Announcement

Collapse
No announcement yet.

Γενική συζήτηση περί Metroid

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Γενική συζήτηση περί Metroid



    Η Nintendo εχει πολλά καλά franchises αλλά υπάρχει ενα triforce που ξεχωρίζει. Και ενα κομμάτι απο αυτη την Αγία Τριάδα ανήκει στο Metroid!
    Απο την έμπνευση του Gunpei Yokoi και τη φαντασία του Sakamoto μέχρι τη εικαστική δεξιοτεχνία της Retro, έχουμε μια σειρά απο μοναδικά παιχνίδια που συνδυάζουν action και adventure όσο κανένα άλλο.

    Σημαντικό λόγο στη γοητεία της σειράς έχει η σιωπηλή πρωταγωνίστρια Samus Aran με τη βιονική στολή της. Κληρονόμος των Chozo και των δυναμεών τους, αποστολή της είναι να διορθώσει το σημαντικότερο λάθος τους. Την δημιουργία των Metroid, παρασιτικών οργανισμών που τρέφονται με ενέργεια και μια απο τις μεγαλύτερες απειλές στον γαλαξία.

    H σειρά που έδωσε ρέστα με το Super Metroid και είναι υπευθυνη για την αναγέννηση των castlevania, πήδηξε μια γενιά για να ολοκληρώσει το περασμά της σε 3d με το Metroid Prime.
    Eδώ είναι το θέμα αφιερωμένο στα παιχνίδια Metroid είτε 2d, είτε 3d.

    Βέβαια το επίκαιρο παιχνίδι δεν είναι άλλο απο το Metroid Prime 3: Corruption για το Wii.
    Δεν ξέρω αν το καταλάβατε αλλα δεν έχω πεί ακόμα την αποψή μου για αυτό.
    Ηρθε ο καιρος να μπούν καποια πράγματα στη θέση τους!



  • #2
    Για να ξεκινήσουμε
    Metroid Blowout
    http://www.4colorrebellion.com/archives/20...etroid-blowout/

    Gametrailers Metroid Retrospective
    http://www.gametrailers.com/game/5261.html

    Retro Studios On The Journey Of Metroid Prime
    http://www.gamasutra.com/php-bin/new...hp?story=16389

    Metroidvania Chronicles
    http://www.1up.com/do/blogEntry?bId=719966...cUserId=5379721



    Και οι εντυπώσεις μου από τα 3D Metroids

    Metroid Prime 1
    Αγόρασα το πακέτο Metroid του Κύβου το 2003 το καλοκαίρι.Δεν είχα ιδέα από Metroid , μόνο είχα διαβάσει διθυραμβικά reviews Ήθελα να δω που οφείλεται αυτή η φασαρία....
    Απλά ουάου . Καμμία μα καμμία σχέση με ότι περίμενα. Είχα αγοράσει μαζί με το Metroid pack και τα REmake, SW rogue Squadron II αλλά μάζευαν σκόνη με το που έβαλα το ΜΡ1.
    Στην αρχή πραγματικά απορούσα γιατί δεν είχε dual stick χειρισμό, αλλά όσο έπαιζα τόσο συνίθιζα τον ιδιόμορφο του χαρακτήρα. Πάρα πολύ καλή επεξήγηση ιστορίας μέσα από scans και εμπειρίες, τρομερή ατμόσφιαρα και εφέ (βροχή, ατμός, αστραπή και αντανάκλαση κτλ, 60fps, τεράστια bosses κτλ) Μοναδικό αρνητικό κατ΄ έμέ τα textures, που θα μπορούσαν να είναι πιο λεπτομερή.
    Από την άλλη, η γεωμετρία, το art direction και η χαρακτήρες ήταν κορυφάιοι.Πραγματικά το ταλέντο της πρωτάρας Retro έκανε θαύματα, υπο την καθοδήγηση του Miyamoto.
    Βασικά θα περιέγραφα το Μetroid ως εξής:Space Zelda with guns καθώς και δόσεις από Castlevania gameplay.
    Τέλος, ειδική μνεία νομίζω πρέπει να πάει στην πραγματικά ξεχωριστή μουσική του τίτλου...Εξ΄ολοκληρου MIDI και ηλεκτρονική σε έβαζε στο κλίμα του παιχνιδιού. Πραγματικά μερικά κομμάτια μου έχουν μείνει χαραγμένα...



    Μetroid Prime Hunters
    Quake στυλ gameplay με δόσεις από Μetroid Prime. Ρηχό single player mode με κάποιες καλές στιγμές. Πάρα πάρα πολύ καλό multiplayer (online)
    και προσθήκη 6 νέων κυνηγών πέραν της Samus. Πάρα πολύ καλά γραφικά για DS (άνετα στέκονται δίπλα στου Ν64), 60 fps και πολύ άμεσος και ακριβής χειρισμός. Ό,τι πιο κοντινό στο mouse+keyboard συνδυασμό του PC.
    Τίτλος για multi,και online deathmatching. Μάλιστα έχει ακόμα εκατοντάδες χιλάδες συνδέσεις κάθε εβδομάδα, ακόμη και 2 χρόνια μετά...


    Μetroid Prime 2:Echoes
    Θετικά
    --Quadraxis, Chykka Larva, Dark Samus 1&4. Από τα πιο ωραία bosses , άξιοι διάδοχοι του Ridley και του Flaangra από το ΜΡ1. Βέβαια, υπήρχαν και πολλά βαρετά bosses που ήταν απλά υπερμεγέθεις εκδόσεις των πλασμάτων του Αether.
    --O κλειστοφοβικός Dark world . (Έχω υπόψιν ότι είμαι στην μειοψηφεία που του άρεσε αυτό).
    --Οι μαχες με την Dark Samus. Εδώ βέβαια θα μπορούσαν να έχουν και προσθήκες όπως virus scan & κανόνια σαν το multiplayer, αλλά ακόμη κι έτσι ήταν πολύ κινηματογραφικές και η αίσθηση του να μάχεσαι ένα σκοτεινό <<κομμάτι σου>> με πιο προηγμένο mech suit από το δικό σου είναι ωραία.
    --Μερικά μουσικά κομμάτια ήταν απίστευτα...Η μουσική στον βυθό του Torvus Bog ή στο Sanctuary fortress...
    --Το φοβερό art-direction...Πραγματικά μοναδικό.Εύχομαι η retro να το <<έχει>> το ταλέντο και στους άλλους τίτλους που ετοιμάζει (και στο RPG που ετοίμαζε, το Raven Blade πριν το σταματήσει το 2001)
    --Light Suit&#33;&#33;&#33;&#33;&#33;

    Aρνητικά
    --Οι εχθροί είχαν πλήρως scripted ΑΙ, ακόμα και οι πιο προηγμένοι από αυτούς.Εντάξει, ένα shriekbat Π.χ. δεν χρειάζεται καλή ΑΙ, αλλά ένας Elite hunter pirate ή ενας Hunter Ing δεν είναι ωραίο να κάνει 3 πράγματα μόνο ξανά και ξανά...
    --Bαρετά περιβάλλοντα σε σχέση με το ΜP1 (εξαίρεση το Sanctuary Fortress)
    και λιγότερο <<οργανικά>>.
    --Η ιστορία θα μπορούσε να είναι πολύ καλύτερη..Διαβάζοντας τα scans, μαθαίνεις π.χ. ότι οι Pirates σκέφτονταν να δωροδοκήσουν την Dark Samus με Phazon για να βγάλει από την μέση την μισητή τους νέμεσι την Samus. Εδώ είχαμε τόσες παρατάξεις (Pirates, Dark Samus, Ing, Luminoth , Samus, Federation troopers κτλ) και θα μπορούσαν να γίνουν τόσα πολλά σεναριακά...
    --Άθλιο multiplayer...
    --Η αναζήτηση των 10 κλειδιών στο τέλος...Θα μπορούσε να υπάρχει άλλο <<filler>> στο παιχνίδι...
    --Ένα ακόμη αρνητικό είναι η 4η beam, που απλά είναι συνδυασμός των 2&3.
    --Επίσης η αχνή παρουσία των Luminoth. Στα πρώτα trailers είχαμε δει την Samus να μάχεται και σκοτεινούς πολεμιστές Luminοth που τους είχε κυριεύσει το σκοτάδι. Δεν υπήρχαν στο τελικό παιχνίδι.Αυτά τα αρνητικά προστίθενται σε όσα έχει ήδη πει ο φίλτατος Deus. Γενικά μιλώντας , το ΜΡ2 δεν είχε την πρωτόγνωρη αίσθηση του ΜΡ1 και την απρόσμενη ποιότητα. Ήταν απλά ένα bigger, better, faster MP1.

    Έχω τερματίσει και τα 2 του GBA στο hard αλλά σε αντίθεση με τα 3D,δεν τα έφτασα 100%....
    Γύρω στο 70% περίπου
    NDS themes

    Comment


    • #3
      Νομιζω πως απλα ειναι η αγαπημενη μου σειρα.. Μεσα στο μυαλο μου συγκρινω αλλες σειρες που εχουν βγαλει τοσα παιχνιδια και μου αρεσουν πολυ οπως FF, Zelda, Mario αλλα κατι με κανει να βαζω τα Metroid uber alles.

      Tι να ειναι αυτο; Μαλλον το οτι κανενα μερος της σειρας δε μου εχει φανει μετριο.. Μεσα στο συνολο βεβαια δε περιλαμβανω τα hunters/pinball - τιτλους που ηξερα εξαρχης πως δε με αφορουν.

      On 2nd thought το Metroid II δεν εχει τιποτα ιδιαιτερο αλλα οκ.. συγχωρουμε ενα μικρο ολισθημα.. Αλλωστε βγηκε και σε εποχη που δε μπορουσε να μας δωσει κατι παραπανω.

      Το Super Metroid ειναι ανετα μεσα στα καλυτερα παιχνιδια που εχω παιξει και ακομα παιζοντας το απορω πως καναν εναν 2d τιτλο τοσο ατμοσφαιρικο.. Η αισθητικη και η ηχητικη του επενδυση ειναι σε αλλο επιπεδο.

      Για τα Prime τι να πρωτοπω.. Τα αντιμετωπισα με καχυποψια αλλα τελικα... με εστειλαν αδιαβαστο.
      Για να μην πολυλογω το 1 ειναι ο,τι καλυτερο επαιξα στη γενια που περασε... ΜΑΚΡΑΝ.

      Για το 2 ειχα ακουσει αρκετα αρνητικα αλλα τελικα τιποτα δε με πτοησε και δικαια μαλλον... Απλα φανταστικο παρα τα 1-2 ψεγαδια του.

      Το 3 δεν το επαιξα ακομα.. Μακαρι του χρονου να μαι κι εγω ενας κατοχος Wii.

      Τελος τα φορητα Fusion/Zero Mission ηταν απλα παρα πολυ καλα. Παροτι μικρα ηταν αρτιοτατα και νομιζω πως δινουν μαθηματα στο πως φτιαχνονται τετοια games (γκουχ γκουχ IGA).

      Στο μελλον και τι δε θα δινα να δω ενα φορητο 2d metroid στο DS.

      Οσο για τα 3d counterparts... Φτανει το overdose.. Ραντεβου στην επομενη γενια παλι.

      ΕΥTΥΧΩΣ που η σειρα ειναι αντιεμπορικη (good going fellow nintendo marketing guys) και δεν την κανουν milk μεχρι αηδιας.

      Long live Samus, RIP Yokoi και τα μυαλα στα καγκελα.

      Metroid rules.

      Comment


      • #4
        &#39;Ντάξει και εγώ μπήκα με διάθεση να πλέξω το εγκώμιο του Metroid αλλά τα είπε όλα ο Xeno. Επαναλαμβάνω δύο πράγματα μόνο

        Το Super Metroid ειναι ανετα μεσα στα καλυτερα παιχνιδια που εχω παιξει και ακομα παιζοντας το απορω πως καναν εναν 2d τιτλο τοσο ατμοσφαιρικο.. Η αισθητικη και η ηχητικη του επενδυση ειναι σε αλλο επιπεδο.[/b]
        ΕΥTΥΧΩΣ που η σειρα ειναι αντιεμπορικη[/b]
        Κι εμένα, μακράν το αγαπημένο μου IP της Nintendo.
        sigpic

        Comment


        • #5
          Μάλλον είμαι ο μόνος που δεν του άρεσε το Metroid Prime. To βρήκα χαζό και βαρετό. Το scan είναι πολύ ηλίθια ιδέα, μέχρι να το κάνεις είσαι ανοιχτός στους πυροβολισμούς. Είχε πολύ backtracking και ήταν απίστευτα επαναλαμβανόμενο.

          Λάτρεψα τα 2 Metroid του GBA. Πολύ διασκεδαστικά αλλά βέβαια δεν συγκρίνονται με τα GBA Castlevania.
          https://www.emulator-zone.com
          I am an iteration closer to my desired solution!
          The World Ends With You

          I will wipe out the Belmonts from the face of earth!
          Castlevania Lords of Shadow

          I am Wowser, King of the Woopa Twoopa and ruler of the Shroom Kingdom
          Hyperdimension Neptunia

          Comment


          • #6
            ... οντως δε συγκρινονται με τιποτα.

            Comment


            • #7
              το καλυτερο της σειρας ηταν οντως το Super Metroid (και το πρωτο που ασχοληθηκα σοβαρα μεχρι το τελος). μετα ασχοληθηκα και με το Prime οπου κι εγω ξενερωσα λιγακι γιατι αλλαξαν την καμερα και μου φαινοταν σαν ενα τυπικο παιχνιδι πρωτου προσωπου. κι απο κει και περα σταματησα να παρακολουθω τη σειρα. αξιζουν παντως, ασχετως αν εγω δεν συμπαθησα αυτη την αλλαγη&#33;

              Comment


              • #8
                Αφού διάβασα με προσοχή τα προηγούμενα posts για το Metroid θα κάνω και εγώ μια κατάθεση ψυχής για τους τίτλους της Samus Aran.

                Metroid(NES)

                Απλά η αρχή πρώτο adventure side-scroller παιχνίδι με backtracking το 1986 παρακαλώ πού τότε το να πηγαίνει ένα παιχνίδι προς τις προηγούμενες πίστες ήταν αδιανόητο. Το έχασα ακόμα και όταν είχα το NES το 1991
                το έπαιξα αργότερα σαν remake στο GBA σαν το Zero Mission.Gunpei Yokoi και Hirokazu Tanaka πολύ πιο μπροστά από τον Miyamoto που κυκλοφόρησε το Zelda ένα χρόνο μετά&#33;&#33;&#33;

                Metroid II(GB)

                Η συνέχεια της περιπέτειας της Samus στον πλανήτη Zebes και στο κυνήγι των πιο scifi εξωγήινων οργανισμών μετά το Alien του Ridley Scott. Το παιχνίδι είναι στο απλό GameBoy και είναι πανδύσκολο. Ένας ολόκληρος κόσμος μονοκοπανιά δεν ξεχώριζες όταν άλλαζες περιοχή και μέχρι να βρείς την spider ball απλά ήσουν χαμένος στο διάστημα. Το δυσκολότερο παιχνίδι που έχω παίξει μέχρι σήμερα και πραγματικά περήφανος που το έχω τελειώσει.

                Super Metroid(SNES)

                Το πιο κινηματογραφικό game σε σενάριο και αίσθηση στο SNES. Το έπαιξα πριν από 6 χρόνια για πρώτη φορά μιας και το έψαχνα απεγνωσμένα στο cartridge του super nintendo. Τέλεια μουσική, απίστευτα boss battles όπως του Kraid που ήταν 3 οθόνες σε μέγεθος. Οι γρίφοι του ήταν δύσκολοι άλλα έδιναν περισσότερο βάθος στο gameplay και μαζί με τις καινούργιες κινήσεις της Samus όπως το wall jump,super run, hyper jump που για να το ανακαλύψεις έπρεπε να παρατηρήσεις τα ζωάκια του πλανήτη..... Φοβερή ιδέα το παιχνίδι είναι αριστούργημα και όποιος δεν το έχει παίξει πραγματικά αξίζει το download στην VC του Wii.

                Metroid Prime (GC)

                Μετά τον πανικό πού είχε δημιουργηθεί στην Retro και την αγορά της από την Nintendo βγήκε το δεύτερο αριστούργημα της σειράς. Το Metroid Prime σαν τίτλος πραγματικά όσο και να φωνάζουν τα Sony και Microsoft fanboys είναι ο ορισμός του τέλειου παιχνιδιού. Ισορροπία μεταξύ γραφικών και gameplay το κάθε τι μέσα στο παιχνίδι εξυπηρετούσε και ένα σκοπό. Ο Tallon IV είχε δικιά του χλωρίδα και πανίδα σχεδιασμένα από του καλύτερους art director που θα μπορούσε να ζητήσει το οποιοδήποτε παιχνίδι. Η ιστορία πολύ καλά δοσμένη σε άφθονα text files που σκάναρες μέσω του HUD,άλλη μια φοβερή ιδέα,που σου έδινε την αίσθηση ότι ήσουν μέσα στο παιχνίδι και ανακάλυπτες τι πραγματικά είχε συμβεί στον πλανήτη πριν την άφιξή σου σε αυτόν. Τεχνολογικά άρτιο για το 2003 ήταν το παιχνίδι που με έκανε να αγοράσω το GameCube.

                Metroid Prime 2 Echoes

                Δεν ξέρω πως ενόχλησε τόσο πολύ αυτό το sequel αφού πρόκειται για μία συνταγή η οποία πρωτοεμφανίστηκε με το πρώτο prime. Άρχισαν διάφορα site να λένε διάφορα κουφά ότι ο τίτλος είναι μια από τα ίδια αναχρονιστικό, παλιομοδίτικο και ότι άλλη μαλάκια που μπορούσε να σκεφτεί ο καθένας τους. Το μοναδικό πρόβλημα που είχε ο τίτλος ήταν η δυσκολία του&#33; Αυτό χάλασε πολλούς , προσωπικά έμενα για να το τελειώσω μου πήρε 54 ώρες με 100% όλα τα items και scanning. Εξαίσιο Sequel πραγματικά hardcore και στα βήματα του πρώτου Prime και καλύτερα εκτελεσμένο. Για Multiplayer δεν το συζητώ απλά υπήρχε για να υπάρχει διασκεδαστικό μεν,λίγο δε.

                Metroid Prime 3 Corruption.

                MUST BUY&#33;&#33;&#33; Δεν λέω τίποτα πρέπει να το παίξετε για να καταλάβετε την εμπειρία.

                Comment


                • #9
                  Έτσι, έτσι οι Metroid fans να μαζευονται&#33;

                  AkiraGr, δεν έχεις πάιξει το Fusion;
                  Ειναι πολύ καλό παιχνίδι ακόμα και αν ξεφευγει λίγο απο το norm της σειρας και γινεται γραμμικό.
                  Προσωπικά, το λάτρεψα γιατι βλέπεις τις σκέψεις της Samus καθώς λύνει το μυστήριο του Computer Adam, αλλα και το οτι απορροφούσες το παρασιτο ήταν πολύ cool.



                  Comment


                  • #10
                    Το Metroid 4 ήταν η εξαίρεση του κανόνα για ένα metroid στα βήματα της γραμμικότητας των Castlevania. Ναι,ναι σίγουρα το Castlevania αντέγραψε το Metroid και μετά το Metroid Fusion αντέγραψε το Castlevania. Το Fusion ήταν μια απολαυστική βόλτα για το Prime που φαίνονταν στο ορίζοντα και μπορώ να πω ότι το ευχαριστήθηκα. Από σενάριο πάντως ήταν φοβερό με την Clone Samus XR με το Fusion της Samus με το Metroid Vaccine και τελικά ποιος ήταν ο Adam και γιατί την έλεγε "lady" εδώ σε θέλω.

                    Comment


                    • #11
                      Πέθανε Mark Haigh-Hutchinson βασικός προγραμματιστής των Retro Studios.

                      Ο Mark Haigh-Hutchinson ήταν από τους βετεράνους στην βιομηχανία των videogames. Είχε εργαστεί στην Lucas Art και πριν από αυτή είχε φτιάξει το γνωστό σε όλους μας Paper Boy.

                      O Mark Haigh-Hutchinson επίσης είχε εργαστεί σαν κύριος προγραμματιστής στα παιχνίδια του nintendo 64 Star Wars: Shadow of the Empire και Star Wars: Rogue Squadron.

                      Η τελευταία του δουλεία ήταν στο Metroid Prime και ήταν ο υπεύθυνος για την κάμερα του παιχνιδιού(η σημαντικότερη απόφαση για το franchise)
                      Πραγματικά λυπάμαι που χάθηκε ένας τόσο ταλαντούχος άνθρωπος στην βιομηχανία των videogames.

                      O Mark Haigh-Hutchinson πέθανε από καρκίνο στο πάγκρεας σε ηλικία 43 ετών μόνο.....

                      Την είδηση την πρώτο είδα στο IGN και αισθανόμουν να κάνω ένα φόρο τιμής στον άνθρωπο που έβαλε το χέρι του για να περάσω ευχάριστα παίζοντας από τα καλύτερα παιχνίδια όλων των εποχών.

                      Σε ευχαριστώ.

                      <div align="center"></div>
                      <div align="center">Mark Haigh-Hutchinson</div>
                      <div align="center">1965-2008</div>

                      Comment


                      • #12
                        <div class='quotetop'>QUOTE("AkiraGr")</div>
                        Yokoi και Hirokazu Tanaka πολύ πιο μπροστά από τον Miyamoto που κυκλοφόρησε το Zelda ένα χρόνο μετά&#33;&#33;&#33;[/b]
                        Στην πραγματικότητα το Zelda κυκλοφόρησε αρχές 1986 και το Metroid το καλοκαίρι του ίδιου έτους. Άρα πάει αντίθετα, υποθέτω.

                        Comment


                        • #13
                          Αναφέρεις την Ιαπωνία που το Zelda κυκλοφόρησε 21 Φεβρουαρίου το 1986 και το Metroid 6 Αυγούστου. Εγώ μιλάω για Αμερική που και τα δύο παιχνίδια κυκλοφόρησαν σχεδόν μαζί το 1987 μιας και στην Αμερική είναι πιο επιτυχημένο το Metroid σαν τίτλος. Αλλά και πάλι έχεις δίκιο μιας και το wikipedia στις αρχικές σελίδες έχουν διαφορετικές ημερομηνίες κυκλοφορίας δείχνοντας το Μetroid να έχει κυκλοφορήσει νωρίτερα.

                          Metroid is the first game in the Metroid series of video games. It was released first for the Famicom Disk System on August 6, 1986.

                          As the inaugural game of The Legend of Zelda series, it was first released in Japan as a launch title for the Famicom&#39;s Disk System peripheral on February 21, 1986, a year and five months before it was released in the United States.

                          Comment


                          • #14
                            Kρίμα για τον κο. Mark Haigh-Hutchinson,καλό κουράγιο στους οικείους του και την οικογένειά του.
                            ΒΤW εμπορικά τα Metroid πάντα ήταν πολύ πιο πίσω από τα Ζelda

                            Κι ένα πολύ ενδιαφέρον αφιέρωμα στην σειρά και τους δημιουργούς της
                            http://wii.advancedmn.com/article.php?arti...ments=&preview=
                            NDS themes

                            Comment


                            • #15
                              Μια σειρά παιχνιδιών που έχει ιδιαίτερη θέση στην καρδιά μου. Το Metroid II είναι το πρώτο video game που αγόρασα ποτέ. Η όλη σειρά για μένα έχει χάσει αρκετό από τον χαρακτήρα της μετά το πρώτο Metroid Prime. Όλα τα καινούρια στοιχεία με κούρασαν και πραγματικά θα ήθελα να σταματήσουν να βγάζουν κάθε χρόνο παιχνίδι γιατί έχει εκφυλλιστεί η κατάσταση. Όσο για τα παιχνίδια της σειράς ορίστε συντομογραφικά οι απόψεις μου:

                              Metroid
                              Δεν το έχω παίξει εκτενέστατα, δεν μπορώ να έχω εμπεριστατωμένη γνώμη. Έχει τα χαρακτηριστικά των υπόλοιπων παιχνιδιών με "αρχαία" γραφικά. ?/10

                              Metroid II
                              Το πρώτο μου παιχνίδι. Είναι αδιανόητο πως δημιούργησαν ένα ολόκληρο πλανήτη (SR 388) και τον χώρεσαν μέσα σε ένα cartridge του GameBoy. Τρομακτικές μάχες με τα Metroids, ΠΟΛΥ ψάξιμο, φοβερά όπλα, αμύθητη μουσική. Είναι ένα παιχνίδι που μόνο αν είσαι 12 χρονών και παίζεις με ακουστικά μόνος σου μπορείς να νιώσεις την ατμόσφαιρα και το κρύο του αφιλόξενου πλανήτη. 9/10

                              Super Metroid
                              Το καλύτερο παιχνίδι της σειράς και ένα από τα 10 καλύτερα παιχνίδια όλων των εποχών. Παίρνωντας όλα τα καλά στοιχεία των προηγούμενων τίτλων και εμπλουτίζοντάς τα με καινούρια όπλα, δυνατότητες και εξοπλισμό το Super Metroid επαναπροσδιορίζει τον Zebes με μυθικά για την εποχή γραφικά και το μεγαλύτερο ως τότε cartridge ττου SNES (24 Mbits). Η μουσική δημιουργούσε μια τρομακτική ατμόσφαιρα και η πολυπλοκότητα του πλανήτη σε "ανάγκαζαν" να χάνεσαι ώρες ατέλειωτες ψάχνοντας τις μυστικές διόδους και τα μυστήρια των πολιτισμών του πλανήτη. Δεν υπάρχουν καλύτερες single player εμπειρίες από αυτό το παιχνίδι. Αγέραστο μέχρι σήμερα, κάθε gamer οφείλει να το παίξει και να ξεζουμίσει κάθε στιγμή του ταξιδιού και κάθε γωνιά του Zebes. 10/10

                              Metroid Prime
                              Το καλύτερο παιχνίδι της σειράς Prime. Έχει όλα τα κλασσικά στοιχεία της σειράς, παρουσιασμένα σε υπέροχα 3D γραφικά και τρομερό ακουστικό σχεδιασμό. Κάθε βήμα της Samus στο παιχνίδι είναι απολαυστικό. Φοβερό level design, επικές μάχες με bosses, φανταστικός εξοπλισμός, πολλά και έξυπνα τοποθετημένα μυστικά. 9/10

                              Metroid Fusion
                              Σύντομο παιχνίδι χωρίς ιδιαίτερες στιγμές. Κλασσικό Metroid με την μόνη διαφορά ότι ο κόσμος που εξερευνείς είναι χωρισμένος σε μικρούς τομείς που τελειώνουν γρήγορα αλλά με μια πολύ δύσκολη boss battle. Η ατμόσφαιρα και ο σχεδιασμός των γραφικών είναι πιο anime και λιγότερο σκοτεινός και αφιλόξενος, επιλογή που δεν κολλάει με το παρελθόν του παιχνιδιού. Επιπλέον το παιχνίδι ξεφευγει από το κλασσικό σενάριο με τα Metroids και τους Space Pirates και εμπλέκει ένα ιό που μεταλλάσει όποιον προσβάλλει. Καλό παιχνίδι αλλά όχι όσο τα προηγούμενα. 7/10

                              Metroid Zero Mission
                              Πολύ καλό παιχνίδι, καλύτερο από το Fusion από κάθε άποψη. Είναι σαν η :nintendo: να εισάκουσε τα παράπονα όλων για τις επιλογές στο Fusion και να επέστρεψε τον τίτλο στις ρίζες του. Υπέροχα γραφικά και ήχος, βελτιωμένο level design και καμπύλη δυσκολίας, όμορφο και ευφάνταστο φινάλε. 8/10

                              Metroid Prime 2 Echoes
                              Εδώ άρχισε να μου τα χαλάει η Retro. Με μια τελείως παράδοξη σκέψη, εισάγει στον κόσμο του Metroid στοιχεία 2 κόσμων και δημιουργεί ένα παιχνίδι που κυλλάει πολυ αργά και φορτσάρει αργότερα, έχει πολλά καινούρια στοιχεία αλλά κουράζει και χάνει αρκετή από την Retro μαγεία της σειράς. Είναι το πρώτο παιχνίδι που ξεκίνησα και παράτησα λόγω βαρεμάρας. 7/10

                              Metroid Prime 3 Corruption&#092;
                              Το έχω δει ελάχιστα. ?/10
                              Insert Coin

                              Comment

                              Working...
                              X