Announcement

Collapse
No announcement yet.

[Review] Atelier Iris 3

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • [Review] Atelier Iris 3


    Atelier Iris 3: Grand Phantasm
    Είδος: Role-Playing Game
    Format: Playstation 2
    Παίκτες: 1
    Publisher: NIS America
    Site: www.nisamerica.com
    Κυκλοφορία: 29 Μαίου 2007


    Ίντρο & μπλα μπλα:
    Μιας που είπα, λοιπόν, οτι θα ξεκινήσω να κάνω reviews παλιών παιχνιδιών ('ντάξει, όχι και τόσο παλιών αλλα γενικά όχι πρόσφατων τίτλων), θέλω να αρχίσω με ένα που αγάπησα απο την πρώτη στιγμή που πάτησα το πρώτο κουμπί για να αρχίσει η περιπέτεια! Το όνομά του είναι Atelier Iris 3 Grand Phantasm. Είναι λίγο περίεργο που ήθελα να ξεκινήσω με το τρίτο της σειράς αλλα το βρήκα ποιο αιθηστικό!!! Το τρίτο παιχνίδι της σειράς ήταν και το πρώτο κατα σειρά που έπαιξα. Μια αλλαγή που αξίζει να σημειωθεί είναι το battle system σε σχέση με τα άλλα 2 της σειράς! Για να μην τα πολυλογώ ας ξεκινήσω...


    Στόρυ:
    Ένας μύθος λέει οτι ένας θησαυρός έχει σπάσει σε 8 κομμάτια και έχει σκορπιστεί σε ολόκληρο τον κόσμο. Αν κάποιος μπορούσε να τα μαζέψει όλα μαζί, τότε μια ευχή του θα γινόταν αληθινή! οι μέρες περνούσαν και ο μύθος ξεθώριαζε όσπου μια μέρα... Παίρνετε τον έλεγχο του Edge, μέλος της Raiders Guild της πόλης Zey Meruze!!! Σαν Raider, πραγματοποιήτε κάποια quests με την βοήθεια της παιδικής φίλης του Edge, την Iris η οποία είναι αλχημείστρια. Στην πορεία της περιπέτειας θα συναντήσετε πολλούς αστείους, περίεργους και δυνατούς χαρακτήρες που θέλουν και αυτοί τα κομμάτια του θησαυρού απο τον μύθο!!!


    Gameplay:
    Σαν ένα κλασικό rpg είναι γνωστό οτι τα κύρια πράγματα που πρέπει και μπορείτε να κάνετε είναι να ανεβάζετε επίπεδα, να αναβαθμίζεται τα όπλα και την στολή σας, να χρησιμοποιείτε αλχημεία για να φτιάχνετε διάφορα πράγματα και να αναπτύξετε την στρατηγική σας στις μάχες για να μην πέσετε νοκ-άουτ! Πιστεύω θα είναι εύκολο να μπείτε στο κλίμα του παιχνιδιού και δεν θα σας δυσκολέψει ιδιαίτερα η ροή της ιστορίας. Ίσως να τα χάσετε λίγο τον μπούσουλα με τον χάρτη και το πού πρέπει να πάτε αλλά ο χρόνος που θα σας πάρει να το συνηθίσετε είναι μικρός! Η αίσθηση του χιούμορ είναι αισθητή γιατι φυσικά η Iris είναι αστεία και λίγο χαζή, ενώ ο Edge είναι ο κατσούφης και σοβαρός της παρέας... Η ιστορία παίρνει μέρος σε 5 διαφορετικές alternative περιοχές οι οποίες έχουν την μορφή dungeon. Δεν είναι απαραίτητο να έχετε ολοκληρώσει και τα προηγούμενα παιχνίδια της σειράς για να μπείτε στο νοημα.

    Ας τα ποιάσουμε ποιο αναλυτικά:
    Τα quests τα παίρνετε απο ένα πίνακα ο οποίος βρίσκετε στην βάση των Raider Guild. Τα quests, έχουν συγκεκριμένο χρόνο ολοκλήρωσης. Αν δεν τελειώσετε το quest μέσα στο χρόνο που σας δίνετε, τότε πρέπει να ξανακάνετε το quest απο την αρχή. Μπορείτε να ολοκληρώσετε με όποια σειρά θέλετε τα quests μιας και έχετε την δυνατότητα να κάνετε πολλαπλά quests με οποιαδίποτε σειρά! Όταν τελειώνετε ένα quest, παίρνετε guild points. Οι guild points χρειάζοντε για να κερδίσετε rank! Στην πορεία του παιχνιδιού μπορείτε να κάνετε και side quests...
    Η αλχημεία παίζει βασικό ρόλο στο παιχνίδι! Η Iris, μέσω της αλχημείας φτιάχνει αντικείμενα. Για να ξεκλειδώσετε διάφορες συνταγές αλχημείας, πρέπει μέσα στο παιχνίδι να είστε παρατηρητικοί γιατί η Iris μαθαίνει μια συνταγή αν δεί ένα αντικείμενο το οποίο μπορεί να της φέρει φλασιά! Με την αλχημεία φτιάχνετε αντικείμενα για την μάχη, για την αναπλήρωση ενέργειας, για την επαναφορά του status σας, όπλα, στολές και πολλά άλλα αντικείμενα τα οποία είναι χρήσιμα για την σίγουρη επιτυχεία στο παιχνίδι!!! Χαρακτήρες τους οποίους μπορείτε να ελέγξετε είναι οι εξής: Edge, Iris και Nell.
    τώρα ας δούμε λίγο το battle system:
    Οι μάχες είναι turn based και γίνονται με ACCB(Active Card Cost Battle), δηλαδή σε κάθε γύρο υπάρχει μια σειρά καρτών οι οποίες σας λένε ποιός παίχτης απο το party σας έχει σειρά ή ποιος αντίπαλος κάνει επίθεση. Όσο ποιο γρήγορος είναι ένας χαρακτήρας, τόσο ποιο πολλές φορές θα κάνει επιθέσεις, άλλες φορές κάνει και 2 και 3 συνεχόμενες επιθέσεις. Στα ποιο πολλά rpg, ο κάθε χαρακτήρας έχει το δικό του μάνα και το χρησιμοποιεί για να κάνει επιθέσεις. Στο Atelier Iris όμως, υπάρχει μια κοινή μπάρα μάνα, η οποία γεμίζει καθός κάνετε επιθέσεις!!! Επίσης υπάρχει και ένας κοινός μετρητής burst, ο οποίος και αυτός γεμίζει καθώς επιτήθεστε. Όταν ο χαρακτήρας είναι σε φάση burst, τότε ο εχθρός είναι παραλυσμένος. Στα ποιό μέσα του παιχνιδιού θα έχετε στην κατοχή σας και κάποια summons!
    Οι μάχες δεν είναι βαρετές και έχουν γρήγορο ρυθμό. Ένα το οποίο θέλω να τονίσω είναι οτι ο βαθμός δυσκολίας σε σχέση με τα προηγούμενα της σειράς είναι λίγο ποιο χαμηλός...
    Η κάμερα του παιχνιδιού δεν θα σας ενοχλήσει καθόλου μιας και ειναι μια fixed ισομετρικής θέσης...



    Γραφικά:
    Ωχ... τώρα είναι τα δύσκολα! Σαν rpg παλιάς γενιάς δεν έχει ιδιαίτερα γραφικά και για αυτό είναι ξεχωριστό και καλό σαν παιχνίδι!!! Τα γραφικά παίρνουν μορφή σε 2D στύλ. Δεν έχω να πώ πολλά για τα γραφικά του παιχνιδιού γιατί δεν υπάρχουν πράγματα που να μπορώ να πώ για να γίνει ποιο λιανό! Τα χρώματα είναι έντονα, σου θυμίζει καρτούν & άνιμ (ειδικά το εισαγωγικό βίντεο του παιχνιδιού γιατι είναι σχεδιασμένο για άνιμ). ΚΑτα κράτος οι διαλόγοι είναι χωρίς ήχο, οπότε θα διαβάζετε, θα διαβάζετε, θα διαβάζετε και μετα πάλι θα διαβάζετε... αυτό δεν πάει να πει οτι είναι μεγάλοι και βαρετοί οι διαλόγοι αλλα μήν περιμένετε cut scenes και φωνές.



    Μουσική:
    Τα κλασικά. Μουσική που σου μυρίζει άρωμα δάσους και σε γεμίζει ενέργεια... στις μάχες σε ξεσηκώνει! Όλα τα παιχνίδια τέτοιου στύλ έχουν κάποιο τύπο στην μουσική και δεν μπορείς να πείς οτι θα σου μείνει στο μυαλό για την μουσίκη του.


    Άλλο λίγο μπλα μπλα:
    Σε γενικές γραμμές είναι ένας αξιόλογος διάδοχος, προσεγμένο στην σχεδίαση και στην ανάπτυξη της ιστορίας, με αστείους και φανταχτερούς με πολλά μπιχλιμπίδια χαρακτήρες και σαφώς με πολλές πολλές μάχες! Διαφοροποιημένο battle system, χωρίς ιδιαίτερη επένδυση στην μουσική, με σχετικά μεγάλους διαλόγους και αρκετά πράγματα τα οποία μπορεί να μην τα καταλάβεται ακόμα και στο τελείωμα...!


    Βαθμολογία:
    Γραφικά: 8
    Ήχος: 7
    Gameplay: 9
    Αντοχή: 8
    Γενικά: 8

  • #2
    Wraio paixnidi fenetai, den to eixa ypopshn mou, twra omws gia na to paiksw tha prepei na to vgaloun iso gia to PS2 emulator aliws poly xlwmo :/

    Wraio review!
    "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
    But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
    Kindred, this blade and I.
    "

    "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
    Greek Gaming Videos
    Greek Final Fantasy Forum

    Comment


    • #3
      λολ ευχαριστω. απλα με στεναχωρει το γεγονος οτι δεν ειναι πολυ εμπλουτισμενο, δεν εχει πολλα λογια και και δεν ξερω αν εγινα αντιληπτος! το πρωτο μου ρεβιου ηταν και ας ελπισω να βελτιωθω!!! νομιζω σε iso το βρισκεις ονλαιν.

      Comment


      • #4
        Pantws o sxediasmos twn xarakthrwn einai koryfaios, exw paiksei polla paromoia paixnidia kai twra paizw kai to Crimson Gem Saga sto PSP kai porwnomai
        "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
        But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
        Kindred, this blade and I.
        "

        "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
        Greek Gaming Videos
        Greek Final Fantasy Forum

        Comment


        • #5
          Καλώς ήρθες,

          προσωπικά η σειρά Atelier δε με συγκινεί και θεωρώ ότι δεν έχει εξελιχθεί, τουλάχιστον οι PS1 & PS2 εκδόσεις. Δε ξέρω τι θα συμβεί με το Totori για PS3.

          Τέσπα, για το review σου νομίζω ότι είναι λίγο επιφανειακό. Δε μας λες εάν είναι το πρώτο που παίζεις της σειράς κι αν παρατήρησες αλλαγές.

          Έπειτα, δε μας λες/αναλύεις για το gameplay και τους μηχανισμούς του πχ για το skill system στις μάχες,bursts, το σύστημα αλχημείας, την εμφάνιση των εχθρών στο χάρτι, τον τρόπο που αναλαμβάνεις τα quests (guilds), κ.α που έχω την αίσθηση , θα έδιναν μία καλύτερη εικόνα στον αναγνώστη για το παιχνίδι και Gameplay του.

          Προσωπικά, απ'το Atelier Iris 3 κρατάω σαν θετικό κάποια στοιχεία απ'το gameplay, τα χαριτωμένα αλά Ar Tonelico γραφικά αλλά απ'την άλλη οι χαρακτήρες, οι διάλογοι τους, οι NPCs, το story Μου έδωσαν την αίσθηση ότι δεν είναι κι ότι καλύτερο.

          Keep RPG-ing
          " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

          Authenticity sir, authenticity. "

          Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



          Comment


          • #6
            αμ μπραβο... θα λαβω υποψην αυτα που μου ειπες για να το εμπλουτισω... εξαλου το πρωτο μου ρεβιου ηταν, και πηγαινα εντελος τυφλα σε εδαφη ενως ειδους που δεν εχω γινει μαστερ ακομα! ενιγουει, θα το κοιταξω συντομα για αυτα που ειπες πως λειπουν να τα συμπληρωσω!

            Comment


            • #7
              μην το βλέπεις σαν must. Ήταν η πρώτη σου προσπάθεια. Δοκίμασε στην επόμενη να είσαι όσο πιο αναλυτικός μπορείς ;)
              " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

              Authenticity sir, authenticity. "

              Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



              Comment


              • #8
                απλα με την βοηθεια σας θα καταφερω να τα παω καλυτερα!

                Comment


                • #9
                  Καινουριος στο forum και ποσταρες κιολας review, αυτα ειναι. Να τα βλεπουν τα αλλα ρεμαλια που καθονται τοσο καιρο...
                  Do a barrel roll!

                  Comment


                  • #10
                    Δαίμονα είσαι ωραίος. Διάλεξες όμορφο παιχνίδι να κάνεις παρουσιάση (δε το ξέρω, τα screenshots βλέπω) και φρόντισες καλά το look του review σου.
                    Τα έντονα σημεία στίξης (θαυμαστικά κ.τ.λ) μονάχα δε μ' εντυπωσιάζουν.

                    Comment


                    • #11
                      Μπράβο ρε Δαίμονα.Βλέπω ενεργή συμμετοχή,κριτικές κλπ.Μια χαρά.Το παιχνίδι το έχω παίξει κάνα μισάωρο και προσωπικά το ευχαριστήθηκα.Αλλά θέλω να ξεκινήσω από το πρώτο της σειράς πριν καταπιαστώ περισσότερο.
                      Carpe diem

                      Comment


                      • #12
                        ιντρο μπλαμπλα, στορυ και gameplay ανανεώθηκαν και τα έκανα ποιο εμπλουτισμένα... για την μουσική δεν ξέρω τι να προσθέσω άλλο, και στα γραφικά πρόσθεσα μια πινελιά... ρίχτε καμια ιδέα για να συμπληρώσω ότι λείπει...

                        Comment


                        • #13
                          ειναι τουλαχιστον εντυπωσιακο να βλεπω απο νεο χρηστη review στο atelier iris 3 σε ενα υποθετικα ψαγμενο sleeper jrpg που κυκλοφορησε σε αγγλικη γλωσσα! μπραβο!!

                          συμπαθητικη προσπαθεια αλλα συμφωνω με τον scatman στα στοιχεια που πρεπει να διωρθωσεις

                          τωρα μιας και εχω ασχοληθει και με τα 3 atelier iris θεωρω το 2 ως τον ποιοτικοτερο και τον αντιπροσωπευτικοτερο τιτλο για να ασχοληθει κανεις με την σειρα
                          το 3 ειχε καποια αρνητικα στοιχεια οπως που εχω συγκρατησει στο μυαλο μου: μικρο αριθμο dungeons (4-6 αν θυμαμαι σωστα) στα οποια συνεχως πηγαινοερχοσουνα και γινοτανε εξαιρετικα επαναλαμβανομενο
                          πολυ μετριο story ακομα και για jrpg δεδομενα-cliche, η εξελιξη της ιστοριας γινοτανε μεσω missions που επαιρνες μεσα στα οποια υπηρχνανε και generic grinding missions
                          Γενικα ητανε φτωχο και σε διαρκεια και σε ποσοτητα αν συγκρηθει με τα δυο προηγουμενα δεν εξεληξε την σειρα οπως θα επρεπε

                          πιστευω πως η NIS america στο ps2 εχει δωσει καλυτερα jrpgs απο τα atelier iris οπως τα ar tonelico και τις φυσικη εξελιξη των atelier iris τα mana khemia, τουλαχιστον σε αυτα που εχει κυκλοφορησει σε usa/europe

                          απο NIS america απολαυσα περυσι το καλοκαιρι το cross edge στο ps3 και περιμενω να δω το trinity universe, το last rebellion ελπιζω να ητανε μια μικρη ασχημη παρενθεση....αχ ποσο χαραμιστηκε το artwork αυτου του παιχνιδιου...

                          Comment

                          Working...
                          X