Announcement

Collapse
No announcement yet.

Top 20 Mega Drive Games

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Top 20 Mega Drive Games

    Θα ήθελα καταρχήν να πω ότι το Mega Drive είναι ίσως η κλασικότερη περίπτωση κονσόλας στην οποία οι ποιοτικότεροι τίτλοι της δε συμβαδίζουν απαραίτητα με τους δημοφιλέστερους. Σε όλες τις κονσόλες, σε μεγαλύτερο ή μικρότερο βαθμό, τα σημαντικά και ποιοτικά παιχνίδια έχουν φτιάξει ένα άνομα. Στο Mega Drive αυτό συμβαίνει σε πολύ μικρότερο βαθμό. Θα έλεγα ότι αυτό είναι απόρροια, κυρίως, τριών παραγόντων.

    1: Της πολιτικής της SEGA στη Δύση εκείνη την εποχή ως απόρροια του γενικότερου προφίλ που ήθελε να κτίσει στην κονσόλα. Όλη η επικοινωνιακή πολιτική και το marketing της SEGA είχαν προσαρμοστεί στο να καταφέρει να πλασάρει το Mega Drive ως τη κονσόλα με τη βιβλιοθήκη που αποτελείται από "mature" και αθλητικούς τίτλους. Τα κριτήρια για το τι θα προωθηθεί και τι όχι δεν ήταν τόσο ποιοτικά όσο επικοινωνιακά.

    Κάθε μέτρια "mature" κυκλοφορία που συνέβαλε στο προφίλ της κονσόλας προωθούνταν, σε αντίθεση με ποιοτικούς τίτλους οι οποίοι ξέφευγαν από τη συγκεκριμένη γραμμή και έμεναν στην αφάνεια.

    Κλασικότερα θύματα αυτής της λογικής είναι δυο από τους καλύτερους τίτλους, τόσο του Mega Drive όσο και της γενιάς γενικότερα, το Ristar και το Rocket Knight Adventures. Τίτλοι εξαιρετικοί οι οποίοι κι έμειναν στην αφάνεια κυρίως επειδή δε τηρούσαν τις επικοινωνιακές προϋποθέσεις της SEGA για να προωθηθούν. Πάλι καλά που με τη γιγάντωση του internet τα τελευταία χρόνια απονέμεται ένα είδος «δικαιοσύνης», αν μπορούμε να το πούμε έτσι.

    2: Ο δεύτερος λόγος έχει να κάνει με το ότι ένας σημαντικός αριθμός ποιοτικών τίτλων της κονσόλας κυκλοφόρησε στο τέλος της ζωής του Mega Drive. Η SEGA, από πολύ νωρίς, εστίασε στη προώθηση του Saturn αφήνοντας στη μοίρα τους ένα σωρό αριστουργήματα της εποχής. Τότε δεν υπήρχε internet να μάθεις για το κάθε Okami που έβγαινε στο τέλος του lifecycle μιας κονσόλας. Κλασικότερο θύμα αυτής της περίπτωσης είναι το Alien Soldier της Treasure, για πολλούς ανώτερο ακόμα και του Gunstar Heroes.

    3: Ο τρίτος λόγος έχει να κάνει με την απόφαση της SEGA να μη φέρει σημαντικούς τίτλους της κονσόλας από την Ιαπωνία. Ακόμα και τα Gunstar Heroes και Dynamite Headdy (το οποίο ναι, κάλλιστα θα μπορούσε να είναι μέσα) ήρθαν με τα χίλια ζόρια, ενώ άλλα δεν ήρθαν ποτέ. Ακόμα και το τελευταίο Wonder Boy (Monster World IV), μια σειρά που είχε κτίσει όνομα στη Δύση κυρίως μέσω του Master System, η κυκλοφορία του οποίου και δεν αποτελούσε μεγάλο ρίσκο, δεν ήρθε ποτέ.

    Κλείνοντας θέλω να πω ότι επηρεάστηκα αρκετά από το feedback των προηγούμενων videos, σε βαθμό τέτοιο που να μη βγάλω τη λίστα όπως ακριβώς θα ήθελα (πάντα βάσει των κριτηρίων με τα οποία επιχειρώ να τις βγάλω). Ως αποτέλεσμα, διαφωνώ σε σημεία τόσο με τη σειρά, όσο και με τις επιλογές. Το M.U.S.H.A. πχ, καθαρά ποιοτικά, δε μπορεί να λείπει από την εικοσάδα.

    Γνωρίζω ότι Θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω περισσότερους κλασσικούς τίτλους έτσι ώστε να είναι πιο οικείο το video. Έμειναν έξω σημαντικές περιπτώσεις και είναι θέμα χρόνου μέχρι με ρωτήσει κανείς που είναι το LandStalker, το Dynamitte Headdy, το Mega Turrican, το Vectorman και ένα σωρό άλλα.

    Τέλος πάντων, όπως είπα και για το video του Super Nintendo:
    Originally posted by Loggo View Post
    Για τα 16bit μόνο Top-100 φτάνει.
    Αυτά.

    Μετά χιλίων κόπων και βασάνων λοιπόν, το τελευταίο tribute από την εποχή των sprites:



    Υ.Γ. Όποιος βρει από που είναι το δεύτερο remix είναι άπειρος μάγκας και ατελείωτη παιχτούρα. Αν πόνταρα κάπου, θα πόνταρα σε Somari, Deus και Phantom.
    There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
    Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

  • #2
    Ωωω για να δούμε τι θα δούμε!
    sigpic

    Comment


    • #3
      Έκανες πολύ καλή δουλειά για αλλη μια φορά.Πω ρε συ τι μου θύμησες...Probotector,story of thor(το παιχνίδι που με μύησε στα rpgs),ecco...Όλα απίστευτα παιχνίδια και πραγματικά κρίμα που τα περισσότερα δεν έλαβαν την προσοχή που τους άξιζε.Νιώθω περήφανος που έχω τελειώσει το εξαιρετικά δύσκολο probotector(έχω ακόμη την λογοκριμένη έκδοση με τους χαρακτήρες-ρομποτ) με όλα τα τέλη!

      Παίζει να είσαι το μόνο άτομο που γουστάρει ecco πάντως.Προσωπικά το θεωρώ καταπληκτικό παιχνίδι και πολύ μοντέρνο για την εποχή του,αλλά σε κάποια σημεία είναι περισσότερο δύσκολο από όσο θα έπρεπε.Ε ήταν και ο χειρισμός κομματάκι χύμα και η κατάσταση γινόταν ακόμη δυσκολότερη.Ίσως βάλω να δω το defender of the future,το έχουμε για το πλει2 αλλά δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα.

      Το phantasy star 4 είναι πραγρατικά απίστευτο και έχει από τις καλύτερες ιστορίες επιστημονικής φαντασίας που έχω δει σε παιχνίδι.Το 3 δεν μου άρεσε καθόλου,θεωρώ ότι είναι απίστευτα προχειροφτιαγμένο παιχνίδι,ενώ το 2 αν και είναι εξαιρετικός τίτλος δεν παίζεται εύκολα σήμερα.

      Το rocket knight δεν το έχω παίξει,αλλά έχω τελειώσει το sequel του.Εξαιρετικό παιχνίδι και με πολύ ωραία bosses.

      Έχω τελειώσει τα περισσότερα παιχνίδια της λίστας.Κάποια θέλω να τα παίξω ακόμη και σήμερα(όπως τα 2 παιχνίδια της treasure)και κάποια άλλα δεν τα γνώριζα καν πχ δεν ήξερα την ύπαρξη του wonder boy 4.

      Ta 2 remix απίστευτα πάντως.Το δεύτερο είναι από το αχρησιμοποίητο κομμάτι hiden palace από το sonic 2.;)

      Αναμένω αντίστοιχο βιντεο για σατουρν!


      Tidy!

      Do not blame me.Blame yourself or God.
      In Matsuno we trust.

      Comment


      • #4
        Το μόνο που δεν έχω παίξει είναι το Langriser ή πως το λέγανε. Μου θύμισε Dragon Force. Πολύ καλή λίστα και ναι, προφανώς λείπουν τίτλοι αλλά είπαμε, 20 games μόνο.

        Deus με το Ecco είχα ασχοληθεί όταν είχε βγει Dreamcast. Αν ψήνεσαι για κάτι πανδύσκολο, go for it, δεν κατάφερα να το τερματίσω ποτέ.

        Για να δούμε τι θα δούμε τώρα σε Saturn και PsOne. Θα πέσουν κορμιά εκεί.
        sigpic

        Comment


        • #5
          Egw den katalava pantws apo pou einai to remix

          POU EINAI TO MOONWALKER?!?!?!?

          Plaka kanw, alla se poio sovaro tono:
          To Story of Thor kai to Vania toso xamhla?
          Epishs, Dune? toso kalo htan afto to game? Den exw paiksei alla den fenetai kalo
          Telos Sonic 2? Oxi Sonic kai Knuckles?

          Oi ypoloipes epiloges htan oles Imba, kamia antirhsh, exw paiksei ta misa apo afta ta games (ta plaforms ola), poly kala, synexise etsi!
          "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
          But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
          Kindred, this blade and I.
          "

          "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
          Greek Gaming Videos
          Greek Final Fantasy Forum

          Comment


          • #6
            Originally posted by Deus View Post
            Νιώθω περήφανος που έχω τελειώσει το εξαιρετικά δύσκολο probotector(έχω ακόμη την λογοκριμένη έκδοση με τους χαρακτήρες-ρομποτ) με όλα τα τέλη!
            Είσαι ημίθεος.

            Originally posted by Deus View Post
            Παίζει να είσαι το μόνο άτομο που γουστάρει ecco πάντως.Προσωπικά το θεωρώ καταπληκτικό παιχνίδι και πολύ μοντέρνο για την εποχή του,αλλά σε κάποια σημεία είναι περισσότερο δύσκολο από όσο θα έπρεπε.Ε ήταν και ο χειρισμός κομματάκι χύμα και η κατάσταση γινόταν ακόμη δυσκολότερη.Ίσως βάλω να δω το defender of the future,το έχουμε για το πλει2 αλλά δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα.
            Το Ecco ήταν αριστουργηματικός τίτλος για την εποχή του. Πανέξυπνο και τρομερά ιδιαίτερο Action/Adventure. Απίστευτη αισθητική, φοβερό σενάριο, τρομερή ατμόσφαιρα. Η δυσκολία ήταν όντως υψηλή και, σίγουρα, σήμερα δεν είναι όσο playable ήταν κάποτε. Το Ecco ανέκαθεν ήταν «δύσπεπτος» τίτλος και ποτέ δεν άρεσε σε πολύ κόσμο, αλλά αυτό δεν επηρεάζει στο παραμικρό την ποιότητά του. Προσωπικά το θεωρώ ως έναν από τους πρώτους τίτλους που προσέγγισαν αυτό που σήμερα αποκαλούμε ως art game.

            Originally posted by Deus View Post
            Το phantasy star 4 είναι πραγρατικά απίστευτο και έχει από τις καλύτερες ιστορίες επιστημονικής φαντασίας που έχω δει σε παιχνίδι.Το 3 δεν μου άρεσε καθόλου,θεωρώ ότι είναι απίστευτα προχειροφτιαγμένο παιχνίδι,ενώ το 2 αν και είναι εξαιρετικός τίτλος δεν παίζεται εύκολα σήμερα.
            Το Phantasy Star IV τολμώ να πω ότι, για την εποχή που κυκλοφόρησε (1993), ήταν ότι καλύτερο υπήρχε σε JRPG. Πολύ μοντέρνος τίτλος με μείωση των random encounters, καινοτομίες στο battle system, ειδικά το σύστημα με τη δυνατότητα αποθήκευσης 10 σχεδίων μάχης ώστε να μην χάνεις χρόνο στη τακτική ήταν epic. Εξαιρετικό pacing, πολύ μπροστά στον τρόπο απόδοσης του σεναρίου μέσω των manga σκηνών, δεκάδες συνδυασμοί με τεχνικές και μαγείες στη μάχη κλπ κλπ. Πραγματικά πολύ μοντέρνος τίτλος για την εποχή, ακόμα κι αν ξεπεράστηκε αργότερα.

            Originally posted by Deus View Post
            Το rocket knight δεν το έχω παίξει,αλλά έχω τελειώσει το sequel του.Εξαιρετικό παιχνίδι και με πολύ ωραία bosses.
            Όποιο από τα δυο Sparkster και να έπαιξες (είναι διαφορετικά παιχνίδια σε Mega Drive και SNES), το RKA είναι πολύ καλύτερο. Δοκίμασέ το όταν μπορέσεις.

            Originally posted by Deus View Post
            Έχω τελειώσει τα περισσότερα παιχνίδια της λίστας.Κάποια θέλω να τα παίξω ακόμη και σήμερα(όπως τα 2 παιχνίδια της treasure)και κάποια άλλα δεν τα γνώριζα καν πχ δεν ήξερα την ύπαρξη του wonder boy 4.
            Στην ουσία είναι το Wonder Boy 6. Το τελευταίο που ήρθε εδώ ήταν το Wonder Boy in Monster World (Wonder Boy 5/Monster World 3). Το Monster World IV είναι εξαιρετικός τίτλος, ακόμα κι αν δεν είναι κλασικό Wonder Boy. Βγάζει τα πολλά RPG στοιχεία, το πολύ adventuring, το backtracking κλπ, εστιάζοντας σε μια πιο platform εμπειρία με λίγα adventure στοιχεία. Θα μπορούσε κάλλιστα να είναι spin off. Εξαιρετικός τίτλος.

            Αν επιχειρήσεις να ασχοληθείς με το Alien Soldier της Treasure και καταφέρεις ποτέ να το τελειώσεις, ειδικά στο δύσκολο, απλά είσαι για προσκύνημα. Μετά από ένα σημείο έχει απλά σαδιστική δυσκολία, κάνοντας το Hard Corps να μοιάζει με παιδική χαρά (!!!). Γενικά είναι τίτλος που θέλει να εμβαθύνεις για να μάθεις να παίζεις, όπως και όλοι οι τίτλοι της Treasure άλλωστε, δεν είναι pick n play.

            Καλή τύχη, εγώ λίγο μετά τα μισά κατάφερα να το φτάσω.

            Originally posted by Deus View Post
            Ta 2 remix απίστευτα πάντως.Το δεύτερο είναι από το αχρησιμοποίητο κομμάτι hiden palace από το sonic 2.;)
            Είσαι θεός.
            Originally posted by Deus View Post
            Αναμένω αντίστοιχο βιντεο για σατουρν!
            Το επόμενο θα είναι.

            Originally posted by Ground_zero View Post
            POU EINAI TO MOONWALKER?!?!?!?


            Originally posted by Ground_zero View Post
            Epishs, Dune? toso kalo htan afto to game? Den exw paiksei alla den fenetai kalo
            Telos Sonic 2? Oxi Sonic kai Knuckles?
            Όσον αφορά τα Sonic, ε εντάξει, ένα από τα δυο θα έμπαινε, αν έβαζα το Knuckles θα μου την έλεγε κάποιος για το 2. Τα Sonic βρίσκονται όλα στο ίδιο επίπεδο (ακόμα και το πρώτο) όποιο και να έμπαινε = pure win.

            Οσον αφορα το Dune II, ήταν το πρώτο μου RTS όπως και, είμαι σίγουρος, πολλών ακόμα. Δε το βάζω λόγω υποκειμενικών κριτηρίων όμως. Όπως και να το κάνουμε, δε μπορώ να μη βάλω τον τίτλο που στην ουσία γέννησε το είδος των RTS, στη μορφή που το γνωρίσαμε τουλάχιστον. Σήμερα μπορεί να μην παίζεται τόσο καλά, κυρίως λόγω απαρχαιωμένης A.I., αλλά στην εποχή του ήταν top τίτλος, ενώ περί συμβολής ούτε λόγος.

            Dope συνάδελφε! Περίμενα να μου το αναφέρεις μόνος σου, αλλά δε φαντάζεσαι πόσο ήθελα να βάλω το Sub-Terrania μέσα. Btw, άλλος τίτλος που (ακόμα περισσότερο από το Ecco) δεν κατάφερε ποτέ να βρει απήχηση στο ευρύ κοινό. Αριστούργημα απλά (και να ξεκαθαρίσω ότι ασχολήθηκα σοβαρά με το παιχνίδι, όχι στην εποχή του, αλλά πριν μερικούς μήνες).

            Από πού να αρχίσει και που να τελειώσει κανείς, από τα εξαιρετικά physics, ή απ’ την ολική απόρριψη της, de facto τότε, γραμμικότητας; Πολύ μοντέρνος τίτλος για την εποχή και, αν όχι το καλύτερο, ένα από τα καλύτερα gravitational shooters όλων των εποχών.

            Useless information:
            Ήταν μάλιστα ένας από τους λίγους τίτλους των 16bit που πρόλαβε να βαθμολογήσει το EDGE, βάζοντάς του 9.

            Όχι στην 20αδα, στη 10αδα ήθελα να το βάλω κανονικά.

            Υ.Γ. Λευτεριά στη Game Freak και sequel στο Pulseman τώρα!
            There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
            Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

            Comment


            • #7
              Subterrania λατρεία, θυμάμαι που το είχες αναφέρει στο forum κάποια φάση και εξεπλάγην

              Εντάξει, τώρα τι να αναφέρουμε για Mega Drive και πιο πριν για SNes; Όσοι συμβαδίζαμε και μεγαλώσαμε μαζί τους εκείνη την εποχή έχουμε παίξει σχεδόν τα πάντα, ότι έβγαινε, οπότε και κάπου χάνει και το νόημά της μια top-20 λίστα. Εδώ άνετα θα μπορούσαμε να φτιάξουμε εικοσάδες μόνο με platform games. <3

              Για να κάνω και το χαζό κομμάτι μου, Mega Drive αν θα έχωνα κάπου κάτι, θα έβαζα τα εξής:

              - Flashback, που αν και δεν νομίζω να το έπαιξα στο Mega Drive μάλλον σε emulator ήταν πρώτα, όπως και να 'χει παιχνιδάρα όπως και το Blackthorne για Snes.

              - Soleil, αυτό πρέπει να το είχα παίξει πριν από το Link's Awakening που ήταν το πρώτο μου Ζelda από τα πολύ αγαπημένα μου.

              - Maui Mallard, το είχα ξεσκίσει και έπαιζε στο νήμα με το παιχνίδι του Mickey που άρχιζε ασπρόμαυρο, δεν θυμάμαι πως το λένε, γιατί εγώ είχα κολλήσει με τον Donald (respect) και ο ξάδερφός μου με το παιχνίδι του Mickey.

              - Rolo to the Rescue, αυτό ήταν μακράν το αγαπημένο μου platform για Mega Drive.

              - Golden Axe 2, εντάξει καθαρά επειδή πρέπει γενικά να έχει πέσει λιώσιμο παγκοσμίως στο παιχνίδι και φυσικά ως φόρο τιμής.


              Τέσπα, πάμε γερά για 32-bit!! Καθόμουνα πριν και έκανα μια πρόχειρη λίστα με τίτλους του Saturn που θα μπορούσαν να είναι σε μια 20αδα και έχει φτάσει στα 40 games. Θα γίνει μεγάλη μάχη.
              sigpic

              Comment


              • #8
                Το Phantasy Star IV τολμώ να πω ότι, για την εποχή που κυκλοφόρησε (1993), ήταν ότι καλύτερο υπήρχε σε JRPG. Πολύ μοντέρνος τίτλος με μείωση των random encounters, καινοτομίες στο battle system, ειδικά το σύστημα με τη δυνατότητα αποθήκευσης 10 σχεδίων μάχης ώστε να μην χάνεις χρόνο στη τακτική ήταν epic. Εξαιρετικό pacing, πολύ μπροστά στον τρόπο απόδοσης του σεναρίου μέσω των manga σκηνών, δεκάδες συνδυασμοί με τεχνικές και μαγείες στη μάχη κλπ κλπ. Πραγματικά πολύ μοντέρνος τίτλος για την εποχή, ακόμα κι αν ξεπεράστηκε αργότερα.
                Πολύ καλό το Phantasy Star 4 αλλά εγώ θεωρώ το 2 καλύτερο και πάρα πολλά χρόνια μπροστά από την εποχή του (1989).


                Θα ήθελα καταρχήν να πω ότι το Mega Drive είναι ίσως η κλασικότερη περίπτωση κονσόλας στην οποία οι ποιοτικότεροι τίτλοι της δε συμβαδίζουν απαραίτητα με τους δημοφιλέστερους. Σε όλες τις κονσόλες, σε μεγαλύτερο ή μικρότερο βαθμό, τα σημαντικά και ποιοτικά παιχνίδια έχουν φτιάξει ένα άνομα. Στο Mega Drive αυτό συμβαίνει σε πολύ μικρότερο βαθμό.
                Δεν νομίζω, τα περισσότερα "mature" παιχνίδια ήταν πάρα πολύ καλά.
                https://www.emulator-zone.com
                I am an iteration closer to my desired solution!
                The World Ends With You

                I will wipe out the Belmonts from the face of earth!
                Castlevania Lords of Shadow

                I am Wowser, King of the Woopa Twoopa and ruler of the Shroom Kingdom
                Hyperdimension Neptunia

                Comment


                • #9
                  Dope, όλα είναι καλοί τίτλοι, ειδικά το Flashback και το Another World τα σκέφτηκα σοβαρά για 20αδα, τόσο στο Mega Drive όσο και στο SNES.

                  Btw, αναφέρεσαι στο Mickey Mania:


                  Μιας όμως και ανέφερες αυτό και το Maui Mallard, το Mega Drive ήταν η χαρά των ποιοτικών τίτλων από cartoon licenses (ήταν και θέμα στο τελευταίο podcast). Το επικό trio των Castle of Illusion, World of Illusion και Quackshot από την ίδια την SEGA, μαζί με το Tiny Toon Adventures της Konami είναι κλασικά παραδείγματα πραγματικά ποιοτικών τίτλων βασισμένων σε licenses.

                  Originally posted by belmont View Post
                  Πολύ καλό το Phantasy Star 4 αλλά εγώ θεωρώ το 2 καλύτερο και πάρα πολλά χρόνια μπροστά από την εποχή του (1989).
                  Συμφωνώ, το Phantasy Star II για την εποχή του ήταν πάρα πολύ μπροστά. Αλλά, σε άμεση σύγκριση τουλάχιστον, δε τίθεται καν θέμα ανωτερότητάς του σε σχέση με το IV. Είναι και λογικό, το IV κυκλοφόρησε πολύ αργότερα.

                  Originally posted by belmont View Post
                  Δεν νομίζω, τα περισσότερα "mature" παιχνίδια ήταν πάρα πολύ καλά.
                  Σίγουρα υπήρχαν και καλοί τίτλοι, άλλωστε κάποιοι μπήκαν στο tribute, απλά λέω ότι υπήρχαν πολλοί διαφορετικής νοοτροπίας τίτλοι, εμφανώς ανώτεροι από ένα σωρό "mature", που όμως ποτέ δεν έτυχαν της ίδιας μεταχείρισης.
                  There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                  Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                  Comment


                  • #10
                    Έτσι Shinobi III στην πεντάδα επάξια!!

                    Κρίμα που δεν είδα vectormanάρα αλλά δεν πειράζει!

                    Εννοείται Sonic 2 για πρωτιά!
                    The illusion of free will is an illusion.

                    Comment


                    • #11
                      Συμπαθητική λίστα αλλά κατά την άποψη μου η πιο αδύναμη από αυτές που έχεις κάνει ως τώρα.

                      Προσωπικά, δεν εγκρίνω την απουσία παιχνιδιών όπως τα : Vectorman 2 , Donald Duck in Maui Mallard & Earnest Evans που πιστεύω είναι must για κάθε λίστα.

                      Επίσης, δε θα έβαζα το Langrisser διότι η Genesis έκδοση είναι η πιο υποδεέστερη από αυτές που κυκλοφόρησαν (κυρίως απ'την αντίστοιχη για SNES).

                      Κατά τα άλλα, η παρουσίαση που έκανες ήταν αρκετά καλή και πάλι.

                      Περιμένω να δω τι επιλογές που θα κάνεις στο Saturn. Λογικά, θα διαφωνήσω περισσότερο

                      ΥΣ - Μην επηρεάζεσαι από τα feedbacks. Μη ξεχνάς βάζεις αυτά που γουστάρεις εσύ και οι υπόλοιποι λέμε τις γνώμες μας και γιατί όχι να απαντήσει κάποιος με ένα εναλλακτικό top-10/20 (?) . Κανένας λόγος να αγχώνεσαι ;)
                      " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                      Authenticity sir, authenticity. "

                      Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                      Comment


                      • #12
                        Οι λίστες δε βγήκαν με υποκειμενικά κριτήρια, δε παραθέτω δηλαδή τα αγαπημένα μου παιχνίδια, αλλά ήταν μια προσπάθεια (πετυχημένη ή αποτυχημένη) να προσεγγιστούν, όσο το δυνατόν περισσότερο, οι ποιοτικότεροι τίτλοι κάθε κονσόλας (που τουλάχιστον έχω έρθει σε επαφή). Άλλωστε, σε διαβεβαιώ, ότι αν έβγαζα τις λίστες βάσει του γούστου μου, τόσο οι σειρά, όσο και οι επιλογές δε θα είχαν καμία σχέση με αυτές που έχω βάλει.

                        Θα διαφωνήσω κάθετα και για τις εναλλακτικές επιλογές και περί Langrisser II. Η μόνη ποιοτική περίπτωση, απ' όσες μου παραθέτεις, είναι το Maui Mallard.

                        Καταρχήν το Vectorman 2 είναι πολύ μέτριος τίτλος, σίγουρα κατώτερος του, καλού, πρώτου Vectorman. Αν εξαιρέσουμε τον πολύ εντυπωσιακό τεχνικό τομέα, σαν παιχνίδι είναι τρομερά generic, με μέτριο έως κακό σχεδιασμό και πολύ cheap gameplay λογική. To Vectorman 2 παίρνει το πρώτο Vectorman και του αλλάζει τα φώτα προς το χειρότερο, άλλωστε νομίζω είναι γνωστό αυτό.

                        Το Langrisser II χάνει μονάχα τεχνικά σε σύγκριση με την SNES version, σαν παιχνίδι είναι καλύτερο γιατί εκεί υπάρχει A.I.

                        Το Maui Mallard ναι, είναι καλός τίτλος, αλλά δε θα το έβαζα στα 20 καλύτερα, ενώ το δε Ernest Evans είναι απλά μέτριο και τίποτα περισσότερο, όπως και οι περισσότεροι τίτλοι της Wolf Team btw (με εξαίρεση το El Viento και το Granada). Υπάρχουν πολλοί καλύτεροι τίτλοι που έμειναν απ’ έξω. Από το Flashback και το Another World, μέχρι το Mega Turrican, το πρώτο Vectorman, το Dynamite Headdy, to M.U.S.H.A. (το οποίο κανονικά έπρεπε να το είχα βάλει), το Ranger-X, το Sub-Terrania (το οποίο επίσης έπρεπε να είχα βάλει), το Toe Jam & Earl και ένα σωρό άλλοι τίτλοι.

                        BTW, και βέβαια να κάνουν κι άλλοι video, πολύ ωραίο θα ήταν.
                        There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                        Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                        Comment


                        • #13
                          Δεν είναι δυνατό να υπάρξει μία λίστα κοντά σε αυτό που αποσκοπούσες όταν την έφτιαχνες. Οι λόγοι προφανείς.

                          Χμ.. με βρίσκουναντίθετο τα σχόλια σου. Θα ήθελα να σταθώ όμως σε 2 σημεία.

                          Θεωρώ ότι αδικείς υπερβολικά το Earnest Evans και δει την Wolf Team που τη θεωρώ αρκετά αξιόλογη για την εποχή της σαν dev.

                          Eπίσης, για το Langrisser 2 θεωρώ πως έχεις άδικο. Η Snes έκδοση κυκλοφόρησε αργότερα σαν remake-upgrade της Genesis version με αποτέλεσμα να είναι ανώτερη σχεδόν παντού. Περί AI, έχει αλλάξει προφανώς η δυσκολία αλλά όχι σε τόσο τραγικό βαθμό ώστε να θεωρείται υποδεέστερη η SNES έκδοση.

                          YΣ - ΙΜΟ , τα tops θα πρέπει να χτίζονται με τα θέλω/αισθητική σου
                          " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                          Authenticity sir, authenticity. "

                          Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                          Comment


                          • #14
                            Από τη στιγμή που η ποιότητα είναι αντικειμενική η λίστα δεν είναι αδύνατο να βγει. Είναι δύσκολο, ναι, αλλά αδύνατο δεν είναι. Προσπάθησα να προσεγγίσω την βιβλιοθήκη κάθε κονσόλας με ποιοτικά κριτήρια και το αποτέλεσμα ήταν αυτό, με τα λάθη που μπορεί να έχει φυσικά. Ειδικά στου Mega Drive, όπως είπα και στην αρχή, θεωρώ ότι έκανα τα περισσότερα λάθη.

                            Η Wolf Team πέρα απο 1-2 περιπτώσεις, μόνο κάτι cult τίτλους μέτριας ποιότητας έβγαζε.

                            Για το Langrisser II επιμένω, στο Mega Drive είναι σκάκι και στο SNES είναι πολύ forgiving. Σε ένα strategy όλο το ζουμί είναι η στρατηγική, αν μπορείς να κάνεις τόσα λάθη και να κερδίσεις τη μάχη, χάνεται το νόημα. Είναι κρίμα βασικά, γιατί με όλα τα extras της SNES version, όντως θα μπορούσε να είναι καλύτερο.
                            There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                            Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                            Comment


                            • #15
                              Περί Sonic, όποιο και να έμπαινε δεν θα μπορούσα να πω τίποτα, τα παιχνίδια είναι απίστευτα. Το Maui Mallard πιστεύω πως θα μπορούσε να χωρέσει στην 20άδα, ενώ τα Mickey Mouse Illusion titles είναι κι αυτά ένα κι ένα από Master System εποχές. Το Mickey Mania αν και δεν ήταν ο πιο φοβερός platfrom τίτλος που υπήρχε, έκανε τρελές πωλήσεις ειδικά στην επανέκδοσή του για Playstation, και έγινε ένας από τους πιο δημοφιλείς platinum τίτλους με πολλές χιλιάδες πωλήσεις.

                              Ωραίες επιλογές, χάρηκα ιδιαίτερα που είδα μέσα το Comix Zone, ενώ μέχρι και τελευταία στιγμή περίμενα να δω το τιτανοτεράστιο Earthworm Jim 2, το οποίο μου έκανε πολύ εντύπωση που δεν το συμπεριέλαβες. Κατά τ' άλλα φοβερή λίστα, πολύ προσεγμένη.

                              PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                              Comment

                              Working...
                              X