Announcement

Collapse
No announcement yet.

Universal Console

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Μάλλον δεν έχεις διαβάσει τα προηγούμενα posts.

    Στη τελική τι σχέση έχει το ένα με το άλλο; Η B Movie είναι το Onechanbara: Bikini Samurai Squad και το Avatar το Uncharted 2 στα videogames, και το δυο στο ίδιο hardware τρέχουν.
    There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
    Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

    Comment


    • #32
      Originally posted by Loggo View Post
      Μάλλον δεν έχεις διαβάσει τα προηγούμενα posts.
      Τα έχω διαβάσει όλα μεταξύ και αυτών και αυτό

      Ένα μοντέλο στο όποιο θα υπάρχουν διαφορετικές hardware προτάσεις, από τη Microsoft και τη Sony, μέχρι τη Panasonic, τη Philips, την Apple και την LG ξέρω γω. Οι οποίες με τη σειρά τους θα διαφέρουν σε ζητήματα όπως η ποιότητα κατασκευής, οι υπηρεσίες που θα προσφέρουν, multimedia κλπ, στο interface και φυσικά στη τιμή. Όλες όμως, θα μπορούν να τρέξουν τις ίδιες κυκλοφορίες, είναι το ορθολογικό αν το σκεφτείς.
      Και αυτό είναι που προσπαθώ να πω. Εσύ ως ανταγωνισμό προφανώς εννοείς την ποιότητα κατασκευής, τιμή κτλ.

      Εγώ ποτέ δεν είπα κάτι τετοιό. Μιλάω για τις ιδέες αυτές ακριβώς που θα ξεφύγουν από τα κλασικά πρότυπα και την ενιαία βάση.
      Αν το gamecube δεν είχε αποτύχει θα έβγαζε η nintendo το wii;
      Το xbox live δεν ήταν μια από τις πολλές προσπάθειες της microsoft να κυριαρχήσει το 360;
      Το mega cd δεν βγήκε για να υπερτερήσει έναντι του snes;

      Αυτές οι καινοτομίες-προσπάθεις υπάρχουν ακριβώς διότι τα videogames δεν έχουν ενιαία βάση και θα χαθούν-ελαχιστοποιηθούν όταν η βάση γίνει ενιαία δλδ. universal console.

      Comment


      • #33
        OK τα διάβασες, τότε δεν κατανόησες τι γράφανε για να ρωτάς πράγματα όπως αυτά:
        Originally posted by Ormion
        ¨Και φυσικά μην μιλήσω για τις τιμές. Αν δεν υπήρχε ανταγωνισμός το PS3 ακόμα 600 ευρώ θα είχε.
        Originally posted by Ormion View Post
        Ε, αφού θα υπάρχει ανταγωνισμός στο hardware τότε τι universal κονσόλα λέμε;
        Δε μπορώ να αναλύω συνέχεια τα ίδια πράγματα είναι κουραστικό. Εδώ πάμε να βγάλουμε σωστή τη προσέγγιση του γερασμένου και με χίλιες παιδικές ασθένειες, μοντέλου των videogames και λάθος των υπόλοιπων.

        Πήγαινε πείσε τους να μην ακολουθούσουν το μοντέλο της Universal Console άμα θες, τι να σου πω. Γιατί αυτή τη στιγμή ολοένα και πληθαίνουν οι φωνές στη βιομηχανία που το υποστηρίζουν. Κατά τη γνώμη μου, πολύ καλά κάνουν.
        There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
        Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

        Comment


        • #34
          Originally posted by Loggo View Post
          Κατά τη γνώμη μου, πολύ καλά κάνουν.
          Μην διαμαρτύρεσαι μετά όμως για στασιμότητα στα videogames.

          Comment


          • #35
            Loggo αυτο που λες με τις ταινιες και την μουσικη ειναι αρκετα διαφορετικη περιπτωση αλλα καταλαβαινω τι θες να πεις και σιγουρα δεν ειναι ανεφικτο να γινει και στα video games. Απλα ετσι οπως το βλεπω εγω, θεωρω πιο πιθανο να γινει κατι σαν κι αυτο που εγραψα σε πιο πανω ποστ μου:

            ακομα και αν γινει αυτο με το ενα και μοναδικο hardware τι σας κανει να πιστευετε οτι η καθε εταιρια δεν θα εχει τον server της (τυπου onLive) που θα θελει την συνδρομη του για να μπορουμε να παιζουμε τα games που προσφερει η καθε μια (και με τα exclusive content,games της κτλ).

            Εγω δεν βλεπω με τιποτα το τελος των console wars και αυτο γιατι πολυ απλα αυτο βολευει και $συμφερει$ τις εταιριες. Στην τελικη αντι να εχουμε console war για την "καλυτερη" κονσολα στο μελλον θα εχουμε για την καλυτερη (τυπου onLive )υπηρεσια, οποτε win και παλι για τις εταιριες και εμεις θα ειμαστε παντα τα $θυματα$
            Αυτο που λες ειναι ιδανικo για του gamers αλλα δεν πιστευω οτι οι εταιριες σκεφτονται με γνωμονα το δικο μας συμφερον.

            Comment


            • #36
              Originally posted by Loggo View Post
              Και μόνο στη σκέψη.

              "Ρε μάστορα κάνω παρτάκι αύριο, φέρε μια το στερεοφωνικό σου να μπορούμε να ακούσουμε περισσότερα CD να κάνουμε κέφι!".

              Σήμερα θα δούμε το Pirates of the Caribbean στον Ραμπίδη που έχει Sony DVD Player, αλλά για να δούμε το Lord of the Rings πρέπει να πάμε στον Σταμάτη που έχει Philips.

              Όχι μόνο θα γίνει κάποια στιγμή η Universal Console πραγματικότητα, άλλα θα γελάμε κοιτώντας τη τωρινή κατάσταση στο μέλλον.
              Μετα απο αυτο το post εχασα τη διαθεση να συνεχισω τη συζητηση. Ειναι τραγικο να χρησιμοποιεις το παραπανω σαν επιχειρημα. Επιτελους δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα, τα βλεπεις καθαρα απο τη πλευρα σου σαν καταναλωτης.

              Καταρχην το παραπανω θα μπορουσε να συμβει και τωρα "παιδια ελατε σπιτι μου που εχω Blu Ray να δουμε το Dark Knight σε HD".

              Κοιτα να δεις τωρα τι γινεται στις κονσολες, καθομαστε και παιζουμε ωραια και καλα τα παιχνιδια μας ειτε στο GamesPlayer της nintendo που εχω εγω, ειτε στης Sony που εχεις εσυ, ειτε στης Apple που εχει ο Ormion. Ερχεται η Nokia και κυκλοφορει το ONkia, που βαζεις ενα κρανος στο κεφαλι σου και OMG it like you are there, οχι μονο στο τι βλεπεις αλλα και αλληλεπιδραση με τις κινησεις σου. Αναγκαστικα τα παιχνιδια που θα παιζουν σε αυτο δε θα παιζουν στις αλλες κονσολες. Επισης ερχεται μια αλλη εταιρια και με ενα πρωτοποριακο τσιπ γραφικων βαζει Blimblomblam φωτισμο και παλι τα παιχνιδια θα ειναι φτιαχμενα ωστε να τρεχουν σε αυτη τη κονσολα.

              Φυσικα θα μπορουσαν και οι αλλες εταιριες να το ιοθετησουν κι αυτο κι ετσι να εχουν ολες μετα συμβατες κονσολες ομως στα games υπαρχουν τοσα θεματα να εξελιξεις που θα μπορουσαμε να εχουμε καθε λιγο καινουριο προτυπο. Δηλαδη οπως βγηκε το Blu Ray πριν 5 χρονια, ετσι τωρα να εβγαινε το Red Ray, σε 3 χρονια το green ray κλπ.

              Μηπως το Blu ray θα μεινει για παντα; Απλα για την ωρα μας αρκει η παραπανω αναλυση που προσφερει. Στα παιχνιδια ομως δεν εξελισσεται μονο η αναλυση αλλα χιλιοι δυο τομεις. Οσο γελοια λοιπον θεωρεις τη τωρινη κατασταση τοσο γελοιο θεωρω εγω το να ονειρευεται καποιος universal platform (οχι console).
              Do a barrel roll!

              Comment


              • #37
                Originally posted by Ormion View Post
                Μην διαμαρτύρεσαι μετά όμως για στασιμότητα στα videogames.
                Συγχώρεσέ με που δεν αναγάγω τον ανταγωνισμό σε θρησκεία, δεν είναι τόσο ευεργετικός όσο παρουσιάζεται, δεν αποτελεί καν μονόδρομο για την εξέλιξη, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

                Κάτσε ρε Ραμπίδη, το παράδειγμα με το Blue Ray και το το Dark Knight είναι άστοχο γιατί σε λίγα χρόνια δεν θα ισχύει. Είναι διαφορετική η ύπαρξη ενός μοντέλου που στηρίζεται στις αποκλειστικότητες και διαφορετική η μεταβατική περίοδος στην εγκαθίδρυση ενός νέου medium. Είναι εντελώς ανόμοια πράγματα. Αν αυτή τη στιγμή αντί για DVD είχαμε 3 διαφορετικά media με X αποκλειστικότητες το καθένα, τότε ναι θα μιλάγαμε για το ίδιο πράγμα.

                Από κει και πέρα, μισό λεπτάκι για να μη παρεξηγηθούμε, το μοντέλο που περιγράφω δεν είναι δική μου εφεύρεση. Τα παραδείγματα με τα DVD Players και τα CD Players δεν είναι δικά μου. Άλλο αν προσωπικά με βρίσκουν σύμφωνο. Είναι το πώς, σε γενικές γραμμές, περιγράφει τα πράγματα η μερίδα των ανθρώπων του χώρου που είναι υπέρ της Universal Console. Αυτά που λες είναι πολύ λογικά, άλλα δε νομίζω να πάνε σε ένα μοντέλο χωρίς να έχουν σκεφτεί πρώτα όλες τις πτυχές του. Δεν είμαι εγώ αυτός που θα σου δώσει απάντηση εδώ, γιατί ακόμα κι αν σου δώσω θα είναι τελείως υποθετική.

                Snake, οι εταιρίες σκέπτονται με βάση το κέρδος. Το συμφέρον τους αυτή τη στιγμή = όλη η αγορά συγκεντρωμένη, χωρίς επιπρόσθετα έξοδα και χρονοβόρα ports, συν άλλα κέρδη που αφορούν το δημιουργικό κομμάτι για τους πιο ρομαντικούς.
                There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                Comment


                • #38
                  Originally posted by Loggo View Post
                  Από κει και πέρα, μισό λεπτάκι για να μη παρεξηγηθούμε, το μοντέλο που περιγράφω δεν είναι δική μου εφεύρεση. Τα παραδείγματα με τα DVD Players και τα CD Players δεν είναι δικά μου. Άλλο αν προσωπικά με βρίσκουν σύμφωνο. Είναι το πώς, σε γενικές γραμμές, περιγράφει τα πράγματα η μερίδα των ανθρώπων του χώρου που είναι υπέρ της Universal Console. Αυτά που λες είναι πολύ λογικά, άλλα δε νομίζω να πάνε σε ένα μοντέλο χωρίς να έχουν σκεφτεί πρώτα όλες τις πτυχές του. Δεν είμαι εγώ αυτός που θα σου δώσει απάντηση εδώ, γιατί ακόμα κι αν σου δώσω θα είναι τελείως υποθετική.
                  Ναι βρε Loggo αλλά τα cd και τα dvd players δεν παίζουν ρόλο στο processing. Δεν ''φτιάχνουν'' την ταινία ούτε την μουσική. Την αναπαράγουν. Ούτε τα διαφορετικά remote controls έχουν ρόλο στην ταινία.
                  Οι κονσόλες δεν κάνουν κάτι τέτοιο. Γι΄αυτό κι εγώ συμφωνώ με τον ramp ότι το παράδειγμα είναι άστοχο.

                  Ούτως ή άλλως είχαμε ήδη μία universal console ας πούμε. Το 3DO το οποίο το έβγαζε και panasonic και η goldstar κλτ. Αλλά είχε ανταγωνιστές-εναλλακτικές.

                  Όπως είπες οι εταιρίες θα πρέπει να βρουν την χρυσή τομή, να μελετήσουν όλες τις πτυχές και να καταλήξουν στην τελική πλατφόρμα.
                  Τι θα γίνει όμως αν (λέω τώρα) αυτή η πλατφόρμα δεν μας ικανοποιήσει; Θα ξεμείνουμε με την universal console;
                  Στο κάτω-κάτω και να κυκλοφορήσει μια πάντα θα υπάρξει μια εταιρεία η οποία θα προσπαθήσει να σπάσει το μονοπώλιο στοχεύοντας σε κάτι διαφορετικό. Οπότε αυτομάτως η universal console δεν είναι πλέον universal.

                  Και τέλος, εγώ δεν διαφωνώ ότι οι εταιρίες θέλουν μια universal console, γιατί σαφώς και τους συμφέρει οικονομικά, οι καταναλωτές δεν μπορώ να καταλάβω τι θα κερδίσουν.
                  Θα αγοράσουν μία συσκευή αντί για τρεις οκ, τι άλλο; Καλύτερα παιχνίδια; Φθηνότερα παιχνίδια;

                  edit: σταματάω εδώ.

                  Comment


                  • #39
                    Παιδιά με ρωτάτε υποθετικά ερωτήματα σε πράγματα που δε θα μπορούσα να έχω απάντηση. Μη μπερδεύουμε τους ρόλους, είμαι υποστηρικτής του μοντέλου, ούτε εμπνευστής του, ούτε developer, ούτε director. Αυτοί το πρότειναν, αυτοί ξέρουν πως θα λειτουργεί.

                    Θα προσπαθήσω, παρόλα αυτά, να δώσω μια τελείως υποθετική απάντηση σε μια υποθετική ερώτηση όπως αυτή του Ραμπίδη με το ONkia, που ομολογώ ότι ήταν πολύ εύστοχος προβληματισμός. Αλλά γενικά νομίζω ότι οι περισσότεροι που βλέπετε τη πρόταση σαν μη εφαρμόσιμη, σκέφτεστε με τη λογική του υπάρχοντος μοντέλου, για το νέο μοντέλο. Στο υπάρχων, ειδικά παλιότερα, οι developers προσαρμόζονταν σε αυτό που τους έδιναν οι hardware manufactures. Το μοντέλο της Universal Console, βάσει του τι λένε οι ίδιοι οι εμπνευστές του, στηρίζεται στο ακριβώς αντίθετο. Στη γραμμή δηλαδή που θα παίρνουν οι hardware manufactures από τους ίδιους τους developers κάτι το οποίο ήδη γίνεται σε σημαντικό βαθμό.

                    Από τη στιγμή λοιπόν που στο μοντέλο της Universal Console η κατεύθυνση του hardware είναι υπόθεση των μεγάλο developers/publishers, αυτά τα θέματα τα διαχειρίζονται αυτοί. Σε μια αγορά που θα υπάρχει μια Universal Console, ακόμα κι αν η Nokia εφεύρει τη τεχνολογία του ONkia τι θα κάνει; Θα πάει μόνη της, χωρίς να ρωτήσει κανέναν και τίποτα εναντία σε όλους και σε όλα να βγάλει κονσόλα;

                    Χωρίς να έχει ρωτήσει αυτούς που έχουν τον λόγο για το hardware; Το πιθανότερο είναι να γίνει αυτό που γίνεται με τα video storage media πχ. Όπως πχ εφεύρει η Sony το DVD και στη πορεία το πουλά ώστε να φτιάχνουν όλοι DVD Players, το ίδιο θα γίνεται κι εκεί. Πιθανότατα όχι με ένα, αλλά με 5 Onkia από πέντε διαφορετικές εταιρίες. Οι developers αποφασίζουν ποιο τους κάνει καλύτερα και αυτό γίνεται το standard. Στη πορεία λοιπόν, σαν άλλη Sony, η Nokia πουλάει τη τεχνολογία στους manufactures.

                    Υ.Γ. Επειδή το θέμα έφυγε πολύ off topic, θέλετε να ανοίξουμε ξεχωριστό θέμα και να πάμε τα σχετικά posts εκεί;
                    There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                    Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                    Comment


                    • #40
                      Ειπες οτι οδευουμε προς αυτο και εκει ηταν η ενσταση μου. Ειμαστε μακρια απο αυτο.

                      Από τη στιγμή λοιπόν που στο μοντέλο της Universal Console η κατεύθυνση του hardware είναι υπόθεση των μεγάλο developers/publishers, αυτά τα θέματα τα διαχειρίζονται αυτοί.
                      Και ποιος θα το διασφαλισει αυτο; Οτι δηλαδη μονο οι developers θα καθοριζουν το hardware και δε θα μπορει μια τριτη εταιρια εκτος του "συναιτερισμου" να εισαγει στην αγορα νεο hardware; Ανησυχω με αυτα που λες, νομιζω οτι θεωρεις δεδομενο οτι θα χουμε κομουνισμο σε μερικα χρονια, πολυ διαχειριση ακουω και τρομαζω
                      Σε μια αγορά που θα υπάρχει μια Universal Console, ακόμα κι αν η Nokia εφεύρει τη τεχνολογία του ONkia τι θα κάνει; Θα πάει μόνη της, χωρίς να ρωτήσει κανέναν και τίποτα εναντία σε όλους και σε όλα να βγάλει κονσόλα; Χωρίς να έχει ρωτήσει αυτούς που έχουν τον λόγο για το hardware; Το πιθανότερο είναι να γίνει αυτό που γίνεται με τα video storage media πχ. Όπως πχ εφεύρει η Sony το DVD και στη πορεία το πουλάρι ώστε να φτιάχνουν όλοι DVD Players, το ίδιο θα γίνεται κι εκεί. Πιθανότατα όχι με ένα, αλλά με 5 Onkia από πέντε διαφορετικές εταιρίες. Οι developers αποφασίζουν ποιο τους κάνει καλύτερα και αυτό γίνεται το standard. Στη πορεία λοιπόν, σαν άλλη Sony, η Nokia πουλάει τη τεχνολογία στους manufactures.
                      Ειναι δυσκολο να προβλεψουμε τι θα γινει τοτε ομως προσωπικα εχω επιφυλαξεις για το κατα ποσο ευκολα μπορει να μεινει σταθερη μια τετοια κατασταση.

                      Αν κοιταξουμε ομως το πιο αμεσο μελλον θεωρω οτι ειμαστε μακρια απο το να συζηταμε μια ενδεχομενη συνεννοηση των developers. Περα απο το γεγονος οτι ενα τετοιο μοντελο θα βολευε τους developers δε βλεπω να γινονται βηματα σε αυτη τη κατευθυνση.
                      Do a barrel roll!

                      Comment


                      • #41
                        Υπάρχει κόσμος που υποστηρίζει ότι δε θα γίνει πότε, εκεί είναι η διαφωνία μου εμένα, το πότε δε μπορούμε να το γνωρίζουμε. Μπορούμε όμως να παρατηρούμε τις ενδείξεις για το πέρασμα στο νέο μοντέλο.

                        Από τη στιγμή που έχουμε περάσει στην εποχή της «ασημαντότητας» των exclusives, που τα διάφορα formats έχουν έρθει πιο κοντά από ποτέ, που developers και publishers αρχίζουν να αμφισβητούν το υπάρχουν μοντέλο, και που ήδη το hardware περνάει, τουλάχιστον, από έγκριση των developers. Ε θεωρώ ότι είμαστε πιο κοντά από ποτέ στη Universal Console, οι προϋποθέσεις έχουν ήδη αρχίσει να ωριμάζουν.

                        Δε λέω ότι θα γίνει αύριο, αλλά αν συνεχιστεί αυτή η πορεία είναι δύσκολο να μην έρθει κάποια στιγμή. Σε δυο γενιές από τώρα, σε τρεις, θεωρώ ότι είναι μονάχα θέμα χρόνου, αυτό λέω. Εδώ υπάρχουν άνθρωποι του χώρου που υποστηρίζουν ότι σε 10 χρόνια θα είναι πραγματικότητα, κι όταν ολόκληρη EA δηλώνει υπέρ, ε δεν είναι ούτε τόσο ουτοπικό, ούτε τόσο μακριά. Τέλος πάντων, θα δούμε πως θα εξελιχθούν τα πράγματα.

                        Btw βρήκα μια συνέντευξη του Dyack που είχα διαβάσει παλιότερα, με μερικές ενδιαφέρουσες απόψεις πάνω στο θέμα.

                        BIZ: Is that good for the industry to have parity or should there be a dominant player like the PS2 was?

                        DD: I think in the long term, honestly, [I'd like] one hardware platform to rule them all. It's what happened in the movie industry. I think we're moving towards a homogeneous platform whether people like it or not. At the end of the day, I think it's in everyone's best interest that there be one hardware console, whether it be Sony, Microsoft, Nintendo or whether all three of them got together and said, "Ok we're going to agree upon a standard for everyone to make." In the movie industry it helped tremendously because as a content creator, all we want to do is make games and entertain people. Don't get me wrong, I love the hardware platforms, like the Sony platform and I think the Wii's got some really unique things and Microsoft's platform we obviously love a lot. However, we'd rather spend time making the games than worrying about the hardware. And if everyone had the same hardware and when you made a game you knew you got 100% penetration because anyone who plays this game had to buy this hardware platform just like a DVD or whatever standard media format's going to be. I think that would ultimately be much better for gamers.

                        BIZ: Do you really think that's going to happen though? Lots of people have been talking about how that would be kind of cool for that to happen, but sort of what drives this industry is that renewal of hardware every five years...

                        DD: I think it's inevitable, actually. The reason I think it's inevitable and there's no choice... have you ever heard of Peter Drucker? He's recognized in financial and business areas but he's basically an academic who deals with corporate structure and really is considered the grandfather of modern corporations and how they should be run. Anyway, he's written a couple of really interesting books, one of them called "Post-Capitalist Society." It's not about communism or anything like that; it's talking about how knowledge based companies are going to continue to be the dominant type of company in the future. He talks about things, and this is generally accepted about the commoditization of technology, and historically if you look at a technology, once something becomes ingrained within culture, the value of that technology at the end of the day will diminish so much that there's actually no value to it. So if you take something like, say a toaster. When the toaster came out they were actually pretty expensive. Now, a toaster or a cellphone, another good example, they don't care if you buy the cell phone anymore, they only care about the service so they'll give you the cell phone for free. Whereas cell phones used to be a couple thousand dollars, then for five hundred dollars and now it's just, "Here take this cell phone."

                        So if you're going to look at consoles the same way, if it's really all about the games... Doesn't everyone say that now, it's all about the games, it's not really about the hardware? Nintendo says it, Sony says it, Microsoft says it. If the value of that technology continues to diminish, and it's becoming more and more expensive to manufacture and research & develop these, eventually there's going to come a breaking point where everyone goes, "You know what, let's stop spending all this money on R&D into this hardware where no one really cares about it as much as they used to because of the value of it. Everyone's got one, so why don't we just spend our money on making games because all the money is in the software anyway?" So I think it's going to get to the point where the value of the hardware, like a PS3 or an Xbox 360 or a Nintendo Wii or whatever in the future, is going to be very low.

                        BIZ: Especially if they are going to be like set-top box units with digital distribution, because it doesn't matter if there's not going to be a physical format.

                        DD: That's right. It's definitely the direction that people are going in, I think. I'd like to look at this from several perspectives. If you take technology and you try to extrapolate into the future—I like to do this a lot—just imagine that everything on your console is infinite, so the amount of RAM that you have is virtually infinite, it's so much you'll never fill it up. Your bandwidth to the Internet is virtually infinite; it is so fast that you don't care. The controllers, the interface to it is so good you don't even notice it. The graphics, the definition is so high, you cannot tell the difference anymore; it's better than your vision, or maybe improves your vision. God, who knows what we're going to do in the future? Maybe we're tapping into your cerebral cortex � who knows?

                        But at the end of the day if that's truly the case, then ultimate hardware is no hardware and everything is going to be digitally distributed through the Internet... actually, you wouldn't even have to download things because of piracy. Why give anyone anything? You could just have a central server where if bandwidth is really that fast, you can literally just send them a display across the Internet. Stream everything that's real time. If you can get 60 FPS, who cares if you don't even have the software on your machine anymore? You just kind of have display mode where you're hooked into a central server. Piracy's automatically eliminated because there's nothing to take. That's definitely the future, and if that's the future the future is no hardware. The ultimate hardware is no hardware - it's almost like the movie Hero. Like Miyamoto Musashi and the Book of the Five Rings, they talk about the ultimate warrior learns to not be a warrior. The ultimate hardware is no hardware. I know that's really kind of philosophical but I think that's the future without question. I think there's no avoiding that.
                        There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                        Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                        Comment


                        • #42
                          Originally posted by Loggo View Post
                          Γιατί αυτή τη στιγμή ολοένα και πληθαίνουν οι φωνές στη βιομηχανία που το υποστηρίζουν. Κατά τη γνώμη μου, πολύ καλά κάνουν.
                          Χαίρομαι που συμφωνάμε.
                          Όταν θα γίνει της Universalis μην έρθετε μετά και μας λέτε πως, που και γιατί?
                          Θα σας λέμε απλά " επιβεβαιώθηκαμε".

                          Comment


                          • #43
                            Πες τα ρε σύντροφε Ren!
                            There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                            Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                            Comment


                            • #44
                              Originally posted by Ren_of_Heavens View Post
                              Χαίρομαι που συμφωνάμε.
                              Όταν θα γίνει της Universalis μην έρθετε μετά και μας λέτε πως, που και γιατί?
                              Θα σας λέμε απλά " επιβεβαιώθηκαμε".
                              Δε νομιζω να ζουμε τοτε...
                              Do a barrel roll!

                              Comment


                              • #45
                                Εγω γουσταρω αυτο που λες (και μακαρι να γινει) γιατι με βολευει σαν gamer οπως και λογικο ειναι να βολευει και τους devs και ναι σιγουρα ειναι και τεχνολογικα & θεωρητικα εφικτο αλλα δεν πιστευω οτι οι Big3 καλοβλεπουν κατι τετοιο και κατα τη γνωμη μου αν γινει καποια στιγμη θα γινει γιατι θα αναγκαστουν απο την υπολοιπη βιομηχανια π.χ. ξερω γω τις πιασουν στον υπνο αλλες επιδοξες εταιριες που μπουν σφηνα στο "κατεστημενο" που τοσα χρονια εχουν χτισει και εισαγουν αυτο το νεο μοντελο και ετσι αναγκαστικα ακολουθησουν.

                                Αλλα και παλι ειναι αυτο που λεει ο rampo

                                Οσο γελοια λοιπον θεωρεις τη τωρινη κατασταση τοσο γελοιο θεωρω εγω το να ονειρευεται καποιος universal platform (οχι console).
                                Δηλαδη μπορει να εχουμε universal console αλλα universal platform ειναι σχεδον ουτοπικο να πιστευουμε οτι θα υπαρξει (τουλαχιστον οτι θα καταφερει να παραμεινει μακροχρονια σταθερο αυτο το μοντελο)

                                Γιατι οι εταιριες απο την "φυση" τους θα ψαξουν τροπους για να αρπαξουν οσο μεγαλυτερο κοματι της πιτας μπορουν και καποιος θα βρεθει να δημιουργησει "σχισμα" εισαγοντας διαφορετικο/α platform ακομα και μεσα στο ιδιο το universal console/Hardware ειδικα τωρα που ειμαστε στην εποχη του DLC και του steam και τα αυλα games και η λογικη του onLive φανταζουν ως το μελλον της βιομηχανιας .

                                Comment

                                Working...
                                X