Announcement

Collapse
No announcement yet.

Βοήθεια με κάρτες για online αγορές

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Τη debit λεμε χρεωστικη απ οσο ξερω, τι να πω τωρα .
    Τις cash cards παντα cash cards ακουγα να τις λενε απο μικρος.

    Απλα ηθελα να πω πως δεν τιθεται θεμα ορολογιας. Ο ξενογλωσσος ορος ειναι debit card το οποιο κατα λεξη σημαινει χρεωστικη καρτα (ουαου).

    Comment


    • #17
      Παντως στις τραπεζες ο ορος "χρεωστικη" δεν υφισταται, οταν ειχε βγαλει ενας φιλος μου(στη τραπεζα Κυπρου) του ειχαν πει οτι δεν υπαρχει χρεωστικη καρτα. Τελικα δε θυμαμαι αν εβγαλε debit ή προπληρωμενη που απ'οτι καταλαβα τωρα δεν ειναι το ιδιο (μαθαμε και κατι σημερα).

      ΥΓ: Visa ftw, τωρα εχει και password η δικια μου που δεν υπαρχει πανω στην καρτα και τον ζητανε πολλα sites προκειμενου να κανεις αγορα.
      Do a barrel roll!

      Comment


      • #18
        Estw h "Debit" einai afth gia tis agores apo to net kai h "Cash card" afth pou den kanei, gia na mhn mplekoume kai me orologies pou den yparxoun.

        Proswxh proswxh omws, opoios paei na vgalei, na ksekatharisei apo thn arxh pws thn thelei gia internet kai pws DEN THELEI PISTOTIKH.
        Gia na eiste sigouroi...
        "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
        But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
        Kindred, this blade and I.
        "

        "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
        Greek Gaming Videos
        Greek Final Fantasy Forum

        Comment


        • #19
          Λοιπόν επειδή έχω ψάξει αυτό το θέμα εις βάθος, και δεν είδα κάτι τόσο σταθερό στα παραπάνω ποστς, να τι σου λέω εγώ.
          Debit card--->χρεωστική= κάρτα για αγορές συνδεδεμένη σε λογαριασμό
          Credit card--->χέστο
          Prepaid card--->Οι prepaid cards είναι για εμένα η καλύτερη λύση, εφόσον κάνουν την ίδια δουλειά με τις χρεωστικές κάρτες, αλλά δεν είναι συνδεδεμένες σε λογαριασμό, οπότε είσαι super-safe.

          Οι καλύτερες προπληρωμένες κάρτες είναι της τράπεζας κύπρου, όπου μπορείς να βγάλεις μία μόνο με την ταυτότητά σου, σε 5 λεπτά, μόνο με 5 ευρώ.
          Υπάρχουν μερικές άλλες επιλογές οι οποίες είναι: Attica bank, eurobank, και τράπεζα Πειρεώς, οι οποίες αυτές επιλογές, δεν προτίνονται, επειδή είτε θα περιμένεις μία εβδομάδα την ενεργοποίηση, είτε θα περιμένεις να σου την στείλουν.
          ΟΠΟΤΕ ΚΑΡΤΑ ΤΡΑΠΕΖΗΣ ΚΥΠΡΟΥ, ΠΡΟΧΩΡΑΜΕ www.prepaidcards.gr

          Οι κάρτες κύπρου μπορεί να είναι είτε ανώνημες είτε επώνυμες, αλλά συνιστάται να είναι επώνυμες, αφού ούτως ή άλλος δεν κινδυνεύεις, και ο λόγος αυτός είναι ο εξής: Σε περιπτώσεις ανώνυμης κάρτας, κατά τη διάρκεια συμπλήρωσης πληροφοριών παραλήπτη παραγγελίας όταν δίνεις τα στοιχεία σου ζητάει όνομα κατόχου κάρτας. Η κάρτα εάν είναι ανώνημη πρέπει πίσω να λέει Prepaid Card, ενώ εάν είναι επώνυμη να λέει όνομα. Σε κάθε περίπτωση βάζεις το αντοίστοιχο(ΑΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ ΚΑΙ ΕΠΩΝΥΜΟ ΣΕ ΑΛΛΟ ΚΟΥΤΙ ΒΑΖΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΥΟ PREPAID CARD).

          Λοιπόν, εφόσον μάθεις καλά τα παραπάνω και πάρεις την κάρτα σου, προχωράς εδώ!
          Pay-Pal account, να σιγουρευτείς ότι θα κάνεις account στο Pay-pal και να το χρησιμοποιείς όποτε είναι διαθέσιμη η επιλογή του!

          Τώρα είσαι έτοιμος ευχαριστώ όσους διάβασαν το tutorial!

          Comment


          • #20
            Ευχαριστώ ρε συ,αλλά έχω βγάλει κάρτα εδώ κι ένα μήνα περίπου.Να'σαι καλά.
            Carpe diem

            Comment

            Working...
            X