Announcement

Collapse
No announcement yet.

(Editorial) One-Eyed Hero (Eye Patch Edition)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • (Editorial) One-Eyed Hero (Eye Patch Edition)

    Copy-Paste απ'το blog μου εξού και τα links οδηγούν σε threads του


    Πρόσφατα, παρουσιάστηκαν (διαμέσω του περιοδικού V-Jump) ορισμένοι απ’τους χαρακτήρες που θα κάνουν την εμφάνισή τους στο The Last Story (Wii). Την παρουσίαση των πορτραίτων (V-Jump scan) μπορείτε να τη διαβάσετε εδώ.

    Ανάμεσά στους ήρωες δεσπόζει η παρουσία ενός 17χρονου αγοριού, του Yuris, ο οποίος φαίνεται να έχει καλυμμένο το δεξί του μάτι, όπως δηλαδή έχουμε συνηθίσει να βλέπουμε σε περιπτώσεις πειρατών.


    Το jRPG News παρότι εντυπωσιάστηκε απ’το artwork/design των περισσοτέρων (ηρώων), δεν έκανε το ίδιο και για τον Yuris του οποίου το σχέδιο (ως σύλληψη) κρίθηκε κοινό.

    Με αφορμή λοιπόν τον Yuris, θα κάνουμε μία σύντομη αναδρομή στο παρελθόν για να ανακαλύψουμε RPG ήρωες από διάφορα παιχνίδια, γνωστά και μη, που παρουσιάζουν το συγκεκριμένο χαρακτηριστικό (καλυμμένο μάτι/patch).

    Η έρευνα αφορά χαρακτήρες οι οποίοι βρίσκονται στον έλεγχο του παίκτη, επομένως όλοι οι υπόλοιποι (NPCs, Bosses κτλ) αγνοήθηκαν.

    Vyse (Skies of Arcadia – Dreamcast/Gamecube)
    Η περίπτωση του γνωστού αεροπειρατή Vyse, διαφέρει αρκετά απ’τους υπολοίπους. Το patch στο μάτι του δεν είναι συνηθισμένο. Πρακτικά τον βοηθάει να βλέπει σε πολύ μακρινές αποστάσεις και ταυτόχρονα του δίνει ένα πειρατικό στυλ!

    Bartholomew Fatima (Xenogears – Playstation)
    Eκ των πρωταγωνιστών του σπουδαίου RPG, Xenogears. Έχει χάσει το μάτι του σε επισκευές του ιδιόμορφου πλοίου του Yggdrasil. H ιδιότητά του όταν τον γνωρίζετε είναι πειρατής της άμμου!

    Geddoe (Suikoden III – Playstation 2)
    Ένας απ’τους πρωταγωνιστές του Suikoden 3. Μυστηριώδης χαρακτήρας για τον οποίο δε γνωρίζουμε αρκετά. Επομένως, υπάρχει άγνοια και για τους λόγους που φοράει το patch. Παρόλαυτά, το “πολεμικό” ιστορικό του ίσως δικαιολογεί την παρουσία του.

    Brandeau (Suikoden IV – Playstation 2)
    Πειρατής κι ο Brandeau. Απ’τις πιο τραγικές φιγούρες της σειράς Suikoden. To patch οφείλεται σε τραυματισμό του στο μάτι, οι λόγοι άγνωστοι.

    Georg Prime (Suikoden V – Playstation 2)
    Κάθε Suikoden που σέβεται τον εαυτό του, διαθέτει τουλάχιστον 1 χαρακτήρα με patch στο μάτι. Τo Suikoden V δεν είναι εξαίρεση! Ο Georg με παρουσία και στο Suikoden 2, παραδόξως δεν έχει τύφλωση στο αριστερό μάτι. Ο λόγος που φοράει το patch έχει με λόγους πειθαρχίας που επιβάλει στον εαυτό του. Βλέποντας μόνο απ’το ένα μάτι, του υπενθυμίζει πως δε θα πρέπει να παρασύρεται ποτέ από υπερβολική αυτοπεποίθηση.

    ??? (Might and Magic III – Isles of Terra – PC/PC Engine/Genesis/SNES)
    Για τον συγκεκριμένο χαρακτήρα δεν υπάρχει η παραμικρή πληροφορία. Αφού ξεκινήσετε το παιχνίδι βρίσκεται στην ομάδα σας χωρίς συστάσεις ή ιστορικό backround!

    Sion (Treasure of the Rudras – SNES)
    Πρωταγωνιστής στο κλασσικό SNES cult-hit, Treasure of the Rudras. To patch του σκληροτράχηλου Sion κρύβει ένα τεράστιο μυστικό (δε γίνεται να αποκαλυφθεί για λόγους spoiler).

    Todd Uphil (Eye of the Beholder – Multi-System Release)
    O Todd είναι ένας κοινός κλέφτης που συναντάτε στα dungeons του Eye of the Beholder. To patch προήλθε μάλλον απ΄τις περιπέτειες του. Μπορείτε να τον δείτε κι ακούσετε πατώντας εδώ (τραγικό dubbing).

    Kanon (Wild Arms 2 – Playstation)
    Eνδεχομένως η μοναδική κοπέλα που μπορεί να συναντήσει κανείς σε RPG με patch στο μάτι. Η εμφάνιση της Kanon συμβαδίζει με το χαρακτήρα και παρελθόν της. Δεν μας δίνετε κάποια εξήγηση για το πως έχασε το 1 μάτι της αλλά σίγουρα σχετίζεται με τις σκληρές μάχες που έχει δώσει με δαίμονες.

    Zegram Ghart (Rogue Galaxy - Playstation 2)
    Το patch του Zegram δε δικαιολογείται μέσα στο παιχνίδι. Πιθανά το απέκτησε κατά το παρελθόν μετά από μάχη. Η εμφάνισή του παραπέμπει σε πειρατή και η αλήθεια είναι ότι σχετίζεται ~κατά μία έννοια~ αφού εντάσσεται στην πειρατική ομάδα Dangergoa.


    Taupy (Sands of Destruction – DS)
    O Taupy ανήκει στους κεντρικούς ήρωες του Sands of Destruction κι αποτελεί δίχως αμφιβολία ένα απ’τα κωμικά στοιχεία του παιχνιδιού. Η πειρατική του εμφάνιση σχετίζεται με την προέλευσή του. Ωστόσο, το patch το έχει απ’την πρώτη στιγμή και πουθενά δεν υπάρχει αναφορά για το λόγο που το φοράει.

    Εάν έχετε να προσθέσετε κάποιον/α, παρακαλώ σχολιάστε στη φόρμα του κειμένου.


    Trivia :

    Γνωρίζατε ότι …
    • Οι περισσότεροι RPG ήρωες με καλυμμένο μάτι έχουν την ιδιότητα είτε του κλέφτη είτε του πειρατή?
    • Οι πειρατές φορούσαν το “patch” για να καλύψουν τραυματισμούς. Όμως, συνέβαινε και για λόγους τακτικής! Πίστευαν πως καλύπτοντας το ένα μάτι, θα είχαν με αυτό καλύτερη όραση στο σκοτάδι.
    " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

    Authenticity sir, authenticity. "

    Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)




  • #2
    Πρόσεξες ότι σχεδόν όλοι εκτός από 2 έχουν το κάλυμμα στο δεξί τους μάτι;
    Originally posted by Squall Leonhart
    I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
    Originally posted by 丹野
    Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
    Originally posted by Ryu_gr
    υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

    Comment


    • #3
      lol όχι
      " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

      Authenticity sir, authenticity. "

      Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



      Comment


      • #4
        Νομίζω πως υπάρχει ένας χαρακτήρας στο Last remnant με patch.Αλλά δεν θυμάμαι καλά.
        Carpe diem

        Comment


        • #5
          georg prime= o chuck norris των videogames
          ειχα διασκεδασει απιστευτα με τα facts που βγαζανε επι εποχες suiko5

          παντως στο 2 δεν ειχε eyepatch, και τον επαιρνες καπου στο τελος 10 lvls πανω απο τον βασικο ηρωα lol α ρε georg πρωτη μουρη,

          ειχα ξεχασει οτι η kanon απο WA2 φορουσε eyepatch

          Comment


          • #6
            Vanyard με τρομάζεις, τι δεν έχεις παίξει; :xp:

            Ο Georg και μένα μου άρεσε πάρα πολύ (ΠΑΡΑ πολύ βασικά) στο Suikoden 5 (στο 2 δεν είχε κανένα ρόλο στο σενάριο, απλά τον έπαιρνες και τάπωνε τα πάντα). Δε θα μπω σε λεπτομέρειες γιατί έχει πολύ ενδιαφέρον να παίξεις το παιχνίδι και να φτάσεις στο σημείο που αποφασίζεις αν θα δεχτείς την ιστορία του ή όχι. Πολύ γαμάτος τίτλος το Suiko5, ελπίζω να βγει και 6 σε αυτά τα πρότυπα (και να είναι για PS360).

            Comment


            • #7
              Originally posted by Altair View Post
              Νομίζω πως υπάρχει ένας χαρακτήρας στο Last remnant με patch.Αλλά δεν θυμάμαι καλά.
              O David! Αλλά το κάνει για το Remnant του αποκλειστικά, δεν είναι δηλαδή στη standard εμφάνισή του.

              Αν κάνω λάθος, ας με διορθώσει κάποιος που θυμάται καλύτερα το παιχνίδι
              " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

              Authenticity sir, authenticity. "

              Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



              Comment


              • #8
                Δεν ξέρω,δεν το έχω παίξει.Σε ένα βίντεο τον θυμάμαι.
                Carpe diem

                Comment


                • #9
                  καμμενη διαπιστωση,

                  οι περισσοτεροι ητανε και top tier στο combat px δεν πηγαινες για κανενα λογο χωρις την κανον να φας τα bosses στις πυραμιδες στο WA2 την ηθελες για dps,

                  o bart ητανε αρκετα δυνατος τουλαχιστον πριν παρεις τα omnigear δυσκολα εβγαινε απο grp, (το omnigear του δεν επερνε kai τρελο boost) ενταξει georg τι να λεμε,

                  o vyse= main char, τον todd τον αδικουσε η ιδιοτητα του λιγο δεν εκανε και πολλα,

                  ο zegram αλλος απο εκει super-duper επερνε τα ποιο δυνατα οπλα και ειχε τις ποιο χρησιμες abilites,o taypy εδω θα σας γελασω δεν εχω προχωρησει αρκετα το SOD,

                  ο geddoe ητανε χαλαρα ο καλυτερος απο τους 3βασικους του suiko3 (μαγεια+close combat+speed) αν και flame champion συμφερε να κανεις τον πιτσιρικα με το ξανθο μαλλι forgot his name

                  o brandeau apo to suiko 4... hmm θελω να ξεχασω οτιδηποτε εχει να κανει με το συγκεκριμενο παιχνιδι

                  Treasure of the Rudras??? δεν μου λεει κατι το ονομα του παιχνιδιου αντιθετως μου λεει πολλα η εικονα του χαραχτηρα που εβαλες σιγουρα δεν ειχε και αλλη ονομασια το game scatty?

                  τεσπα....ειδατε τι κανει ενα eyepatch?

                  Comment


                  • #10
                    τον πιτσιρικα με το ξανθο μαλλι forgot his name
                    Hugo .

                    Comment


                    • #11
                      Rudra no Hihou
                      " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                      Authenticity sir, authenticity. "

                      Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                      Comment


                      • #12
                        περιπλεκεις περισσοτερο τα πραγματα στο μυαλο μου
                        damn it θα αναγκαστω να ψαξω το παιχνιδι μπας και θυμιθω και τιποτα αλλο γιατι ειμαι 95% σιγουρος οτι το εχω παιξει

                        Comment

                        Working...
                        X