of the Woopa Twoopa and ruler of the Shroom Kingdom
                        Hyperdimension Neptunia

                        Comment


                        • #13
                          Belmont ακόμα και με Ubuntu ισχύει αυτό? Δεν έχω επαφή εδώ και χρόνια αλλά απ'όσο ξερω σε οτιδήποτε άλλο εκτός από παιχνίδια μια χαρά ζεις με Linux.

                          Επίσης altair τι έκανες τελικά?
                          Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                          Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                          Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                          Comment


                          • #14
                            Ναι, τα netbook με την 11.6 οθόνη δεν υποστηρίζονται ούτε καν με τα ubuntu netbook remix. Η κάρτα γραφικών και τα hotkeys δεν δουλεούν. Πίστεψέ με το έχω ψάξει πάρα πολύ. Για τα windows vs linux έχουμε αναφερθεί στο αντίστοιχο section αλλά ακόμη τα linux στερούνται εύχρηστων και επαγγελματικών προγραμμάτων παρότι έχουν κάνει τεράστια πρόοδο σε πολλά πράγματα.
                            https://www.emulator-zone.com
                            I am an iteration closer to my desired solution!
                            The World Ends With You

                            I will wipe out the Belmonts from the face of earth!
                            Castlevania Lords of Shadow

                            I am Wowser, King of the Woopa Twoopa and ruler of the Shroom Kingdom
                            Hyperdimension Neptunia

                            Comment


                            • #15
                              Σκέφτομαι να πάρω αυτό εδώ, πως σας φαίνεται;

                              Το Public είναι ο #1 προορισμός για προϊόντα τεχνολογίας και ψυχαγωγίας με χιλιάδες προϊόντα για κάθε μέλος της οικογένειας


                              Για gaming το θέλω και λοιπές media εφαρμογές (μουσική, ταινίες).

                              Ή αυτό

                              Διάλεξε το νέο σου υπολογιστή στο Plaisio.gr. Desktop, Laptop και περιφερειακά απ' τα μεγαλύτερα brands όπως Apple, HP, Dell, Lenovo.


                              Στα 500e maximum η τιμή του, δεν έχω άλλα.
                              sigpic

                              Comment

                              Working...
                              X