Announcement

Collapse
No announcement yet.

Metroid: Other M

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • SCANS?! I HATE SCANS!!!!!!

    Comment


    •  
      Mετα τα credits εχει κατι ψιλα να κανεις για να δεις ενα true Metroid ending, ριξε μια ματια γιατι αξιζει τον κοπο.
       
      Όταν λες true Metroid Ending εννοείς τη Σάμους με μαγιό;
      Originally posted by Squall Leonhart
      I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
      Originally posted by 丹野
      Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
      Originally posted by Ryu_gr
      υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

      Comment


      • Το έπαιξα για καμιά ώρα.

        Πρώτες εντυπώσεις όχι και τόσο θετικές...Καταρχάς τα γραφικά τα βρήκα μέτρια ακόμα και για τις δυνατότητες του γουι.Μουντάδα και πάλι μουντάδα.Κρίμα,το γουι έχει δώσει παιχνίδια με πολύ όμορφα γραφικά όπως τα μαριο γκαλαξυ και new mario bros.

        Όσον αφορά το gameplay...Η 3d κίνηση στον χώρο δεν είναι και πολύ πετυχημένη αφού αυτή ελέγχεται μέσω του σταυρού του wii.Ένα αναλογικό εδώ θα έκανε καλύτερη δουλειά.Η εναλλαγή σε πρώτο πρόσωπο δεν μου πολυάρεσε ,αν και είναι λίγο νωρίς ακόμη για να κρίνω,γιατί από ότι καταλαβαίνω δεν χρησιμοποείται μόνο για σκαναρισμα και ψάξιμο αλλά και για την μάχη,αν κρίνω από το ότι μπορείς να ρίξεις πυραύλους μόνο από first person.Ειλικρεινά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί συμβαίνει αυτό.Γιατί να μην μπορείς να ρίξεις πυραύλους παρά μόνο ΑΠΟ FIRST PERSON;

        Στα αρνητικά να συμπεριλάβω και το ΠΟΛΥ cheesy κείμενο.Οκ,είπαμε να έχει voiceovers αλλά αν είναι να πάρουμε αυτό τότε καλύτερα να μην βάζανε καθόλου διαλόγους.

        Δεν λέω ότι είναι κακό παιχνίδι,είναι νωρίς εξάλλου για να το χαρακτηρίσω καλό/κακό,όμως η πρώτη εντύπωση ήταν αρκετά αρνητική,κάτι το οποίο το λέω πρώτη φορά για παιχνίδι medroid.


        Tidy!

        Do not blame me.Blame yourself or God.
        In Matsuno we trust.

        Comment


        • Θα ήθελα πολύ να μπορούσα να διαφωνήσω- γιατί είμαι Metroid fan καμμένος- αλλά έχεις δίκιο. Δεν είναι σε καμμία περίπτωση κακό game το MoM ούτε καν μέτριο απλά είναι απογοητευτικό να βλέπεις μια σειρά να πηγαίνει προς το χειρότερο χάρη στο δημιουργό της και την Team Ninja. Υπερβολικά εύκολο, υπερβολικά γραμμικό, το σενάριο πολύ βασικό- όχι οτι ήταν ποτέ του κάτι το φοβερό στη σειρά.

          Τα γραφικά εμένα μου άρεσαν, δεν αντιλέγω πως δεν είναι κάτι το super wow αλλά εντάξει θα δεις και κάποια άλλα περιβάλλοντα- μη φανταστείς τπτ το συνταρακτικό ice, fire etc. Πάντως θα το δεις κι εσύ, έχεις τι στιγμές του, είναι σίγουρα Metroid απλά πατάει πιο πολύ στα χνάρια του Fusion παρά σε αυτά ενός Super Metroid πολλώ δε μάλλον στο κορυφαίο κατ'εμέ από ατμόσφαιρα, αισθητική and so on Prime.

          Το first person missile shooting είναι πραγματικά αγγαρεία και σπάει το ρυθμό της μάχης σε μεγάλο βαθμό. Πάντως ο τίτλος ταλανίζεται από το κλασικό πρόβλημα τίτλων του είδους σε 3d, άλμα+ ακρίβεια+ shooting σε 3d περιβάλλοντα. Auto target που ρίχνει την όποια αμεσοτητα και πρόκληση κατακόρυφα όπως και ένας μηχανισμός evade που ευνοεί και ενθαρρύνει το button mashing- πάτα δεξιά αριστερά σαν να μην υπάρχει αύριο για να αποφύγεις την όποια επίθεση. Μετά λύπης μου, αν και δεν μπορώ να πω πως δεν πέρασα καλά με τον τίτλο, θεωρώ πως το υπερεκτίμησα κάπως αρχικά και είναι από τους τίτλους της σειράς που δε με τραβάει εύκολα για replay.

          Κρίμα μακάρι να δούμε ένα νέο entry στη σειρά όπως πρέπει και όχι όπως θελανε άσκοπα να το κάνουνε. Ειδικά τα cut scenes αν και τεχνικά είναι πολύ όμορφα, από περιεχόμενο Επιμένω πως τα Metroid δεν τα παίζει κανείς για το story το οποίο είναι απλούστατο.

          EDIT:
          Ο ηχητικός τομέας είναι άσχημος. Ούτε ένα κομμάτι της προκοπής μόνο κάτι ήπια remixes...

          Ξαναλέω έχεις παίξει μόνο μία ώρα και οι πρώτες ώρες είναι πολύ περίεργες, οπότε μην απογοητεύεσαι. Μετά στρώνει αρκετά και γίνεται ένα κλασικό Metroid- by Sakamoto. Απλώς ό,τι κάνει το κάνει αρκούντως καλά, χωρίς να απογειώνεται πλην μιας δύο εξαιρέσεων- υποκειμενικά μιλώντας. Ειδικά ένα σημείο που δε θα σου χαλάσω, όσο έξυπνα αποδίδεται τόσο χαλάει σε τελική εκτέλεση. Αλλά οκ περισσότερα όταν το προχωρήσεις.
          «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

          Comment


          • Οι αρχικες εντυπωσεις του Deus ειναι αρκετα κοντα στις δικες μου τελικες εντυπωσεις.
            Αρχικα μου αρεσε, ισως να φταιγε και το hype των ημερων μιας και το πιασα και το τελειωσα πριν καλα καλα κυκλοφορησει επισημα.

            Στο τελος απλα ενιωσα πως αν και συμπαθητικο δε μου αφησε τιποτα και αν εσυ απο τωρα εισαι ξενερωμενος, ελπιζω στην πορεια να μη χειροτερεψει κατα πολυ η αποψη σου, πραγμα που βεβαια δεν αποκλειεται εδω που τα λεμε .

            Οπως και να χει και εγω και ο Dope παιξαμε το Corruption μετα το Other M για να καταληξουμε στο ιδιο συμπερασμα, δηλαδη "επιτελους, αυτο ειναι Metroid".

            Comment


            • Originally posted by Burai_Fighter View Post
              Το first person missile shooting είναι πραγματικά αγγαρεία και σπάει το ρυθμό της μάχης σε μεγάλο βαθμό.
              Έτσι ακριβώς μου φάνηκε και εμένα...Κατά την γνώμη μου η εναλλαγή σε πρώτο πρόσωπο είναι απλώς μια γκιμικια η οποία θα ήταν καλύτερα να μην υπήρχε καθόλου.

              To auto target με χάλασε και εμένα...Το καλύτερο θα ήταν στο στυλ του metroid fusion,δηλαδή 2d χωρίς ayto target και first person mode.

              Το ότι είναι γραμμικό δεν με χαλάει και τόσο αρκεί να είναι καλό το game,διασκέδασα πάρα πολύ παίζοντας το fusion παρόλη την γραμμική του φύση.


              Παρόλο που φαίνομαι ξενερωμένος το παιχνίδι μου άρεσε.Μου αρέσουν πάρα πολύ τα μετροιντ βλέπετε και μου είναι δύσκολο να απορρίψω έναν τίτλο της σειράς-έστω και αν είναι το μαύρο πρόβατο.Το παιχνίδι θα το παίξω αλλά θα το αφήσω για λίγο αργότερα.Εξάλλου έχω σκοπό να βάλω το σουπερ μεντροιντ πρώτα το οποίο για κάποιο λόγο ακόμα δεν έχω παίξει-τρέχει να κρυφτεί-


              Το δε corruption το είχα ξεκινήσει και το είχα φτάσει περίπου στην μέση αλλά δεν το τελείωσα γιατί με κάλεσε η μαμά πατρίδα για να την υπηρετήσω.Μου είχε αρέσει πολύ αλλά δεν μου άρεσε το hyper mode και το ότι αφαιρέθηκαν κάποια πολύ ωραία abilities από τα πρώτα 2 prime όπως τα beam combos.Παρόλα αυτά ΑΑ τίτλος και θα ήθελα να τον ξαναπιάσω κάποια φάση.


              Tidy!

              Do not blame me.Blame yourself or God.
              In Matsuno we trust.

              Comment


              • Μολις το τελειωσα οποτε ηρθα να γραψω της εντυπωσεις μου

                Καταρχας να πω πως το βρηκα απολαυστικοτατο.Μπορει να ειναι πολυ action αλλα πραγματικα κανανε πολυ καλη δουλεια.Το ενα παραπονο που εχω ειναι πως ηταν σχετικα ευκολο με το dodging αλλα δεν ηταν και λιγες οι φορες που ψοφησα.Αλλα τα challenging σημεια ηταν λιγα.
                Θα παραπονιομουνα που κανεις recharge και δεν μαζευεις ενεργειες απο τους σκοτωμένους εχθρους αλλα απο την αλλη γιατι οχι."Πρωτοτύπησαν" και απλα δεν προσεξαν λιγο την δυσκολια αλλιως θα ηταν gg,δεν με ενοχλησε πολυ.
                Δεν με ξετρελανε η εναλλαγη σε οπτικη πρωτου προσώπου πολυ αλλα νομιζω δουλευε οκ.

                Ενα αλλο αρνητικο και μεγαλο φαουλ ηταν πως ηταν αρκετα γραμικο για metroid.Θα επρεπε να ειχε περισσοτερη ελευθερια,πολλες κλειδωμενες πορτες που εμποδιζουν το backtracking και σε εβαζε σε ενα μονοπατι για να μην χαθεις.Καλο για τους νεους παιχτες αλλα χαλαει καπως το κλασσικο gameplay.Γενικα δεν ηταν καθαρο metroid.

                Η ιστορια δεν ηταν τιποτα ιδιαιτερο αλλα ηταν αξιοπρεπείς μεχρι και λιγο πριν το τελος που σαν να το ψιλοχαλασαν(με εναν αστερισκο εδω γιατι δεν εκανα το part μετα τους τιτλους τελους).
                Πολλοι εχουν αντιδρασει για τον χαρακτηρα της samus,εγω τον βρηκα μια χαρα και γενικα χάρηκα για την ιστορια.
                Διαβαζα πως η samus μιλαει πολυ και λεει συνεχεια baby,baby,baby και πραγματικα δεν βρηκα τιποτα τετοιο.
                Ειπε η samus μια κουβεντα και ειδαμε και λιγο τον χαρακτηρα της και θαψανε ολοι το metroid other m.



                Τα γραφικα τα βρηκα καταπληκτικα για wii,με component η εικονα ειναι καθαροτατη και δουλεψανε και normal mapping που νομιζω σπανια παιχνιδια το χρησιμοποιουν στο wii.Νομιζω ειναι ο πιο εντυπωσιακος οπτικα τιτλος του wii.Και τα εφε ηταν παρα πολυ καλα.

                Comment


                • Το παιχνιδι παρα τα οποια του μειονεκτηματα παιζεται αρκετα ευχαριστα και τα γραφικα οπως λες οντως ειναι αρκετα καλα (σε αντιθεση με το αδιαφορο OST). Η πλοκη βεβαια εν τελει δε μου αρεσε και σε αυτο φταιει αρκετα και ο τροπος που προσπαθησαν να αναπτυξουν το χαρακτηρα της Samus, μιας και το τελικο αποτελεσμα ηταν πολυ μακρια απο τα αλλα παιχνιδια της σειρας. Οπως ειπα το παιχνιδι μου αρεσε αρκετα οσο το επαιζα, παντως οταν μετα αναρωτιομουν απο ποιο παιχνιδι της σειρας ειναι καλυτερο η απαντηση δυστυχως ηταν απο κανενα (το Hunters δεν το μετραω καν).

                  Comment


                  • Το παρατησα στη μεση εγω, δεν μου αρεσε καθολου σε σχεση με τα προηγουμενα..

                    Comment


                    • Τελικα ο "τερματισμος" ηταν λιγο παραπλανητικος,το καλυτερο μερος του παιχνιδιου το αφησαν για μετα το τελος.Ο
                       
                      Phantoon ηταν μακραν το καλυτερο boss του παιχνιδιου
                      και φυσικα η κλασσικη
                       
                      αντιστροφη μετρηση και αποδραση,η zero suit ηταν το κερασακι στην τουρτα
                      .

                      Το παιχνιδι κερδισε μισο ποντο ακομα απο εμενα

                      Comment

                      Working...
                      X