Announcement

Collapse
No announcement yet.

Προσθήκη νέας κατηγορίας

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Προσθήκη νέας κατηγορίας

    Έπεσε πρόταση να προσθέσουμε νέα κατηγορία στο forum αποκλειστικά και μόνο για games. Ο Ramp σκέφτεται στην εν λόγω κατηγορία να βάλουμε ότι θέμα έχει ανοίξει σχετικά με τίτλους από όλες τις υπάρχουσες κατηγορίες, θα μιλήσει όμως ο ίδιος καλύτερα δεν είμαι στο μυαλό του για να εξηγήσω το σκεπτικό του.

    Το δικό μου σκεπτικό εστιάζει αποκλειστικά στην κατηγορία General Gaming και στοχεύει μόνο τους multiplatform τίτλους. Η νέα κατηγορία θα μπορούσε να έχει την ονομασία "Multiplatform τίτλοι/games" στην οποία θα ενταχθούν όλα τα ανάλογα topics προς αποφόρτιση του General Gaming στο οποίο γίνεται ο κακός χαμός τόσο σε όγκο όσο και σε θέματα άξια προσοχής αλλά βαθειά θαμμένα.

    Διαφωνώ με μια γενική κατηγορία "Games" διότι γρήγορα θα τιγκάρει με moved θέματα πράγμα που αναιρεί την αποφόρτιση και εκτός αυτού κατηγορίες όπως αυτή της Microsoft θα μείνει ορφανή από topics. (από τα 40 ανοιχτά θέματα, τα μισά έχουν να κάνουν με τίτλους).

    Επιπλέον, και σαν γενικότερη παρατήρηση, η συζήτηση γύρω από τίτλους θα είναι εντελώς free. Όσοι θέλουμε να πούμε πράγματα που υπάγονται σε spoilers απλά βάζουμε spoiler tag. Εξαιρούνται παλιοί τίτλοι φαντάζομαι όπου τα spoiler tags δεν είναι αναγκαία. Κι αυτό για να μην ανοίγονται νέα "spoiler-free" θέματα για κάποιο παιχνίδι.

    Γνώμες παίδες ελλήνων, πείτε γνώμες.
    sigpic

  • #2
    Proswpika symfwnw, einai kalh idea kai tha vriskoume poio efkola themata ta opoia einai sxetika kainouria alla exoun pusharistei se epomenes selides epeidh yparxoun polla nea kathe evdomada.
    "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
    But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
    Kindred, this blade and I.
    "

    "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
    Greek Gaming Videos
    Greek Final Fantasy Forum

    Comment


    • #3
      100% συμφωνώ. Για πρακτικούς λόγους μόνο.

      Comment


      • #4
        Προσωπικα θα ηθελα να περιεχονται ολα τα games σε μια κατηγορια, δε βρισκω νοημα στο διαχωρισμο σε exclusives και multiplatforms, αλλωστε ενα multiplatform δε σημαινει οτι βγαινει παντου, πολλες φορες σε 2 μολις κονσολες, ενω εχουμε δει και exclusives να γινονται multiplatforms.
        Do a barrel roll!

        Comment


        • #5
          Πιο εύχρηστο είναι έτσι όπως το έκανες Dope, αλλά σα να γίνεται λίγο ουρανοξύστης η κεντρική. Ας ενώσουμε τουλάχιστον τα Gaming Polls με το General Discussion, επίσης καλό θα ήταν τα Multiplatform Games να είναι το πρώτο ή το δεύτερο section.

          edit

          Δε ξέρω μήπως τελικά θα ήταν όντως καλύτερα να πάμε όλα τα game threads σε ένα section και να καταργήσουμε τις υποκατηγορίες. Να μεταφέρουμε δηλαδή ό,τι thread υπάρχει στα sub sections είτε στο General Discussion, είτε στα Games ανάλογα τη θεματολογία. Ίσως και να δημιουργούσαμε ένα τρίτο section για να μπουν threads τύπου Gamertags, PSN ID’s, Friend Codes, τεχνικά ζητήματα κλπ.
          There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
          Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

          Comment


          • #6
            Originally posted by Loggo View Post
            Πιο εύχρηστο είναι έτσι όπως το έκανες Dope, αλλά σα να γίνεται λίγο ουρανοξύστης η κεντρική. Ας ενώσουμε τουλάχιστον τα Gaming Polls με το General Discussion, επίσης καλό θα ήταν τα Multiplatform Games να είναι το πρώτο ή το δεύτερο section.

            edit

            Δε ξέρω μήπως τελικά θα ήταν όντως καλύτερα να πάμε όλα τα game threads σε ένα section και να καταργήσουμε τις υποκατηγορίες. Να μεταφέρουμε δηλαδή ό,τι thread υπάρχει στα sub sections είτε στο General Discussion, είτε στα Games ανάλογα τη θεματολογία. Ίσως και να δημιουργούσαμε ένα τρίτο section για να μπουν threads τύπου Gamertags, PSN ID’s, Friend Codes, τεχνικά ζητήματα κλπ.

            Για το πρώτο σκέφτηκα τα Reviews, High Scores και Gamimg Polls να μπουν σε δικό τους section με ονομασία π.χ. users. Aλλά και πάλι δεν μειώνει το ύψος του ουρανοξύστη.....

            Το δεύτερο μου αρέσει περισσότερο. Όλα τα games-threads από τις sony, microsoft, nintendo σε μια ενιαία "Games" κατηγορία με ένδειξη είτε κάτω από τον τίτλο του thread είτε δίπλα σε αγκύλες σε ποια πλατφόρμα ανήκει ή αν είναι multi.

            Eπομένως όλα τα υπόλοιπα θέματα από Sony, Micro, Nint θα πάνε General Gaming.... H ιδέα για τρίτο section δίνει λύση και στα sticky topics που μένουν ξεκρέμαστα αλλά και αυτά στην PC&Online Gaming κατηγορία. Ίσως αυτό το νέο section να ονομάζεται Users και να τα βάλουμε μέσα. Τι λέτε;
            sigpic

            Comment


            • #7
              Egw thelw ksexwrista microsoft, nintendo kai sony, eksalou ti mas noiazei o ouranoksysths, den einai kai para polla
              "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
              But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
              Kindred, this blade and I.
              "

              "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
              Greek Gaming Videos
              Greek Final Fantasy Forum

              Comment


              • #8
                Κι εγώ fan των ειδικών sections είμαι, άλλα γενικά δε νομίζω ότι η κίνηση είναι τόσο μεγάλη για να δικαιολογούνται τόσες υποκατηγορίες. Η κίνηση είναι, imo, αυτή που καθορίζει τη δομή ενός forum. Είναι ο λόγος πχ που το neogaf είναι απάνθρωπο στο browsing.

                Κάπως έτσι έχω στο μυαλό μου τη δομή του forum αυτή τη στιγμή:

                Gaming Section

                • Gaming Discussion
                • General Gaming Discussion
                • Retro Gaming
                • Τεχνικά Θέματα & Online Gaming

                Gamers Odyssey

                • Ανακοινώσεις
                • Ζητήματα Forum
                • Reviews & Articles
                • High scores

                Θα πρότεινα να κάνουμε ένα δημοψήφισμα με τις διαθέσιμες επιλογές, έτσι ώστε να δούμε συνολικά της άποψη της κοινότητας πριν προχωρήσουμε σε μεγαλύτερες αλλαγές.
                There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                Comment


                • #9
                  Ωραία η αλλαγή παιδιά.

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by Loggo View Post
                    Κι εγώ fan των ειδικών sections είμαι, άλλα γενικά δε νομίζω ότι η κίνηση είναι τόσο μεγάλη για να δικαιολογούνται τόσες υποκατηγορίες. Η κίνηση είναι, imo, αυτή που καθορίζει τη δομή ενός forum. Είναι ο λόγος πχ που το neogaf είναι απάνθρωπο στο browsing.

                    Κάπως έτσι έχω στο μυαλό μου τη δομή του forum αυτή τη στιγμή:

                    Gaming Section

                    • Gaming Discussion
                    • General Gaming Discussion
                    • Retro Gaming
                    • Τεχνικά Θέματα & Online Gaming

                    Gamers Odyssey

                    • Ανακοινώσεις
                    • Ζητήματα Forum
                    • Reviews & Articles
                    • High scores

                    Θα πρότεινα να κάνουμε ένα δημοψήφισμα με τις διαθέσιμες επιλογές, έτσι ώστε να δούμε συνολικά της άποψη της κοινότητας πριν προχωρήσουμε σε μεγαλύτερες αλλαγές.

                    Gaming Discussion θα το ονόμαζα απλά Videogames ή Games, με περιγραφή "συζήτηση για τα αγαπημένα μας παιχνίδια" ή "συζήτηση γύρω από τα videogames" ή κάτι παρόμοιο. Μέσα θα είχε άπαντα threads με τίτλους, όπως το multiplatform είναι τώρα. Σαν stickies, θα έχουμε τα τέσσερα "Νέα και ειδήσεις" topics από Sony, Micro, Nint, PC και ένα ενιαίο "ευρετήριο παιχνιδιών" topic.

                    General Gaming Discussion ή σκέτο General Discussion με την υπάρχουσα περιγραφή "οτιδήποτε αφορά τη βιομηχανία των videogames". To ύφος παραμένει ως έχει με τη διαφορά ότι θα προστεθούν όλα τα γενικής φύσεως θέματα που υπάρχουν στις κατηγορίες των εταιριών καθώς και τα polls.

                    Retro Gaming είναι χώρος ιερός και δεν θα προβούμε σε ιεροσυλίες.

                    Τεχνικά Θέματα κ Οnline Gaming.... Αυτός είναι ο πασπαρτού μας. Βασικά θα πρέπει να είναι ένα section που να εμπεριέχει τα help και τεχνικά θέματα, τα IDs, τα topics που θα κανονίζονται online συναντήσεις για gaming. Απλά θέλει έναν παπά να το βαφτίσει λίγο καλύτερα ;p

                    Aνακοινώσεις, ακριβώς στο ύφος που είναι. Θέλει λίγο moderating με θέματα σαν το "Ζητήματα Συμπεριφοράς" να ταιριάζουν στο από κάτω section.

                    Ζητήμα Forum, ακριβώς αυτό που δηλώνει με μια αλλαγή ονομασίας στο υπάρχον "Τεχνικά Θέματα".

                    Reviews k Αrticles. Όπως είναι. Ίσως να περάσουμε και μερικά topics που ουσιαστικά αποτελούν αφιέρωμα για κάποια παιχνίδια π.χ. Metroid, Castlevania, Legend of Zelda στα οποία δεν μιλάμε συγκεκριμένα για κάποιο τίτλο αλλά γενικά για τη σειρά.

                    High Scores, προσωπικά δεν ασχολούμαι με το εν λόγω section είμαι noobas
                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by deus_d0pe
                      Το δεύτερο μου αρέσει περισσότερο. Όλα τα games-threads από τις sony, microsoft, nintendo σε μια ενιαία "Games" κατηγορία με ένδειξη είτε κάτω από τον τίτλο του thread είτε δίπλα σε αγκύλες σε ποια πλατφόρμα ανήκει ή αν είναι multi.
                      Αυτο ακριβως. Αλλωστε ακομη και τωρα ενα multiplatform game δεν ειναι σαφες που ανηκει.

                      Ας γινει καπως ετσι:

                      Games

                      Mass Effect 2 [360][PS3][PC]
                      God of War III [PS3]
                      ...

                      Προσωπικα μπορω σαν mod να φροντιζω ωστε οι τιτλοι να περιεχουν τις σωστες κονσολες.
                      Do a barrel roll!

                      Comment


                      • #12
                        Dope ακριβώς έτσι το φαντάζομαι.
                        Επίσης καλό θα ήταν να γίνουν merge τα θέματα των demos, ένα thread για συζήτηση περί Demos γενικά.

                        Εντάξει τώρα το σε ποια formats υπάρχει ο εκάστοτε τίτλος δε νομίζω ότι αποτελεί τόσο πρόβλημα, νομίζω είναι αρκετά γνωστό το που βγαίνει ο κάθε τίτλος, τι είναι αποκλειστικό κλπ.
                        There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                        Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by Loggo
                          Dope ακριβώς έτσι το φαντάζομαι.
                          Επίσης καλό θα ήταν να γίνουν merge τα θέματα των demos, ένα thread για συζήτηση περί Demos γενικά.
                          Aυτό σκεφτόμουν μόλις τώρα ενώ έβλεπα το ανάλογο sticky στη Sony και έλεγα με αυτό τι 8α κάνουμε; Να λοιπόν η λύση!;)
                          sigpic

                          Comment


                          • #14
                            Games

                            Mass Effect 2 [360][PS3][PC]
                            God of War III [PS3]


                            Αυτό το φορμά μου αρέσει ιδιαίτερα.

                            Comment


                            • #15
                              Να αρχίσω το ράψιμο ή θα το κουβεντιάσουμε κι άλλο; Μη φοβάστε την αλλαγή, τόσα κόμματα την υπόσχονται, εμείς θα την πραγματοποιήσουμε!!:phil:
                              sigpic

                              Comment

                              Working...
                              X