Announcement

Collapse
No announcement yet.

Top 20 PS1 Ganes

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Poiotikotero einai afto pou lew egw ola ta alla einai Odontokremes
    Apo edw kai mpros prwteinw to Zero Seal Of Quality Score or ZSQS for short.

    EDIT:
    To ksekinisa gia plaka alla tha to efarmosw be very afraid.
    "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
    But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
    Kindred, this blade and I.
    "

    "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
    Greek Gaming Videos
    Greek Final Fantasy Forum

    Comment


    • #77
      Να εισαι σιγουρος οτι θα το λαμβανω πολυ σοβαρα υποψιν μου οταν κανω τις αγορες μου
      Do a barrel roll!

      Comment


      • #78
        Apo edw kai mpros prwteinw to Zero Seal Of Quality Score or ZSQS for short.
        Μπορούμε να αλλάξουμε και σειρά στις λέξεις και να γίνει Seal of Zero Quality.
        Originally posted by Squall Leonhart
        I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
        Originally posted by 丹野
        Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
        Originally posted by Ryu_gr
        υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

        Comment


        • #79
          Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα Ράφα, αυτά που μου βάζεις είναι καθαρά ζήτημα αισθητικής η οποία προφανώς και είναι υποκειμενική. Όχι απλά υποκειμενική, μονάχα υποκειμενική χωρίς οποιοδήποτε ίχνος αντικειμενικότητας. Η αισθητική είναι καθαρά υποκειμενική αξία καθώς πηγάζει από ένα σύνολο ατομικών, αισθητικών, κριτηρίων που έχει ο καθένας για τον εαυτό του και μόνο για τον εαυτό του (γι’ αυτό και ονομάζεται και υποκειμενική).

          • Εμένα μ’ αρέσει το βουνό, του άλλου η θάλασσα.
          • Εμένα μ’ αρέσουν οι μελαχρινές του άλλου οι ξανθές.
          • Εμένα μ’ αρέσει το Φθινόπωρο του άλλου το Καλοκαίρι.
          • Εμένα μ’ αρέσει το Κοκορέτσι, ο άλλος το σιχαίνεται.
          • Εμένα μ’ αρέσει το λάδι στις ντομάτες ενώ του άλλου όχι.
          • Ανάμεσα στη Jazz και τη Metal προτιμώ τη Jazz, ενώ ο άλλος τη Metal.
          • Ανάμεσα στον μουσακά και το παστίτσιο προτιμώ τον μουσακά, ενώ κάποιος άλλος το παστίτσιο.

          Αυτά είναι καθαρά, και αποκλειστικά, υποκειμενικές αξίες.

          Με τη λογική του «κοινή γνώμη = αντικειμενικό», αν ρωτήσουμε τον κόσμο αν προτιμά το βουνό ή τη θάλασσα με τη πλειονότητα των ερωτηθέντων να μας απαντά τη θάλασσα πχ. Αυτό δεν ανάγει τη θάλασσα σε αντικειμενικά καλύτερη του βουνού. Δείχνει απλά ότι ο περισσότερος κόσμος προτιμά τη θάλασσα από το βουνό και τίποτα περισσότερο, υποδεικνύει δηλαδή το γούστο της πλειονότητας. Δεν υπάρχει αντικειμενικότητα εδώ και δε μπορεί να υπάρξει από τη στιγμή που μιλάμε για ένα αμιγώς υποκειμενικό ζήτημα. Αντικειμενικότητα μπορεί να υπάρξει μονάχα σε ένα αντικειμενικό ζήτημα, και τα ζητήματα της αισθητικής δεν είναι τέτοια.

          Αντικειμενικότητα υπάρχει στον αν Γη είναι ή όχι επίπεδη. Όχι στο αν το βουνό είναι καλύτερο της θάλασσας ή στο αν οι μελαχρινές είναι ομορφότερες από τις ξανθιές. Εδώ υπάρχει προσωπική άποψη και κοινή γνώμη (σύνολο προσωπικών απόψεων), όχι αντικειμενικότητα.

          Η αντικειμενικότητα έχει το γνώρισμα ότι τεκμηριώνεται και αποδεικνύεται. Στο ζήτημα της αισθητικής δεν μπορεί να αποδειχθεί τίποτα, δεν μπορεί να αποδειχθεί με κάποιο τρόπο ότι η ξανθιές είναι ομορφότερες από τις μελαχρινές και δε μπορεί να αποδειχθεί ακριβώς επειδή είναι υποκειμενικό ζήτημα. Έξω απ’ αυτό, η απάντηση στο άνωθεν ερώτημα μπορεί να αλλάξει σε 50 ή 100 χρόνια, ακριβώς επειδή η μαζική αισθητική μπορεί να έχει αλλάξει τότε. Αντίθετα, το αντικειμενικό είναι κάτι που υπάρχει γενικά και δεν είναι θέμα άποψης.

          Η Γη ήταν ανέκαθεν στρογγυλή, (αν είναι τελικά) ακόμα κι όταν εμείς πιστεύαμε ότι ήταν επίπεδη. Αύριο, με τη πρόοδο των επιστήμων και της τεχνολογίας, μπορεί να ανακαλύψουμε ότι τελικά η Γη δεν είναι ούτε στρογγυλή και ότι αυτό που βλέπουμε, και δεχόμαστε ως αντικειμενικό σήμερα, είναι μια παραποιημένη εικόνα για αγνώστους λόγους κοκ.

          Μερικές υποκειμενικές αξίες στα videogames είναι πχ:
          • Το ότι εμένα μου αρέσουν τα platforms και του Scatman τα RPG.
          (δεν είναι αντικειμενικά ανώτερο ένα είδος όμως, ακριβώς όπως στη περίπτωση της Jazz με τη Metal)
          • Το ότι εμένα δε μου αρέσει η αισθητική του Halo ενώ του άλλου του αρέσει πχ.
          (δεν είναι αντικειμενικά καλή ή κακή η αισθητική του Halo όμως, όπως στη περίπτωση με τις μελαχρινές και τις ξανθές)
          • Το ότι εμένα μου άρεσε το Super Mario Galaxy όπως ήταν, ενώ κάποιος άλλος θα προτιμούσε να έχει περισσότερο adventuring, στο στυλ του Super Mario 64.
          (ακριβώς όπως με το λάδι στις ντομάτες)
          • Το ότι εγώ, ανεξαρτήτως της ποιότητας των δυο τίτλων, ανάμεσα στα God of War και Croc προτιμώ να παίζω Croc, ενώ κάποιος άλλος God of War. Αυτό είναι υποκειμενικό.

          Το αν όμως το Super Mario Galaxy είναι ποιοτικότερος τίτλος από το Winnie the Pooh, δεν είναι υποκειμενικό. Ακριβώς επειδή η διαδραστική μεριά ενός videogame, είναι θέμα υλοποίησης, τεχνικών ζητημάτων, σχεδιασμού, ροής, mechanics κλπ. Αυτά μπορούν να μετρηθούν ποιοτικά, άρα και αντικειμενικά.

          • Υπάρχει καλή A.I. που δίνει νόημα σε ένα FPS πχ, και A.I. που κολλάει στους τοίχους, πέφτει ο ένας πάνω στον άλλο και χτυπιέται μόνη της.
          • Υπάρχουν controls που είναι καλά υλοποιημένα και ανταποκρίνονται στις απαιτήσεις του παιχνιδιού και controls που δεν έχουν υλοποιηθεί σωστά.
          • Υπάρχει καλή camera, υπάρχει και κακή camera σε ένα παιχνίδι.
          • Υπάρχουν καλά και κακά physics σε ένα platform πχ.
          • Υπάρχουν mechanics που υλοποιούνται πετυχημένα, υπάρχουν και mechanics των οποίων η υλοποίηση δεν ήταν καλή.
          • Υπάρχει καλός σχεδιασμός επιπέδων με αλληλουχία, ροη κλπ, και υπάρχει και κακός σχεδιασμός. (μια ευθεία γραμμή που πηγαίνεις συνέχεια μπροστά χωρίς να κάνεις απολύτως τίποτα, με δυο εχθρούς ανά 3 λεπτά κι έναν γκρεμό ανά 4).
          • Υπάρχει καλό pacing, υπάρχει κακό pacing σε έναν τίτλο.
          • Υπάρχουν τίτλοι με bugs και glitches και τίτλοι με λιγότερα ή και καθόλου bugs και glitches.
          • Υπάρχουν σύγχρονα mechanics και απαρχαιωμένα mechanics που μπορεί να χρησιμοποιηθούν σε έναν τίτλο.

          Με βάσει τα παραπάνω λοιπόν και τον τρόπο με τον οποίο όλα (mechanics, A.I., controls κλπ) αλληλεπιδρούν και ενσωματώνονται, συνολικά, πετυχημένα ή λιγότερο πετυχημένα σε έναν τίτλο, καθορίζεται η ποιότητα της εκάστοτε κυκλοφορίας. Μέτρο σύγκρισης με το οποίο θα κριθούν τα παραπάνω, είναι τα εκάστοτε standards του medium, τόσο σε αμιγώς τεχνικό επίπεδο, όσο και επίπεδο μηχανισμών.

          Άλλα τα standards στην A.I. των FPS το 1997, άλλα το 2010 πχ.
          Άλλα τα standards στους μηχανισμούς των FPS την εποχή του Doom, άλλα στην εποχή του Halo.

          Και όσο το οικοδόμημα των videogames εξελίσσεται, είτε μέσω της τεχνολογίας, είτε μέσω της εξέλιξης ή της προσθήκης νέων μηχανισμών, τα standards αυτά αλλάζουν.
          Κοκ.

          Έτσι λοιπόν, βάσει των παραπάνω, έχουμε ποιοτικούς και λιγότερο ποιοτικούς τίτλους. Το πόσο όμως θα αρέσει ένας τίτλος (ή ποιος από τον ποιοτικό ή τον λιγότερο ποιοτικό θα είναι αυτός για τον καθένα μας) είναι καθαρά υποκειμενικό ζήτημα.
          There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
          Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

          Comment


          • #80
            Συγνώμη αλλά απλά δε μπόρεσες να με καταλάβεις. Αν ήταν τόσο απλό:

            Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα Ράφα, αυτά που μου βάζεις είναι καθαρά ζήτημα αισθητικής η οποία προφανώς και είναι υποκειμενική. Όχι απλά υποκειμενική, μονάχα υποκειμενική χωρίς οποιοδήποτε ίχνος αντικειμενικότητας. Η αισθητική είναι καθαρά υποκειμενική αξία καθώς πηγάζει από ένα σύνολο ατομικών, αισθητικών, κριτηρίων που έχει ο καθένας για τον εαυτό του και μόνο για τον εαυτό του (γι’ αυτό και ονομάζεται και υποκειμενική).

            • Εμένα μ’ αρέσει το βουνό, του άλλου η θάλασσα.
            • Εμένα μ’ αρέσουν οι μελαχρινές του άλλου οι ξανθές.
            • Εμένα μ’ αρέσει το Φθινόπωρο του άλλου το Καλοκαίρι.
            • Εμένα μ’ αρέσει το Κοκορέτσι, ο άλλος το σιχαίνεται.
            • Εμένα μ’ αρέσει το λάδι στις ντομάτες ενώ του άλλου όχι.
            • Ανάμεσα στη Jazz και τη Metal προτιμώ τη Jazz, ενώ ο άλλος τη Metal.
            • Ανάμεσα στον μουσακά και το παστίτσιο προτιμώ τον μουσακά, ενώ κάποιος άλλος το παστίτσιο.


            ...τότε θα ήμουν εντελώς ανόητος να κάτσω να γράψω όλα τα παραπάνω.

            Πράγματι η αισθητική βασίζεται σε καθαρά υποκειμενικά κριτήρια, αυτό ΑΚΡΙΒΩΣ που ήθελα να σου δείξω όμως είναι πως υπάρχει μία ψευδαίσθηση αντικειμενικότητας στο πολύ κόσμο.
            Ο κόσμος τότε ήθελε τη κοπέλα Α και τώρα θέλει τη κοπέλα Β, τα εκάστοτε "αντικειμενικά" κριτήρια ανά τους καιρούς έδειχναν διαφορετικά πράγματα. Κάποιος σήμερα θα έλεγε πως, αντικειμενικά, η κοπέλα Β είναι ομορφότερη. Αυτό όμως δεν ισχύει επειδή δεν έχει καταλάβει

            πως η αντικειμενικότητα είναι κοινωνική σύμβαση.

            Δε ξέρω πόσο πιο απλά μπορώ να το πω.

            Comment


            • #81
              Μια χαρά σε κατάλαβα γι’ αυτό και έδωσα την απάντηση που έδωσα.

              Κατανοώ τι μου λες, ότι σε αισθητικό επίπεδο, ανά τις εποχές, υπάρχουν κάποιες δήθεν σταθερές που προσδιορίζουν το ωραίο φορώντας του έναν μανδύα αντικειμενικότητας. Αυτά δεν είναι τίποτα περισσότερο από επιβαλλόμενα αισθητικά πρότυπα, δεν είναι κανόνας, δεν είναι νομοτέλεια, δεν είναι αντικειμενικά.

              Η αισθητική δεν είναι και δε θα μπορούσε ποτέ να είναι αντικειμενική.

              Επίσεις, ανά τις εποχές επιβάλλονται και συγκεκριμένα life style, δε λέει κάτι αυτό.
              There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
              Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

              Comment


              • #82
                Είδα μόνο το vid στα γρήγορα- ωραία μουσική όπως πάντα- αλλά πού είναι τα Kula, Overboard!, Strider 2, G-Darius???

                Mε τα racing ασχολήθηκα ελάχιστα οπότε... dunno με τα υπόλοιπα συμφωνώ σε γενικές γραμμές.
                «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                Comment


                • #83
                  Originally posted by Burai_Fighter View Post
                  Kula, Overboard!, Strider 2, G-Darius???
                  Χαχαχα
                  Έπρεπε, είναι σίγουρα στη λίστα με τα αγαπημένα μου πάντως, παρέα με το Point Blank και το Kurushi.
                  There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                  Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                  Comment


                  • #84
                    Kurushi! Apistefto egefaliko kapsimo.... pou to thymhthikate?
                    "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                    But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                    Kindred, this blade and I.
                    "

                    "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                    Greek Gaming Videos
                    Greek Final Fantasy Forum

                    Comment


                    • #85
                      Το Point Blank και εμένα μου άρεσε!! Loggo οπωσδήποτε δες το Point Blank DS, είναι ακριβώς στο ίδιο στυλ με του PSX! Έτσι να θυμηθείς τα παλιά να γουστάρεις!

                      Μια διευκρίνηση για τη λίστα, sorry που σε ταλαιπωρώ και εγώ: Νόμιζα ότι είχες στο νου, επειδή υπάρχουν πολλές παιχνιδούμπες, να συμπεριλάβεις όσο το δυνατόν περισσότερα είδη παιχνιδιών (Platform, RPG, Fighting κτλ), εφόσον βεβαίως είναι ποιοτικά. Όμως εδώ είδα πολλά racing. Πώς και έτσι; Το PSX σίγουρα θα είχε να δείξει και από άλλα είδη. Τώρα θα μου πεις πως να μην μπουν Ridge Racer 4 με 60άρι και γραφικάρες και GT με τέτοια εξομοίωση!

                      Εννοείται το καταχάρηκα το βίντεο όπως και τα υπόλοιπα!!
                      The illusion of free will is an illusion.

                      Comment


                      • #86
                        Originally posted by Ground_zero View Post
                        Poiotikotero einai afto pou lew egw ola ta alla einai Odontokremes
                        Apo edw kai mpros prwteinw to Zero Seal Of Quality Score or ZSQS for short.

                        EDIT:
                        To ksekinisa gia plaka alla tha to efarmosw be very afraid.


                        APPROVE


                        Πολυ ωραιο το βιντεο και πολυ καλες επιλογες.


                        Παντως συμφωνω με τον μαστερ πως το mgs ή το FF7 θα επρεπε να ειναι στο No1. Σε οποια παρομοια λιστα που εχω δει ενα απο αυτα τα δυο μπαινουν πρωτα. Βεβαια ειναι δικια σου λιστα οποτε σεβαστο εννοειται. Εξαλλου το GT αξιζει να ειναι στα 3 πρωτα ανετα. Τωρα και παλι το MGS στη 5η θεση ειναι πολυ πισω κατα τη γνωμη μου. Εκανε παταγο οταν βγηκε και εθεσε τις βασεις για το ειδος. Εκτος αυτου ηταν μαλλον η πρωτη φορα που σε ενα videogame ειχαμε τετοια κινηατογραφικη αισθηση(τετοιου ειδους τουλαχιστον).


                        Χαρηκα που ειδα πως το Soul Reaver ειναι στη λιστα. Τετοιο leven design δεν εχω δει ΠΟΥΘΕΝΑ μεχρι και σημερα.
                        Ground_Zero:

                        Kathomoun san hsyxo provato kai etrwga to sano mou edw kai posa xronia kai ksafnika emfanizontai atoma kai lene pws opoios trwei xortari tha souvlizetai apo edw kai pera epeidh to swsto einai na trws grasidi giati den ponaei sta matia otan to koitas (ontas prasino).

                        Comment


                        • #87
                          Άψογο top 20 απλά το Tekken 3 νομίζω έπρεπε να μπεί πρώτο!

                          Comment

                          Working...
                          X