Announcement

Collapse
No announcement yet.

Γενική συζήτηση περί Metroid

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Originally posted by Deus View Post
    Tι έκανε λέει;Μείωσαν την δυσκολία;Για ποιον λόγο;Το prime 2 είχε μια χαρά πρόκληση.Μόνο το τελικό boss ξέφευγε λίγο αλλά και αυτό με προσπάθεια και προσοχή το μάθαινες και το αντιμετώπιζες.Έλεος πια με αυτήν την τάση να μειώνουν την πρόκληση για να μην γκρινιάζουν αυτοί που θέλουν να τελειώνουν γρήγορα και εύκολα τα παιχνίδια για να περνάνε στο επόμενο...Μάλλον θα ρίξω ριπλει στην έκδοση του παιχνιδιού για τον κύβο.

    Για να μην παρεξηγηθώ.Όταν είναι παιχνίδι έχει φτηνή δυσκολία τότε ναι,εκεί χρει΄ζεται να την ρυθμίσουν.Όχι όμως και σε ένα καλοφτιαγμένο παιχνίδι όπως το prime 2.

    Btw θεωρώ ότι το 3 είναι το χειρότερο της σειράς.Δεν είναι άσχημο,αλλά οι αλλαγές που έφερε δεν ήταν για καλό κατά την γνώμη μου.Το hypermode ήταν μια κάκιστη ιδέα,πολλά powerups αφαιρέθηκαν και κάποια από τα καινούρια ήταν σχεδόν άχρηστα,ο βαθμός δυσκολίας μειώθηκε αισθητά και η μαγεία της εξερεύνησης και της ανακάλυψης υπάρχει μεν,αλλά σε πολύ μικρότερο βαθμό δε.Δεν μπορώ να καταλάβω για ποιον λόγο το παιχνίδι να σου δείχνει όλων των κρυφών power ups στον χάρτη...
    Κι εγώ έτσι έλεγα, μέχρι που τελείωσα το παιχνίδι σε Hypermode Difficulty. Εκεί πας από την ευκολία στη στρατηγική.
    My Blog: FoM's Between a Rock and a Hard Place
    Follow me on http://www.twitter.com/FoM_PV


    Comment


    • #32
      Ανοιξε το official site του Other M για ιαπωνια: http://metroid.jp/

      Οταν φορτωνει φαινεται αυτη η εικονα και ακουγεται αυτη η μουσικη:


      Πολυ μυστηρια πραματα, τι ετοιμαζουν αραγε...;
      Do a barrel roll!

      Comment


      • #33
        Ενδιαφέρον...

        夢─
        実際に起きた悲劇のプレイバックを見ていたようだ…
        Όνειρο-
        Μου φαίνεται είδα το πλέι-μπακ της τραγωδίας που μόλις/πραγματικά συνέβη
        Παρά την χαλαρωτική μουσική μάλλον κάτι καθό θα συμβεί;
        Πέρα από αυτό η σελίδα δεν αναφέρει τίποτα άλλο εκτός του ότι θα κυκλοφορήσει το καλοκαίρι αυτού του έτους και το είδος θα είναι action
        Sundays are made for sleeping in. Sundays are made for walking around in baggy clothes, watching movies, nursing headaches and hanging out with your friends at the café. Sundays are NOT made for going to the worst neighborhood in town to find a kid who might be able to give you the information necessary to infiltrate a powerful cult that plans to take over the known universe. That's what Mondays are for.
        ---------------------
        animEΛ_ΛΑΣ

        Comment


        • #34
          Super Metroid. Wow πολλά χρόνια μου πήρε το replay αλλά άξιζε το κάθε λεπτό. Τι να πω, απλά για μένα το καλύτερο 2d action adventure ever με το SotN να ακολουθεί. Λογικά θα κάνω και ένα replay το πρώτο αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θέλω το πρώτο του NES( το έχω λιώσει στα νιάτα μου) ή το Zero Mission( μάλλον θα παίξω και τα δύο μιας και ειδικα΄το δέυτερο είναι ό,τι καλύτερο για remake)

          Τι άλλο να πω για το Super Metroid που δεν το ξέρετε ήδη? Απλά όσοι δεν το έχετε παίξει ντροπή σας Α το player's guide by nintendo είναι απίστευτα προχειροδουλειά. Σε μια φάση το συμβουλεύτηκα για να δω πως βρίσκω ένα upgrade και μπερδεύτηκα. Έχει πολύ ψάξιμο πάντως και σκέφτομαι να πάω για τα υπόλοιπα items μιας και το ολοκλήρωσα 75% σε 10 ώρες.
          «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

          Comment


          • #35
            Originally posted by Burai_Fighter View Post
            Τι άλλο να πω για το Super Metroid που δεν το ξέρετε ήδη? Απλά όσοι δεν το έχετε παίξει ντροπή σας .
            Ούπς:kill:

            Τέλεια επιλογή πάντως και αν το έκανες και στο SNES τότε ακόμα καλύτερα τα πράγματα!

            Και εγώ πρέπει να δανειστώ ένα Wii και να το παίξω γαμώτο

            Άντε παίξε τώρα και Wipeout HD να μας κάνεις περήφανους:xp:


            Comment


            • #36
              Γιατί δεν το παίζεις στο PC;
              I'm back bitches... Version 2.0

              Το νέο forum για το αυτοκίνητο: PetrolHeads

              Comment


              • #37
                Γιατί δεν έχω καθόλου καλή σχέση με emulators και κυρίως με το να κάθομαι στην καρέκλα του pc και να παίζω παιχνίδια

                Βίτσια,άτιμα βίτσια


                Comment


                • #38
                  Εισαι οντως παλαβος...
                  :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                  Comment


                  • #39
                    Πάει και το Metroid για NES. Εντάξει όσοι έχετε το Zero Mission μην μπείτε καν στον κόπο να το παίξετε αν δεν το έχετε κάνει παλιότερα. Παιχνιδι του 1986 με ό,τι κακό αυτό συνεπάγεται. Password system, μετά το load ξεκινάς με 30 ενέργεια( κάθε ντεπόζιτο ως γνωστόν έχει 99 και υπάρχουν 8 στο παιχνίδι αλλά φαίνονται στην οθόνη μόνο τα έξι) και πρέπει να κάνεις farming μέχρι θανάτου ενέργεια και missiles, ενώ πολλές φορές οι εχθροί απλά δε δίνουν τπτ. Έπαιξα την έκδοση που περιλμβάνεται σαν extra στο Zero Mission. Δεν ξέρω αν οφείλεται σε κακό emulation αλλά το slowdown σε κάποια σημεία ήταν ανεκδιήγητο. Τέλος πάντων η Mother Brain έπεσε σε 5 ώρες και κάτι ψιλά- έχασα το καλό ending γμτ- και έχουμε peace in the galaxy.

                    Πέρα από την πλάκα είναι πολυυυυ παρωχημένο στον αντίποδα του Super Metroid που βάζει τα γυαλιά σχεδόν σε ό,τι 2d action adventure υπάρχει ακόμη και σήμερα. Άκυρα κρυφά σημεία που για να τα βρεις πρέπει να βάζεις bombs παντού, δεν υπάρχει κανένα απολύτως στοιχείο για το πού πρέπει να πας, φυσικά map in game μην περιμένετε να βρείτε, πολλά δωμάτια είναι ίδια με αποτέλεσμα το backtracking να καταντάει μαρτύριο. Με λίγα λόγια μην δοκιμάσετε να το παίξετε εκτός κι αν είστε μαζόχες ή σας έχει σημαδέψει( καλύτερα τραυματίσει ) την παιδική ηλικία όπως συμβαίνει με μένα. Αν ανατριχιάζετε ακόμη στο kraid theme, you know who you are ;) Οι υπόλοιποι γρήγορα στο Zero Mission!!! Nτροπή να το έχετε- όπως και τα Fusion και Super Metroid- και να μην το έχετε ολοκληρώσει.

                    Σειρά έχει το Zero Mission και είμαστε έτοιμοι για την υποδοχή του Other M( return of samus δεν αγγίζω μιας και ποτέ δε μου άρεσε ιδιαίτερα)
                    «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                    Comment


                    • #40
                      Fusion?
                      :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                      Comment


                      • #41
                        Το έχω τελειώσει αλλά σκφτόμουν να παίξω ό,τι διαδραματίζεται ιστορικά από side scrollers πριν από το Other M. To Fusion είναι μετά το Other M. Αν και μιας και όπου να ναι τελειώνω και το Zero Mission μάλλον θα παίξω και το Fusion.
                        «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                        Comment


                        • #42
                          Πάει και το Metroid για NES. Εντάξει όσοι έχετε το Zero Mission μην μπείτε καν στον κόπο να το παίξετε αν δεν το έχετε κάνει παλιότερα. Παιχνιδι του 1986 με ό,τι κακό αυτό συνεπάγεται. Password system, μετά το load ξεκινάς με 30 ενέργεια( κάθε ντεπόζιτο ως γνωστόν έχει 99 και υπάρχουν 8 στο παιχνίδι αλλά φαίνονται στην οθόνη μόνο τα έξι) και πρέπει να κάνεις farming μέχρι θανάτου ενέργεια και missiles, ενώ πολλές φορές οι εχθροί απλά δε δίνουν τπτ.
                          Τι να πω, πραγματικά χαρά στο κουράγιο σου. Παίξε τώρα και το Gargoyle's Quest και το Dragon Quest 1 (ένα save point σε όόοολο το παιχνίδι).
                          Originally posted by Squall Leonhart
                          I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                          Originally posted by 丹野
                          Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                          Originally posted by Ryu_gr
                          υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                          Comment


                          • #43
                            Τέλος και το Zero Mission. 2:45:17 και 51% items. Γμτ έχασα το δίωρο από βλακεία μου γιατί όταν αποφάσισα να το παίξω γρήγορα είχα χάσει ήδη μια ώρα που τριγυρνούσα εδώ και εκεί. Άψογο remake, reimagining όπως θέλετε πείτε το του πρώτου Metroid. Τo ost remix, οι ρετουσαρισμένες περιοχές και οι εχθροί αποτίουν φόρο τιμής ενώ παράλληλα τα πάντα είναι καλύτερα και περισσότερο σύγχρονα από το πρώτο. Υπέρόχο απλά.

                            Επίσης είναι ίσως το πιο fast paced Metroid που έχω παίξει- το Fusion δεν το θυμάμαι αλλα και πάλι νομίζω το Zero Mission είναι περισσότερο γρήγορο. Super!!! Μόνο παράπονο το boss fight με τον ridley Που ήταν αρκετά εύκολο όπως και το τελικό boss που ήταν απλά οκ. Βέβαια στο δύσκολο διάβασα πως με 100% items οι επιθέσεις του δυσκολεύουν αρκετά. Γεια σου ρε Sakamoto με τα ωραία σου!!!!

                            Aν δεν πιάσω το πρώτο Prime θα συνεχίσω με Fusion.

                            EDIT:
                            Oι cutscenes είναι πανέμορφες!
                            «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                            Comment


                            • #44
                              Τέλος και το Metroid Fusion. 3 ώρςς και 40 λεπτά έγραψε το κοντέρ. Αν και πιο αργό από το Zero Mission, πιο πολύ στα χνάρια του Super Metroid για το οποίο υπάρχουν ένα σωρό αναφορές, είναι νομίζω το Metroid με τα περισσότερα boss fights και ίσως το πιο δύσκολο. Κάποιες μάχες ήθελαν στρατηγικη΄σκέψη και όχι mindless shooting. Βέβαια υπάρχει και η εξαίρεση του Ridley X που και αυτή τη φορά δε μου άρεσε σαν boss σχεδιαστικά. Επίσης και το final boss μαζί με το Omega Metroid πιστεύω πως ήταν πολύ άνισα σε σχέση με bosses άλλων metroids. Γενικά το πιο "κλασικό" art direction των Super Metroid και Zero Mission μου άρεσε περισσότερο. Παιχνιδάρα πάντως, για μένα μαζί με το Zero Mission τα καλύτερα games του gba.

                              Ήγγικεν η ώρα της Prime Trilogy τώρα- μου αρέσει που ήθελα να παίξω μόνο τα Super Metroid, Zero Mission αρχικά.
                              «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                              Comment


                              • #45
                                Wow εχεις ξεφυγει. Αν παρεις και τα Prime μονοτερμα τοτε οκ τι να πω, αυτο οντως παραπαει .
                                Χαρα στο κουραγιο σου, τι να πω...

                                P.S.
                                Οταν πιασεις το Corruption φωναξε με να παρω ματι () γιατι δε βλεπω να βρισκω ποτε την ορεξη για να το παιξω .

                                Comment

                                Working...
                                X