Announcement

Collapse
No announcement yet.

FFVII Remake - Do it or Don't?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Προσωπικά πάντως, δηλώνω ανοικτά υπέρ των remakes γενικά. Δεν πρόκειται λοιπόν να αντιμετωπίσω διαφορετικά το Final Fantasy VII. Εφόσον ένας τίτλος πληροί τις προϋποθέσεις για να γίνει remake, τότε δηλώνω κάθετα υπέρ αυτού.

    Θεωρώ ότι το Final Fantasy VII, όπως και πολλοί άλλοι τίτλοι της ίδιας περιόδου, πληρούν τις προϋποθέσεις για την επαναδημιουργία αυτών σαν remakes. Επιπρόσθετα, θεωρώ ότι τα remakes κάλο θα ήταν να μην περιορίζονται μονάχα στα αριστουργήματα της εκάστοτε εποχής, αλλά ίσως, πολύ περισσότερο, σε τίτλους οι οποίοι δε κατάφεραν στην εποχή τους να είναι ακριβώς αυτό που επιδίωξαν. Με άλλα λόγια, αν το Final Fantasy VII σηκώνει μια φορά remake, το Nomad Soul σηκώνει δέκα.

    Η δημιουργία επίσης ενός remake έχει πολλές διαστάσεις, διαστάσεις οι οποίες και δεν εξαντλούνται στη δυνατότητα που προσφέρεται σε κόσμο ο οποίος, για x-y λόγους, δεν ήρθε σε επαφή με τον τίτλο στην εποχή του, να τον γνωρίσει τώρα. Αυτό είναι μια μονάχα διάσταση ενός remake. Υπάρχει ταυτόχρονα η διάσταση της, εν δυνάμει, προϋπόθεσης του να μπορεί ο κόσμος να βιώσει μια εμπειρία με τις ίδιες, πάνω κάτω, προϋποθέσεις που το έκανε χρόνια πριν. Αλλά και αυτή του ενδιαφέροντος που παρουσιάζει η επεξεργασία μιας κλασικής δημιουργίας, αναφορικά με το αποτέλεσμα, βάσει των σύγχρονων μέσων που κάνουν την εμφάνισή τους σήμερα. Πως θα μπορούσε μια κλασική δημιουργία να επωφεληθεί από τα νέα δεδομένα κλπ.

    Το ζήτημα, για οποιονδήποτε τίτλο, είναι για τι είδους remake κάνουμε λόγο. Μιλάμε για την εύκολη, πρόχειρη, μα δυστυχώς επικρατούσα, λογική του τεχνικού remake; Ή, αντίθετα, για τη πιο πολύπλοκη διαδικασία ενός ολικού remake; Έχει σημασία για ποια remake λογική μιλάμε, καθώς κάθε τίτλος (genre περισσότερο) έχει τα δικά του χαρακτηριστικά, ωριμάζοντας διαφορετικά στη πάροδο των χρόνων. Εάν στη περίπτωση του Final Fantasy VII όμως, κάνουμε λόγο για ένα απλό τεχνικό ρετουσάρισμα, τότε όχι μόνο δεν είμαι ζεστός, αλλά δηλώνω κάθετα αντίθετος. Αν όμως μιλάμε για το πάρσιμο του Final Fantasy VII σαν βάση και την ολική επαναδημιουργία αυτού, βάσει των σημερινών δεδομένων, τότε ναι, δηλώνω 100% υπέρ.

    Δε κρύβω πάντως ότι πολλούς τίτλους θα ήθελα να τους δω να γίνονται remake, συμπεριλαμβανόμενων των Ocarina of Time, Super Mario 64, Panzer Dragoon Saga, Nomad Soul, GoldenEye, Perfect Dark, Metal Gear Solid, Resident Evil και ένα σωρό ακόμα κλασικούς, και μη, τίτλους. Και πριν μου πει κανείς ότι τα Metal Gear και Resident Evil έγιναν remake στο GameCube, δεν κάνω λόγο για τεχνικά remake πάνω σε ετεροχρονισμένη δομή, αλλά για ολικά remakes των εν λόγο τίτλων. Έκτος του Mario 64 που, λόγω ιδιαιτεροτήτων, δε χρειάζεται κάτι παραπάνω από ένα απλό τεχνικό ρετουσάρισμα, οι υπόλοιποι τίτλοι είναι δώρο άδωρο χωρίς ολικό remake. Γενικά εκείνη τη πολύ δυνατή τελευταία τριετία των 90’s, πολύ θα ήθελα να τη δω ξανά υπό ένα σύγχρονο πρίσμα.
    There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
    Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

    Comment


    • #17
      Να γίνει remake, γιατί όχι. Και να βγει και στο 360.
      Πιστεύω πως η ιστορία του FF7 θα μου αρέσει. Έχω τερματίσει το Crisis Core και με άγγιξε.

      Comment


      • #18
        Oχι.

        Γιατι :

        1.) Ειναι παιχνιδι του 1997 και φερει τη φιλοσοφια εκεινης της εποχης. Εχουν αλλαξει τα προτυπα.

        2.) Η αλλαγη θα ειναι στα γραφικα, αντε και στην προσθηκη mini games.

        3.) Γιατι ενω βρισκομαστε στο XIII να πρεπει να ξαναπαμε στο VII?

        4.) Eαν δε βγει καλο, θα "χτυπηθει" το κυρος της Square-Enix κι ενδεχομενως να υποτιμηθει ο "μυθος" του FF VII.

        5.) Δεν υπαρχει λογος να κυκλοφορησει, δεδομενου οτι το FF7 Compilation τελειωσε και συνολικα δεν αφησε σε πολλους θετικες εντυπωσεις.

        Remake δεν πιστευω οτι θα βγει.
        " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

        Authenticity sir, authenticity. "

        Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



        Comment


        • #19
          Θα συμφωνησω με τον Evans για το remake του VI, το οποιο κι εγω θελω παρα πολυ να γινει.

          Θα συμφωνησω ομως στα παντα με τον Loggo. Kαι ειδικα στο κομματι του ΕΙΔΟΥΣ του remake.

          Για ποιο λογο να γινει ενα remake μονο τεχνικα; Δεν εχει κανενα απολυτως νοημα. Συμφωνω οτι στο θεμα remakes τιτλων, θα πρεπει ως βαση να ειναι το σεναριο - πλοκη - lore και η αισθητικη του τιτλου μαζι με καποιες ιδεες-μηχανισμους που μπορουν να σταθουν σημερα. Απο εκει και περα, με μια τετοια βαση, ο developer μπορει να διαμορφωσει εναν τιτλο ο οποιος, εαν γινει σωστα, μπορει ακομα και να προσθεσει κύρος και φημη στο ονομα που φερει αντι να το "βεβηλωσει".

          Και φυσικα δεν λεω οτι ειναι αναγκαιο η S-Ε να παρει το FFVII ή οποιοδηποτε αλλο remake για να αναθεωρησει καποια πραγματα, ειναι βλακωδες κατι τετοιο ως αναγκαιοτητα. Λεω ομως οτι ειναι μια καλη ευκαιρια την θεωρια. Η πραξη βεβαια εξαρταται απο αυτην και μονο...
          :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

          Comment


          • #20
            Ο Ζήρο με κάλυψε πλήρως πιστεύω. Δε βλέπω κανένα νόημα σε κάτι τέτοιο. Ουδέποτε θα καταλάβουν οι νέοι παίχτες το τι σήμαινε το FFVII για τη βιομηχανία γιατί το τότε δεν είναι τώρα. Είναι θέμα ιστορίας, όχι gaming εμπειρίας.
            Θα γίνει φυσικά κάποια στιγμή, δεν αμφιβάλλω. Αλλά τον κόσμο του 7 τον έχουμε δει 100 φορές με παιχνίδια ταινίες κλπ, τι καινούργιο θα δούμε; Καλύτερα οι πόροι να διατεθούν σε κάτι νέο. Ομολογώ όμως πως η ιδέα ενός ρημέικ του 6 είναι πιο δελεαστική επειδή σαν παιχνίδι είναι πιο ανεξερεύνητο, προσφέρεται πάρα πολύ για περισσότερους διαλόγους και ότι αυτό συνεπάγεται. Επίσης αν γινόταν θα ήθελα να δω κάτι με πολύ προχωρημένο cel-shaded, βασισμένο πάνω στα σχέδια του Αμάνο και με ρευστό animation που θα αναδεικνύει την τεχνοτροπία του, αν και ξέρω πως και αυτό αν δεν πρόκειται να γίνει...

            ΥΓ. Το 7 δεν είχε πολύ συχνές μάχες δε θα θυμάσαι καλά. Ακόμα και με τα σημερινά δεδομένα μια χαρά ήταν.
            Originally posted by Squall Leonhart
            I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
            Originally posted by 丹野
            Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
            Originally posted by Ryu_gr
            υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

            Comment


            • #21
              Εγώ ψήφισα το "ναι"...

              Δεν έχω πρόβλημα να γίνει remake, εξάλλου μιλάμε για έναν τίτλο που άφησε εποχή και πολλοί θα χαιρόντουσαν να τον ξαναπαίξουν ως και σε υψιστά γραφικά σαν αυτά της ταινίας.

              Το έχω παίξει λίγο, αλλά βαρέθηκα γιατί στο PC δεν δουλεύει σωστά το XP patch.

              Όταν το πρωτόπαιξα αναρωτιόμουν τι του βρίσκανε και ήθελα να το συνεχίσω κι άλλο για να καταλάβω τι παίζει και του δώσανε το ανάλογο hype στην εποχή του, αλλά το fail ήταν στο XP patch. Κάποια στιγμή θα το βρω για PS1 και θα ησυχάσω.

              Πάντως αυτό που δεν μ' άρεσε ήταν τα Lego γραφικά του(μην μου ρίξετε πέτρες...). Κατά τα άλλα σαν gameplay κράτησε το στυλ των προηγούμενων final fantasies.

              θα ήταν πολύ ευχάριστο για όλους αν βγει remake με ξανά το ίδιο σενάριο, gameplay και τα συναφή, αλλά με πολύ καλύτερο σκηνικό και γραφικά και λίγες νέες κινήσεις τους.

              Καλύτερα να γίνει μόνο σε DVD και όχι να το κατεβάζει κανείς στο PSN Store.
              sigpic

              Comment


              • #22
                υπόψιν στο PC κυκλοφορεί και Patch που το κάνει έτσι :

                " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                Authenticity sir, authenticity. "

                Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                Comment


                • #23
                  Κοιτα, δεν ειναι μονο τι ηταν σαν παιχνιδι in game, αλλα και το τι συμβολιζε γενικα για την βιομηχανια.

                  Ουσιαστικα εβαλε τα RPGs ξανα στον χαρτη, ειδικοτερα στην ευρωπη που κυκλοφορουσαν ελαχιστα επισημα παιχνιδια. Ηταν το πρωτο FF που κυκλοφορησε επισημα Ευρωπη αν δεν απατομαι, και τα γραφικα του για την εποχη ηταν απο αλλο πλανητη. Ακομα και τα pre-rendered γραφικα που ειχε ηταν φανταστικα για το PSone. Και ηταν και τρια δισκακια, νομιζω οτι και αυτο ηταν πρωτια, ας με διορθωσουν εαν ξερουν καλυτερα καποιοι.

                  Αν δεν απατομαι ηταν και ο πρωτος τιτλος που εσπασε το φραγμα των 10 εκατομμυριων στο PS, ή ηταν το GT πρωτο; Κι αυτο καπου εκει παιζει παντως...
                  :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                  Comment


                  • #24
                    τα γραφικά του ήταν ok για την εποχή του. Σίγουρα δεν ήταν θεσπέσια. Θυμάμαι ότι το Gamepro του είχε βάλει 4 ή 4.5 λόγω "lego" χαρακτήρων που είπε κι ο Tanno.

                    Πάντως να ξεκαθαρίσουμε, γραφικά δεν είναι μόνο τα textures μοντέλα χαρακτήρων. Αυτή είναι η καραμέλα των h8ters. Κανείς δε μιλάει ποτέ για τα CG Videos, τα pre rendered backrounds, τις battle scenes και γενικά το επίπεδο έμπνευσης που συνολικά είναι άρτιο
                    " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                    Authenticity sir, authenticity. "

                    Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                    Comment


                    • #25
                      Ουσιαστικα εβαλε τα RPGs ξανα στον χαρτη, ειδικοτερα στην ευρωπη που κυκλοφορουσαν ελαχιστα επισημα παιχνιδια. Ηταν το πρωτο FF που κυκλοφορησε επισημα Ευρωπη αν δεν απατομαι, και τα γραφικα του για την εποχη ηταν απο αλλο πλανητη. Ακομα και τα pre-rendered γραφικα που ειχε ηταν φανταστικα για το PSone. Και ηταν και τρια δισκακια, νομιζω οτι και αυτο ηταν πρωτια, ας με διορθωσουν εαν ξερουν καλυτερα καποιοι.
                      Gia thn akriveia evale (oxi ksana) ta RPGs sto xarth sthn Evrwph kai ta JRPG ston kosmo.
                      Mexri tote kaneis sxedon den hksere ti einai to genre.
                      Ta tria diskakia htan ontws mia prwtia apo thn seira pantws.
                      Epishs htan to prwto pou eixe kinhmatografiko storytelling, enas poly shmantikos paragontas ths agaphs tou kosmou.

                      Giafto lew pws einai dyskolo na katalavei h genia pou den epaikse to paixnidi to giati htan toso shmantikos o titlos gia ta tote dedomena.

                      Poios paizei to prwto Super Mario, h Zelda shmera kai leei:
                      "Ah! Afto htan ena shmantiko paixnidi!"
                      "Prepei na ginei remake...!"
                      "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                      But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                      Kindred, this blade and I.
                      "

                      "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                      Greek Gaming Videos
                      Greek Final Fantasy Forum

                      Comment


                      • #26
                        Mε την διαφορα οτι το πρωτο Super Mario ειναι playable ανετα σημερα, ενω για να παιξει κανεις FFVII θα πρεπει να παρει και δυο σακια υπομονη να εχει απο διπλα. Για αυτο ανεφερα σαν λογο του remake αυτο το πραγμα.

                        Σε αυτα που λες συμφωνω, αυτο ειχα κι εγω στο μυαλο μου για τα jrpgs. Στα δυτικα ηταν πιο νορμαλ το θεμα, υπηρχαν κυκλοφοριες ειδικα για pc που ηταν αρκετα γνωστες. Αλλα σαφως το FVII ηταν για τον περισσοτερο κοσμο το ανοιγμα της πυλης για τα RPG.
                        :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                        Comment


                        • #27
                          Originally posted by Dj Solid View Post
                          Mε την διαφορα οτι το πρωτο Super Mario ειναι playable ανετα σημερα, ενω για να παιξει κανεις FFVII θα πρεπει να παρει και δυο σακια υπομονη να εχει απο διπλα. Για αυτο ανεφερα σαν λογο του remake αυτο το πραγμα.

                          Σε αυτα που λες συμφωνω, αυτο ειχα κι εγω στο μυαλο μου για τα jrpgs. Στα δυτικα ηταν πιο νορμαλ το θεμα, υπηρχαν κυκλοφοριες ειδικα για pc που ηταν αρκετα γνωστες. Αλλα σαφως το FVII ηταν για τον περισσοτερο κοσμο το ανοιγμα της πυλης για τα RPG.
                          ΑΝ και δεν το έχω παίξει το συγκεκριμένο, άλλα RPG ήταν τα πρώτα που έπαιξα και γιαυτό παράτησα το FPS και αγάπησα πάρα πολύ το είδος RPG.
                          sigpic

                          Comment


                          • #28
                            Mε την διαφορα οτι το πρωτο Super Mario ειναι playable ανετα σημερα, ενω για να παιξει κανεις FFVII θα πρεπει να παρει και δυο σακια υπομονη να εχει απο διπλα. Για αυτο ανεφερα σαν λογο του remake αυτο το πραγμα.

                            Σε αυτα που λες συμφωνω, αυτο ειχα κι εγω στο μυαλο μου για τα jrpgs. Στα δυτικα ηταν πιο νορμαλ το θεμα, υπηρχαν κυκλοφοριες ειδικα για pc που ηταν αρκετα γνωστες. Αλλα σαφως το FVII ηταν για τον περισσοτερο κοσμο το ανοιγμα της πυλης για τα RPG.
                            Στο πρωτο δεν συμφωνω, εγω ασχοληθηκα ξανα πριν μερικα χρονια τοσο με το IX οσο και με το VII και τα ευχαριστηθηκα πολυ περισσοτερο απο την πρωτη μου επαφη μαζι τους. Επαιξε ρολο οτι πλεον μπορουσα να καταλαβω περισσοτερο το σεναριο (ημουν πολυ μικρος οταν τα ειχα πρωτοπαιξει) αλλα γενικοτερα οι gameplay δομες δεν μου φανηκαν κουραστικες, υπαρχουν σημερινα παιχνιδια που το κανουν χειροτερα . Ουτε τα γραφικα τους μου φαινονται ασχημα (αν εξαιρεσεις τις μαχες)... η αισθητικη αλλωστε παραμενει κορυφαια, ο pre-rendered σχεδιασμος του χωρου ειναι αρτιος και καθαρα αρτιστικα δεν μπορει να δειξει την ηλικια του.

                            Imo ο μονος λογος που γινονται τοσες συζητησεις για remake ή οχι ειναι επειδη το FFVII ειναι το πρωτο jrpg με το οποιο ηρθαν σε επαφη οι περισσοτεροι (μεσα σε αυτους και εγω). Παλιοτερα ηθελα σαν τρελος να υπαρξει επανεκδοση και επανακατασκευη του τιτλου αλλα πλεον μπορω να πω να πω οτι δεν με απασχολει καθολου. Δεν θα με χαλαγε μεν αλλα δεν καιγομαι δε.

                            Comment


                            • #29
                              Γενικά είμαι υπέρ των καλών remake σε οποιονδήποτε τομέα, επομένως γιατί όχι και στο FF VII, δεδομένου του ότι θα γίνει καλή δουλειά. Δεν καίγομαι κιόλας, αλλά αν βγει θα το παίξω στάνταρ. Btw μεγάλη αφορμή για το όλο θέμα του remake έχει παίξει ρόλο και το Tech Demo για το PS3 a la Advent Children.

                              PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                              Comment


                              • #30
                                Ψήφισα όχι.

                                Ο λόγος;Ένα καλό remake θα κοστίσει όσο ένα καινούριο FF.

                                Προτιμώ ένα καινούριο FF από ένα remake του 7 το οποίο κατά την γνώμη μου παίζεται άνετα ακόμη και σήμερα(εδώ Κώστα διαφωνούμε)

                                Δεν θα με χαλούσε σε καμία περίπτωση φυσικά ένα καλό remake,αλλά θα προτιμούσα ένα καινούριο παιχνίδι με καινούριο κόσμο,καινούριο σύστημα μάχης κτλ κτλ.

                                Από την άλλη θα γούσταρα πάρα πολύ ένα remake του Final Fantasy 6.Φαντάζεστε την σκηνή στην όπερα σε next gen hi definition γραφικά;ΕΠΟΣ


                                Tidy!

                                Do not blame me.Blame yourself or God.
                                In Matsuno we trust.

                                Comment

                                Working...
                                X