Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μια άποψη περί forum-moderation by sub_zero

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Μια άποψη περί forum-moderation by sub_zero

    Επειδή προέκυψε ένα θέμα στο topic cine news αλλά και στο chatbox θα ήθελα να πω 5 πραγματάκια...

    Οι Admins υπάρχουν για να βοηθούν τη σωστή λειτουργία του φόρουμ. Για όποιο σημαντικό θέμα έχει υπάρξει στην πορεία των 2,5 χρόνων που έχουμε, έχει γίνει και ο ανάλογος διάλογος στο forum. Για θέματα ασήμαντα και αυτονόητα (είναι πολλά αυτά) δεν είναι δυνατόν να γίνεται το ίδιο. Όταν υπάρχει λάθος, έστω και αργα πρέπει να το διρθώσουμε ακόμα και αν αυτό έχει κάποιο αντίκτυπο σε παλαιότερα posts.

    Για να γίνω πιο συγκεκριμένος τώρα... Είναι αδιανόητο να μην μπορεί να γίνει ένα video ποστ με την μορφή link. To σημαντικό είναι να έχει ο καθένας τη δυνατότητα να δώσει τα videos που θέλει (οσα και αν είναι αυτά) χωρίς να κάνει τους άλλους να βαράνε ενέσεις μέχρι να φορτώσει η σελίδα. Θεωρώ ότι όσοι συμμετέχουν εδώ, έχουν και την λογική ώστε να χρησιμοποιούν και με την ανάλογη σύναιση τα youtube tags. Με λίγα λόγια αυτό που πρέπει να βλέπουμε είναι σεβασμός στο forum και τους υπόλοιπους χρήστες χωρίς να υπάρχει περιορισμός στην ουσία.
    Για να γίνει αυτό το πράγμα όμως, είναι απαραίτητο να αλλάξει ο τρόπος που λειτουργούσε ως τώρα το forum γεγονός που έχει κάποιες επιπτώσεις σε παλιότερα ποστς. Προσωπικά δεν μπορώ να δεχτώ ως λόγο για το να μην γίνει αυτή η αλλαγή το ότι τα videos που είχε ποστάρει ένα μέλος τώρα θα φαίνονται ως links. Επίσης δεν μπορώ να δεχτώ μέλος να ζητάει από τους admins αν θέλουν να κάνουν την αλλαγή να του κάνουν edit όλα τα video στα 3000 ποστς του ώστε να φαίνονται ως video και όχι ως link. Το ότι κάποια παιδιά αφιερώνουν μέρος του χρόνου τους για να λειτουργεί αυτό το φόρουμ δεν σημαίνει ότι είναι υποχρεωμένοι ούτε να απολογούνται ούτε να ασχολούνται με "τρίχες".


    Σαν κοινότητα τόσα χρόνια νομίζω ότι έχουμε αναπτύξει έναν αλληλοσεβασμό μεταξύ μας. Ο σεβασμός αυτός δεν είναι κάτι που απαιτείται αλλά κάτι που κερδίζεται. Όχι δεν είμαστε όλοι ίδιοι, ούτε συμφωνούμε σε όλα αλλά η αγάπη μας για αυτό το φόρουμ μας κάνει να βρίσκουμε μία μέση λύση ώστε να συνυπάρχουμε εδώ μέσα. Κανείς δεν έβαλε το μαχαίρι στο λαιμό κανενός. Φράσεις του στυλ "αν μου λέγατε να κάνω αυτό, εγώ θα εφευγα" που ειπώθηκαν στην υπόθεση που αναφέρομαι, είναι απλά εκτός νοοτροπίας αυτής της κοινότητας. Ο καθένας μπορεί να πει ότι φεύγω, διαγράφω όλα τα ποστς μου, σβήνω το κανάλι στο youtube γιατί εγώ το έφτιαξα κτλ κτλ. Με κάτι τέτοιο όμως το μόνο που κάνει είναι να βάζει το εγώ του και την προσωπική κόντα που μπορεί να είχε με τον sub_zero, τον rampo ή τον χ ψ admin, πάνω από την κοινότητα.

    Και κάποια πράγματα επί προσωπικού γιατί διάβασα και κάποια υπονοούμενα σχετικά με το πόσο συμμετέχω στο forum... Δεν θα έδινα καν σημασία αλλά αναφέρθηκε ακόμα και το ότι δεν με νοιάζει το forum. Συγγνώμη ρε μάγκες που αυτή την περίοδο έχω πιο σημαντικά πράγματα να κάνω στη ζωή μου από το gaming. Ακόμα και έτσι όμως στο forum είμαι καθημερινά, το παρακολουθώ και προσπαθώ να βοηθάω όπου χρειάζεται. Αν δεν με ένοιαζε δεν θα είχα σπαταλήσει τόσο χρόνο από τη ζωή μου στην προσπάθεια να στηθεί αυτό το forum αλλά κυρίως η παλιά του μορφή. Δεν θα κάτσω να απαριθμήσω το τι έχω κάνει γιατί δεν είναι αυτός ο σκοπός μου κιόλας. Για αυτά άμα θέλετε τόσο πολύ να μάθετε μπορείτε να ρωτήσετε τον Titus, τον bwaf (που έχει εξαφανιστεί), τον Cursed, ton Xeno, ton Rampo, τον Dj για το πως από το απόλυτο τίποτα και το χάος του gp το 2007 φτάσαμε στο σήμερα και τα όσα έχουμε καταφέρει. Αν δεν με ενδιέφερε το forum και απλά έκανα το κομμάτι μου δεν θα είχα παραδώσει την ιδιοκτησία, θα έπαιζα τον αρχηγό και όταν βαριόμουνα θα άφηνα όλους τους άλλους να κουρεύονται και να ψάχνουν για νέο ξεκίνημα.

  • #2
    Εν τέλει άνοιξες topic βλέπω, αλλά για να δικαιολογήσεις τη στάση σου. Το έκανες επειδή θήχτικες, επειδή αισθάνεσαι υπόλογος για κάτι, επειδή γενικότερα δε σου αρέσει μία κατάσταση; Δεν το γνωρίζω, το θέμα είναι ότι είναι γελοίο να ανοίγεις ένα τέτοιο θέμα "δικαιολογίας" από τη στιγμή που θεωρούσες ανούσιο να ανοιχτεί ένα θέμα ενημέρωσης της αλλαγής που έγινε.

    Όπως είπα πολλές φορές στο chatbox χτες, το ενοχλητικό στην όλη υπόθεση δεν είναι η αλλαγή, αλλά το ότι έγινε η αλλαγή χωρίς να υπάρξει η πρέπουσα ενημέρωση. Προφανώς κι εσύ τη θεωρείς ασήμαντη αλλαγή και κατηγορείς τους άλλους για έλλειψη κατανόησης. Όταν όμως οι άλλοι είναι πολλοί περισσότεροι από αυτούς που "κατανοούν" την αλλαγή και ζητάνε είτε ενημέρωση, είτε επιστροφή στο παλιό σύστημα, τότε κάπου αλλάζει η έννοια της λειτουργικότητας και του "συμφέροντος του φόρουμ" σε κάτι πολύ γενικότερο από τη δικιά σου οπτική.

    Φυσικά το "πρόβλημα" δεν είναι μονομερές, θεωρώ ότι και ο ground αντέδρασε λίγο άκομψα, αν και δεν ξέρω πώς θα αντιδρούσα κι εγώ αν με έλεγαν ηλίθιο. Περισσότερο βέβαια μιλάμε για μία ανόητη παρεξήγηση που θα λυθεί άμεσα.

    Όπως και να έχει, εμένα μου αρέσει το σύστημα όπως είναι τώρα, υπήρξαν όμως 3 άτομα που σίγουρα δεν τους άρεσε, είτε για λόγους ευχρηστίας και ταχύτητας, είτε επειδή άλλαξαν ήδη εκατοντάδες posts. Το θέμα είναι ότι στην πραγματικότητα μπορεί να υπάρχουν άλλα 15 άτομα που δεν τους αρέσει το παρόν σύστημα, οπότε τότε ναι αλλάζουμε στο παλιό. Όπως είπα και χτες στο chatbox, την ευχρηστία την ορίζουμε εμείς, όλα τα μελή (admins και users) και όχι ο γενικός κανόνας του τι είναι εύχρηστο και σωστό. Εμείς γράφουμε εδώ, εμείς ξέρουμε τι καλύπτει καλύτερα τις ανάγκες μας και με βάση αυτές τις ανάγκες θα καθορίζεται μέχρι και το πώς θα μπαίνουν τα youtube videos (ένα copy paste έγινε ολόκληρη διαδικασία). Και παρόλο που στην αρχή της παραγράφου είπα ότι μου αρέσει το νέο σύστημα, το πραγματικό ερώτημα είναι κατά πόσο αυτό το σύστημα έχει νόημα.

    Πολύ κακό για το τίποτα πάντως.

    Comment


    • #3
      Parethesa to provlhma mou, me eipate hlithio, proteina lyseis (polles oxi mono mia), mou eipate sta paparia sas, eipa oti thelw na me sevasteite to idio me tous ypoloipous, mou lete "esena hdh se afinoume na grafeis Greeklish kai ara den exeis dikaiwma na zhtas alla pragmata", ekshgisa thn thesh mou gia ta Greeklish kai mou lete "sou milaw san melos twra, ama den saresei fyge"...

      Ean exw thn parapanw antimetwpish mou anavoun ta lampakia.

      Sthn telikh ok twra pou to ksekatharisame kante oti thelete, oti wra to thelete.
      Yparxoun polloi tropoi gia na mhn ginei efxaristos kapoios.
      "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
      But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
      Kindred, this blade and I.
      "

      "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
      Greek Gaming Videos
      Greek Final Fantasy Forum

      Comment


      • #4
        Επειδη το παραβλεψα στο αλλο ποστ, ζητω δημοσια συγγνωμη για το "ηλιθιοι", προς υπερασπιση μου ηταν ερωτηση, οχι καταφαση

        Τεσπα νομιζω οτι εγινε πολυ θεμα για το τιποτα. Πως γινεται να μαστε 15 ατομα και παλι να μη τα βρισκουμε...
        Do a barrel roll!

        Comment


        • #5
          Τώρα κατάλαβα τι είχε γίνει επειδή δεν είχα διαβάσει τα cine news. Νιώθω αρκετά άβολα γιατί όφειλα να είχα πάρει θέση και συνειδητοποίησα τον καβγά μόνο μετά το θέμα του sub zero.

          Επί της ουσίας συμφωνώ με τους υπόλοιπους moderators. Το autoembed βολεύει για ένα - δύο βίντεο, αλλά αν κάποιος θέλει να βάλει περισσότερα (όπως εγώ για το soundtrack του Tropico πχ) βγαίνουν μεγάλα posts χωρίς λόγο, και αν υπάρχει και κείμενο ανάμεσα τα πράγματα είναι ακόμα χειρότερα. Ο τρόπος που επιλέχτηκε εξυπηρετεί και τις δύο πλευρές πιστεύω.

          Από εκεί και πέρα, όντως θα έπρεπε να υπάρχει κάποια ανακοίνωση και ο Ramparter εκφράστηκε με πολύ ατυχή τρόπο. Πάνω σε αυτό έχετε απόλυτο δίκιο και ο ίδιος ο Ramp ζήτησε συγγνώμη. Τα υπόλοιπα τα προσπερνώ γιατί με κάλυψε ο sub λίγο παραπάνω, και εξακολουθώ να θεωρώ την καλή μας προαίρεση ως αναμφισβήτητη.

          Αν θέλετε να ανοίξει ένα poll, πολύ ευχαρίστως να γίνει αλλά δε νομίζω ότι θα προσφέρει κάτι. Γνώμη μου είναι να δοκιμάσουμε το σύστημα όπως είναι τώρα και αν δούμε ότι δεν εξυπηρετεί ανοίχτε ένα θέμα να το κουβεντιάσουμε (και όχι σε κανένα άσχετο πάλι).

          Πολύ κακό για το τίποτα, όντως...
          Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

          Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

          Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

          Comment


          • #6
            Αυτό το θέμα δεν αρκεί;

            BTW, ναι, έχεις δίκιο, το πρόβλημα είναι, ότι μερικοί χρήστες κάνουν παράπονα για τα προηγούμενα videos που edit ποσταραν, σε μορφη embed, αλλα απο link

            Comment


            • #7
              Εν τέλει άνοιξες topic βλέπω, αλλά για να δικαιολογήσεις τη στάση σου. Το έκανες επειδή θήχτικες, επειδή αισθάνεσαι υπόλογος για κάτι, επειδή γενικότερα δε σου αρέσει μία κατάσταση; Δεν το γνωρίζω, το θέμα είναι ότι είναι γελοίο να ανοίγεις ένα τέτοιο θέμα "δικαιολογίας" από τη στιγμή που θεωρούσες ανούσιο να ανοιχτεί ένα θέμα ενημέρωσης της αλλαγής που έγινε.
              Mετά από όλο αυτό το χαμό που έγινε έπρεπε να ανοίξει topic για να εξηγηθούν κάποια πράγματα.

              Όπως είπα και χτες στο chatbox, την ευχρηστία την ορίζουμε εμείς, όλα τα μελή (admins και users) και όχι ο γενικός κανόνας του τι είναι εύχρηστο και σωστό. Εμείς γράφουμε εδώ, εμείς ξέρουμε τι καλύπτει καλύτερα τις ανάγκες μας και με βάση αυτές τις ανάγκες θα καθορίζεται μέχρι και το πώς θα μπαίνουν τα youtube videos (ένα copy paste έγινε ολόκληρη διαδικασία).
              Δεν παραπονέθηκε κανείς για την ευχρηστία του νέου συστήματος (που το ίδιο ίσχυε και παλιότερα), το μόνο ζήτημα που μας προέκυψε ήταν τα παλιά ποστς του ground λες και είναι τόσοι πολλοί αυτοί που θα ψάχνουν παλιά ποστς και θα έχουν πρόβλημα αν αντι ως βιντεο τα δουν ως λινκ.
              Από την άλλη είναι σημαντικό να μπορεί κάποιος να δώσει όσα βίντεο θελει χωρίς να κάνει τη ζωή δύσκολη όσων θέλουν να ανοίξουν τη συγκεκριμένη σελίδα.


              proteina lyseis (polles oxi mono mia), mou eipate sta paparia sas
              Η λύση που πρότεινες σου είπα ότι είναι μη υλοποίησημη με τις γνώσεις μας. Ήδη έχει προωθηθεί το αίτημα σου, οπότε άμα ξέρεις να το φτιάξεις εσύ. Και πάλι όμως εσένα αυτό που σε ένοιαζε ήταν να βγαίνουν μόνο ως video αυτά που ποστάρεις, η λύση σου είναι από ένα σημεί οκαι μετά να βγαίνουν αυτόματα ως Links. Άρα όταν περνάει αυτό το όριο θα ανοίγεις μόνος σου καινούριο topic; Το αν εσύ θες ντε και καλά να ποστάρεις video και δεν μπορείς να καταλάβεις ότι κάποιες φορές αυτό πιθανώς να επηρεάζει αρνητικά τους άλλους, ε ναι θα σου πω στα παπάρια μου τι θες εσύ.


              eipa oti thelw na me sevasteite to idio me tous ypoloipous, mou lete "esena hdh se afinoume na grafeis Greeklish kai ara den exeis dikaiwma na zhtas alla pragmata"
              Αυτό με τα greeklish δεν ειπώθηκε έτσι. Απλά είναι ένα παράδειγμα σεβασμού από την κοινότητα. Δεν σου είπα κανείς τίποτα για τα greeklish γιατί εσύ τώρα πας να δημιουργήσεις πρόβλημα με μία αλλαγή που πάει να γίνει; Λες και αλλάζει η λειτουργία του φορουμ αν τα παλιά σου videos φαίνονται ως Links....

              ekshgisa thn thesh mou gia ta Greeklish kai mou lete "sou milaw san melos twra, ama den saresei fyge"...
              Yparxoun polloi tropoi gia na mhn ginei efxaristos kapoios.
              Και σου ξαναμιλάω ως μέλος και σου λέω κάνε ότι θες. Βασικά αυτονόητο είναι το ότι μπορείς ν κάνεις ότι θες, δεν χρειάζεται να στο πω εγώ ή ο χ ψ εδώ μέσα. Αν το βρίσκεις σωστό να απειλείς την κοινότητα καν'το.

              Comment


              • #8
                Twra pou kserw oti mas grafete kanonika kai ekana edit proswpika ta 3000 post me videos pou exw valei, den yparxei poia thema.
                To mono pou elpizw einai pws otan valete links stis theseis twn avatar, twn signature kai twn eikonwn sta post na peite kati prwta.
                Apo ekei kai ystera kalh diaskedash gia to kalo ths koinothtas, ton swsate ton planhth gia allh mia fora.
                "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                Kindred, this blade and I.
                "

                "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                Greek Gaming Videos
                Greek Final Fantasy Forum

                Comment


                • #9
                  Πολύ κακό για το τίποτα πραγματικά βρε παιδιά.
                  Προσωπικά προτιμώ το καινούργιο σύστημα αν και ότι βίντεο έχω βάλει είναι με απλό copy-paste. Χρησιμοποιώ netbook και όποια σελίδα περιέχει πολλά βίντεο ή εικόνες υψηλής ανάλυσης είναι λίγο δύσκολη στο διάβασμα (αν και στην περίπτωση που όλοι χρησιμοποιούν tags πλέον δε θα αλλάξει κάτι). Αυτό που μου λείπει από το autoembed είναι πως δε βλέπω τον τίτλο του βίντεο πριν πατήσω το youtube link (ο κωδικός των βίντεο είναι κάτι εντελώς τυχαίο).
                  Originally posted by Squall Leonhart
                  I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                  Originally posted by 丹野
                  Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                  Originally posted by Ryu_gr
                  υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                  Comment


                  • #10
                    Να πω για οσους ισως να μη ξερουν, πως απλα εγω ειπα στον Ραμπ να το αλλαξει και συμφωνησε πως ειναι σπαστικο να υπαρχουν μονο βιντεος. Σε καποιες σελιδες σερνεται, βγαινουν και διαφημισεις διπλα και ειναι βλακεια.

                    Αλλα, δεν ηξερα ουτε εγω ουτε ο Ραμπ, πως και ολα τα παλια θα αλλαξουν. Μετα μπηκα στο ''γελιο κανει καλο'' και στο ''τι μουσικη ακουτε'' και ολα τα βιντεος γιναν λινκς.


                    Αν ενοχλουνται καποιοι απο την αλλαγη, ανοιξτε ενα πολλ. Εγω προτιμω να εχουμε τη δυνατοτητα και για λινκς και για βιντεος με τη μια. Τωρα αν θελετε μονο βιντεος, δε χαθηκε και ο κοσμος.
                    Ground_Zero:

                    Kathomoun san hsyxo provato kai etrwga to sano mou edw kai posa xronia kai ksafnika emfanizontai atoma kai lene pws opoios trwei xortari tha souvlizetai apo edw kai pera epeidh to swsto einai na trws grasidi giati den ponaei sta matia otan to koitas (ontas prasino).

                    Comment


                    • #11
                      Α και κατι αλλο. Ο μαστερ ειπε να τα βαζουμε σε spoiler tags αν θελουμε links. Δεκτον απο μενα, αλλα ως τωρα τα youtube videos δεν ανοιγαν ετσι. Τωρα ανοιγουν wtf
                      Ground_Zero:

                      Kathomoun san hsyxo provato kai etrwga to sano mou edw kai posa xronia kai ksafnika emfanizontai atoma kai lene pws opoios trwei xortari tha souvlizetai apo edw kai pera epeidh to swsto einai na trws grasidi giati den ponaei sta matia otan to koitas (ontas prasino).

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by Azrael View Post
                        Α και κατι αλλο. Ο μαστερ ειπε να τα βαζουμε σε spoiler tags αν θελουμε links. Δεκτον απο μενα, αλλα ως τωρα τα youtube videos δεν ανοιγαν ετσι. Τωρα ανοιγουν wtf
                        Τα διάβασα όλα. Έχει συμβεί το ίδιο παρατράγουδο και στο Myxbox.gr για τις 20 εικόνες.

                        Συμφωνώ για την πρόταση περί spoiler tags, καθώς συνεπάγεται στον χώρο, αλλά και στο loading της κάθε σελίδας. Το έχω ψάξει ο ίδιος και κάθε spoiler tag μείωνε την ταχύτητα φόρτωσης της σελίδας, παρά χύμα τα videos μέσα.

                        Αμά σας είναι πολλά τα videos, πολύ απλά... SPOILER ΤΑ !
                        sigpic

                        Comment


                        • #13
                          Ναι και γω πιστευω το δικαίωμα επιλογής είναι πιο σωστό! Τώρα για τα παλιά δεν πειράζει, τι να κάνουμε, δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα.
                          The illusion of free will is an illusion.

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by Azrael View Post

                            Αλλα, δεν ηξερα ουτε εγω ουτε ο Ραμπ, πως και ολα τα παλια θα αλλαξουν. Μετα μπηκα στο ''γελιο κανει καλο'' και στο ''τι μουσικη ακουτε'' και ολα τα βιντεος γιναν λινκς.
                            Μια χαρα το ηξερα. Αυτο που πρεπει να καταλαβετε ειναι οτι ΔΕΝ αλλαξαν τα ποστς. Αυτα που ειχαν links, εχουν links απλα υπηρχε ενεργοποιημενο ενα plugin που οταν διαβαζες το forum αυτοματα μετετρεπε τα links σε embeded videos. Οταν το απενεργοποιησα τα links αρχισαν να εμφανιζονται σαν links ενω τα tags συνεχιζουν να λειτουργουν κανονικα. Αν το ενεργοποιησουμε παλι ολα θα φαινονται οπως πριν. Τα ποστς εχουν μεινει οπως ακριβως ηταν.
                            Do a barrel roll!

                            Comment


                            • #15
                              Το ηξερες αλλα και παλι το εκανες ετσι;;;

                              Και μετα ''Κραξτε τον Azrael'' αυτος φταιει. Ωραιος εισαι μπραβο, τι να πω....
                              Ground_Zero:

                              Kathomoun san hsyxo provato kai etrwga to sano mou edw kai posa xronia kai ksafnika emfanizontai atoma kai lene pws opoios trwei xortari tha souvlizetai apo edw kai pera epeidh to swsto einai na trws grasidi giati den ponaei sta matia otan to koitas (ontas prasino).

                              Comment

                              Working...
                              X