Announcement

Collapse
No announcement yet.

Fallout: New Vegas

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Το Fallout 3 μου αρεσε πολυ περισσοτερο απ'οτι περιμενα οταν το αγορασα(με καποιο ρισκο).
    Κανονισε deus_d0pe να μην ειναι υπερθεϊκό το New Vegas,γιατι ετσι οπως το περιγραφεις σε σύγκριση με το 3...
    αν το 3 μου αρεσε παρα πολυ ,με το vegas θα πρεπει να τρελαθώ πραγματικά.

    Comment


    • #32
      Θα με βρίσετε, αλλά δεν έχω παίξει ακόμα το Fallout 3 αν και το έχω να κάθεται στο ράφι. Σεναριακά έχουν καμία σχέση ή μπορώ άνετα να ξεκινήσω το Vegas? Από,τι διάβασα πιο πάνω, το Vegas είναι πολύ καλύτερο από το fallout 3.
      Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

      Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

      Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

      Comment


      • #33
        Originally posted by hideo View Post
        Το Fallout 3 μου αρεσε πολυ περισσοτερο απ'οτι περιμενα οταν το αγορασα(με καποιο ρισκο).
        Eγώ το λάτρεψα. Έχω να καώ τόσο με ένα game από τον Μάιο όταν έπαιζα το Red Dead Redemption. Έχω φθάσει τις 35 ώρες και δεν έχω κάνει ούτε τα μισά quests. Προς το παρών απλώς εξερευνώ και κάνω δευτερεύοντα quests. Ειδικά η pc έκδοση είναι η καλύτερη αν έχεις το κατάλληλο μηχάνημα.
        Star Citizen videos Star Citizen gallery

        Comment


        • #34
          Συγκρινόμενα στους επιμέρους μηχανισμούς, το New Vegas παίρνει τα δεδομένα του Fallout 3 και τα κάνει καλύτερα. Απλά και όμορφα. Δεν χρειάζεται να επεκταθώ περισσότερο.

          Εκείνο όμως που κάνει αισθητά μεγαλύτερη διαφορά και εν τέλη καθιστά καλύτερο τίτλο το New Vegas απ'το F3, είναι τα role playing στοιχεία που προσέδωσε η Obsidian στο τίτλο, στοιχεία που σαφέστατα ήταν ελλειπή στο 3. Eπιπλέον, εκεί που το Fallout 3 λίγη σχέση είχε με τους προηγούμενους τίτλους της σειράς, το New Vegas βασίζεται σε στοιχεία της ιστορίας των 1 και 2 για τον απλούστατο λόγο ότι αρκετά μέλη της Obsidian ήταν οι δημιουργοί των αυθεντικών τίτλων.

          Σεναριακά Titus, το New Vegas απλά τοποθετείται τρία χρόνια μετά το F3. Δεν σχετίζεται όμως καθόλου με αυτόν το τίτλο, όπως έγραψα και παραπάνω σχετίζεται περισσότερο με τα Fallout 1 και 2, σε άμεσες και έμμεσες αναφορές, σε στοιχεία που είχαν διαμορφωθεί από αυτά τα παιχνίδια όπως η NRC , καθώς και εμφανίσεις προσώπων που υπήρχαν στα πρώτα παιχνίδια. Με λίγα λόγια, το New Vegas είναι περισσότερο Fallout από την άποψη ότι σεναριακά βρίσκεται εντός του universe της σειράς.
          sigpic

          Comment


          • #35
            Νομιζω ειναι 30, οχι 3 χρονια μετα το F3.
            Do a barrel roll!

            Comment


            • #36
              3 χρόνια μετά το F3, 39 μετά το F2.

              Fallout: New Vegas takes place in 2281, three years after the events of Fallout 3, and thirty-nine years after Fallout 2, making this installment set the furthest of the series, από Fallout Wiki

              /edit, για το θέμα με τα πολλά Items του inventory και τη διαχείριση αυτού, το mod Goodspring Hideout μου έλυσε πραγματικά τα χέρια αφού πριν κάθε εξόρμηση άδειαζα ΟΛΟ το inventory κάτω, έκανα τα crafts μου και έπαιρνα μαζί μου μόνο τα απαραίτητα με αποτέλεσμα να αφήνω μια τεράστια χωματερή πίσω μου. Το mod αυτό προσθέτει ένα σπίτι για τον χαρακτήρα στην αρχική περιοχή που έχει όλα τα crafting benches μαζεμένα, καθαρό νερό να πιεις, κρεβάτι να κοιμηθείς και άπειρο αποθηκευτικό χώρο σωστά διαμορφωμένο, με toolboxes για τα misc αντικείμενα, κούτες με ονομασίες των ammo κλπ. Με έσωσε αυτό το mod αφού πλέον κατάφερα να βάλω σε τάξη το inventory μου και να ταξινομώ όπως πραγματικά θέλω τα αντικείμενα. Το μόνο bug που βρήκα στο mod αφορά τους companions, αν μπεις στο σπίτι με αυτούς και ξαναβγείς, αυτοί απλά χάνονται. Οπότε τους βάζεις σε wait mode πριν μπεις και κάνεις τη δουλειά σου.
              sigpic

              Comment


              • #37
                Κατεβάζω το mod και την επόμενη φορά που θα ανοίξω το παιχνίδι θα συμμαζέψω λίγο την προίκα μου γιατί δεν την παλεύω άλλο . Έχω χαθεί τελείως με το στήσιμο του τίτλου και με τα πράγματα που έχεις να κάνεις, τόσα χρόνια μακρυά από το είδος σκούριασα. Πρέπει να βάλω σε τάξεις αντικείμενα και σκέψεις γιατί δε θα την παλέψω λέμε . Thanks dope!

                Comment


                • #38
                  O τίτλος παίζει τόσο μαεστρικά με την gaming ψυχοσύνθεσή μου και γαργαλάει σκανδαλωδώς τις ιδιοτροπίες μου που με έχει φέρει στα όρια εκείνης της γραμμής που γίνεσαι fanboy με ένα παιχνίδι και το λατρεύεις για πάντα. Αδυνατώ να εντοπίσω το γιατί θέλησα όμως να το καταθέσω για να βγει από μέσα μου. Αδυνατώ να θυμηθώ ποιος ήταν ο τελευταίος σύγχρονος τίτλος που κατάφερε να αισθανθώ τόση ευχαρίστηση, τόση ικανοποίηση που ώρες ώρες να αφήνω κάτω το gamepad και να μονολογώ σαν τον τρελό "ναι ρε γαμώτο, γι'αυτό γουστάρω το hobby μου!" Μάλλον αν το σκεφτώ καλύτερα ήταν στο μακρινό παρελθόν με το Deus Ex.

                  Kάθε νέο βήμα που κάνω και ανακαλύπτω νέα πράγματα απ'την κουλτούρα και τα μέρη της Mojave Wasteland είναι μια μικρή επιβράβευση. Δεν θέλω να τελειώσει αυτό το παιχνίδι. Παίζω μόνο μια δύο αποστολές κάθε μέρα στη προσπάθεια να στραγγίξω και τη τελευταία δραμίδα ψηφιακής διασκέδασης που τόσο γενναιόδωρα μου προσφέρει. Κάθε νέο βήμα με φέρνει πιο κοντά στο New Vegas, του οποίου οι κορυφές των κτηρίων εκεί που αχνοφαίνονταν να σχηματίζουν πλέον καθαρά τη μορφή τους στον ορίζοντα. Και σε κάποια στροφή, σε κάτι που μου κίνησε το ενδιαφέρον, σε έναν δρόμο που δεν έπρεπε να πάρω αλλά η δύναμη της περιέργειας και του αγνώστου αψηφά κάθε πιθανό κίνδυνο, πάντα υπάρχει κάτι νέο να ανακαλύψω που αλλάζει τα δεδομένα της πορείας που έχω χαράξει.

                  Η Mojave Wasteland αυτή τη στιγμή φαντάζει στο μυαλό μου ο καλύτερος ψηφιακός κόσμος που έχω τη τύχη να πρωταγωνιστώ με τον χαρακτήρα μου. Όταν φτάσω στον προορισμό και δω πιο ψύχραιμα τα πράγματα ίσως μετρήσω καλύτερα τα δεδομένα. Προς το παρών όμως το ταξίδι είναι υπέροχο. Αυτά και δεν περιγράφω άλλο. Εκτός αν έχει απορίες ο Evans
                  sigpic

                  Comment


                  • #39
                    Εκτός αν έχει απορίες ο Evans
                    Μετά από συζήτηση με τον Laharl κατέληξα στο ότι δεν πρέπει να το ζαλίζω άλλο, θα παίξω όσο πιο ανοιχτά γίνεται και όπως κάτσει :xp: . Ως τώρα θεωρούσα ηλίθιο το να χρησιμοποιώ όπλα στα οποία δεν έχω εξειδίκευση, για αυτό και κολλούσα. Μάλλον πρέπει να αλλάξει αυτό, οπότε βάζω τώρα το παιχνίδι και πάω να τα σπάσω .

                    edit: Θα βάλω τα κλάματα, έβαλα ό,τι ήθελα να ξεφορτωθώ στο hideout και το παιχνίδι κόλλησε, πρέπει να υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το mod . Ρε δε με θέλει!

                    Comment


                    • #40
                      Μετά από πόσες ώρες παιχνιδιού συνέβη κάτι που επιτέλους με έκανε να βρω λίγο ενδιαφέρον . Πήγα στην Nipton που έγινε το μακελιό και στο σπίτι του δημάρχου διάβασα για τους κρυμένους θησαυρούς σε ένα stash κάπου ανάμεσα σε nipton και mojaves outpost or sth. Ε λεω ας πάω να το ψάξω. Τελικά το βρήκα!!! :xp: Γούσταρα πολύ με αυτήν την ανακάλυψη! Βέβαια θέλει avg lock skill αλλά οκ θα γυρίσω αργότερα. Πάω να συνεχίσω .

                      εδιτ:

                      Ρε dope για απάντα και σε αυτό . Ανεβάζω ένα level, παίρνω 16 skill points και το Perk για +1 SPECIAL (το έβαλα στο intelligence). Ανεβαίνω στο επόμενο level και παίρνω πάλι 16 skill points. Εσύ τι level είσαι και πόσα skill points παίρνεις; Εγώ μέχρι και το 7 παίρνω 16...

                      edit 2:

                      Έψαξα σε κάτι οδηγούς και είδα ότι το INT σου δίνει +0,5 skill points per level και ότι το μισό που μένει κάθε φορά προστίθεται στο επόμενο level. Επίσης διάβασα ότι κάθε φορά που διαβάζεις ένα βιβλίο, παίρνεις 3 skill points στο αντίστοιχο skill, πέραν των +10 που παίρνεις για ένα μικρό διάστημα. Επίσης το perk που ανεβάζει τα tempporary skills των βιβλίων, προσθέτει 1 μόνιμο skill point στα 3 που σου δίνει. Αυτά γιατί δεν τα λέει το παιχνίδι ;

                      Τέλος πάντων, περισσότερο ενημερωτικά τα γράφω.

                      edit 3:

                      Ρε dope απάντα pls έχω πωρωθεί με το παιχνίδι και θέλω να γράψω ένα κανονικό post αλλά δε θέλω να κάνω triple post .

                      Comment


                      • #41
                        tp

                        Κάποιος (από neogaf) έχει save file στις 50 κάτι ώρες και δεν έχει σκοτώσει κανένα τέρας και άνθρωπο. Ορίστε και η πηγή:

                        NeoGAF user water_wendi started a couple of playthroughs in Fallout: New Vegas before deciding to try a complete pacifist run. Fifty-one hours later, he finished the game, with no humans nor animals harmed in the making of his story.


                        Ακούγεται ενδιαφέρον να μπορείς να κάνεις ένα complete pacifist playthrough. Σίγουρα σε λίγα RPGs (και προφανώς σε κανένα j ) δε σου δίνεται τέτοια δυνατότητα.

                        Comment


                        • #42
                          Προσπάθησα να το κάνω όταν έπαιζα το Fallout 3 αλλά δε μου έβγαινε... Μόλις έβγαινα στο χάρτη με έπαιρναν στο κατόπι όλοι οι μεταλλαγμένοι. Πιστεύω πρέπει να είσαι αρκετά ψαγμένος στο παιχνίδι για να το καταφέρεις και χρειάζονται και αρκετά loads κάθε φορά που θα πεθαίνεις ενώ ψάχνεις κάτι.
                          Σίγουρα πάντως, και μόνο το ότι είναι εφικτό είναι σημαντικό.
                          Originally posted by Squall Leonhart
                          I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                          Originally posted by 丹野
                          Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                          Originally posted by Ryu_gr
                          υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                          Comment


                          • #43
                            Πάντως έχω περισσότερη εμπιστοσύνη στην Obsidian σε τέτοια θέματα από ότι στην Bethesda.

                            Comment


                            • #44
                              Νομίζω πως αυτό γίνεται και στο Planescape Torment,αλλά ας μιλήσει καλύτερα ο Τίτος που είναι πιο σχετικός.
                              Carpe diem

                              Comment


                              • #45
                                Όχι στο Torment, στο Deus Ex 2. ΝΟΜΙΖΩ και στο 1 αλλά δεν είμαι σίγουρος, στο 2 υπήρχε σα δευτερεύουσα επιλογή στο σχεδιασμό.
                                Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                                Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                                Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                                Comment

                                Working...
                                X