Announcement

Collapse
No announcement yet.

Fallout: New Vegas

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    molis teliosa to fallout new vegas to epexa sto hardcore mode mou pire peripou 30 ores ekana ena apo ta 4 endings genika mou arese ala protimo to fallout 3

    Comment


    • #47
      πω γκρίνια απο το gameover


      Fallout: New Vegas

      7.0




      όλα τους πειράζουν, ελάχιστες διαφορές απο το Fallout 3 αλλά κατα τ'άλλα εθιστικο gameplay, άθλια γραφικά (εμένα και του fallout 3 μια χαρά μου φαίνονται για την έκταση του κόσμου) ενώ αν ήταν γραφικάρες θα λέγαν θέλεις υπερ pc για να το παίξεις έτσι, ότι νανε αυτο το site
      Star Citizen videos Star Citizen gallery

      Comment


      • #48
        Για όσους παίζουν ή σκοπεύουν να παίξουν το παιχνίδι στο PC, ορίστε μερικά mods που χρησιμοποιώ και θα κάνουν και σε εσάς ακόμα καλύτερη την εμπειρία.


        1. FOMM - Fallout Mod Manager και NVSE - New Vegas Script Extender

        Αυτά είναι τα βασικά mods, το μεν πρώτο για την γρήγορη και εύκολη διαχείρισή τους, το δε δεύτερο ως "upgrade" για να δεχτεί κάποια πιο advanced mods που αλλιώς δεν παίζουν.

        2. Goodsprings Hideout

        To πρώτο mod που κατέβασα το οποίο προσθέτει ένα σπίτι στα Goodsprings με αποθηκευτικό χώρο, κρεβάτι για ύπνο, όλα τα crafting benches, εικονίδιο στο χάρτη για γρήγορη μετάβαση και ωραία διακόσμηση.

        3. Centered 3rd Person Camera

        Με αυτό εδώ αλλάζει η οπτική over-the-shoulder όταν είμαστε σε 3rd person view και εστιάζει πίσω από τον χαρακτήρα. Επίσης επιτρέπει τεράστιο εξωτερικό ζουμ που πλέον στην version.5 μπορεί να γίνει και με gamepad. ^_^

        4. IIWR - Invisible Wall Remover

        Κάνει αυτό που λέει. Αφαιρεί κάποιους αόρατους τοίχους στα πλαίσια πάντα του προσβάσιμου χάρτη. Επίσης ανοίγει μερικές κλειστές λόγω σχεδιασμού περιοχές που μπορούν να υποστηρίξουν μελλοντικά mods με επιπλέον περιοχές.

        5. MTUI

        Αυτό εδώ μικραίνει την default γραμματοσειρά με αποτέλεσμα στους διαλόγους να βλέπουμε περισσότερες επιλογές χωρίς να χρειάζεται συνέχεια scrolling. Γενικά συμμαζεύει τα πράγματα όπου χρησιμοποιείται κείμενο.

        6. Depth of Field

        Άλλο ένα mod που αναβαθμίζει τον οπτικό τομέα και κάνει αυτό που λέει. Προσθέτει την αίσθηση βάθους στον ορίζοντα σε εξωτερικούς και εσωτερικούς χώρους κάνοντας χρήση bluring effects. Πολύ καλό.

        7. Colored World Map

        Άλλη μια αισθητική παρέμβαση. Αντικαθιστά τον κλασσικό χάρτη με έναν πιο "ζωντανό".

        8. Inventory Sorters

        Για τους νοικοκύρηδες. Προσθέτει tags μπροστά από τα items για καλύτερη καταχώρηση και εύρεση στο inventory.

        9. Pipboy Readius

        Αντικαθιστά πλήρως το Pipboy αφαιρώντας το απ΄το χέρι του χαρακτήρα με μια συσκευή που μοιάζει με PDA. Δουλεύει και με gamepad. Απαιτεί το NVSE mod αλλιώς δεν λειτουργεί.

        10. Animated Prostitution

        Τeh πίπα, κώλο, εμπλοκή mod. Το συγκεκριμένο είναι αυστηρώς ακατάλληλο για ανήλικους και για όσους προσβάλλονται από την ψηφιακή περίπτυξη. Κάνει το οδοιπορικό μας στην Mojave Wasteland ολίγον τι πιο πιπεράτo.

        11. Evil Interface - Choose Your Colour

        To mod αυτό δίνει μια μεταλλική υφή στα στοιχεία της HUD σε διάφορες χρωματικές εκδόσεις. Ωραίο mod αν δεν σας καλύπτουν οι default επιλογές.

        12. Advanced Reckon Stealth Gear - Thermal Nightvision

        Uber mod για τους λάτρεις του stealthing. Απλά κατεβάστε το και βάλτε το. ^__^

        13. Νevada Skies - Weather Effects (BETA)

        Φανταστικό mod που προσθέτει καιρικά φαινόμενα στην Mojave Wasteland όπως αμμοθύελλες, καταιγίδες όξινης βροχής, χιόνι, νέα animations στα σύννεφα και καλύτερους φωτισμούς την ημέρα και τη νύχτα. Must have.
        sigpic

        Comment


        • #49
          Wow έπος, όταν το ξαναβάλω το παιχνίδι θα τα κατεβάσω όλα.

          Comment


          • #50
            Άργησα αλλά να γράψω κάτι για την μέχρι τώρα ενασχόληση μου με τον τίτλο.
            Καταρχάς δεν έχω παίξει ούτε το Fallout 1 ούτε το 2, για να το κρίνω ως προς αυτά.
            Έχω παίξει το 3 κάνα 25ωρο μόνο.
            Η βασική διαφορά του για εμένα είναι ότι το NV πραγματικά σε βάζει σε ένα real post apocalyptic world.
            Το 3 έχω πει πολλές φορές παραήταν μουντό. Πολλά κατεστραμένα κτίρια, πολλοί υπόγειοι σιδηρόδρομοι που πραγματικά σιχάθηκα κτλ.
            Το όλο στήσιμο του NV με τα καζίνο του και τα λοιπά είναι παραγματικά τέλειο.
            Τα γραφικά είναι πάλι μέτρια αν και πιστεύω ανώτερα του 3. Τα facial animations πάντως παραμένουν γτπ.
            Η ουσία είναι βέβαια πόσο εθιστικό είναι το gameplay. Το παιχνίδι σε βομβαρδίζει με quests. Σχεδόν κάθε βασικός χαρακτήρας σου δίνει και από ένα quest, κάτι που με μπέρδεψε στην αρχή αλλά στην πορεία έμαθα να τα κουμαντάρω καλύτερα. Κάποια quests ξεκινάνε πολύ απλά και καταλήγουν σε epic καταστάσεις.

            Το μόνο μειονέκτημα στην έκδοση για κονσόλες είναι τα αμέτρητα bugs ειδικά τα freezes. Ελπίζω να βγει κανά patch γιατί δεν την παλεύω.

            Comment


            • #51
              Rant mode on:

              Το είπα και πριν αλλά τώρα θα το βγάλω από μέσα μου για τα καλά.
              Το παιχνίδι είναι broken. Είναι unplayable. Είναι πιο buggy και από αυτά που οδηγάς στις παραλίες.
              Εδώ και μισή ώρα διαβάζω σχόλια στο net και απ'ότι κατάλαβα οι 9 στους 10 υποφέρουν από τα ίδια προβλήματα.
              Το παιχνίδι ανά 2-3 ώρες crashαρει. Συνήθως στα loading ανάμεσα στις πόρτες και στο travel, αλλά πολύ συχνά στην mojave την ώρα που κολλάει το framerate. Και κολλάει συνέχεια. Φανταστείτε μόνο τι άγχος με πιάνει κάθε φορά που freezαρει για ένα δευτερόλεπτο. Κάνω το σταυρό μου να ξεκολλήσει. Καλά όταν ανοίγω πόρτες με loading κλείνω τα μάτια και κάνω τάμα να μην κολλήσει.
              Να ήταν μόνο αυτό.
              Οι companions κάνουν ότι να'ναι. Καταρχάς ανά δέκα μέτρα γυρνάω πίσω να δω αν με ακολουθούν ακόμα ή έχουν κολλήσει πάλι σε κανά γελοίο εμπόδιο. Χθες έγινε και το απίστευτο. Κολλήσαν μεταξύ τους! Ο ένας έτρεχε προς τα δεξιά και ο άλλος προς τα αριστερά, ο ένας πάνω στον άλλον. Το έβλεπα και γέλαγα.
              Πολλές φορές σταματάνε χωρίς λόγο. Ειδικά ο Rex κάθεται συνέχεια κάτω και πρέπει να πάω να του μιλήσω για να ξανασηκωθεί (και όλα αυτά με την εντολή follow me ενεργοποιημένη).
              Ο Boone αλλάζει συνέχεια σε melee από μόνος του.
              Ενώ τους έχω σε non-aggressive mode καμιά φορά που βλέπουν εχθρό στα 500 μέτρα μακριά ορμάνε να τον χτυπήσουν.
              Κάλα σε vault δεν μπαίνω με αυτούς. Δοκίμασα να μπω στο 34 και έψαχνα να τους βρω. Ο Boone είχε κατέβει δύο επίπεδα κάτω και ο Rex είχε κολλήσει στην πόρτα.
              Να μην πω που άλλες φορές κόλλησα ανάμεσα σε δύο βράχους και δεν μπορούσα να κουνηθώ. Load και χαμένη μία ώρα gaming.
              Το VATS καμιά φορά δεν λειτουργεί χωρίς λόγο.

              Το απίστευτο είναι ότι άλλοι έχουν πολλοί χειρότερα προβλήματα. Σε άλλους κολλάει κάθε φορά που χρησιμοποιούν VATS.

              Και το αστείο; Η Bethesda έβγαλε patch και τα έκανε χειρότερα! Ακόμα και αυτόι που δεν είχαν πρόβλημα μετά το patch έχουν.

              Καταλαβαίνω ότι το game είναι τεράστιο, με πολλαπλά quests κτλ συγχωρώ κάποια bugs αλλά κατάντησε αηδία. Και εμένα δεν με νοιάζει. Μτχ το πήρα 20 ευρώ. Ο άλλος που έσκασε 80 για την collectors τι να πεί;

              Μάλλον θα το αφήσω στην άκρη μέχρι (και αν ) βγει κάποιο νέο σωστό patch.
              Γιατί gaming με άγχος κάνει κακό στην υγεία.

              Comment


              • #52
                Χθες έγινε και το απίστευτο. Κολλήσαν μεταξύ τους! Ο ένας έτρεχε προς τα δεξιά και ο άλλος προς τα αριστερά, ο ένας πάνω στον άλλον.
                Σε κάνω signature .

                Comment


                • #53
                  Κρίμα, έλεγα να τελειώσω το 3 GOTY αυτό τον καιρό και να το δοκιμάσω.
                  Για 360 μιλάμε πάντα, ε

                  Comment


                  • #54
                    Mην μπεις καν στο κόπο, βλέπεις τι τραβάει ο Enpsty, μόνο σε PC.
                    sigpic

                    Comment


                    • #55
                      δεν ξερω τι γινεται αυτο το game ειναι τελειως random στα bugs/ glitches αλλοι λενε οτι δεν αντιμετωπισανε κανενα προβλημα ουτε ενα crash πχ ενω αλλοι ακριβως το αντιθετο οπως εδω ο enpsty που φαινεται να τραβαει τα πανδινα ο ανθρωπος, εχω την εκδοση για ps3 και το εχω και καθετε πολυ καιρο στο ραφι με αυτα που διαβαζω, dope η εκδοση για pc ειναι bug free η μηπως απλα εισουνα τυχερος? η με mods απο το community διωρθωνονται σε τοσο μεγαλο βαθμο?

                      Comment


                      • #56
                        Στο PC χωρίς mods ή οτιδήποτε άλλο, μου κράσαρε συνολικά 2 φορές στο desktop. Εκτός αυτού ούτε παγώματα στη μάχη έχει, ούτε θέματα με τους companions ή οτιδήποτε άλλο. Συγκριτικά με τις εκδόσεις για κονσόλες, ναι, το λες bug free.

                        Προβλήματα άρχιζα να αντιπετωπίζω μόνο όταν το φούλαρα σε mods όπου μέχρι να τα συνεφέρω με σωστές ρυθμίσεις απλά δεν έκανα κανένα progress, μόνο play testing. Aπ'τη στιγμή που τα έφερα εκεί που ήθελα, τερμάτισα τον τίτλο δίχως το παραμικρό πρόβλημα. Δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει με τις εκδόσεις για κονσόλες...
                        sigpic

                        Comment


                        • #57
                          Κι εγώ πάντως που έριξα 18 ώρες στο παιχνίδι δεν αντιμετώπισα προβλήματα. Ίσως μόνο με τους companions που κολλούσαν μερικές φορές σε κανά βράχο, αλλά κι αυτό ήταν πολύ σπάνιο και μάλλον δικαιολογημένο, αν αναλογιστείς την έκταση του κόσμου.

                          Comment


                          • #58
                            Originally posted by Imrahil
                            Κρίμα, έλεγα να τελειώσω το 3 GOTY αυτό τον καιρό και να το δοκιμάσω.
                            Για 360 μιλάμε πάντα, ε
                            PS3.
                            Αν κάνεις ένα search στο google θα δεις πόσοι πολλοί τραβάνε τα πάνδεινα.

                            Comment

                            Working...
                            X