Announcement

Collapse
No announcement yet.

Android

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Android

    Ποιος το περίμενε ότι εγώ θα άνοιγα αυτό το topic. Οι καιροί αλλάζουν κύριοί μου, κονσόλες που έχαναν τον αγώνα πλέον απειλούν τον ανταγωνισμό, νέο Super Mario παιχνίδι δε θα βγει GOTY και ο Evans κατέληξε με καλό κινητό και να ασχολείται με Android.

    Ιστορικές αναφορές δε θα κάνω, πάνω κάτω όλοι γνωρίζουμε περί τίνος πρόκειται. Λειτουργικό σύστημα για κινητά, ανεπτυγμένο από την google με ένα ταχαίως αναπτυσσόμενο market και άπειρες δυνατότητες εξέλιξης. Το παρόν topic προφανώς εστιάζει την προσοχή του στο τι παρέχει το Android, τι διαφορές - αναβαθμίσεις συνοδεύουν την κάθε νέα έκδοσή του, ποια κινητά το υποστηρίζουν και φυσικά τι εφαρμογές μπορούμε να βρούμε σε αυτό. Topic λοιπόν για όλους που ενδιαφέρονται να αναπτύξουν ή χρησιμοποιήσουν εφαρμογές, να ψαχτούν και να μάθουν. Ταυτόχρονα θεωρώ ότι είναι ιδιαίτερα ενδιαφέρον να γίνονται αναφορές σε Android τηλέφωνα που ήδη υπάρχουν και που θα βγουν, καθώς και στο τι έχει ο καθένας.

    Η προσωπική μου στάση στο topic θα περιορίζεται στην παράθεση διαφόρων εφαρμογών και στη συζήτηση πάνω σε αυτές. Γενικά με το τι κινητά παίζουν δεν έχω πολυ-ασχοληθεί, μετράω μόλις 2 μέρες που είμαι κάτοχος του Galaxy S και οι γνώσεις μου πάνω σε specs και συγκριτικά είναι σίγουρα ελλιπείς. Όπως και να έχει, παρακάτω αναφέρω τι με ώθησε να πάρω το Galaxy S και φυσικά κάποια apps που ανακάλυψα και μου συνέστησαν.

    Πάμε λοιπόν:

    Samsung Galaxy S Vibrant (TGH-T959)



    Από όσο έχω ψάξει και έχω διαβάσει, θεωρείται το καλύτερο Android κινητό αυτή τη στιγμή. Η δε κοινότητά του είναι τεράστια και συνέχεια ασχολούνται με την βελτίωση των επιδόσεών του, τη δημιουργία παραμετροποιημένων firmwares και την ανάπτυξη lag fixes. Κυκλοφορούν πάρα πολλά πράγματα και όσο ψάχνεις τόσο περισσότερο βρίσκεις. Εν τέλει βέβαια παραμένει ένα Android κινητό, οπότε αυτό που μετράει κυρίως είναι τι γίνεται με το ίδιο το Android.

    Βασικότατο μειονέκτημα του κινητού είναι το χάλια file system που έφτιαξε η Samsung. Ευτυχώς βέβαια το πρόβλημα του file system διορθώνεται με ένα app, το lag fix, που μπορείς να βρεις κάποια εκδοχή του στο Android Market, είτε στα διάφορα fora και sites που ασχολούνται με το συγκεκριμένο κινητό. Το lag fix "γράφει" πάνω στο ήδη υπάρχον file system ένα άλλο file system που κάνει πολύ καλύτερη τη διαχείριση της μνήμης και βελτιώνει πάρα πολύ τις επιδόσεις του κινητού. Κάποια στιγμή, προτού βάλω το lag fix, έτρεξα ένα benchmark που βρήκα στο market, το οποίο μου έβγαλε score 1100κάτι, ενώ με το lag fix βγάζω 1800-1900.

    Μία εικόνα που συγκρίνει τις επιδόσεις του Galaxy S με τα υπόλοιπα κινητά είναι αυτή (το πρώτο πρώτο είναι το Galaxy S με το lag fix):



    Δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο είναι αντιπροσωπευτικό το παραπάνω δείγμα, το Galaxy S βγάζει τόσο σε Froyo 2.2 και με lag fix, με Froyo 2.2 και χωρίς lag fix είναι στα 1100κάτι που ανέφερα παραπάνω. Όποιος έχει android ας κατεβάσει το benchmark (Quadrant από Android Market) και ας μας πει.

    Εγώ το πήρα από Αμερική στα 220€ καινούριο, εξού και το branded μοντέλο (T-Mobile). Οι μόνες διαφορές από το πρωτότυπο είναι ότι δεν έχει flash, μπροστινή κάμερα και έχει τέσσερα κουμπάκια (αφής), αντί για δύο αφής και ένα κανονικό. Φυσικά ήταν locked, αλλά με κάτι αλχημείες ένας φίλος μου κατάφερε να μου το παραδώσει ξεκλείδωτο και 100% λειτουργικό.

    Αυτά για το κινητό, ελπίζω να σας κάλυψα πάνω κάτω. Θεωρώ ότι είναι μακράν η καλύτερη επιλογή, έχει την καλύτερη οθόνη σε κινητά αυτή τη στιγμή και έχει μία τεράστια community.

    Πάμε στα apps:

    Vault

    Είναι μία απλή εφαρμογή που μπορεί να κρύβει τα εικονίδια που εμφανίζονται στο μενού με τις εφαρμογές που έχεις εγκατεστημένες. Σε περίπτωση που δε θέλεις να σβήσεις κάτι, αλλά θέλεις να μη φαίνονται κι όλας, είναι ιδανικό. Προσωπικά το έχω χρησιμοποιήσει αρκετά, προσπαθώντας να κρύψω κάποια apps του fw που δεν ήθελα να σβήσω (φοβούμενος μήπως προκληθεί κάποιο πρόβλημα).

    Handcent SMS

    Αντιμετώπιζα ένα βασικό πρόβλημα: τα μηνύματα με ελληνικούς χαρακτήρες δεν μπορούσαν να είναι μεγαλύτερα από 160 γράμματα, ενώ το GSM alphabet μου έβγαζε ερωτηματικά. Με το παραπάνω app μπορείς να στέλνεις κανονικά μηνυματα 160 γραμμάτων.

    Shazam

    Παίζει ένα τραγούδι και θες να μάθεις ποιο είναι. Τρέχεις το Shazam και στο βρίσκει. Πολύ ευχάριστο και εξυπηρετικό.

    Quick Boot

    Μπορείς να πας με τη μία σε κατάσταση Recovery, Boot Loader, να κάνεις Reboot και Power Off. Προσωπικά το χρησιμοποιώ για γρήγορο Reboot, ο φίλος μου που μου το έκανε unlock το βρήκε εξαιρετικά χρήσιμο για να ανοίγει το Recovery.

    Trillian

    Ένα απλό app που κάνει το ίδιο με το αντίστοιχο πρόγραμμα του υπολογιστή: πολλά messengers μαζεμένα. Βολικό ιδιαίτερα, αλλά μάλλον θα το αντικαταστήσω με ένα αντίστοιχο app για windows live messenger, δεδομένου ότι μόνο αυτό χρησιμοποιώ.

    psx4droid

    PSone emulator, δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα αλλά θα το κάνω σύντομα. Πάντως είδα να παίζουν FF IX στο Galaxy S και πήγαινε εξαιρετικά, με μοναδικό πρόβλημα τον ήχο που είχε κάποια κολλήματα. Θα δώσω feedback κάποια στιγμή.

    Adobe Photoshop Express

    Μπορείς να κάνεις κάποιες πολύ βασικές επεξεργασίες τις φωτογραφίες σου, όπως crop, rotate, exposure, black and white κτλ. Πολύ ευχάριστο και ταχύτατο (και τσάμπα).

    One Click Lag Fix (OCLF)

    Ένα lag fix για το Galaxy S που ανέφερα παραπάνω. Πάναπλο και απαραίτητο για τους κατόχους του κινητού.

    Barcode Scanner

    Το προφανές .

    Tasker

    Οk εδώ τα πράγματα ξεφεύγουν. Επίτηδες το άφησα τελευταίο. Πώς θα σας φαινόταν να μπορούσατε να παραμετροποιήσετε ΠΛΗΡΩΣ το κινητό σας; Να ορίζετε τις δικές σας ρουτίνες ανάλογα με το τι εκτελείται εκείνη τη στιγμή; Να γίνονται αυτόματα κάποια πράγματα, όταν ανοίγεται μία εφαρμογή; Εδώ έρχεται το Tasker. Όταν το ανακάλυψα και έγραψα την πρώτη μου ρουτίνα απλώς έμεινα άναυδος, οι δυνατότητες είναι κυριολεκτικά άπειρες και δεν μπορώ να φανταστώ τι μπορεί να περιορίσει τον οποιονδήποτε επίδοξο προγραμματιστή, πέραν της φαντασίας του. Τα λόγια είναι περιττά, κατεβάστε το ΑΜΕΣΩΣ και ασχοληθείτε. Φυσικά δε γράφεις κώδικα, αλλά χρησιμοποιήσεις την "ψευδογλώσσα" που σου παρέχει η ίδια η εφαρμογή για να πετύχεις το σκοπό σου. Λίγη μελέτη, αρκετή φαντασία και γνώση κάποιων εντολών και είσαι έτοιμος.

    Προτείνω μάλιστα να ανεβάζουμε έτοιμα profiles που φτιάχνουμε στον Tasker για να μπορεί να τα χρησιμοποιήσει ο οποιοσδήποτε. Αυτή τη στιγμή ετοιμάζω ένα απλό profile που κάθε φορά που ανοίγει το Youtube app να πηγαίνει η φωτεινότητα στο full (255), ενώ όταν κλείνει να επανέρχεται στην προηγούμενη κατάσταση.

    Παραθέτω και ένα φοβερό site με tutorials και το wiki:




    Και για να σας πείσω ότι πρόκειται για ΤΡΕΛΟ app, παραθέτω κάτι από το πρώτο site:

    Here are only some of the things you could do with Tasker, it's real power is the flexibility to combine contexts and tasks however you wish.
    • passcode-lock sensitive applications (e.g. for child safety)
    • change phone settings by
      • application: long screen timeout in a book reader
      • time: screen brightness lower in the evening
      • location: ringer volume high at the office, turn off ke yguard at home

    • wake up with a random song from your music collection
    • Text-to-speech; read out loud: incoming SMS/ phone number, WiFi/Bluetooth status, when it's time for an appointment, when the battery is low etc etc (Android OS 1.6+ only)
    • launch a music application when your music SD card is inserted, otherwise a file browser
    • start the day with a particular application showing
    • change all your home icons and wallpaper every day, or in particular locations
    • turn the phone upside down to return to the home screen, tilt 90 degrees to the left and back to toggle speakerphone during a call
    • create a Home widget to
      • toggle bluetooth/wifi on/off
      • launch wireless settings dialog
      • show a menu of tasks to choose
      • send an emergency SMS with your GPS location

    • remap camera etc buttons to other applications, or show a menu of applications and/or actions
    • decrypt/encrypt and/or zip/unzip application data on the fly when an application is launched/exits
    • pause music playback while in a particular application, restart on exit
    • change the Home icon for any application
    • take a time-lapse photo series (possibly 'secretly')
    • make a regular backup of a file on the SD card
    • track your phone location via SMS in case of theft
    • extend the use of the media button on your headset: take a picture from a distance or go to the previous media track with a long press
    • record call times and destinations to the SD card
    • show a popup when an SMS arrives from a particular phone number
    • setup a birthday SMS to be sent months before it happens so you don't forget
    • record battery levels over time to a file on SD card
    • make automatic recordings of what you say during phone calls to SD card
    • during the night, turn on airplane mode to conserve battery/reduce radiation, but turn it off every 15 minutes to check for SMS/voicemail.
    • setup a vacation SMS message, with different messages for different callers
    • launch a music application when headphones are connected
    Αυτά, αρκετά μεγάλο OP αλλά κάτι ο ενθουσιασμός, κάτι η αίσθηση ότι ενδιαφέρονται αρκετοί, δεν μπόρεσα να συγκρατηθώ .

  • #2
    Ψηνεστε να κανουμε κανενα application για android σαν forum; Κατι απλο και ομαδικο οπου να βαλουμε διαφορες ιδεες που μπορει να εχουμε.
    Do a barrel roll!

    Comment


    • #3
      κονσόλες που έχαναν τον αγώνα πλέον απειλούν τον ανταγωνισμό

      gia pio pragma milas
      Ground_Zero:

      Kathomoun san hsyxo provato kai etrwga to sano mou edw kai posa xronia kai ksafnika emfanizontai atoma kai lene pws opoios trwei xortari tha souvlizetai apo edw kai pera epeidh to swsto einai na trws grasidi giati den ponaei sta matia otan to koitas (ontas prasino).

      Comment


      • #4
        Ψηνεστε να κανουμε κανενα application για android σαν forum; Κατι απλο και ομαδικο οπου να βαλουμε διαφορες ιδεες που μπορει να εχουμε.
        Βασικά δεν ενδιαφέρομαι για Android αλλά η ιδέα έχει πλάκα. Αυτή τη στιγμή πάντως δε μου έρχεται κάτι στο μυαλό.
        Originally posted by Squall Leonhart
        I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
        Originally posted by 丹野
        Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
        Originally posted by Ryu_gr
        υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

        Comment


        • #5
          Titanium

          Φοβερή εφαρμογή, μπορείς να κάνεις backup/ restore/ remove τα πάντα που έχεις στο κινητό. Δεν ασχολήθηκα σε μεγάλο βαθμό, αλλά κατάφερα να λύσω ένα αρκετά σοβαρό πρόβλημα που δημιουργήθηκε.

          Αρκετά από αυτά που αναφέρω χρειάζονται να έχεις rooted κινητό ή/ και super user δικαιώματα. Υπάρχει σχετικό app που δίνει super user δικαιώματα (και λέγεται Super User).

          Comment


          • #6
            Eγω ψηνωμαι για τη σκεψη σου Ramparter, απλα πες μου τι εχεις σκεφτει και για τα υπολοιπα βλεπουμε.

            Αν θες μου κανεις ενα PM για το τι ακριβως σκεφτηκες.

            Comment


            • #7
              Καποιο απλο game ειχα στο μυαλο μου ωστε να μη μπλεξουμε με πολλη δουλεια αλλα να ειναι και ευχαριστο ταυτοχρονα (playable), οπως πχ το I maed a gam3 with zombi3s (Xbox live indies).
              Do a barrel roll!

              Comment


              • #8
                Παιχνίδι μου ακούγεται φοβερά δύσκολο όσο απλό και να είναι. Έχεις υπόψιν σου τίποτα σχετικά sites για διάβασμα ή να ψάξουμε μόνοι μας;
                Originally posted by Squall Leonhart
                I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                Originally posted by 丹野
                Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                Originally posted by Ryu_gr
                υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                Comment


                • #9
                  Σαν ιδέα μου αρέσει και εμένα, αλλά άμα είναι να συνεχιστεί προτείνω να ανοιχτεί καινούριο thread, γιατί σε αυτό θα γίνει ένας μικρός πανικός.

                  Comment


                  • #10
                    Σήμερα έκανα ένα μικρό overclock στο Milestone μου από τα 600Mhz στο 1Ghz.

                    Η τάση έμεινε ίδια με την εργοστασιακή ρύθμιση. Το κινητό είναι σταθερότατο και οι επιδόσεις του στο Quadrant ανέβηκαν σε κάτι παραπάνω από το διπλάσιο.

                    Τώρα περιμένω να βγει και μία καλή rom με 2.2 να πάρει και άλλο τα πάνω του.
                    I'm back bitches... Version 2.0

                    Το νέο forum για το αυτοκίνητο: PetrolHeads

                    Comment


                    • #11
                      Απο 600mhz στο 1Ghz θεωρείται μικρό overclock? Να ήταν απο τα 2.8 στα 3.2 να πώ εντάξει.

                      Βασικά δεν ξέρω καθόλου τι παίζει στα κινητά, δεν περίμενα καν να γίνονται Overclock, αλλά αμα μπορείς τόσο εύκολα να το ανεβάσεις τόσο πολύ καλή φάση.

                      Comment


                      • #12
                        Γενικά παίζει overclock, αλλά νομίζω ότι με ένα κινητό με επεξεργαστή στα 1GHz δεν έχει και πολύ νόημα. Το Galaxy S το έχουν πάει στα 1.6 πάντως και κατάφερε να τρέξει κάποια benchmarks. Φυσικά δε συνίσταται για χρήση, περισσότερο γίνεται για να δείξει τι μπορεί να επιτευχθεί. Πιθανότατα βέβαια να βγει κάποια σταθερή έκδοση, ποτέ δεν ξέρεις. Από 1GHz πάντως σε 1.6 δεν είναι καθόλου άσχημα .

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by ChrisTop View Post
                          Απο 600mhz στο 1Ghz θεωρείται μικρό overclock? Να ήταν απο τα 2.8 στα 3.2 να πώ εντάξει.

                          Βασικά δεν ξέρω καθόλου τι παίζει στα κινητά, δεν περίμενα καν να γίνονται Overclock, αλλά αμα μπορείς τόσο εύκολα να το ανεβάσεις τόσο πολύ καλή φάση.

                          Εντάξει δεν είναι και τεράστιο... Θα μπορούσα να το πάω 1.2...

                          Γενικά με τον κατάλληλο επεξεργαστή είναι εύκολη διαδικασία. Ο δικός μου έχει δοκιμαστεί από την εταιρεία που τον βγάζει στο 1Ghz οπότε στην ουσία είναι εργοστασιακή η συχνότητα που το έχω.

                          Φυσικά αν είναι ήδη στο 1Ghz συμφωνώ και εγώ πως δεν έχει νόημα να το πάς παραπάνω. Ειδικά με την 2.2 που είναι πολύ γρήγορη.
                          I'm back bitches... Version 2.0

                          Το νέο forum για το αυτοκίνητο: PetrolHeads

                          Comment


                          • #14
                            Αυτό δεν επηρεάζει τη διάρκεια της μπαταρίας;
                            Originally posted by Squall Leonhart
                            I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                            Originally posted by 丹野
                            Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                            Originally posted by Ryu_gr
                            υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                            Comment


                            • #15
                              Το δουλεύω στην ίδια τάση που είχε όταν ήταν 600MHz.
                              Αν έχει αλλάξει η διάρκεια η διάφορα θα είναι μικρή.
                              I'm back bitches... Version 2.0

                              Το νέο forum για το αυτοκίνητο: PetrolHeads

                              Comment

                              Working...
                              X