Announcement

Collapse
No announcement yet.

Shadows Die Twice.Το νέο(?) IP της FROM Software

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Shadows Die Twice.Το νέο(?) IP της FROM Software

    Στα φετινά Game Awards, η λατρεμένη FROM πρόβαλε ένα teaser video της κολοσσιαίας τάξης των 13 δευτερολέπτων απο τον νέο της τίτλο.Παρα την μικρή διάρκεια του video που θα παραθέσω και παρακάτω, οι θεωρίες σχετικά με το περιεχόμενο του παιχνιδιού δίνουν και παίρνουν. Η πρώτη σκέψη όλων, η οποία εξάγεται αντανακλαστικά αν δει κανείς το teaser αφορά την πιθανότητα ενός sequel για το Bloodborne. Παρόλαυτα όμως αν κάποιος προσέξει με μεγαλύτερη λεπτομέρεια, θα διαπιστώσει ότι υπάρχουν στοιχεία (απο τα γράμματα στο background μέχρι την μουσική επένδυση) που έχουν έντονο Ιαπωνικό άρωμα. Άλλωστε μην ξεχνάμε ότι η FROM είναι υπεύθυνη και για την σειρά Tenchu, που το τελευταίο στίγμα που έδωσε ανήκει στο...μακρινό πλέον 2009 με το Stealth Assassins.

    Δεν κρύβω ότι αυτή η τελευταία αναφορά - και παρότι λάτρεψα την σειρά Tenchu - με απογοήτευσε κάπως. Αν μετά απο χρόνια αδημονούσα για ένα sequel παιχνιδιού αυτό σίγουρα είναι το Bloodborne, στο οποίο έχω αφιερώσει αθροιστικα κοντά στις 250 ώρες και κυριολεκτικά έχω πάθει bloodlust χειρότερο απο του Father Cascoigne.

    Τι λέτε? Πάμε για κάποιο sequel σε ήδη γνωστό franchise ή για κάποιο νέο IP? Να σημειώσω εδώ, ότι ο Yasuhiro Kitao (πρώην promoter της Sony, νυν της FROM Software) tweetαρε ότι θα έχουμε νέες πληροφορίες εντός του έτους.


  • #2
    Νεο Tenchu πιστευω( spiritual successor βσκ)
    Last edited by Sinclair; 06-01-2018, 10:45 AM.
    «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

    Comment


    • #3
      Ωραίες θεωρείες, αλλά εδώ βλέπω ότι το πάνε για αίμα, άρα πιθανόν πάμε για Bloodborne 2. Ο τίτλος με την λέξη "Twice" το προδίδει. Κι εξάλλου αυτό είχαν διαρρεύσει καιρό τώρα.
      sigpic

      Comment


      • #4
        Τι είναι αυτό που δείχνει;
        Originally posted by Squall Leonhart
        I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
        Originally posted by 丹野
        Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
        Originally posted by Ryu_gr
        υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

        Comment


        • #5
          Originally posted by straier View Post
          Τι είναι αυτό που δείχνει;
          Κοντοσούβλι καλοψιμένο σε υπόγα εγκαταλελειμμένου σανατοριου.

          Comment


          • #6
            Και το όνομα αυτού : Sekiro : Shadows Die Twice!


            Ιδού και το trailer! Ένα fusion της θεματολογίας του Nioh με τους μηχανισμούς των Soulsborne? Περίμενα Bloodborne 2, αλλά και αυτό δεν με χάλασε σε πρώτη φάση.


            Comment


            • #7
              Καλυτερα που ειναι νεο ip. Το μονο που με προβληματιζει ειναι η activision στην παραγωγη(?) αλλα ενταξει, ολοκαινουργιο παιχνιδι απο την From τι να λεμε!!

              Comment


              • #8
                Originally posted by Naked Snake View Post
                Και το όνομα αυτού : Sekiro : Shadows Die Twice!


                Ιδού και το trailer! Ένα fusion της θεματολογίας του Nioh με τους μηχανισμούς των Soulsborne? Περίμενα Bloodborne 2, αλλά και αυτό δεν με χάλασε σε πρώτη φάση.



                Το πήρα χθες

                Comment


                • #9
                  Το καλό της υπόθεσης είναι ότι η FROM θα παίξει μπάλα σε νέο - πλην γνώριμο (Tenchu) - γήπεδο, και αν σκεφτούμε τι παπάδες έκανε με το Bloodborne οταν και ''έσπασε'' για λίγο απο τα Souls καταλαβαίνει κανείς τι μας περιμένει τώρα που θα παίζει...εντός έδρας! Πιστεύω ότι άπαντες στην FS είχανε κουραστεί απο την Medieval/Castles/Dragons/Knights θεματολογία των Souls, παρόλαυτα όμως κρατήστε ακόμα ένα παράθυρο ανοικτό για μια πιθανή συνέχεια του Bloodborne μιας και όπως είχα διαβάσει σε άρθρο προ διετίας δια στόματος Miyazaki, η FROM δούλευε πάνω σε 3 νέα παιχνίδια, ένα εκ των οποίων θα είναι η συνέχεια του Armored Core, το 2ο το μάθαμε χθες είναι το Sekiro, οπότε μένει άλλο ένα το οποίο πιθανότατα είναι PS4 exclusive! The sweet blood....!

                  Comment


                  • #10
                    10 λεπτά gameplay.Highlight στο 6:25 όπου ο γίγαντας αρπάζει τον παίκτη και τον πετάει απο την Αθήνα στην Θήβα.



                    Πρώτο και εύκολο συμπέρασμα είναι ότι το Sekiro απο πλευράς combat είναι πολύ πιο κοντά στην επιθετική φιλοσοφία του Bloodborne (παρεπιμπτόντως βλέπουμε και εδώ την ύπαρξη μιας μορφής trick weapon με το Loaded Axe) παρα στην tactical φιλοσοφία των Souls. Προσωπικά μου είναι πολύ ευχάριστο ότι η From πηγαίνει σε νέα IP κρατώντας όμως αναλλοίωτο τον πυρήνα του gameplay και της γενικότερης αισθητικής, αν και η αλήθεια είναι ότι περίμενα/περιμένω πάρα μα πάρα πολύ ένα sequel του Bloodborne.Εννοείται checked στην wishlist και θα αγοραστεί με κλειστούς τους οφθαλμούς.


                    Comment


                    • #11
                      22/3/2019!



                      Ανακοινώθηκε μετα ενός εντυπωσιακού νέου trailer η κυκλοφορία του τίτλου.


                      Κάτι το Ghost of Tsushima, κάτι το Nioh 2 βάλε και το Sekiro...του κατάνα το κάγκελο!



                      Comment


                      • #12
                        Μου αρέσει αλλα το Ghost of Tsushima ειναι καλυτερο και κινηματογραφικό νομίζω οτι θα ξεπροβάλλει ο κεν Γουατανάμπε μεσα σε απο το δάσος όπως στον τελευταίο Σαμουράι . Το σεκιρο εχει κόμικ φιλοσοφία αλλα δεν εχει ρεαλισμό .

                        Comment


                        • #13
                          Πριν δω το βίντεο σκεφτόμουν πόσα και πόσα πράγματα πρέπει να κάνω απο πλευράς υποχρεώσεων εργασιακών αλλά και κοινωνικών μέχρι τις 22/3. Τώρα απλά θέλω να πέσω για ύπνο και να ξυπνήσω στις 8 το πρωί στις 22 του μηνός.

                          Η ομαδάρα της FROM παίζει επιτέλους στην έδρα της. Φεύγει απο τα μεσαιωνικά κάστρα των Souls και τα γοτθικά καλντερίμια του Bloodborne (εκεί την περιμένω να επανεμφανιστεί στο PS5) και έρχεται να κατανιάσει και να δείρει στην αυλή του σπιτιού της.


                          Περιμένοντας το Death Stranding, και - υποθετικά πάντα - την μεγάλη αυλαία της γενιάς με το Last Of Us 2, το Sekiro είναι ληστεία τύπου Inception απο τα πιο βαθιά όνειρα της gaming ψυχής μου.










                          Και πάρτε και το κερασάκι στην τούρτα. Δυστυχώς είναι απο retailer (Game Mania) που εμπορεύεται σε Βέλγιο και Ολλανδία (δεν ξέρω αν στέλνει και εκτός αυτών των 2 χωρών), και η κονσόλα κληρώνει κατόπιν προπαραγγελίας του Game απο το συγκεκριμένο κατάστημα. Αμέσως μετά το κατάστημα ταχυδρομεί 2 chopsticks, και αν αυτά είναι χρυσά, τότε ο τυχερός κερδίζει το παρακάτω αριστούργημα. Τι πίνουν εκεί πάνω έ?


                          Last edited by Naked Snake; 07-03-2019, 02:24 PM.

                          Comment


                          • #14
                            cringe af όλα τα ποστ σου..

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by i Have no Equal View Post
                              cringe af όλα τα ποστ σου..

                              Σ'ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και κυρίως για το πόσο on topic είναι. Ξέρεις όταν ήμασταν μικροί και ένα παιδάκι μας την έδινε στα νεύρα, συνήθως σταματούσαμε να ασχολούμαστε μαζί του. Ήτανε απείρως καλύτερο και carefree απο το να δίναμε σημασία σε κάτι που μας χαλούσε την διάθεση. Τώρα γιατί εσύ χαλάς την ζαχαρένια σου διαβάζοντας cringe posts, δεν μπορώ να το ξέρω.

                              Comment

                              Working...
                              X