Announcement

Collapse
No announcement yet.

Heroes

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Heroes


    Κατ' αρχήν αν ξέρει κάποιος ας μου πει αν η σειρά παίζεται στην Ελληνική τηλεόραση γιατί δεν έχω ιδέα. Εγώ πριν λίγες μέρες τελείωσα να βλέπω την πρώτη σεζόν και ανυπομονώ για την δεύτερη. Για τους φίλους των κόμικς, είναι η πρώτη τηλεοπτική σειρά ίσως που καταφέρνει να αποδώσει τόσο καλά την αίσθηση του να διαβάζεις ένα καλό κόμικ. Έχει έντονα στοιχεία από X-Men και μία διακριτική ατμόσφαιρα Watchmen. Χαρακτήρες όπως η Κλέρ, ο Χίρο, ο Πάρκμαν, ο κος Μπένετ είναι εξίσου ανθρώπινοι όσο και υπερ-ανθρώπινοι ενώ η μεταμόρφωση του Πήτερ Πετρέλι από το πρώτο επεισόδιο μέχρι το τελευταίο είναι συγκλονιστική! Από έναν αδιάφορο και άνοστο χαρακτήρα μεταμορφώνεται στον πιο ενδιαφέρον της σειράς ίσως!

    Με την συμβολή των Jeph Loeb και Tim Sale και σεβασμό στα "ιερά τέρατα" του χώρου (ο Stan Lee κάνει μια σύντομη εμφάνιση σαν οδηγός λεωφορείου σε ένα επεισόδιο και οι τελευταίες δραματικές σκηνές διαδραματίζονται στην "Kirby Plaza") η σειρά είναι για την δεκαετία των 00ς ότι ήταν τα κλασσικά κόμικς της Μάρβελ τη δεκαετία των 60ς: κάτι καινούριο, φρέσκο, διαφορετικό και καλοφτιαγμένο ^_^

  • #2
    Nομίζω φίλε Marvell το Alter την προβάλει εδώ,δεν είμαι και σίγουρος
    NDS themes

    Comment


    • #3
      Πολυ καλη σειρα για εμας τους κομιξαδες
      στην ελλαδα προβαλετε απο το Alter καθε τεταρτη 9:00

      Εγω εχω δει την πρωτη σαιζον και την δευτερη ως το 11 επεισοδιο το οποιο ηταν και το τελευταιο πριν την διακοπη για τις γιορτες

      Η σειρα χωριζεται σε volumes ως τωρα εχουν προβληθει τα δυο το Volume 1: "Genesis" που ηταν ολοκληρη η πρωτη σαιζον το Volume 2: "Generations" που ειναι τα 1-11 της δευτερης σαιζον
      και μετα την διακοπη οταν σειρα θα επανελθει θα προβληθει το Volume 3: "Villains"
      η πρωτη σαιζον/volume ηταν πολυ καλη με ενδιαφερον σεναριο και χαρακτηρες με εντονη την κομικ αισθητικη και πραγματικα πολυ καλη πλοκη και αρκετες ανοτροπες

      δυστηχως η δευτερη σαιζον ως το επεισοδιο 11 (το volume 2 δηλαδη) ως τωρα δεν ειναι με την καμια στο ιδιο επιπεδο με την πρωτη
      κατι που και ο ιδιος ο δημιουργος παραδεχτηκε

      τo σεναριο δεν ειναι καλογραμμενο οπως στην πρωτη σαιζον καποιοι χαρακτηρες δεν χρειαζονταν να υπαρχουν και βαραινουν την σειρα και το μονο που κανουν ειναι να αποσπα την προσοχη απο την κεντρικη ιστορια με αποτελεσμα να κουραζουν η πλοκη δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο και πρασπαθησαν να την περιπλεξουν οσο περισσοτερο μπορουσαν για να δωσουν βαθος που δεν υπαρχει
      βεβαια η σαιζον δεν ειναι τοσο κακη οσο την παρουσιαζω απλα σε καποια σημεια κανει κοιλια
      εχει ομως και τα θετικα της οπως καπους συγκεκριμενους νεους χαρακτηρες και καποιες πτυχες του σεναριου αλλα δεν μπορω να πω κανενα βεβαια γιατι θα ειναι σποϊλερ οπως βεβαια δεν λειπουν και οι γνωστες ανατροπες

      τεσπα αυτο που θελω να πω ειναι οτι η σειρα ειναι πολυ καλη ειδικα για αυτους που ασχολουντε και με τα κομικ απλα για οσους δεν εχουν δει ακομα την 2η σαιζον(επεισοδια 1-11 volume 3) καλυτερα να μην περιμενουν να ειναι οσο καλη ειναι η πρωτη γιατι ισως να ψιλοαπογοητευθουν

      το καλο ειναι οτι και οι δημιουργοι παραδεχτηκαν τα λαθη που εκαναν και υποσχεθηκαν ότι η σαιζον θα είναι καλυτερη στην συνεχεια

      αναμενουμε λοιπον το volume 3 που θα ειναι και το κυριο μερος της 2ης σαιζον (επεισοδια 12-24) με το volume 2 να λειτουργει καπως σαν προλογος για να εισαχθουν καποιοι χαρακτηρες και καποια νεα πραγματα στο σεναριο

      το μονο σιγουρο για την δευτερη σαιζον ειναι οτι δεν εχουμε δει ακομα τιποτα

      Comment


      • #4
        Οντως πολυ καλη σειρα.
        Η πρωτη σαιζον ηταν παρα πολυ καλη,αλλα η 2η δε μου αρεσει μεχρι στιγμης.
        Εχω δει μεχρι το 6ο απο τα 11 επεισοδια και οπως ειπατε και πιο πανω σε καμια περιπτωση δεν φτανει την ποιοτητα της 1ης.
        Τα επεισοδια της 2ης τα εχω εδω και πολυ καιρο και τα βλεπω οποτε θυμαμαι πλεον και οχι μολις εβγαιναν,οπως εκανα στη 1η σαιζον.

        Παραμενει παντως μια καλη και προσεγμενη σειρα ωστε να περνας ευχαριστα την ωρα σου.


        Υ.Γ Lost forever

        Comment


        • #5
          Το έχω ακούσει και από άλλους οτι ο δεύτερος κύκλος της σειράς δεν είναι τόσο καλός όσο ο πρώτος. Ελπίζω να ανακάμψει στη συνέχεια... Πάντως και ο πρώτος κύκλος έκανε μια κοιλιά κατα τη γνώμη μου περίπου 5-6 επεισόδια πριν το τέλος. Και το τελευταίο επεισόδιο θα μπορούσε να ήταν πιο δραματικό και πιο επικό νομίζω.

          Το αγαπημένο μου επεισόδιο με διαφορά πάντως ήταν αυτό που μας δείχνει το ?μέλλον? με τον Χίρο ?τρομοκράτη? και τον Πήτερ εντελώς αλλαγμένο. Μου θύμισε πολύ Days of Future Past για όσους το έχουν διαβάσει ;)

          Comment


          • #6
            Μολις αρχισα να το βλεπω.. Ακομα ειμαι στα 2 πρωτα επεισοδια..
            Συντομα θα γραψω εντυπωσεις οταν δω και τα υπολοιπα.
            God Bless divx/xvid/etc support @ home consoles.

            Comment


            • #7
              Καλα ναι και ο πρωτος κυκλος εκανε μια κοιλια αλλα συνολικα ηταν πολυ καλος
              για τον δευτερο τωρα θα δουμε εχουμε ακομα 13 επεισοδια
              και δεν θυμαμαι και τι εγινε με τα 6 επεισοδια Heroesrigins που θα τα βλεπαμε περιπου απριλη με Μαϊ
              και με την απεργια που κανουν στην αμερικη οι σεναριογραφοι δεν ξερω τι θα γινει

              Υ.Γ.Στο συγκεκριμενο επεισοδιο πραγματικα και εμενα εκει πηγε το μυαλο μου

              Comment


              • #8
                Δεν έχω δει ακόμη Heroes,αλλά ένας φίλος έχει φάει τρελό κόλλημα και με "ζαλίζει" συνέχεια να το ξεκινήσω.Τώρα και με το κενό που μένει από το Prison Break(το οποίο μάλλον θα το σταματήσω μιας και ο 3ος κύκλος πιστεύω πως είναι η πρόωρη ταφόπλακα στην συγκεκριμένη σειρά)κάποια στιγμή σίγουρα θα ξεκλέψω λίγο χρόνο για το Heroes.Cheers!!!
                Μου αρέσει να τρώω μικρά παιδάκια.

                Comment


                • #9
                  Εξαιρετική σειρά. Μέσα σε μόνο 6 επεισόδια καταφέρνει να σε βάλει στην ατμόσφαιρα της Χιλής του 19ου αιώνα. Πραγματικά αξίζει να το δείτε.


                  ΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΠ, δεν λέμε γι' αυτό; http://en.wikipedia.org/wiki/H%C3%A9roes_%...n_miniseries%29
                  (τα credits πάνε στον Irvine)



                  Πέρα απ' την πλάκα, ωραία σειρά για να περνάει η ώρα σου αλλά ως εκεί. Ο πρώτος κύκλος ήταν σε γενικές γραμμές καλός αλλά ο δεύτερος μετριότατος [με δύο-τρία επεισόδια να θεωρούνται με το ζόρι καλά]. Δεν έχω αποφασίσει ακόμα αν θα το συνεχίσω.

                  Neltharion, προσωπικά μου άρεσε ο τρίτος κύκλος Prison Break -ειδικά τα τελευταία επεισόδια που μου θύμισαν εποχές πρώτης season. Btw, τον Γενάρη ξεκινάει στον Ant1, αν δεν το έχετε μάθει.

                  Comment


                  • #10
                    Εξαιρετική σειρά. Μέσα σε μόνο 6 επεισόδια καταφέρνει να σε βάλει στην ατμόσφαιρα της Χιλής του 19ου αιώνα. Πραγματικά αξίζει να το δείτε.
                    ΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΠ, δεν λέμε γι' αυτό; http://en.wikipedia.org/wiki/H%C3%A9roes_%...n_miniseries%29
                    (τα credits πάνε στον Irvine)
                    Πέρα απ' την πλάκα, ωραία σειρά για να περνάει η ώρα σου αλλά ως εκεί. Ο πρώτος κύκλος ήταν σε γενικές γραμμές καλός αλλά ο δεύτερος μετριότατος [με δύο-τρία επεισόδια να θεωρούνται με το ζόρι καλά]. Δεν έχω αποφασίσει ακόμα αν θα το συνεχίσω.

                    Neltharion, προσωπικά μου άρεσε ο τρίτος κύκλος Prison Break -ειδικά τα τελευταία επεισόδια που μου θύμισαν εποχές πρώτης season. Btw, τον Γενάρη ξεκινάει στον Ant1, αν δεν το έχετε μάθει.
                    [/b]

                    OMAGAD Ντηριμκίλλη κλέφτη! Α, έχεις βάλει credits

                    To Heroes μου αρέσει μέχρι στιγμής που το βλέπω στο Alter αφάνταστα. Έχω όντως ακούσει οτι ο δεύτερος κύκλος δεν είναι τόσο καλός αλλα δεν έχω προλάβει να ασχοληθώ με αυτόν ακόμα,οπότε βλέπουμε μέχρι τότε...

                    In the darkest corner of my mind, I see a boy with a crooked smile...

                    Comment


                    • #11
                      Neltharion, προσωπικά μου άρεσε ο τρίτος κύκλος Prison Break -ειδικά τα τελευταία επεισόδια που μου θύμισαν εποχές πρώτης season. Btw, τον Γενάρη ξεκινάει στον Ant1, αν δεν το έχετε μάθει.
                      [/b]
                      Προσωπικά ξενέρωσα πολύ μετον αναπάντεχο θάνατο που συμβαίνει στο 4ο επεισόδιο της σειράς σε κάποιον από τους πρωταγωνιστές.Δε με πείραξε τόσο που πέθανε όσο ο τρόπος που το παρουσίασαν και το εισήγαγαν στο σενάριο.Κατά τα άλλα το έχω αφήσει στο 5ο επεισόδιο,απ'ότι ξέρω κάποια στιγμή μέσα στο Δεκέμβρη η σειρά θα μπει σε hiatus(αν δεν έχει μπει ήδη)και θα περάσει αρκετός καιρός μέχρι να την ξαναδούμε(πάντως οι παραγωγοί διαβεβαίωσαν ότι δεν πρόκειται να την σταματήσουν πρόωρα πριν τελειώσει αυτός ο κύκλος).Για το διάστημα που θα λείψει(κάποιους μήνες) έχουν στα σκαριά ένα spin-off του Prison Break το οποίο θα έχει πρωταγωνίστρια μία γυναίκα και θα εξελίσσεται σε γυναικίες φυλακές.Μάλιστα αυτήν την γυναίκα σκοπεύουν να την "εισάγουν" ως νέο χαρακτήρα στο Prison Break όταν με το καλό επιστρέψει στις οθόνες μας.Ορίστε και ένα link.
                      Μου αρέσει να τρώω μικρά παιδάκια.

                      Comment

                      Working...
                      X