Announcement

Collapse
No announcement yet.

Aνακοίνωση για site και moderators.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Aνακοίνωση για site και moderators.

    Επειδή τα πράγματα πήγαν πολύ καλύτερα από όσο περιμέναμε και η κατάσταση έχει αρχίσει να μπένει σε μία σειρά, προχωράμε άμεσα με την κατασκευή του site. Όπως θα ξέρετε ήδη στο site θα ανεβαίνουν κείμενα και από μέλη της κοινότητας. Όποιος θέλει να γράψει ή εχει έτοιμο κάτι σχετικό με videogames μπορεί να το στείλει σε κάποιον από τους mods ή εμένα μέσω προσωπικού μηνύματος. Με αυτό τον τρόπο δίνεται η δυνατότητα στον καθένα να γράψει κάτι το οποίο θα ξεφεύγει από τα λίγο στενά πλαίσια ενός forum και παράλληλα εξασφαλίζει (το ελπιζουμε) και έναν αρκετά σημαντικό όγκο υλικό το οποίο θακαθιστά και το site πραγματικά ενεργό και όχι απλά ένα διακοσμητικό στοιχείο. Eπειδή όμως δε θέλουμε η ποσότητα να βγει σε βάρος της ποιότητας σε αυτό το σημείο πρέπει να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα. Πρώτα πρώτα θα γίνεται ορθογραφικός έλεγχος και θα διορθώνονται τα όποια λάθη (καλό θα ήταν όσοι στέλνουν να έχουν κάνει οι ίδιοι την δουλειά αυτή ενεργοποιόντας απλά το λεξικό του word). Aπό εκεί και πέρα θα γίνεται ένας "έλεγχος". Δεν είμαστε κριτές των πάντων ούτε ξερόλες, ούτε guru όυτε δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο απλά για να βγει ένα κείμενο στην κεντρική θα πρέπει να μπορεί να σταθεί ως λόγος και φυσικά δεν είμαστε ούτε βαθμολογητές έκθεσης για να ψάχνουμε λεπτομέριες το μόνο που κοιτάμε είναι αν διαβάζεται εύκολα και δεν "ζαλίζει" τον αναγνώστη. Οι mods είναι άτομα που έχουν ψηθισθεί και έχουν την εμπιστοσύνη οπότε νομίζω δεν θα υπάρξουν προλήματα. Λογοκρισία θα πέφτει μόνο σε όποιο κείμενο έχει δείγματα "fanboy-ισμού"και δημιουργεί έριδες και κόντρες.
    Επίσης ανακοινώνεται ότι τα άτομα που έχουν μπει moderators σε πρώτη φάση τουλάχιστον (ανάλογα με τις ανάγκες πιθανώς να μπουνε και άλλοι) είναι οι boy_without_a_fairy, Titus και ο TheCursed. Για να τους ξεχωρίζετε εύκολα, ανήκουν στο group "paixtoura".

  • #2
    Να προσθέσω ότι έχει σταλεί ήδη ένα κείμενο, το οποίο το δουλεύουμε και σύντομα θα είναι έτοιμο.

    Επίσης, εξυπακούεται (και είναι επιθυμητό) ότι μπορούν να ανέβουν και περισσότερα του ενός review για κάποιο παιχνίδι, ενώ περιμένουμε να δούμε και αφιερώματα, ειδικά θέματα και κείμενα γενικών προβληματισμών.
    Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

    Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

    Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

    Comment


    • #3
      Βλέπω σχετικά μικρή κινητικότητα σε ό,τι αφορά το site, οπότε θα σας προγκήξω λίγο.

      Έχουμε τελειώσει τη δουλειά σε ένα review και σήμερα είδα ενδιαφέρον και για ένα κείμενο γενικού ενδιαφέροντος και...αυτά είναι. Καταλαβαίνω ότι αρκετοί λείπετε από τα σπίτια σας και σιγά μην καθήσετε να γράψετε reviews και ιστορίες μεταξύ φαγητού και ποτού, αλλά από την άλλη για να έχει καλό ξεκίνημα η σελίδα πρέπει να υπάρχει και υλικό. Είναι εύκολο απλά να ανέβει και να κάθεται εκεί, το ζήτημα είναι να υπάρχει και περιεχόμενο. Είχα δει αρκετό ενδιαφέρον όταν είχε ανακοινωθεί το σχέδιο (Έβανς ακούς???) αλλά σας βλέπω λίγο υποτονικούς και σκέφτηκα να σας ταρακουνήσω λίγο...

      Σε κάθε περίπτωση, είμαστε εδώ για ό,τι απορία έχετε και περιμένουμε τα κείμενά σας.
      Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

      Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

      Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

      Comment


      • #4
        To γεγονος οτι οι mods/admins του forum ηταν χρονια χρηστες στο GP ελπιζω να μη φερει στο μελλον περιεργες καταστασεις...Βεβαια υπαρχει χαλαρο παρειστικο κλιμα και ολοι οι χρηστες εχετε μια ωριμοτητα να σταματησετε το flame/spam/trolling ξερω γω απο μονοι σας,αλλα το οτι δεν εχουμε καποιον "μπαμπουλα" στο κεφαλι μας ισως στη τελικη να φερει ασχημα αποτελεσματα.Π.χ οταν ηταν mod ο Βlackstorm μας πηγαινε "να",τωρα τον Τιτο θα φοβηθω για να μη βρισω;
        Ground_Zero:

        Kathomoun san hsyxo provato kai etrwga to sano mou edw kai posa xronia kai ksafnika emfanizontai atoma kai lene pws opoios trwei xortari tha souvlizetai apo edw kai pera epeidh to swsto einai na trws grasidi giati den ponaei sta matia otan to koitas (ontas prasino).

        Comment


        • #5
          Just you try...

          Κατά διαβολική σύμπτωση, αυτό τον καιρό συζητάμε σαν παιχτούρες και admin πώς θα διαχειριστούμε μελλοντικές δύσκολες καταστάσεις Ένιγουέι, μακάρι να μη χρειαστεί ποτέ να πάρουμε κάποια σκληρή απόφαση αλλά να είστε σίγουροι πως θα κάνουμε τη δουλειά μας, θα υπερασπιστούμε το καλό της κοινότητας και θα κάνουμε τη Γκόθαμ Σίτι καλύτερη.
          Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

          Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

          Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

          Comment


          • #6
            Koιτα αν καποια στιγμη αναγκαστειτε να κανετε ban κτλ,εσεις θα χασετε.Θα σας μεινει ρετσινια -κοιτα-ο ατιμος-εγινε-mod-και-ξεχασε-παλια-που-γελαγαμε-μαζι-αν δωσεις-στον-ανθρωπο-εξουσια-τοτε-δειχνει-τον-αληθινο-του-εαυτο-και αλλα τετοια ωραια.

            Ειστε σε δυσκολη θεση

            Και να ξερεις εμεις ως απλοι χρηστες δεν θα ανεχτουμε τραμπουκισμους και συμπεριφορα ζηταδων(I'am the Law..),αν χρειαστει να ασκησουμε και βια.


            Ελεος.

            Νταξει ουτε και γω νομιζω πως θα υπαρξει προβλημα.Με τους boy/Cursed στο GP ηταν καλα και μπορουσαμε να συννενοηθουμε,χωρις να ξεφυγει η κατασταση.Aν συμβει κατι ομως χαλαρα,ολα θα τα λυσετε,το πολυ πολυ να βγειτε κακοι.Ε και;Ποιος κερδιζει κανοντας το καλο στις μερες μας..


            Δε σοβαρευομαι ρε ασε.
            Ground_Zero:

            Kathomoun san hsyxo provato kai etrwga to sano mou edw kai posa xronia kai ksafnika emfanizontai atoma kai lene pws opoios trwei xortari tha souvlizetai apo edw kai pera epeidh to swsto einai na trws grasidi giati den ponaei sta matia otan to koitas (ontas prasino).

            Comment


            • #7
              Βλέπω σχετικά μικρή κινητικότητα σε ό,τι αφορά το site, οπότε θα σας προγκήξω λίγο.

              Έχουμε τελειώσει τη δουλειά σε ένα review και σήμερα είδα ενδιαφέρον και για ένα κείμενο γενικού ενδιαφέροντος και...αυτά είναι. Καταλαβαίνω ότι αρκετοί λείπετε από τα σπίτια σας και σιγά μην καθήσετε να γράψετε reviews και ιστορίες μεταξύ φαγητού και ποτού, αλλά από την άλλη για να έχει καλό ξεκίνημα η σελίδα πρέπει να υπάρχει και υλικό. Είναι εύκολο απλά να ανέβει και να κάθεται εκεί, το ζήτημα είναι να υπάρχει και περιεχόμενο. Είχα δει αρκετό ενδιαφέρον όταν είχε ανακοινωθεί το σχέδιο (Έβανς ακούς???) αλλά σας βλέπω λίγο υποτονικούς και σκέφτηκα να σας ταρακουνήσω λίγο...

              Σε κάθε περίπτωση, είμαστε εδώ για ό,τι απορία έχετε και περιμένουμε τα κείμενά σας.
              [/b]
              Έχω και εγώ στο μυαλό μου ένα αφιερωματάκι για μία αγαπημένη μου σειρά παιχνιδιών στο PC(tip:είναι turn based strategy),αλλά λόγω γιορτών και, πλέον, διαβάσματος για την εξεταστική μου(χρωστάω άπειρα μαθήματα και τρέχω και δε φτάνω) δεν το έχω υλοποιήσει ακόμα.Αν είναι στα πλαίσια των άρθρων που ζητάτε μπορώ να το ξεκινήσω κάποια στιγμή,αλλά θα μου πάρει λίγο χρόνο.Υπάρχει κάποιος περιορισμός στο μέγεθος του κειμένου ή στις φωτογραφίες που θα το συνοδεύουν?
              Μου αρέσει να τρώω μικρά παιδάκια.

              Comment


              • #8
                Εγώ αν μου δώσετε την άδεια λέω να κάνω ένα αφιέρωμα για τη σειρά metal gear...ίσως με τη βοήθεια ένός άλλου ή δύο ατόμων ή και περισσοτέρων που είναι φυσικά fan της σειράς γιατί υπάρχει πολύ υλικό για γράψιμο. Αλλά για αργότερα γιατί τώρα είναι και οι εξετάσεις.
                Star Citizen videos Star Citizen gallery

                Comment


                • #9
                  Παιδιά, εννοείται πως θέλουμε να δούμε αφιερώματα! Δεν έχουμε βάλει κάποιο περιορισμό κειμένου ή αριθμού φωτογραφιών, αλλά 1) δε θα θέλαμε να δούμε ένα draft 10 σελίδων σε notepad 2) φωτογραφίες εννοείται ότι θα στείλετε αλλά αν είναι πάρα πολλές κάποιες δε θα μπουν. Καλό είναι επίσης να τις βάλετε σε συγκεκριμένα σημεία μέσα στο κείμενο.

                  Ένα άλλο θέμα είναι αυτό της αποκλειστικότητας. Βασιζόμαστε σε εσάς ώστε να μη μας δώσετε κείμενα που δεσμεύονται από copyright και/ή θα μπορούσαν να μας προκαλέσουν προβλήματα. Πέρα από αυτό το αυτονόητο, δεν έχουμε κανένα πρόβλημα με κείμενα που έχετε ανεβάσει στα blog σας, αλλά θα θέλαμε να σας δούμε να δουλεύετε για το Gamer's Odyssey και όχι να μας βλέπετε σα μια ακόμα σελίδα για να διαφημίσετε τη δουλειά σας. Προσφέρουμε ανάγνωση από μια πολυμελή ομάδα gamers (γνωστή και ως "μέλη"), γρήγορη εξυπηρέτηση, υπηρεσίες διόρθωσης και κουλουράκια.

                  Να πω ότι έχουμε έτοιμα για ανέβασμα μέχρι στιγμής 3 reviews και περιμένουμε / ήρθανε άλλα 2. ΔΟΥΛΕΙΑ ΡΕ!!!!
                  Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                  Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                  Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                  Comment


                  • #10
                    Eτοιμαζω και εγω κατι , και ελπιζω να βρω χρονο να το τελιεωσω συντομα

                    Comment


                    • #11
                      Για τώρα έκανα το πρώτο γενικό πλάνο του αφιερώματος:
                      ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΗ ΣΕΙΡΑ METAL GEAR SOLID

                      8.Αναφορά στους δημιουργούς των τίτλων Μetal Gear (Kojima, Shinkawa κτλ)

                      όποιος θέλει να βοηθήσει ας στείλει πμ να του στείλω τα παραπάνω και σε word. Tώρα βέβαια με τις εξετάσεις κτλ δεν υπάρχει και πολύς χρόνος, οπότε από Φεβρουάριο και μετά.
                      Star Citizen videos Star Citizen gallery

                      Comment


                      • #12
                        ωραίος ρε bigboss.και επειδή είσαι κα τρελός φαν της σειράς πιστεύω θα είναι πολύ καλό το αφιέρωμά σου.άντε ξεκίνα ρε...άσε την εξεταστική...λολ
                        Carpe diem

                        Comment


                        • #13
                          Αυτό το αφιέρωμα θέλει δουλειά δεν είναι τόσο απλό, έχει αρκετό πράμα. Μόνος μου δύσκολα θα το κάνω, ένας "μονοπύρηνος " επεξεργαστής" αργεί πολύ, αντιθέτως ένας "τριπύρηνος" (3 άτομα) ή ακόμη καλύτερα ένας "τετραπύρηνος" (4 άτομα) θα κάνει πολύ πιο γρήγορα και καλύτερα την δουλειά, γι' αυτό όποιος θέλει να συμμετάσχει ας μου στείλει πμ για περισσότερες λεπτομέρειες.

                          Τα παραπάνω τα έγραψα στο word και τα έκανα αντιγραφή-επικόλληση εδώ.

                          ΕDIT:


                          Ήδη προσφέρθηκε να βοηθήσει ο songoku, ακόμη 2 άτομα και είμαστε οκ.

                          EDIT 2:
                          Στην ομάδα πια είναι και ο solid snake.
                          Star Citizen videos Star Citizen gallery

                          Comment


                          • #14
                            Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης:

                            Πολλοι απο εμας εχουν δικους τους ιστοτοπους οπου γραφουν περι gaming και τα σχετικα, αναλυσεις και γνωμες. Θα υπαρξει προβλημα εαν τα κειμενα ειναι μεταφορα απο εκει ή θελουμε να εχουμε "αποκλειστηκα" κειμενα για την εδω σελιδα;

                            Προσωπικα γραφω στανταρ ενα με δυο κειμενα το δεκαημερο, τα οποια και φροντιζω να τα ποσταρω στο blog μου. Οταν λοιπον μιλαω για ενα θεμα εκει, συνηθως δεν καθομαι να το ξαναδουλεψω στο πληκτρολογιο παρα μονο εαν υπαρχει καποια εξελιξη που να αφορα το θεμα αυτο. Ετσι λοιπον γραφοντας πχ ενα αρθρο για τα 3D γραφικα στο blog μου, μου ειναι πολυ δυσκολο να κατσω και να ξαναγραψω ενα ιδιο θεμα για το site μας. Ετσι λοιπον ρωταω εαν θα ειναι καλο να κανουμε ενα τροπον τινα copy - paste κειμενων μας (τα οποια ειναι ουσιαστικα αυτο που ζητατε) απο τις σελιδες μας και να τα δημοσιευουμε ΚΑΙ εδω με την υπογραφη μας και το σχετικο link για τις σελιδες μας.
                            :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                            Comment


                            • #15
                              Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης:

                              Πολλοι απο εμας εχουν δικους τους ιστοτοπους οπου γραφουν περι gaming και τα σχετικα, αναλυσεις και γνωμες. Θα υπαρξει προβλημα εαν τα κειμενα ειναι μεταφορα απο εκει ή θελουμε να εχουμε "αποκλειστηκα" κειμενα για την εδω σελιδα;

                              Προσωπικα γραφω στανταρ ενα με δυο κειμενα το δεκαημερο, τα οποια και φροντιζω να τα ποσταρω στο blog μου. Οταν λοιπον μιλαω για ενα θεμα εκει, συνηθως δεν καθομαι να το ξαναδουλεψω στο πληκτρολογιο παρα μονο εαν υπαρχει καποια εξελιξη που να αφορα το θεμα αυτο. Ετσι λοιπον γραφοντας πχ ενα αρθρο για τα 3D γραφικα στο blog μου, μου ειναι πολυ δυσκολο να κατσω και να ξαναγραψω ενα ιδιο θεμα για το site μας. Ετσι λοιπον ρωταω εαν θα ειναι καλο να κανουμε ενα τροπον τινα copy - paste κειμενων μας (τα οποια ειναι ουσιαστικα αυτο που ζητατε) απο τις σελιδες μας και να τα δημοσιευουμε ΚΑΙ εδω με την υπογραφη μας και το σχετικο link για τις σελιδες μας.
                              [/b]
                              Ειδικά για blogs δεν υπάρχει πρόβλημα. Θα μπαίνει και αναφορά για το blog κάτω από το κείμενο.

                              Comment

                              Working...
                              X