Announcement

Collapse
No announcement yet.

Shining Force III Scenario 2+3

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Tέλος το Σενάριο 2. Το βρήκα καλύτερο σε όλα σε σχέση με το πρώτο. Η "τελική" μάχη μου έβγαλε τη πίστη, πολύ πιο δύσκολη απ'την αντίστοιχη του πρώτου και πραγματικά είναι να απορείς πως γίνεται να παίζει κάποιος χωρίς save state από τη στιγμή που αρκεί ένα miss για να σου γυρίσει το σχέδιο τούμπα.

    Η δε ιστορία κλιμακώνεται φανταστικά. Ο επίλογος τρομερός και το "to be continued" της πλοκής με κάνει να θέλω να παίξω καπάκια το τρίτο. Πράγμα που θα γίνει, overdose κανονικό!
    sigpic

    Comment


    • #17
      deus_dope σταματα να μιλας για το shining force iii γιατι θα με κανεις να το ξαναρχισω μετα απο 6 χρονια και εχω χασει και τις εκτυπωμενες μεταφρασεις
      αν και με τα patch-αρισμενα isos γινεται ακομα μεγαλυτερος πειρασμος.
      sigpic

      Comment


      • #18
        Kakashi καμία αντίρρηση σε όλα όσα λες και έχω υπόψιν μου αυτά που έγραψες για το shining force 3,θα επιμείνω όμως πως τα golden sun είναι εξαιρετικά παιχνίδια και όχι λίγα για παιχνίδια της camelot. Τουλάχιστον τα 2 πρώτα, για το τρίτο δεν μπορώ να εκφέρω άποψη καθώς δεν το έχω παίξει.

        Deusdope φοβερά ποστ, συνέχισε έτσι.Ψήθηκα να τα βάλω στο πρόγραμμα άμεσα.

        Αλήθεια από ιστορία τι λένε;Έχουν τόσο καλό στορυ όλο λέγεται;


        Tidy!

        Do not blame me.Blame yourself or God.
        In Matsuno we trust.

        Comment


        • #19
          Προσωπικά τη βρίσκω ιδιαίτερα καλή, ικανή να βγάλει επικότητα και να δημιουργήσει συναισθηματικό δέσιμο με τα τεκτενόμενα και τους χαρακτήρες.

          Δηλαδή ακόμα και μετά από τόση έκθεση σε τίτλους με εξαιρετικούς διαλόγους και σκηνοθεσία, η πλοκή του Shining Force καταφέρνει να με κρατά συνεχώς εντός κλίματος με text bubbles και low texture γραφικά.

          Το δυνατό του σημείο είναι η πλεκτάνη που κρύβεται πίσω από αυτά που συμβαίνουν, δολοπλοκίες, πισώπλατες μαχαιριές, προδοσίες, σύγκρουση ιδεολογιών, ηρωικές πράξεις για χάρη της συλλογικότητας, πράξεις μισαλοδοξίας, δειλίας και προσωπικού συμφέροντος.

          Ακόμα και κάποια μηνύματα που διαβάζεις στα bookcases ή κάποιες γραμμές διαλόγου των npc's βοηθούν με το τρόπο τους κάνοντας έμεσα ή άμεσα νύξεις για το τίμημα της δύναμης, της ισότητας μεταξύ των ανθρώπων, του πλούτου και της φτώχειας. Έχει αρκετές "υπόγειες" αναφορές σε ταξικές ανισότητες και τα κοινωνικά παρατράγουδα που δημιουργούν.

          Είναι λίγο-πολύ κλασσικές θεματικές που βρίσκουμε και σε άλλα jRPGs ντυμένα με τον μανδύα της ηρωικής φαντασίας. Δηλαδή πέραν της σοβαρότητας των θεμάτων που δημιουργεί ένας πόλεμος, υπάρχει σε σημεία χιούμορ όποτε χρειάζεται, υπάρχουν στιγμές υπέρβασης με χαρακτηριστικούς διαλόγους σε κάποιο boss "μουαχαχαχαχα θα σε συνθλίψω" για να γουστάρουμε, υπάρχουν δραματικές στιγμές με θανάτους που τους συνοδεύουν κραυγές απόγνωσης και πόνου "NOOOOOooooo...!!!!!!"

          Το story είναι τόσο καλό όσο λέγεται.
          sigpic

          Comment


          • #20
            Αν έχει κάποιος ή μπορεί να βρει ISO του Scenario 3, το ιαπωνικό όχι το πατσαρισμένο, ας το ποστάρει παρακαλώ

            // άκυρο τη βρήκα την άκρη, κανω refresh OP
            sigpic

            Comment


            • #21
              Retro Game Information Page for Shining Force 3 Episode 3 (J) on the Sega Saturn. Play now on your PC, Mac, or Mobile Device!


              Oρίστε.;)

              Επίσης το συγκεκριμένο site έχει πολύ πλούσιο υλικό σχετικά με videogames.Emulators,roms,isos πολύ πράμα.Από εδώ έχω κατεβάσει πολλά isos και roms από play 1,2,saturn και πολλά άλλα.


              Tidy!

              Do not blame me.Blame yourself or God.
              In Matsuno we trust.

              Comment


              • #22
                Ω, να σαι καλά Deus! Παρ'όλο που βρήκα τελικά τη λύση θα χρειαστεί για backup, thanks!
                sigpic

                Comment


                • #23
                  deus_dope το σεναριο 1 ηταν απλα η δυτικη εκδοση ή η ιαπωνικη patch-αρισμενη?
                  οι φωνες στην δυτικη εκδοση κανουν τις φωνες του resident 1 να φαινονται σαν ερμηνειες για oscar
                  sigpic

                  Comment


                  • #24
                    χαχα ναι οι φωνές ότινάναι, ο άλλος πάει για επικό καστάρισμα σε Spark 3 και σκούζει λες και του κάνουν κλύσμα. Πρέπει να κοιτάξω για το πρώτο σενάριο μιας και το έπαιξα με το αυθεντικό cd. Βαριέμαι όμως τώρα... Είχα αγχωθεί που σκάλωσε το τρίτο σενάριο και από τη στιγμή που βρέθηκε λύση δε ξεκολλάω.
                    sigpic

                    Comment

                    Working...
                    X