Announcement

Collapse
No announcement yet.

Metroid: Other M

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Metroid: Other M


    Platform: Nintendo Wii
    Release date: 31/8/2010(US), 3/9/2010(EU)
    Developped by Project M
    E3 announcement


    Το νέο μέλος της αγαπημένης σειράς της Nintendo, η οποία μετράει 24 χρόνια από την κυκλοφορία του Metroid για το Nintendo Entertainment System. Παίρνει τη σκυτάλη από την επιτυχημένη τριλογία των Metroid Prime( η οποία διαδραματιζόταν πριν το πρώτο Metroid) και αποτελεί το άμεσο sequelτου Super Metroid, μιας και εξιστορεί τα γεγονότα μεταξύ αυτού και του Metroid Fusion.

    Το Other M αναπτύσσεται σε συνεργασία από το Nintendo SPD Production group 1( Warioware games, handheld Metroid games) και την TeamNinja( new Ninja Gaiden series, Dead or Alive series). Η συγκεκριμένη συνεργασία σίγουρα προκάλεσε αρκετά ερωτηματικά αλλά και έκπληξη όταν είδε το φως της δημοσιότητας. Κύρια ανησυχία ήταν και παραμένει για πολλούς το αν θα «δέσουν» η action προσέγγιση των Ninja Gaiden με την περισσότερο adventure νοοτροπία των Metroid.

    Ωστόσο director του Project M είναι ο Yoshio Sakamoto, ο δημιουργός της Samus κάτι καθησυχαστικό όπως και τα gameplay videos που συνοδεύουν και αυτό το post. Ο ίδιος ανέφερε πως βλέπει το Other M σαν «An NES Game with the Latest Technology»( πολύ ενδιαφέρουσα συνέντευξη του Sakamoto στη στήλη Iwata asks του Nintendo.com). Ταυτόχρονα το βλέπει σαν ευκαιρία να εξερευνήσει περισσότερες πτυχές της προσωπικότητας της Samus. Για πρώτη φορά σε τίτλο Metroid θα έχουμε CGI cutscenes τα οποία δημιούργησε η D-Rocket Ltd ενώ ακούμε και τη φωνή της Samus. Όπως επιμένει να αναφέρει ο Sakamoto είναι ένα Metroid game για τη Samus ( το Other M, αν αλλάξουμε τη σειρά των λέξεων διαβάζεται και ως Mother ένα σημείο που παίζει μεγάλο ρόλο στo main series), ένα game που δίνει μεγάλο βάρος στη σκιαγράφηση της προσωπικότητάς της και στην ιστορία της( θα δούμε επτέλους τη σχέση της "lady" με τον Adam) Δεν είναι τυχαίο πως η διάρκεια των cutscenes αγγίζει τις 2 ώρες- μάλιστα περιλαμβάνεται μετά το πέρας του παιχνιδιού theater mode.


    Μεγάλο ενδιαφέρον παρουσιάζει ο χειρισμός του τίτλου. Το game παίζεται μόνο με το wii remote. Κρατώντας το πλάγια σαν NES controller πραγματοποιείται η κίνηση της Samus στο χώρο ενώ υπάρχει ένα πληκτρο για shooting και ένα για άλμα. Στρέφοντας το wiiremote προς την οθόνη υπάρχει μετάβαση σε first person view η οποία επιτρέπει τη λεπτομερή εξερεύνηση του περιβάλλοντος και την πιο ακριβή στόχευση- ωστόσο σε αυτό το mode δεν είναι δυνατή η κίνηση στο χώρο. Παράλληλα υπάρχουν κινήσεις αποφυγής, τα συνηθισμένα upgrades της suit και συγκεκριμένες finishing moves. Μια νέα προσθήκη η οποία προκαλεί έκπληξη είναι η κατάργηση των energyballs και missile ammo που άφηναν οι σκοτωμένοι εχθροί. Πλέον η Samus έχει τη δυνατότητα να κάνει recharge το καθένα οποιαδήποτε στιγμή- αν και το charge την καθιστά ευάλωτη σε επιθέσεις, μένει να κυκλοφορήσει το παιχνίδι για να δούμε πώς ακριβώς θα χρησιμεύει η συγκεκριμένη αλλαγή.


    Εν αναμονή του νέου Metroid λοιπόν το οποίο ελπίζω να αποτελέσει- και θα αποτελέσει όπως όλα δείχνουν- άξιο συνεχιστή μιας από τις αγαπημένες μας σειρές. Η μπάλα σε σας!!!


    Official site US
    Official Site JP

    Iwata Asks: Metroid Other M


    Gameplay videos, trailers








    EDIT:
    Το φτιάχνω πόση ώρα σε ξένο λαπτοπ, ελπίζω να είναι καλό, μιας και σκεφτόμουν τα ίδια με τον Xeno.
    «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

  • #2
    Metroid: Other M

    Με αφορμη το πρωτο in-game trailer που βγηκε πριν απο λιγο, σας καλωσοριζω στο επισημο thread του πιο αναμενομενου παιχνιδιου για του Wii φετος, του Metroid: Other M.




    Ειδου λοιπον το, πολυ καλο για μενα, πρωτο δειγμα του gameplay του τιτλου. H 2.5D προοπτικη δειχνει να ταιριαζει πολυ καλα στην Samus, και το στυλ αρχιζει να δειχνει οντως Metroid.

    Περιμενω τα δικα σας σχολια.
    :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

    Comment


    • #3
      Εμένα κάτι δε μου αρέσει στον τίτλο. Θες η αισθητική, θες τα γραφικά, θες η πολύ action δράση του; Είμαι fanboy και κολλημένος στην ατμόσφαιρα των παλιών Metroid, τι να κάνω...

      Comment


      • #4
        Νέο trailer

        sigpic

        Comment


        • #5
          Προσωπικά δε μου γέμιζαν καθόλου το μάτι όσα γνωρίζαμε για τον τίτλο τόσο καιρό. Το trailer αυτό όμως δείχνει κάποια ενδιαφέροντα πράγματα, όπως η επιστροφή στο 2D και η δυνατότητα εναλλαγής μεταξύ 2D και 3D προοπτικής. Η οποία, θεωρητικά τουλάχιστον, φαντάζει ενδιαφέρουσα. Μπορεί να κάνω λάθος, αλλά φαίνεται να ακολουθεί λιγάκι το μοτίβο τύπου Super Paper Mario, Crush κλπ, με την αλλαγή προοπτικής να φανερώνει key points για την εξέλιξη του παιχνιδιού. Νομίζω ότι κάτι τέτοιο, αν υλοποιηθεί σωστά, θα μπορούσε να κολλήσει αρκετά πετυχημένα στο Metroid.

          Δε νομίζω να φτάνει τα Prime, αλλά, όντας spin off, σαν εναλλακτική πρόταση παρουσιάζει ένα ενδιαφέρον. Μου κάνει εντύπωση πάντως το πόσο fast paced είναι η δράση, σε σύγκριση πάντα με τη λογική που ανέκαθεν ακολουθούσε η σειρά. Γενικά δείχνει εμφανώς επηρεασμένο από τη σχεδιαστική κουλτούρα της Team Ninja, ενώ μου θυμίζει κάτι από retro 2D shooters.

          Τέλος, θέλω να δω πως έχουν αντιμετωπίσει το Adventure στοιχείο στον τίτλο, σε τι αναλόγια υπάρχει και πως υλοποιείται. Κατά τ’ άλλα, η γενικότερη αισθητική που αποπνέει ομολογώ ότι συνεχίζει να με χαλάει λιγάκι, ενώ και τα CG τα βρίσκω αρκετά κακόγουστα.
          There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
          Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

          Comment


          • #6
            Όντως, διώχνοντας τη ζαλάδα της γρήγορης δράσης κι εγώ είμαι περίεργος να δω το level design της Team Ninja για το παιχνίδι και πόσο θα εξυπηρετεί θετικά και το adventure μέρος.
            sigpic

            Comment


            • #7
              Αλήθεια, η Team Ninja από που και ως που σε παιχνίδι Metroid; Απ' ότι ξέρω, μέχρι τώρα έχει φτιάξει DoA και Ninja Gaiden.

              Comment


              • #8
                Λογικά θα έχει, θέλω να πιστεύω, αρκετό adventuring ακόμη κι αν είναι spin off. Ενδοιασμοί, μην ξεχνάμε, υπήρχαν για το Prime και αποδείχτηκε ΑΑΑ τίτλος, ίσως το καλύτερο παιχνίδι του Κύβου για μένα. Άλλωστε είναι co develop από την Team Ninja που σημαίνει πως θα έχουν αποφευχθεί ατοπήματα τύπου Ninja Gaiden.( camera, δυσκολία etc)
                «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                Comment


                • #9
                  Originally posted by Loggo View Post
                  Δε νομίζω να φτάνει τα Prime, αλλά, όντας spin off, σαν εναλλακτική πρόταση παρουσιάζει ένα ενδιαφέρον. Μου κάνει εντύπωση πάντως το πόσο fast paced είναι η δράση, σε σύγκριση πάντα με τη λογική που ανέκαθεν ακολουθούσε η σειρά. Γενικά δείχνει εμφανώς επηρεασμένο από τη σχεδιαστική κουλτούρα της Team Ninja, ενώ μου θυμίζει κάτι από retro 2D shooters.
                  Spin off; Τα impressions μιλουσαν για sequel του Super Metroid και επιστροφη σε αυτο το στυλ παιχνιδιου μαζι με νεα στοιχεια οπως το first person κομματι.
                  Do a barrel roll!

                  Comment


                  • #10
                    Το Other M ειναι αμεσο Sequel του Super Metroid. Μαλιστα αρχιζει ακριβως με την μαχη της Samus με την Mother Brain.
                    :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                    Comment


                    • #11
                      Καλά η σεναριακή συνέχεια δε λέει κάτι, το αν ένας τίτλος είναι ή όχι spin off έχει να κάνει με τη gameplay λογική του.

                      Τι να σας πω ρε παιδιά, εγώ από τη πρώτη στιγμή που ανακοινώθηκε ο τίτλος για spin off άκουγα να μιλάει όλος ο κόσμος, που στη τελική είναι απόλυτα λογικό. Spin off δεν είναι μονάχα οι milking λογικές τύπου παίρνω τον Mario και τον βάζω να παίζει Golf και ποδόσφαιρο. Spin off είναι ταυτόχρονα κάθε τίτλος ενός franchise που μπορεί να παρεκκλίνει από τη κλασική λογική, σε μεγαλύτερο ή μικρότερο βαθμό, με στόχο κυρίως τον πειραματισμό ή απλά τη δημιουργία μιας εναλλακτικής εμπειρίας μέσω του franchise. Έκτος από το Mario Party, spin off ήταν και τα Megaman X στα Megaman πχ. Τώρα αν τελικά δε το πάνε για spin off δε ξέρω, εγώ εκεί είχα μείνει.

                      Αν τελικά εκτός από το 2D, το οποίο και από μόνο του δε λέει κάτι, ο τίτλος όντως επιστρέφει σε μια εμπλουτισμένη λογική Super Metroid όπως λέει ο Ραμπίδης, τότε όντως έχουμε να κάνουμε με τίτλο της main σειράς. Πάντως, ποτέ, κανένα Metroid δεν είχε τόσο fast paced action κομμάτι.

                      Btw, το Metroid Prime, ειδικά το πρώτο, ήταν απόλυτα πιστό στη κλασική Metroid λογική και άσχετα από τι μπορεί να λέει ο κάθε hater που απέρριψε τη first person προοπτική πριν καν παίξει τον τίτλο, είχαμε να κάνουμε με μια απόλυτα πιστή μεταφορά της φόρμουλας του Metroid σε 3D. ίσως τη πιο πετυχημένη μετάβαση από 2D σε 3D μαζί με αυτή του Zelda.

                      Τέλος πάντων, μακάρι να είναι και ανώτερο των Super Metroid και Metroid Prime. Όπως είπα και πριν, τελικά δείχνει πολύ πιο ενδιαφέρον απ’ ότι περίμενα, ενώ από ένα γρήγορο search που έκανα για τη δομή του τίτλου, είδα τελικά ότι όντως πρόκειται για τίτλο της main σειράς. Εγώ είχα μείνει σ' αυτά που λέγανε περί έμφασης στο action κλπ. Τελικά μιλαμε για Metroid με τα όλα του.
                      There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                      Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                      Comment


                      • #12
                        Συμφωνω οτι το gameplay και οχι το σεναριο ειναι αυτο που θα κρινει αν ο τιτλος ειναι κανονικο Metroid κι οχι spin off. Οντως δειχνει fast paced και στα gameplay footages εχουν δειξει κυριως action σημεια, ελπιζω να δουμε εμφαση και στο adventuring και το παιχνιδι να διατηρει το μοναχικο υφος που εχουμε συνηθισει.
                        Do a barrel roll!

                        Comment


                        • #13
                          Εγω παλι δεν ειδα κανεναν απο την περυσινη Ε3 και μετα να αποκαλει spin-off τον τιτλο. Μαλιστα θυμαμαι τους ιδιους τους ανθρωπους την Nintendo (Reggie κλπ) να λενε οτι ειναι το next big instalment στην σειρα, οτι βασιζονται στην συνεργασια με Team Ninja και οτι θεωρουν πως, μετα την Retro Studios, μπορει να δωσει ενα ακομα καλο Metroid.

                          Οπως ειπαμε και στο podcast, σημασια εχει να δουμε τον τιτλο ολοκληρωτικα, ή εστω σε demo. Ενα βιντεο ειναι, αν και ελπιδοφορο κατ' εμε.

                          Επισης, εαν θυμαμαι καλα Loggo, το Super Metroid και το Metroid Fusion (που εχω και πιο προσφατο) ειχε καποιες σκηνες αρκετα fast paced.
                          :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                          Comment


                          • #14
                            To Super Metroid δεν είχε καμία σκηνή fast paced, υπήρχαν απλώς ελάχιστα σημεία στα οποία γινόταν ένας πανικός στην οθόνη από βλήματα (στον τελικό βασικά). Το ίδιο ίσχυε και στο Fusion πιστεύω. Γενικά τα Metroid δε σου δίνουν τη δυνατότητα να αντιδράς γρήγορα στις διάφορες καταστάσεις, είναι τέτοιος ο ρυθμός τους ώστε και με την αργή κίνηση της Samus να μπορείς να ξεφεύγεις άμεσα από διάφορες δύσκολες στιγμές.

                            Demo+Nintendo= btw . Μακάρι αλλά που.

                            Comment


                            • #15
                              Βγηκε ενα ακομα, μεγαλυτερο βιντεο αυτη την φορα, στο gametrailers. Το εν λογω βιντεο δειχνει πολυ πιο διεξοδηκα το Other M και τις κινησεις της Samus. Επιστρεφουν καποια πραγματα, οπως Screw Attack και διαφορα αλλα, αλλα αυτο το οποιο φαινεται ειναι αυτο που ειπε ο Loggo: πως προκειται για ενα πολυ πιο fast pased Metroid, με auto-lock στους εχθρους και γρηγορους ρυθμους ανα τις πιστες.

                              Βεβαια σαν αλλαγη δεν θα ειναι και τοσο ασχημη εαν γινει σωστα, αλλα εχω πλεον και εγω καποιους προβληματισμους για το αν ειναι ενα normal Metroid οπως το εχουμε συνηθισει. Ειδωμεν.
                              :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                              Comment

                              Working...
                              X