Announcement

Collapse
No announcement yet.

Προτείνετε μου ένα παιχνίδι DS... για την μαμά μου

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Προτείνετε μου ένα παιχνίδι DS... για την μαμά μου

    Πριν μπω στο θέμα, ένα κοινωνικό σχόλιο ? παρέμβαση ? γροθιά στο κατεστημένο ;)

    Η μητέρα μου είχε πάντα αρνητική στάση προς τα video games. Τα έβλεπε σαν χάσιμο χρόνου (και λεφτών!) και σαν κάτι που απευθύνεται σε παιδιά προ-σχολικής ηλικίας (άντε και του Δημοτικού!). Η μόνη εξαίρεση ήταν τα παιχνίδια της σειράς Tomb Raider που για κάποιο λόγο τα έβρισκε ενδιαφεροντα όταν με έβλεπε να τα παίζω.

    Fast forward στο καλοκαίρι του 2006. Όταν πήρα το αστραφτερό καινούριο DS Lite είπα (όπως πολλοί φαντάζομαι) να μην πουλήσω το παλιό αλλά να το δώσω σε κάποιον απ? την οικογενειά μου. Το έδωσα στην μητέρα μου λοιπόν η οποία από τότε δεν έχει σταματήσει να παίζει μαζί του σε καθημερινή φάση! :blink: :wacko: Τα αγαπημένα της παιχνίδια είναι τα New Super Mario Bros, Bomberman, Zoo Keeper και Tetris.

    Θα ήθελα να της πάρω ένα καινούριο παιχνίδι για τα Χριστούγεννα αλλά δεν ξέρω ποιο γι? αυτό ζητάω την βοήθεια σας. Απ? ότι βλέπω της αρέσουν τα απλά puzzle και platform games αλλά ότι είδος και να είναι πρέπει να είναι ένα σχετικά απλό παιχνίδι και να μην έχει πολύ in-game text στα Αγγλικά.

    Βοηθείστε Χριστιανοί μέρες που είναι!! ^_^

    (ΥΓ Δεν νομίζω οτι χρειάζεται πλέον να αναλύουμε γιατί και πώς κυριάρχησε η Νιντέντο. Αφού κατάφεραν την γυναίκα του Μιγιαμότο και την μαμά την δικιά μου να παίζουν videogames τους αξίζει!!).

  • #2
    Θα σου προτεινα το Picross DS.
    Απλο και εθιστικο παιχνιδακι, με μια λογικη που παραπεμπει ελαφρως σε Sudoku αλλα συναμα ειναι πολυ διαφορετικο και ισως πιο εθιστικο.

    Comment


    • #3
      Φίλε Μarvell google για πληροφορίες τα παρακάτω, ή αν αν θέλεις να παραθέσουμε εντυπώσεις για κάποιο από αυτα:

      42 All-Time Classics(42 παιχνίδια μεταξύ των οποίων και ταβλάκι, βελάκια,πασιέντζα, σκάκι, παιχνίδια τράπουλας,bowling κτλ.) Έχει και οnline mode για τα games αυτά, ενώ απ όσο θυμάμαι διατίθεται σε χαμηλή τιμή.

      Προτείνω καταρχάς τα:
      Brain Training,Flash Focus,Αnimal Crossing,Nintendogs


      Τώρα για πιο συγκεκριμένα είδη:

      Platformers
      Super Princess peach
      Garfield's Nightmare:ναι είναι generic platformer αλλά είναι ο ορισμός του pick up and play, ενα πλήκτρο και το d-pad θέλει μόνο, συν οτι ειναι ευκολάκι και με ωραία,ευχάριστα 2D/3D γραφικά (shinen είναι αυτή)


      Puzzle games
      Planet Puzzle League
      Magnetica

      Puyo Pop Fever
      Sudoku mania
      Bust-a-Move DS


      Γενικά casual τιτλοι:
      Deal Or No Deal,Who wants to be a millionaire(λόγω δημοφιλίας των τηλεοπτικών παιχνιδιών είναι ευρέως γνωστά),
      Diner Dash μετά τα πρώτα 5 λεπτά είναι πολύ κατανοητό, ουσιαστικα σερβίρεις σε εστιατόριο και παίζεται αποκλειστικα με την γραφίδα
      Pac & roll
      Quickspot
      Warioware


      --EDIT--
      Με μπλε όσα δεν έχουν πολύ text στα αγγλικά
      NDS themes

      Comment


      • #4
        κατευθείαν στο μυαλό μου ήρθε το Nintedogs, δηλαδή, τέτοιο πρήξιμο από τη μάνα μου για να της το δώσω να παίξει δεν έχω φάει άλλη φορά.
        gently hold our heads,
        gently hold our heads on high

        Comment


        • #5
          cooking mama

          φροντισε η επιλογη σου να ειναι υπεραπλοικη. Μη ξεχνας οτι απευθυνεσαι σε καποιον που δεν εχει ιδεα

          " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

          Authenticity sir, authenticity. "

          Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



          Comment


          • #6
            Θα σου προτεινα το Picross DS.
            Απλο και εθιστικο παιχνιδακι, με μια λογικη που παραπεμπει ελαφρως σε Sudoku αλλα συναμα ειναι πολυ διαφορετικο και ισως πιο εθιστικο.
            [/b]
            +100

            Best ds game for me XD .

            Comment


            • #7
              Αφού της αρέσει το Μάριο θα της αρέσει και το Kirby Power paintbrush!
              Originally posted by Squall Leonhart
              I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
              Originally posted by 丹野
              Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
              Originally posted by Ryu_gr
              υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

              Comment


              • #8
                Σας ευχαριστώ για τις προτάσεις, θα σας πω τί πήρα και αν της άρεσε μετά τις γιορτές

                Comment


                • #9
                  Super Princess Peach αφου της αρεσε το Mario, οσο γινεται δωσ'της να παιζει παιχνιδια πιο κλασικα μηπως και γινει hardcore.

                  Αντε και σε λιγα χρονια θα κανετε raid μαζι στο WOW.
                  Do a barrel roll!

                  Comment


                  • #10
                    Τελικά της πήρα το Meteos (20 Ευρώ από Multirama στο Mall) Τώρα που ξαναδιαβάζω τις προτάσεις σας κανείς δεν το είχε προτείνει αλλά αποδείχτηκε καλή αγορά - άρεσε στην μαμά, άρεσε και σε μένα Βασικά είναι κάτι ενδιάμεσα στο Tetris και στο Zoo Keeper και το πιο βασικό δεν έχει πολύ text στα αγγλικά!

                    Comment

                    Working...
                    X