Announcement

Collapse
No announcement yet.

Lost [Spoilers!]

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Πάντως τόσος φανμποϊσμός με το Lost ούτε με Nintendo, Sony και δε συμμαζεύεται, και μάλιστα από ανθρώπους "υπεράνω" τέτοιων "χαζών" και "παιδιαρισμάτων". Και αναφέρομαι γενικά στον κόσμο, όχι για κάποιον εδώ. Έχετε πολλή πλάκα ώρες ώρες

    Βασικά η επιρροή του Lost, όπως την βλέπει κάποιος που είδε τα 2 - 3 πρώτα επεισόδια, δεν του άρεσαν και τα παράτησε (εγώ δηλαδή) και μετά δεν πήρε καν πρέφα τι έγινε στο νησί (το Γαϊδουρονήσι είναι πιο κουλ και μόνο λόγω ονόματος), είναι δύο πράγματα. Το ένα είναι πως έκανε μόδα και in το κάψιμο. Έβλεπα διάφορο κόσμο που δεν είχε σχέση με κολλήματα και καψίματα, είτε με games είτε με ομάδες είτε με οτιδήποτε άλλο, να μιλά με τις ώρες για το Lost (χωρίς να καταλαβαίνω τον αντικειμενικό λόγο), να έχει αποεξοχοποιηθεί τελείως, να ΑΥΤΟαποκαλείται καμμένος, κολλημένος και nerd (μην ξεχνάτε τη μόδα του να είσαι nerd, που βλέπουμε όλοι με το Big Bang Theory, τον πάμφτωχο συγγενή των ταινιών Nerds) και εν πάσει περιπτώσει να φανατίζεται με τι? Με τηλεόραση! Το δεύτερο είναι πως έβαλε στο πείκεντρο, για πρώτη φορά στην αμερικανική τηλεόραση, τα production values. Εφέ, εντυπωσιασμοί, αληθοφάνεια κλπ και, κυρίως σκηνοθεσία, πλησίασαν για πρώτη φορά τον κινηματογράφο, ενώ μιλάμε επίσης και για μεγάλη χρηματική επένδυση. Αν άλλαξε σε κάτι την τηλεόραση, θα έλεγα πως είναι αυτό. Χωρίς Lost δε θα υπήρχε καμία από αυτές τις γκράντε παραγωγές που βλέπουμε τώρα. Και, ασφαλώς, μιλάμε για μια τεράστια μηχανή marketing.

    Από εκεί και πέρα, επιτέλους θα σταματήσουν να μας πρήζουν με το Lost. Καιρός ήταν.
    Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

    Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

    Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

    Comment


    • #77
      Συμφωνώ εν μέρη με αυτή την άποψη και θα κάνω λίγο το δικηγόρο του διαβόλου μιας και βρίσκομαι κάπου στη μέση, ούτε αποστασιοποιημένος είμαι από το Lost, αφού απ΄την 3η season κατέβαζα επεισόδια κάθε βδομάδα αλλά ούτε ποτέ με έφερε στην καμμένη, nerd κατάσταση που περιγράφεις και θα δικαιολογήσω το πάθος αυτό στην interactive σχέση σειράς-θεατή.

      Άπειρος κόσμος μπήκε στο τρυπάκι να ψάχνει λύσεις στα αινίγματα που έθετε η σειρά υφαίνοντας ουσιαστικά, το ίδιο το κοινό, τη μυθολογία της. Σε συζητήσεις γύρω απ΄τη σειρά έχουν πέσει επιστημονικές αναλύσεις για ηλεκτρομαγνητισμό, για τις ιδιότητες της Δήλου, κείμενα επί κειμένων για τον αρχαίο αιγυπτιακό πολιτισμό και τις θεότητες του, φιλοσοφικές συζητήσεις γύρω από θρησκευτικά θέματα, για Χριστιανισμό, για Βουδισμό, για συλλογικότητα και ασυνείδητα του Jung μέχρι κι εγώ δεν ξέρω τι άλλο.



      Εξού και ο φανατισμός. Όλοι αυτοί θεωρούν τους εαυτούς τους εξαπατημένους ακριβώς επειδή θεωρούν ότι τσάμπα χρόνο ξόδεψαν για να τα ψάξουν όλα αυτά. Και όχι μόνο αυτοί που τα έψαξαν, αλλά και αυτοί που τα βρήκαν έτοιμα και εν μέρη τα ασπάστηκαν στη δική τους κοσμοθεωρία γύρω απ'τη σειρά. Θα καταλάβουν πόσο λάθος είχαν όταν κάνουν ταμείο μετά από καιρό, λέγοντας "ναι ρε φίλε, το θυμάμαι αυτό, νομίζω σε κάποια θεωρία για το Lost το είδα".
      sigpic

      Comment


      • #78
        Originally posted by Titus
        Πάντως τόσος φανμποϊσμός με το Lost ούτε με Nintendo, Sony και δε συμμαζεύεται, και μάλιστα από ανθρώπους "υπεράνω" τέτοιων "χαζών" και "παιδιαρισμάτων". Και αναφέρομαι γενικά στον κόσμο, όχι για κάποιον εδώ. Έχετε πολλή πλάκα ώρες ώρες

        Βασικά η επιρροή του Lost, όπως την βλέπει κάποιος που είδε τα 2 - 3 πρώτα επεισόδια, δεν του άρεσαν και τα παράτησε (εγώ δηλαδή) και μετά δεν πήρε καν πρέφα τι έγινε στο νησί (το Γαϊδουρονήσι είναι πιο κουλ και μόνο λόγω ονόματος), είναι δύο πράγματα. Το ένα είναι πως έκανε μόδα και in το κάψιμο. Έβλεπα διάφορο κόσμο που δεν είχε σχέση με κολλήματα και καψίματα, είτε με games είτε με ομάδες είτε με οτιδήποτε άλλο, να μιλά με τις ώρες για το Lost (χωρίς να καταλαβαίνω τον αντικειμενικό λόγο), να έχει αποεξοχοποιηθεί τελείως, να ΑΥΤΟαποκαλείται καμμένος, κολλημένος και nerd (μην ξεχνάτε τη μόδα του να είσαι nerd, που βλέπουμε όλοι με το Big Bang Theory, τον πάμφτωχο συγγενή των ταινιών Nerds) και εν πάσει περιπτώσει να φανατίζεται με τι? Με τηλεόραση! Το δεύτερο είναι πως έβαλε στο πείκεντρο, για πρώτη φορά στην αμερικανική τηλεόραση, τα production values. Εφέ, εντυπωσιασμοί, αληθοφάνεια κλπ και, κυρίως σκηνοθεσία, πλησίασαν για πρώτη φορά τον κινηματογράφο, ενώ μιλάμε επίσης και για μεγάλη χρηματική επένδυση. Αν άλλαξε σε κάτι την τηλεόραση, θα έλεγα πως είναι αυτό. Χωρίς Lost δε θα υπήρχε καμία από αυτές τις γκράντε παραγωγές που βλέπουμε τώρα. Και, ασφαλώς, μιλάμε για μια τεράστια μηχανή marketing.

        Από εκεί και πέρα, επιτέλους θα σταματήσουν να μας πρήζουν με το Lost. Καιρός ήταν.
        Κοίτα αυτοί που βλέπαν Lost είναι χωρισμένοι σε 3 κατηγορίες.
        Οι casuals που ήταν (λογικά) και η πλειοψηφία. Αυτοί το βλέπανε σαν ένα show μυστηριού με ωραίους χαρακτήρες κτλ. χωρίς να θέλουν να εντρυφήσουν παραπάνω στο όλο concept. Αυτό φυσικά δεν είναι κακό, αλλά τελικά το Lost δεν πολυαπευθυνόταν σε αυτούς.
        Επίσης πολύ απ'τους casuals ήταν εθισμένοι στο Lost άσχετα αν δεν το πολυψάχνανε. Κάτι που οφείλεται στον τρόπο που τελειώνε το κάθε επεισόδειο. Σε προκαλεί να δεις το επόμενο.
        Η δεύτερη κατηγορία ήταν αυτή που γούσταρε και το έψαχνε και λίγο παραπάνω, η οποία ήταν και η πιο υγιής κατηγορία.
        Η τρίτη κατηγορία ήταν οι καμένοι κοινώς. Αυτοί που ξημεροβραδιαζόντουσαν στην Lostpedia και δημιουργούσαν δικές τους θεωρίες και υπεραναλύαν το πάντα κλτ.
        Εγώ αν και νοιώθω ότι ανήκω στην τρίτη κατηγορία δεν άφησα τον εαυτό μου να παρασυρθεί σε εντελώς nerd λογική, γιατί πολύ απλά όταν ασχολείσαι 24 ώρες το 24ωρο με κάτι θα απογοητευτείς στο τέλος με αυτό ότι και να γίνει.
        Να σου δώσω ένα παράδειγμα υπάρχουν τύποι στη Lostpedia που θέλουν να ξαναγραφτεί το τέλος βασισμένο στις δικές τους θεωρίες! (στα σοβαρά όμως).
        Το κάψιμο που υποστηρίζεις ήταν και το μεγάλο ''λάθος'' του Lost.
        Δηλαδή ενώ ουσιαστικά σαν ιδέα άνηκε περισσότερο σε ένα πιο cult κοινό, το σοόυ αναγκαστικά παρουσιάστηκε σαν ένα σήριαλ για όλους, ενώ θα λειτουργούσε καλύτερα σε μια κλειστή fandom. (Το αναγκαστικά πάει στ'ότι production values του ήταν τόσο ψηλά που έπρεπε να γίνει το σήριαλ για τον καθένα).
        Την παραπάνω απόψη δεν την λέω εγώ αλλά την διατύπωσε ο Kitsis ένας εκτός των writers του Lost.

        Προσωπικά το Lost μου φέρνει αρκετά την τριλογία του Matrix (ιδιαίτερα τα Reloaded και Revolutions) τα οποία είναι καράblockbuster ταινίες αλλά με βαθειά φιλοσοφία και συμβολισμό τον οποίο ο περισσότερος κόσμος δεν νοιάστηκε να ψάξει. Αυτό δεν το λέω μειονεκτικά δλδ. εγώ είμαι έξυπνος που το ψάχνω και ο άλλος αδαής που βλέπει την επιφάνεια.
        Είναι σαν ένα videogame. Ο complete gamer θα το ξεζουμίσει, ενώ ο απλός gamer απλώς θα περάσει καλά.
        Κανείς δεν είναι σωστός ή λάθος. Και σημασία στη τελική έχει η διασκέδαση και πιστέυω ότι κανείς που έβλεπε 6 χρόνια Lost δεν πέρασε άσχημα άσχετα με το αν απογοητεύτηκε στο τέλος ή όχι.

        Για τα pr values δεν το συζητάμε δεν υπάρχει κάτΙ αναλόγο σε τομέα σκηνοθεσίας, μουσικής, μοντάζ, καλλιτεχνικής διεύθυνσης, ερμηνειών και φυσικά story telling.

        Πάντως το Lost τελείωσε. Αυτό μετράει.
        Οπότε τι μένει; Αυτό που είπες.
        Η Nintendo! :xp:

        Comment


        • #79
          Originally posted by deus_d0pe View Post
          Συμφωνώ εν μέρη με αυτή την άποψη και θα κάνω λίγο το δικηγόρο του διαβόλου μιας και βρίσκομαι κάπου στη μέση, ούτε αποστασιοποιημένος είμαι από το Lost, αφού απ΄την 3η season κατέβαζα επεισόδια κάθε βδομάδα αλλά ούτε ποτέ με έφερε στην καμμένη, nerd κατάσταση που περιγράφεις και θα δικαιολογήσω το πάθος αυτό στην interactive σχέση σειράς-θεατή.

          Άπειρος κόσμος μπήκε στο τρυπάκι να ψάχνει λύσεις στα αινίγματα που έθετε η σειρά υφαίνοντας ουσιαστικά, το ίδιο το κοινό, τη μυθολογία της. Σε συζητήσεις γύρω απ΄τη σειρά έχουν πέσει επιστημονικές αναλύσεις για ηλεκτρομαγνητισμό, για τις ιδιότητες της Δήλου, κείμενα επί κειμένων για τον αρχαίο αιγυπτιακό πολιτισμό και τις θεότητες του, φιλοσοφικές συζητήσεις γύρω από θρησκευτικά θέματα, για Χριστιανισμό, για Βουδισμό, για συλλογικότητα και ασυνείδητα του Jung μέχρι κι εγώ δεν ξέρω τι άλλο.



          Εξού και ο φανατισμός. Όλοι αυτοί θεωρούν τους εαυτούς τους εξαπατημένους ακριβώς επειδή θεωρούν ότι τσάμπα χρόνο ξόδεψαν για να τα ψάξουν όλα αυτά. Και όχι μόνο αυτοί που τα έψαξαν, αλλά και αυτοί που τα βρήκαν έτοιμα και εν μέρη τα ασπάστηκαν στη δική τους κοσμοθεωρία γύρω απ'τη σειρά. Θα καταλάβουν πόσο λάθος είχαν όταν κάνουν ταμείο μετά από καιρό, λέγοντας "ναι ρε φίλε, το θυμάμαι αυτό, νομίζω σε κάποια θεωρία για το Lost το είδα".
          +1
          Ο κόσμος έμαθε τον Taweret και τον Esau, μάθανε για τις θεωρίες περί ομφαλούς της γης, τις δυνατότητες του ηλεκτρομαγνητισμού και κατά πόσο μπορεί να εξηγήσει time traveling, conscious traveling, μάθανε για τον Φοίνικα, για κάθε λογής time paradoxs, για ασυνείδητα και ότι μπορεί να βάλει ο νους σου.
          Τώρα που τα περισσότερα το Lost τα άφησε ξεκρέμαστα οι περισσότεροι νοιώθουν ότι όλες οι ώρες που πέρασαν ψάχνοντας και αναλύοντας ήταν χαμένες ώρες.
          Τώρα το Lost σου κλείνει το μάτι και σε ρωτάει:
          -Ήτανε στ'αλήθεια χαμένες;

          Comment


          • #80
            Originally posted by Enpsty View Post
            Αυτό ελπίζω να μην το απαντήσουν.

            Εγω προσωπικά ανήκω σε αυτούς που προτιμούν το μυστήριο να μείνει μυστήριο. Για παράδειγμα οι ψίθυροι ας έμεναν ως ψίθυροι και ας άφηναν τα manuscripts να μας βάζουν σε σκέψεις στα χρόνια που θα'ρθουν.
            Η ξερή απάντηση είναι 'οι νεκροί' δεν πολυικανοποίησε ούτε αυτούς που ήθελαν να μην απαντηθούν, αλλά ούτε αυτούς που περιμέναν απάντηση (πράγμα λογικό μιας και η απάντηση θα ικανοποίησει μόνο μια μερίδα αυτών).

            Προς Θεού δεν μιλάω για τα major mysteries. Αυτά είναι 4-5 όλα κι όλα. Τα minor mysteries όμως πρέπει να παραμείνουν mysteries IMO.
            Προσωπικά δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να απαντηθούν τα Hurley Bird, το βίντεο του room 23, η εμφάνιση της Λίμπυ στο τρελάδικο κτλ. Ας τα αφήσουν μυστήρια.
            Πιστεύω ότι το Lost θα κριθεί στα χρόνια που θα έρθουν.
            Αν ήταν ένα σοόυ γεμάτο ερωτήσεις που όλες βρήκαν απάντηση θα έχανε πολλά.
            Εγώ πιστεύω ότι ακόμα και είκοσι χρόνια μετά οι φανς θα μιλάνε, θα συμφωνούνε και θα διαφωνούνε με τις διάφορες θεωρίες τους.

            Και εκεί βρίσκεται ο θρίαμβος του Lost.
            Άποψη μου πάντα.
            Πολλοί θα διαφωνήσουν αλλά με όλα έτσι δεν γίνεται;


            ΥΓ. Sub zero κάποια πράγματα που αναφέρεις έχουν ήδη απαντηθεί.
            Θα σου προτείνω Lostpedia. Έχει τα πάντα.
            Κοιτώντας στο whois online, κάποιο botaki περιεργαζόταν αυτό το τόπικ και θυμήθηκα τις διαφωνίες που είχαμε. Έχοντας περάσει 3,5 χρόνια από τότε έχεις ακόμα την ίδια άποψη; Στην αρχή βγάζαν και κάτι videakia αλλά μετά δεν ξαναπέτυχα κάτι...
            Θυμήθηκα για άλλη μία φορά το ξενέρωμα που έφαγα και το οποίο είναι και ο λόγος που από τότε δεν έχω ξαναπιάσει σειρά

            Comment


            • #81
              Η σειρά ήταν απ'τις καλύτερες που έχουν βγει ποτέ.Αν δεν έβγαιναν οι δυο τελευταίες season θα μιλούσαμε για την καλύτερη σειρά ever αλλά πολλούς τους μπέρδεψαν με όλα αυτά τα μεταφυσικά.Εμένα προσωπικά μου άρεσαν και με είχαν κάνει να σκεφτώ τότε.Αλλά τι να πεις, κάποιοι θέλουν να βλέπουν σειρές που να βγάζουν απόλυτο νόημα στο τέλος και αν δεν το κάνουν τις βγάζουν τις χειρότερες άσχετα αν πριν τις αποθέωναν...Meh!!
              Nintendo I.D.: paixtis
              3ds friend code: 2664-2347-7128

              Comment


              • #82
                Για να ναι μια σειρα καλη πρεπει να χεις και καποιο μετρο συγκρισης και για να το χεις αυτο πρεπει να χεις δει πολλες αναλογες σειρες... Οταν κατι ειναι καλο το αποθεωνεις και οταν γινεται κακο το κραζεις, λογικο ειναι. Υπαρχουν καμποσες σειρες που παραμενουν καλες απο την αρχη ως το τελος, σε καμια σοβαρη λιστα δε βλεπεις το Lost να το χουν στις καλυτερες σειρες που χουν βγει.

                Comment


                • #83
                  Ώπα.Τι πάει να πει σοβαρή λίστα και τι γελοία;
                  Προσωπικά το Lost το θεωρώ από τις καλύτερες σειρές που έχω δει.Είχε κάνει όλο τον κόσμο να μιλάει γι'αυτό και ήταν φαινόμενο.Έκανε μέχρι κι εμένα που δεν βλέπω σειρές να θέλω να το δω.Είχε πλήθος χαρακτήρων,είχε μυστήριο,αγωνία και σωστή ανάπτυξη χαρακτήρων.Οκ στο τέλος μόνο λίγο το κάψανε το θέμα,αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι οι 5 πρώτες σεζόν δεν ήταν καλές.
                  Carpe diem

                  Comment


                  • #84
                    Απλα το Lost γκρεμισε οσα εχτιζε μεσα σε μια σεζον και αυτο χαλαει αρκετα το πώς θα το θυμαται σαν σειρα εν τελει αρκετος κοσμος. Δεν ειναι περιεργο ή κακο αυτο, σε παρα πολλες σειρες συμβαινει γιατι δεν ξερουν ποτε και πώς να σταματησουν, το Dexter επισης το επαθε αυτο για παραδειγμα. Το οτι οι περισσοτερες σεζον ηταν καλες δεν το αμφισβητει κανεις, αυτο που εφερε τα πανω κατω ηταν το τελος και μπορει να μην επηρεαζει ολοκληρη τη σειρα, αλλα αφηνει μια πικρη γευση στο τελος μετα απο τοσα επεισοδια και τοση αναμονη.

                    Comment


                    • #85
                      Οκ αν το θέτεις έτσι δεν έχεις άδικο.Πάσο.
                      Carpe diem

                      Comment


                      • #86
                        Ειδικά στο Lost αν το τέλος δεν είναι καλό ουσιαστικά πετάει στον κάδο όλη τη σειρά. Στο Dexter τουλάχιστον μπορείς να αγνοήσεις όσες σεζόν δε σου άρεσαν. Δεν είναι ότι σου έχει δημιουργήσει άπειρα ερωτήματα από πριν που πρέπει να απαντηθούν.
                        Είναι πολύ απλό να κάτσουμε να σκεφτούμε ένα σωρό τρελά και μεταφυσικά αλλά αν δεν τα εξηγήσεις και τα συνδέσεις όλα με κάποιο τρόπο στο τέλος είναι δώρο άδωρο...
                        Originally posted by Squall Leonhart
                        I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                        Originally posted by 丹野
                        Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                        Originally posted by Ryu_gr
                        υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                        Comment

                        Working...
                        X