Announcement

Collapse
No announcement yet.

(Editorial) Αναβίωση ξεχασμένων RPG σειρών

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • (Editorial) Αναβίωση ξεχασμένων RPG σειρών

    Που και που με πιάνει κάτι και θέλω να γράφω πολύ γενικά κείμενα. Το συγκεκριμένο το δημοσίευσα σήμερα στο Blog και το μοιράζομαι κι εδώ.



    * Προς αποφυγήν παρερμηνειών, το κείμενο αναφέρεται σε παιχνίδια-σειρές που επανεκδόθηκαν , συνεχίστηκαν με σημαντική διαφορά ημερομηνίας. Επίκεντρο τα jRPGs φυσικά.

    Τα τελευταία χρόνια παρουσιάζει εξαιρετικό ενδιαφέρον το πως πολλές εταιρείες “ξεθάβουν” ~κυριολεκτικά~ ξεχασμένα, απαρχαιωμένα project τους με σκοπό φυσικά την αναγνώριση κι εμπορική επιτυχία. Aπ’τον συγκεκριμένο κανόνα ,όπως τείνει να εξελιχθεί στην παρούσα γενιά videogames, δεν έχουν ξεφύγει ούτε οι μεγαλύτεροι Ιαπωνικοί κολοσσοί όπως τις Square-Enix, Nintendo, Sega κ.ά. ιδιαίτερα σημαντικό εάν αναλογιστεί κανείς πως είναι οι κύριοι υπαίτιοι των τάσεων της βιομηχανίας.



    Δύο διαφορετικές εταιρείες με ίδιο στόχο όμως

    Πρόσφατο παράδειγμα και αφορμή για το παρών editorial, η ανακοίνωση του Parasite Eve στο PSP, μίας σειράς με 2 κυκλοφορίες ως τώρα και τελευταία έκδοση το 1999 (PE2 – Ιαπωνία). Το πρώτο παιχνίδι ήταν μοναδική περίπτωση RPG καθώς προσέφερε μία εναλλακτική εμπειρία απ’τα καθιερωμένα, πολύ κοντά στη φιλοσοφία του Resident Evil της Capcom. Η αναγνώριση ήταν άμεση και είχε ως αποτέλεσμα να υπάρξει sequel που όμως… για τους περισσότερους ήταν απογοητευτικό καθώς είχαν μεταβληθεί σημαντικά στοιχεία. Οι πωλήσεις του PE 2 ήταν χαμηλές κι όλα έδειχναν πως ο κύκλος της σειράς είχε ολοκληρωθεί.




    To Parasite Eve επιστρέφει!

    Πρόσφατα όμως, κοινοποίηθηκε πως η δημοφιλής Square-Enix ετοιμάζει ένα spin-off σε τελείως διαφορετικό ύφος, το 3rd Birthday . Tα παραδείγματα απ’την εν λόγω εταιρεία δε σταματούν εδώ. Άλλο ένα είναι το Hanjuku Eiyuu, μίας strategy-RPG σειράς με ρίζες στα NES & SNES που η έκδοση SNES (Hanjuku Hero: Aa, Sekaiyo Hanjukunare – 1992) μεταφέρθηκε 10 χρόνια μετά (2002) στο Wonderswan Color κι έπειτα ακολούθησαν περισσότερες στα PS2 (2003), DS (2005).

    H συγκεκριμένη πολιτική όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω δεν είναι αποκλειστικότητα της Square-Enix. Η Nintendo, ένας ακόμη οικονομικός γίγαντας του gaming, το 2009 “θυμήθηκε” να αναστήσει τη σειρά Glory of Heracles (το review του jRPG News μπορείτε να το διαβάσετε εδώ) που η τελευταία της κυκλοφορία ήταν για SNES κάπου στο 1994…

    Κάτι παρόμοιο έκανε και η Hudson Soft το 2008, εκδίδοντας μία συνέχεια του Dungeon Explorer στα DS & PSP. Τελευταίο παιχνίδι της σειράς μέχρι τότε ήταν το Dungeon Explorer 2 (PCE, 1993).

    Μη εξαιρετέα η Sega που το 2007 ανέστησε το "αρχαίο" Alien Syndrome (1989) προς χάριν των PSP, Wii.

    Ψάχνοντας κανείς μπορεί να ανακαλύψει πολλές ανάλογες περιπτώσεις. Το ερώτημα που προκύπτει είναι “γιατί επενδύουν σε projects τα οποία έχουν αγνοηθεί για χρόνια?”.




    Egg Monster Hero (DS) της σειράς Hanjuku Hero…

    Επί της ουσίας, κυριαρχούν 2 διαφορετικές θέσεις για τα παραπάνω. Αρκετοί καταναλωτές είναι δεκτικοί στις συγκεκριμένες παραγωγές ενώ άλλοι τις αρνούνται διότι περιμένουν νέες ιδέες κι όχι ανακύκλωση παλαιοτέρων. Στην πραγματικότητα η αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση.

    Καταρχάς, τα περισσότερα studios, ιδίως τα μεγαλύτερα απασχολούν εκατοντάδες άτομα και είναι άδικο εώς απόλυτο να τους καταδικάζουμε για έλλειψη ιδεών. Η διαφορετικότητα των εργαζομένων είναι από μόνη της ικανή να παράγει μοναδικά αποτελέσματα. Ωστόσο, πρέπει να εφαρμόζονται πολιτικές/τακτικές που ενδέχεται να επωφελήσουν οικονομικά (τις επιχειρήσεις/studios). Όπως είναι γνωστό, οι περισσότερες καθορίζονται με γνώνομα το κέρδος αφού πέρα των άλλων, τίθεται θέμα και λειτουργικών εξόδων…

    Το ερώτημα όμως παραμένει. “Πως μπορούν να επωφεληθούν οι ίδιες οι εταιρείες παράγοντας κάτι “παλιό” ?

    Σε αυτό το σημείο πρέπει να σημειωθεί πως τα περισσότερα ξεχασμένα projects έχουν το κοινό χαρακτηριστικό της φιλόδοξης παραγωγής. Ανεξάρτητα απ’την εισπρακτική τους επιτυχία την περίοδο που κυκλοφόρησαν, οι εκδότριες εταιρείες πίστεψαν κι επένδυσαν σε αυτά αλλά οι εισπράξεις δεν τους δικαίωσαν.

    Λαμβάνοντας υπόψιν τις αλλαγές στον τομά του marketing και ιδίως στην διαφήμιση που έχει μεταβληθεί σημαντικά σε σύγκριση με το παρελθόν (καθοριστικό στοιχείο η διάδοση του ίντερνετ αφού η διαφήμιση των παιχνιδιών τους δεν αρκείται πλέον μόνο σε spots δευτερολέπτων στην TV ή μία έντυπη, μονοσέλιδη ή μικρότερη διαφήμιση σε περιοδικό, αλλά καθένα έχει τη δική του ιστοσελίδα με άπειρες πληροφορίες) τους δίδεται δεύτερη ευκαιρία . Επιπλέον, τα videogames συστήματα είναι πιο διαδεδομένα από ποτέ και πραγματοποιούν αδιανόητες πωλήσεις. Άρα, oι πιθανότητες να έχει πρόσβαση ένας μεγάλος αριθμός ατόμων στο τελικό προϊόν τους είναι μεγαλύτερες. Επομένως, το φιλόδοξο project του παρελθόντος ίσως αποδόσει περισσότερα αυτή τη φορά αφού οι βάσεις είναι σημαντικά πιο στέρεες, πιο λειτουργικές!

    Περί κέρδους, υφίσταται πάντοτε κι ο παράγοντας του εύκολου, γρήγορου χρήματος. Προσαρμόζοντας έναν παλιό τίτλο στα δεδομένα του σήμερα, εξοικονομείται χρόνος και κατά συνέπεια χρήμα αφού περιορίζεται στο ελάχιστο το κόστος παραγωγής, ιδίως για σενάριο και σκηνοθεσία (αν και πολλές φορές προστείθενται extras π.χ. dungeons, bosses,events κτλ). Μικρότερο κόστος παραγωγής = μικρότερη ζημία σε περίπτωση αποτυχίας = μεγαλύτερο όφελος σε περίπτωση επιτυχίας.




    Στόχος των εταιρειών το επαναλαμβανόμενο κέρδος. Θα κάνουν τα πάντα γι’αυτό…


    Το ρίσκο και στις 2 περιπτώσεις αφορά παραδόξως τους ίδιους τους καταναλωτές που αλλάζουν το ίδιο έυκολα με τις τάσεις της τεχνολογίας. Τα σημερινά gaming πρότυπα δεν είναι ανάλογα με αυτά π.χ. του 1994, οπότε δεν τους διασφαλίζει κανείς πως η ιδέα του αναδιαμορφωμένου παλαιού RPG θα βρει ανταπόκριση. Σημείωσα παραπάνω πως οι απόψεις διίστανται. Άλλοι θέλουν να δουν μία σειρά που δεν είχαν την τύχη πριν κι άλλοι όχι.

    Όμως, μεταξύ των άλλων το ρίσκο κρύβει και πλεονεκτήματα . Σε περίπτωση επιτυχίας,η εταιρεία θα επωφεληθεί όχι μόνον εμπορικά/οικονομικά αλλά θα αποκτήσει κι έναν νέο-παλιό σύμμαχο! Η παλιά σειρά επανέρχεται στο προσκήνιο, αξιοποιείται καλύτερα και με μεγαλύτερη διάρκεια κι εν τέλει αυτός ο λόγος της ύπαρξης τους (εταιρειών) όπως και της αναβίωσης ξεχασμένων κυκλοφοριών.
    " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

    Authenticity sir, authenticity. "

    Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)




  • #2
    Eγώ είμαι υπέρ της αναβίωσης παλιών σειρών. Το παιχνίδι που περιμένω περισσότερο είναι το Deus Ex HR. Aν πρόκειται για ειλικρινείς προσπάθειες τότε δε βλέπω κάποιο πρόβλημα άσχετα αν κερδίσει η εταιρία από αυτό ή όχι. Aν κάτι τώρα βγήκε από τα σπλάχνα της εταιρίας (π.χ. Sega) καθαρά ως περίπτωση αρπαχτής (π.χ. Golden Axe) τότε το κρίμα στον καταναλωτή, δεν του φταίει η εταιρία.

    Τώρα συγκεκριμένα στα jrpg ποια σειρά πέθανε και αξίζει αναβίωση; Το Parasite Eve, το πρώτο παιχνίδι, είναι ένα πολύ καλό concept που αν βασιστούν επάνω του και με λίγη τύχη μπορεί να βγει διαμαντάκι το 3rd birthday. Skies of Arcadia και Panzer Dragoon Saga δύσκολο να ξαναδούμε με τη παρούσα Sega. Όπως και Saga Frontier με τη παρούσα Square. Η Capcom πόσο ικανή είναι να προσφέρει ένα next-gen Breath of Fire; Προσωπικά δεν της έχω και τόση εμπιστοσύνη.

    Όχι από την άποψη ότι δεν θα μπορέσουν να αναπαράγουν το πνεύμα του gameplay τους όσο να καταφέρουν να το κάνουν προσιτό στα σημερινά δεδομένα. Το concept ας πούμε με τους πειρατές, τα αερόπλοια, τον ιπτάμενο κόσμο και την εξερεύνηση είναι φοβερά στο Skies of Arcadia. Οι turn-based μάχες του όμως δεν έχουν πλέον θέση ειδικότερα μετά από τις προσπάθειες εξέλιξης που έχουμε δει. Μπορεί κάποιος να πιάσει τη γοητεία αυτού του τίτλου και να τη ντύσει με γραφικά του PS3; Να κρατήσει το ίδιο βάθος στο gameplay και γιατί όχι να το επεκτείνει προσφέροντας ταυτόχρονα και έναν αέρα φρεσκάδας στους μηχανισμούς. Βασικά κανείς δεν το 'χει κάνει ως τώρα. Ακόμα περιμένω το jrpg που θα έχει να πει κάτι οπότε αν είναι να έρθει από αναβίωση καλώς να έρθει.
    sigpic

    Comment


    • #3
      M'αρέσει ο τρόπος που τελειώνεις την απάντησή σου και θα συμφωνήσω.

      Κάποιες παρατηρήσεις.

      Το Breath of Fire πέθανε πρόσφατα. Μέχρι τότε είχε σταθερή παρουσία σε κάθε γενιά SNES, PSX, GBA, PS2. Προσωπικά, κρίνοντας απ'το Dragon Quarter Νομίζω ότι της αξίζει μία μικρή εμπιστοσύνη η Capcom.

      Τώρα το Saga Frontier είναι μέλος της οικογένειας Saga. Η παρουσία κι αυτής της σειράς παρατηρείται σε όλες τις γενιές. SNES, PSX, GBA, PS2, DS. Οπότε η Square-Enix τη διατηρεί ενεργή σε σταθερό ρυθμό.

      Για τα υπόλοιπα θα συμφωνήσω. Ιδιαίτερα για το Skies of Arcadia που δεν αξιοποιήθηκε καθόλου σωστά. H καταδίκη του άρχισε με το Dreamcast και συνεχίσηκε στο Gamecube. Εάν είχε εκδοθεί για PS2 ίσως η θέση του σήμερα να ήταν τελείως διαφορετική (στα projects της Sega) αφού σίγουρα θα είχε επιτύχει καλύτερες πωλήσεις.
      " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

      Authenticity sir, authenticity. "

      Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



      Comment


      • #4
        Krinontas apo breath of fire 2-3-4 ths aksizei megalh empistosynh ths capcom, arkei na mhn epanalavoun tragika lathi opws to dragon quorter.
        "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
        But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
        Kindred, this blade and I.
        "

        "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
        Greek Gaming Videos
        Greek Final Fantasy Forum

        Comment


        • #5
          Kαλά αυτά τα Breath of Fire μαμούσανε, τώρα δεν ξέρω αν είναι σε θέση να το ξανακάνει η Capcom. Για το Saga Frontier καημός θα μου μείνει να δω ένα Frontier 3 στο ύφος του 2 σε next-gen
          sigpic

          Comment


          • #6
            αν εκανα μια λιστα με το ποιες σειρες θελω να δω νεα νουμερα θα ητανε οι εξης:
            ΟΧΙ σε φορητες κονσολες παρακαλω

            skies of arcadia
            saga frontier
            baten kaitos
            alundra
            chrono (cross/trigger)
            dark cloud
            grandia
            breath of fire στο υφος του 3
            arc the land στο υφος του 2
            growlancer (OXI σαν την πατατα το heritage of war)
            ogre battle/tactics
            shining force (like exa)
            parasite eve (εδω ειμαστε καπως κομπλε)
            thousand arms

            φυσικα μπορειτε να με πειτε τρελο και ονηροπολο αφου τα περισσοτερα ειναι ονειρα απατηλα καθως στα ποιο πολλα οι εταιριες παραγωγης δεν υφιστανται με την μορφη που ειχαν

            ομως για τα παρακατω θα πληρωνα και την ψυχη μου στο διαβολο να τα δω σε xbox360/ps3/wii

            valkyrie profile 3
            suikoden 6
            wild arms 6
            legend of legaia 3
            legend of dragoon 2
            shin megami tensei (persona/devil's summoner/smt new WHATEVER)
            front mission 6
            lunar 3
            new XENO series

            Comment


            • #7
              Skies of Arcadia μαζί σου, Saga Frontier με τη ποιότητα του 2 μετά το Unlimited θα ήταν θαύμα, baten kaitos δεν καίγομαι αφού σκάει φρέσκο αίμα (Xenoblade), alundra θα γούσταρα πάρα πολύ να βγει ένα remake του 2 με major ρετουσάρισμα στα γραφικά ήταν φοβερό παιχνίδι. Chrono είναι όνειρο απατηλό, το Dark Cloud δεν μου άρεσε, το Grandia τώρα.... Δεν ξέρω. Αν είχε ένα διαφορετικό από τα συνηθισμένα σενάριο δεν θα έλεγα όχι, είναι καλή σειρά τα Grandia. Βreath of Fire στο ύφος του 3 (μαζί σου) όνειρο απατηλό θεωρώ, τα υπόλοιπα αδιάφορα.

              Valkyrie Profile 3 πρέπει να βγει, Suikoden 6 σε Ps3/360 MAKAΡΙ να βγει, Wild Arms κάπου το χάσανε μετά το τιτανοτεράστιο 3, legend of legaia.... περίεργη περίπτωση αυτή, ιδιαίτερη. Μέσα και για legaia 3!!! Legend of Dragoon μάλλον ήταν one night stand περίπτωση, shin megami θα συνεχίσουν να βγαίνουν δεν πέθαναν, front mission αδιάφορο, lunar επίσης, τώρα για νέα Xeno σειρά.... Αχ και βαχ
              sigpic

              Comment


              • #8
                Egw tha hthela na dw opws kai eseis Breath of fire san to 3 kai tha prostheta Final Fantasy Tactics, oxi san tis moufes tou GBA kai tou DS omws... kyriws na mhn einai paidiko.

                Alundra den lew oxi efoson einai san to 1.
                "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                Kindred, this blade and I.
                "

                "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                Greek Gaming Videos
                Greek Final Fantasy Forum

                Comment


                • #9
                  O Vaynard παίζει να είναι ο μόνος άνθρωπος στην Ελλάδα με τον οποίο τα γούστα μας στα RPGs ταυτίζονται πολύ καλά.

                  Brtw, Όταν έλεγα κάποτε ότι το Front Mission 5 είναι το απόλυτο tactic RPG (βέβαι όποιος δε γουστάρει τα mechs υπάρχει prob) κάποιοι περίεργοι τύπου AKiraGr έλεγαν Fire Emblem (GC) rulez. Τέσπα/ Λογικά το έχεις παίξει γιαυτό και ζητάς το 6.

                  Πάντως τα περισσότερα που ζητάς θα βγούν σε αυτή ή την επόμενη γενιά. Ιδίως αυτά τις Square - ENix (τύπου Valkyrie Profile) που θα τα θυσιάσει στο όνομα του επόμενου Final Fantasy (πειραματισμοί).

                  Εμένα μου έχουν λείψει τα Seiken Densetsu (Παναγιά μου όχι το 4) που δύσκολα θα ξαναδούμε κάτι ανάλογο, μιας και η παλιά ομάδα έχει "ξεπατωθεί" απ'την S-E

                  Btw, όχι άλλο Lunar.. κρίνοντας απ'την PSP έκδοση, η σειρά έχει γεράσει πάρα πολύ και δε νομίζω ότι θα ήταν καλό να ξαναεμφανιστεί. Εκτός κι αν αλλάξει ΠΟΛΛΑ στοιχεία.

                  Πές μου ότι έχεις πάρει το nickname απ'το Legend of Forsena να πεθάνω
                  " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                  Authenticity sir, authenticity. "

                  Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by Vaynard View Post
                    αν εκανα μια λιστα με το ποιες σειρες θελω να δω νεα νουμερα θα ητανε οι εξης:
                    ΟΧΙ σε φορητες κονσολες παρακαλω

                    skies of arcadia
                    saga frontier
                    baten kaitos
                    alundra
                    chrono (cross/trigger)
                    dark cloud
                    grandia
                    breath of fire στο υφος του 3
                    arc the land στο υφος του 2
                    growlancer (OXI σαν την πατατα το heritage of war)
                    ogre battle/tactics
                    shining force (like exa)
                    parasite eve (εδω ειμαστε καπως κομπλε)
                    thousand arms

                    φυσικα μπορειτε να με πειτε τρελο και ονηροπολο αφου τα περισσοτερα ειναι ονειρα απατηλα καθως στα ποιο πολλα οι εταιριες παραγωγης δεν υφιστανται με την μορφη που ειχαν

                    ομως για τα παρακατω θα πληρωνα και την ψυχη μου στο διαβολο να τα δω σε xbox360/ps3/wii

                    valkyrie profile 3
                    suikoden 6
                    wild arms 6
                    legend of legaia 3
                    legend of dragoon 2
                    shin megami tensei (persona/devil's summoner/smt new WHATEVER)
                    front mission 6
                    lunar 3
                    new XENO series
                    Πιο σωστός ΔΕΝ γίνεται να είσαι!

                    Εγώ στο ανωτέρο άπειρο ποστ θα προσθέσω:

                    Shadow hearts
                    Vagrant story(και γενικά οτιδήποτε νέο κατεβάσει η κούτρα του Μatsuno)

                    Σκατμαν γιατί είναι τόσο άσχημο το λουναρ του πσπ;Είναι κακό πορτ ή απλώς το παιχνίδι έχει αρχίσει να δείχνει την ηλικία του;


                    Tidy!

                    Do not blame me.Blame yourself or God.
                    In Matsuno we trust.

                    Comment


                    • #11
                      Den einai kako port, to epaiksa kai einai kalytero apo to original, ligo oi fwnes einai diaforetikes, alla ok.
                      "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                      But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                      Kindred, this blade and I.
                      "

                      "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                      Greek Gaming Videos
                      Greek Final Fantasy Forum

                      Comment


                      • #12
                        Ουτε εγω το αντεξα το Lunar του PSP, οι ανθρωποι εχουν κανει την εννοια cheesiness επιστημη. Tα cutscenes ιδιως ειναι πραγματικα απαλευτα, οι τυποι πρεπει να προσπαθησαν πολυ για να τα κανουν τοσο χαλια.
                        1000 φορες τα original οπως ειπε και ο Scatman, τι να λεμε τωρα.

                        Νεα δουλεια απο Matsuno ειναι το πρωτο πραγμα που θα ηθελα και εγω αλλα δε βλεπω κατι τετοιο στον οριζοντα.
                        Τωρα για new xeno series ακομα και το Xenoblade με τα οσα εχω διαβασει μου ακουγεται αρκετα ικανοποιητικο. Αναμενω πώς και πώς να ανακοινωθει η μεταφορα του στη δυτικη αγορα.

                        Κατα τ' αλλα δε νομιζω να τρεφει κανεις πλεον ελπιδες για 3λογιες, ποσο μαλλον 6λογιες...

                        Comment


                        • #13
                          Ti diafora exoun ta CS tou PSP me tou PSOne?
                          "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                          But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                          Kindred, this blade and I.
                          "

                          "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                          Greek Gaming Videos
                          Greek Final Fantasy Forum

                          Comment


                          • #14
                            Πές μου ότι έχεις πάρει το nickname απ'το Legend of Forsena να πεθάνω
                            brigandine εν συντομια, χαιρομαι που καποιος εδω στην ελλαδα επιτελους αναγνωριζει το nickname μου, βασικος το θεωρω απιστευτο τιτλο χρονια μπροστα απο την εποχη του και ειναι το αγαπημενο μου t-jrpg, το συστημα με τα καστρα,το medieval setting η ποικιλια σε classes τα γραφικα in battle ολα πολυ μπροστα, το ειχα ξεζουμισει, ειχα φτασει σε σημειο να παιζω στο hard να περνω καστρα και να τα αφηνω πισω επιτηδες για να τα ξαναπαρω με σκοπο να lvlαρω monsters και lords heh νεανικες καμμενιες

                            η πλακα ειναι πως την τοτε χρυση εποχη της πειρατειας, το ειχα αγορασει απο τον τοτε πειρατη μου μαζι με το xenogears,

                            παιζει να ητανε η καλυτερη διπλη αγορα σε games της ζωης μου


                            btw θα προσθετα και το stella deus στα jrpgs που θα ηθελα να δω μια συνεχεια

                            το lunar psp το επαιξα λιγο οντως εχει χασει τη μαγια που ειχανε οι εκδοσεις του psx
                            δεν ξερω αν θα κατσω καποια στιγμη να το τελειωσω

                            ενω κανανε καλη δουλεια στα γραφικα δεν αλλαξανε το συστημα μαχης του και οι διαλογοι εχουνε παρει την κατω βολτα πραγματακια που ξυνιζουν σε οσους εχουμε παιξει τις εκδοσεις του psx...

                            Comment


                            • #15
                              Ti lete re paidia, pws ginetai oi dialogoi na exoun parei thn katw volta panta etsi htan to game, an eksereseis tis fwnes...
                              "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                              But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                              Kindred, this blade and I.
                              "

                              "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                              Greek Gaming Videos
                              Greek Final Fantasy Forum

                              Comment

                              Working...
                              X