Announcement

Collapse
No announcement yet.

Top 20 Sega Saturn Games

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Top 20 Sega Saturn Games

    Δε ξέρω γιατί μου χαλάει τον ήχο ρε γαμώτο, αλλά πραγματικά δεν μου έχει μείνει καθόλου κουράγιο για πειραματισμούς.

    Ορίστε λοιπόν, έξω τα φτυάρια.

    There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
    Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

  • #2
    Δεν περίμενα να βάλεις Sega Rally κορυφή, ήμουν σχεδόν σίγουρος ότι το Saga θα έμπαινε πρώτο. Όχι ότι δεν του αξίζει, αλλά ξέρεις, να 'χαμε να λέγαμε.

    Το μόνο που πραγματικά μου έκανε εντύπωση στο top-20 είναι που δεν είχε ούτε ένα 2d fighting ενώ είχε και Fighting Vipers και Virtua Fighter 2 και Fighters Megamix. Κάλλιστα θα έβγαζα Virtua On ή Fighting Vipers και θα έχωνα Darkstalkers ή Marvel vs Streetfighter.

    Mε τόσα exclusive μεγαθήρια racings θα άφηνα έξω και το Wipeout για να χώσω κάποιο απ'τα Torico/Riven/Enemy Zero ή Baku Baku Animals (λατρεία).

    Respect για το Worldwide Soccer, πως σου 'ρθε να το χώσεις;
    sigpic

    Comment


    • #3
      Για τα adventures δεν είμαι πολύ σίγουρος να σου πω την αλήθεια, αλλά το Wipeout παραείναι ποιοτικό για να λείπει.

      Worldwide Soccer άκοπα, μαζί με τα ISS και ISS Pro οι σημαντικότεροι και ποιοτικότεροι τίτλοι ποδόσφαιρου στη μετάβαση στο 3D.

      SEGA Rally στη κορυφή σίγουρα.

      Είναι άλλα τα racings πριν από αυτό και άλλα μετά το SEGA Rally. Πριν το SEGA Rally κουνάγαμε απλά ένα κουτί πέρα δώθε, το SEGA Rally έβαλε ρεαλιστικά physics, αλληλεπίδραση αυτοκίνητου οδοστρώματος κοκ. Πάρα πολύ μπροστά από την εποχή του.

      Ναι σίγουρα θα μπορούσε να είναι μέσα κάποιο 2D Fighting.
      There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
      Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

      Comment


      • #4
        Afta hthela na pw kai egw.
        Exei mesa Virtua Fighter - Fighting Vipers KAI Megamix?
        Einai san na mhn kratas afto pou eleges gia ena game ana Franchise
        Fighting Vipers kai Megamix evgainan aneta gia Street fighter Alpha, h gia Marvel VS Street Fighter, h gia X-Men VS Street Fighter an kai ta 2 teleftaia einai "Jap Onry"...

        H epomenh diafwnia mou einai stous POLOUS multiplatform titlous, oi perissoteroi apo aftous malista tha mpoun KAI sto PSOne top 20 kai etsi h lista tou PSOne tha einai ligo vareth

        Telos diafwnw ligo me thn seira pou mphkan kapoioi titloi

        On the other side: Virtua Fighter 2, Sega Rally, Nights into Dreams, Panzer Dragoon, Guardian heroes, Shining Force, Daytona USA htan eksairetikes epiloges!

        P.S: AN to Virtua On einai oti kalytero eixe na deiksei to Saturn, tote tyfla na exei to Armored Core
        P.S 2: Ta hxeia sou exoun sovaro provlhma, o hxos einai mia xara....
        "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
        But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
        Kindred, this blade and I.
        "

        "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
        Greek Gaming Videos
        Greek Final Fantasy Forum

        Comment


        • #5
          Originally posted by Ground_zero View Post
          P.S 2: Ta hxeia sou exoun sovaro provlhma, o hxos einai mia xara....
          Το επιβεβαιωνω κι εγω, ειδικα με το headset μου το beat απο πισω ακουγεται υπερτελεια. Δε φτανει τα επιπεδα του Chaotic Dance αλλα τεσπα.
          Do a barrel roll!

          Comment


          • #6
            Εντάξει ρε συ, Virtua Fighter, Fighters Megamix και Vipers δεν ανήκουν στο ίδιο franchise.
            Με αυτή τη λογική στο N64 δε θα πρέπει να βάλω Golden Eye μαζί με Perfect Dark.

            Επίσης, δε μπορώ να μη βάλω το Resident Evil, το Tomb Raider και το Wipeout επειδή υπάρχουν και στο PS1, με τα κριτήρια που βγαίνουν οι λίστες όλα είναι must.

            LOL δεν ακούω με ηχεία, ακούω με ακουστικά.
            Επειδή έχω δει αρκετές φορές το πρωτότυπο video πριν το ανεβάσω, πραγματικά ακούγεται πολύ καλύτερα ο ήχος. Αλλά μάλλον, ευτυχώς, μόνο εγώ μπορώ να καταλάβω τη διαφορά επειδή έχω ακούσει το original.

            Originally posted by Ramparter View Post
            Δε φτανει τα επιπεδα του Chaotic Dance αλλα τεσπα.
            :kill::kill::kill::kill::kill::kill::kill::kill::kill::kill::kill::whip::kill:
            There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
            Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

            Comment


            • #7
              Εντάξει ρε συ, Virtua Fighter, Fighters Megamix και Vipers δεν ανήκουν στο ίδιο franchise.
              Texnika den anoikoun sto idio, alla einai ta 2 afta games enwmena se ena, IMO den dikaiologeitai, to Street Fighter Alpha htan kai kalyteros kai poio shmantikos titlos.

              Με αυτή τη λογική στο N64 δε θα πρέπει να βάλω Golden Eye μαζί με Perfect Dark.
              WTH? Tha valeis Goldeneye sthn top Lista tou N64?
              Poso xamhla poiotika einai h lista ths konsolas telos pantwn?

              LOL δεν ακούω με ηχεία, ακούω με ακουστικά.
              Επειδή έχω δει αρκετές φορές το πρωτότυπο video πριν το ανεβάσω, πραγματικά ακούγεται πολύ καλύτερα ο ήχος. Αλλά μάλλον, ευτυχώς, μόνο εγώ μπορώ να καταλάβω τη διαφορά επειδή έχω ακούσει το original.
              Kai pali, apokleietai na yparxei tetoia diafora ston hxo opws yposthrizeis.
              100% ypervaleis.
              "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
              But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
              Kindred, this blade and I.
              "

              "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
              Greek Gaming Videos
              Greek Final Fantasy Forum

              Comment


              • #8
                Originally posted by Loggo View Post
                Για τα adventures δεν είμαι πολύ σίγουρος να σου πω την αλήθεια, αλλά το Wipeout παραείναι ποιοτικό για να λείπει.

                Worldwide Soccer άκοπα, μαζί με τα ISS και ISS Pro οι σημαντικότεροι και ποιοτικότεροι τίτλοι ποδόσφαιρου στη μετάβαση στο 3D.

                SEGA Rally στη κορυφή σίγουρα.

                Είναι άλλα τα racings πριν από αυτό και άλλα μετά το SEGA Rally. Πριν το SEGA Rally κουνάγαμε απλά ένα κουτί πέρα δώθε, το SEGA Rally έβαλε ρεαλιστικά physics, αλληλεπίδραση αυτοκίνητου οδοστρώματος κοκ. Πάρα πολύ μπροστά από την εποχή του.

                Ναι σίγουρα θα μπορούσε να είναι μέσα κάποιο 2D Fighting.
                Το Riven μέχρι και σήμερα θεωρείται από τους σημαντικότερους και δυσκολότερους adventure τίτλους, είναι διαχρονική αξία. Για το Torico νομίζω έχουμε κάποιο άλλο μέλος στο forum που ξέρω ότι είναι πορωμένος με αυτό, ας μιλήσει αυτός καλύτερα.

                Το Enemy Zero γενικά ήταν μπροστά σαν παιχνίδι τότε. Ήταν ένα κράμα από adventure/fps/horror, ένα μπαστάρδεμα core κατηγοριών που βλέπουμε συνέχεια σήμερα, που (πρέπει να το χω γράψει χιλιάδες φορές εδώ) βασιζόταν στον ήχο και όχι στην όραση για την αντιμετώπιση εχθρών.

                Το Baku Baku θεωρώ ότι ήταν η εξέλλιξη του columns και είναι ένα από τα πιο προσβάσιμα και εθιστικότερα puzzle games.

                Το Worlwide απλά το είχα ξεχάσει τελείως, εξού και η έκπληξή μου

                Για Sega Rally τι να πούμε, από τους σημαντικότερους τίτλους που έβγαλε η βιομηχανία, η βαρύτητά του γνωστή και δεν πρέπει να υπάρχει άνθρωπος στο πλανήτη που να μη σέβεται την αξία του.
                sigpic

                Comment


                • #9
                  Ίσως είναι που το έχω συνηθίσει να ακούγεται αλλιώς γι' αυτό μου κακοφαίνεται, τεσπα για να το λέτε όλοι δίκιο θα έχετε.

                  Ναι Dope τους έχω παίξει τους τίτλους, ξέρω τι είναι, απλά δεν ήμουν σίγουρος αν χώραγαν. Ειδικά Riven και το Torico τα σκέφτηκα σοβαρά πάντως.

                  Ground καταλαβαίνω τι λες, αλλά για φαντάσου τη λίστα χωρίς Fighters Megamix, Resident Evil, Vipers κλπ, και πες μου ότι δε θα βρισκόταν τουλάχιστον ένας να με ρωτήσει που είναι και, imo, θα είχε και δίκιο.
                  There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                  Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                  Comment


                  • #10
                    Kaneis de tha rwtouse pou einai to Fighters Megamix kai to Fighting Vipers, kovw to kefali mou giafto.
                    Gia to Resident Evil oute kan hksera oti eixe vgei kai gia Saturn lol

                    Apo adventures kai multiplatforms pou einai to Myst?
                    "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                    But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                    Kindred, this blade and I.
                    "

                    "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                    Greek Gaming Videos
                    Greek Final Fantasy Forum

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by Ground_zero View Post
                      Kaneis de tha rwtouse pou einai to Fighters Megamix kai to Fighting Vipers, kovw to kefali mou giafto.
                      Gia to Resident Evil oute kan hksera oti eixe vgei kai gia Saturn lol

                      Apo adventures kai multiplatforms pou einai to Myst?
                      Ετοίμασε χαρακίρι γιατί εγώ θα ρωτούσα σίγουρα Αν ήταν να άφηνα έναν τίτλο μέσα, το Fighters Megamix θα άφηνα, ούτε VF2 ούτε FV. Συνδύαζε και τα δύο, ποιος ο λόγος να βάλεις VF2 και όχι το Megamix; Άσε που ήταν πιο γρήγορο, είχε καλύτερα γραφικά και ένα κάρο unlockable χαρακτήρες. Daytona car ftw!!!

                      Aπό adventures υπάρχει κοτζάμ Riven, το Myst τι το θες; Όσο για games με τεράστια mecha, υπήρχε ένα διαμάντι ονόματι Black Slash ή κάπως έτσι που ποτέ δεν βγήκε εκτός Ιαπωνίας.
                      sigpic

                      Comment


                      • #12
                        Πάντως για το Megamix μπορω να καταλάβω την ένσταση, αν και δεν συμφωνώ, αλλά το Vipers με το Virtua Fighter είναι δυο τελείως διαφορετικά franchises. Πάντως όπως, σωστά, λέει ο Dope το Megamix μάλλον είναι το ποιοτικότερο απ' όλα. Αλλά δε μπορεί με τίποτα να απουσιάζει το Virtua Fighter από τη λίστα, οι λόγοι είναι πολλοί και, λίγο πολύ, ευνόητοι νομίζω.
                        There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                        Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                        Comment


                        • #13
                          η λίστα είναι ok και η πρώτη επιλογή νομίζω ιδανική αφού το Sega Rally είναι ίσως ο πιο άξιος αντιπρόσωπος του Sega Saturn.

                          Θα συμφωνήσω με τις αναφορές περι Fighting. Tα Vipers & Virtua Fighter 2 δεν έπρεπε να μπουν λόγω του Megamix που εξυπηρετεί αυτό ακριβώς το σκοπό, compilation των 2. Επίσης, το συγκεκριμένο τρέχει στην υψηλή ανάλυση που έτρεχε το Virtua Fighter 2 σε κρυφό Mode.
                          Aκόμη, θεωρώ πως ούτε το Virtua On έχει θέση σε Top list μιας και δεν πρόκειται ούτε για arcade perfection port, ούτε κάτι το ιδιαίτερο γενικά.

                          Υπήρχαν καλύτερες επιλογές απ'το παραπάνω πχ Last Bronx που με εξαίρεση τα γραφικά είναι σχεδόν arcade-perfect port + extras όπως το story mode με anime!

                          Επίσης, πολύ κακή επιλογή το Daytona USA με δεδομένο ότι υπάρχει και το Daytona USA : Circuit Edition που είναι κλάσης ανώτερο. Το πρώτο είναι απ'τις αρχικές κυκλοφορίες και πολύ κακό port απ'τα arcades.

                          Adventures καλά έκαναν και δε μπήκαν. Tα "ονόματα" τύπου Riven, Atlantis κτλ τρέχουν σε πολύ χαμηλή ανάλυση με αποτέλεσμα να χάνουν στο οπτικό κι επιπλέον έχουν κάποια ενοχλητικά loadings. Μάλιστα, παλιότερα παραλίγο να μην κυκλοφορήσουν λόγω του 5 star policy. To Torico είναι πολύ ευχάριστο παιχνίδι αλλά όχι για top.

                          H δική μου άποψη λέει ότι παιχνίδια όπως τα Duke Numkem 3D (αποδεδειγμένα η ανώτερη 32bit έκδοση) , Sonic R και ίσως τα Saturn Bomberman (εώς και 10 παίκτες ταυτόχρονα !!!!) , Exchumed (τρέχει με τη μηχανή του Duke Nukem 3D, ανώτερο απ'τη αντίστοιχηPSX έκδοση) έπρεπε να είναι στη λίστα.

                          Φυσικά, δεν αναφέρομαι σε Ιαπωνικές κυκλοφορίες γιατί εκεί υπάρχουν άπειρες προτάσεις

                          EDIT : Bulk SLash λέγεται
                          " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                          Authenticity sir, authenticity. "

                          Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                          Comment


                          • #14
                            Epimenw pws to Megamix den pianei mia mpros sto VF2 sorry.

                            Όσο για games με τεράστια mecha, υπήρχε ένα διαμάντι ονόματι Black Slash ή κάπως έτσι που ποτέ δεν βγήκε εκτός Ιαπωνίας.
                            To armored core einai o Theos twn mecha titlwn opws kai na exei
                            "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                            But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                            Kindred, this blade and I.
                            "

                            "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                            Greek Gaming Videos
                            Greek Final Fantasy Forum

                            Comment


                            • #15
                              Καλά κάνεις και επιμένεις, απλά είσαι λάθος, το Megamix είναι καλύτερο παιχνίδι. Και ναι μωρή αρρώστια Scatman, Εxhumed
                              sigpic

                              Comment

                              Working...
                              X