Announcement

Collapse
No announcement yet.

Xenosaga Trilogy

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Δεν έχω παίξει τον τίτλο,αλλά Tanno σε έναν τέτοιο τίτλο μου φαίνεται εντελώς FAIL να κάνεις skip τα cinematics.
    Carpe diem

    Comment


    • #17
      Δεν έχω παίξει τον τίτλο,αλλά Tanno σε έναν τέτοιο τίτλο μου φαίνεται εντελώς FAIL να κάνεις skip τα cinematics.
      Αν τα έχεις ξαναδεί δε νομίζω πως είναι και τόσο fail.
      Originally posted by Squall Leonhart
      I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
      Originally posted by 丹野
      Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
      Originally posted by Ryu_gr
      υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

      Comment


      • #18
        Originally posted by Altair View Post
        Δεν έχω παίξει τον τίτλο,αλλά Tanno σε έναν τέτοιο τίτλο μου φαίνεται εντελώς FAIL να κάνεις skip τα cinematics.
        Δεν θα το θεωρούσα ακριβώς fail, γιατί έχω καλή μνήμη και δεν ήταν απαραίτητο να τα ξαναδώ ρε... Είτε gameplay, είτε κινηματογραφικά καταλαβαίνω την ροή της ιστορίας. Όταν βλέπω κάτι, το έχω στην μνήμη μου. Απλά ήθελα να πάω στο σημείο που κόλλησα προκειμένου να συνεχίσω.

        Για πες μου που είναι το fail από την μεριά σου ?
        sigpic

        Comment


        • #19
          Major fail τι διαβαζουμε εδω .
          O Tanno ειπε πως απλα κανει skip τα cutscenes που εχει ξαναδει, πχ μετα απο game over κανει skip κατευθειαν στο boss.

          Μα τι καθομαι και γραφω κι εγω, για δες που οδευει το thread του Xenosaga.

          Comment


          • #20
            Άστα να πάνε, ρε παίδες. Άμα δεν τα έκανα skip, θα ξημερωνόμουν και θα έκανα 3-4 μέρες να το τερματίσω(πόσο μάλλον καμιά βδομάδα...).
            sigpic

            Comment


            • #21
              Μα τι καθομαι και γραφω κι εγω, για δες που οδευει το thread του Xenosaga.
              Πραγματικά όμως .

              Κι εγώ βρίσκομαι σε μία παρόμοια κατάσταση με τον Dope και τον Vaynard, αφενός έχω γράψει και διαβάσει άπειρα πράγματα για τον τίτλο (θυμάμαι μάλιστα κάτι απίστευτες συζητήσεις με dope στο FF Forum και φυσικά μία ασταμάτητη ανταλλαγή SMS κάθε φορά που έβλεπα κάτι καινούριο), αφετέρου έχω ξεχάσει πολλά από τα γεγονότα και τις λεπτομέρειες που κάνουν τη διαφορά. Για μένα έκανε τον κύκλο του σαν παιχνίδι, μου έδωσε ό,τι είχε να μου δώσει, από εκεί και ύστερα δύσκολα θα έμπαινα στη διαδικασία να ασχοληθώ ξανά.

              Comment


              • #22
                Νόμιζα ότι επειδή είναι πολύ μεγάλα τα κάνει με τη μία skip.Γράψτε λάθος.

                Και τι στο διάολο γίνεται σ'αυτό το φόρουμ;Με τη μία βγαίνουνε οι κράχτες και αρχίζουν να κράζουν με το παραμικρό για το οτιδήποτε.

                "Ω μα που οδεύει το θέμα του Θείου Xenosaga;"
                "Τι λες βλάσφημε για το χειρισμό του Metroid Prime;"
                "Πως τολμάς και ζητάς checkpoints;Δεν είσαι Hardcore."
                "Το multiplayer είναι ο θεός και η διάρκειά του sp είναι τέλεια."
                "Μα γιατί το αγοράζεις αυτό με τα λεφτά σου;"

                Να πω κι άλλα;ΡΕ ΑΝΤΕ ΣΟΒΑΡΕΥΤΕΙΤΕ!!!


                edit:Κράξτε ελεύθερα.Είστε καλοί σε αυτό.
                Carpe diem

                Comment


                • #23


                  Ε ότι να ναι, ρε παιδιά. Ας σοβαρευτούμε και λίγο, γιατί τέτοιος τίτλος αξίζει του σεβασμού του κάθε RPG fan. Μην λέμε ότι κατέβει περί της λέξης "fail", γιατί κοντεύω να πάθω καρδιακό από τα γέλια.
                  sigpic

                  Comment


                  • #24
                    Originally posted by Altair View Post
                    Νόμιζα ότι επειδή είναι πολύ μεγάλα τα κάνει με τη μία skip.Γράψτε λάθος.

                    Και τι στο διάολο γίνεται σ'αυτό το φόρουμ;Με τη μία βγαίνουνε οι κράχτες και αρχίζουν να κράζουν με το παραμικρό για το οτιδήποτε.

                    "Ω μα που οδεύει το θέμα του Θείου Xenosaga;"
                    "Τι λες βλάσφημε για το χειρισμό του Metroid Prime;"
                    "Πως τολμάς και ζητάς checkpoints;Δεν είσαι Hardcore."
                    "Το multiplayer είναι ο θεός και η διάρκειά του sp είναι τέλεια."
                    "Μα γιατί το αγοράζεις αυτό με τα λεφτά σου;"

                    Να πω κι άλλα;ΡΕ ΑΝΤΕ ΣΟΒΑΡΕΥΤΕΙΤΕ!!!


                    edit:Κράξτε ελεύθερα.Είστε καλοί σε αυτό.

                    Comment


                    • #25
                      altair

                      :resp:

                      best post ever

                      η πλακα ειναι οτι εχεις και δικαιο δυστηχως

                      Comment


                      • #26
                        χαχα! Απολαυστικός ο Altair

                        Δεν έχω παίξει Xenosagas και μάλλον δε θα το κάνω στο μέλλον.

                        Έχω ένα DVD που εάν θυμάμαι λέγεται Xenosaga Freaks (PS2 - Jap Only). Τι στο καλό είναι αυτό και πως σχετίζεται με τη σειρά?

                        Α! Έχω παίξει (παλιότερα) αρκετά το Xenosaga I & II (DS). Δε μου άρεσε καθόλου...

                        Εχμ...

                        Xenogears = Final Fantasy VII

                        ;)
                        " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                        Authenticity sir, authenticity. "

                        Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                        Comment


                        • #27
                          η πλακα ειναι οτι εχεις και δικαιο δυστηχως
                          Χωράει πάρα πολύ ανάλυση αυτό xD .

                          Επειδή όμως ο altair μιλάει για κάτι που δε γνωρίζει, το να μπεις σε διαδικασία συζήτησης για το Xenosaga δεν είναι κάτι τόσο απλό, όσο, για παράδειγμα, το να γράψεις εντυπώσεις για το νέο PoP. Το παιχνίδι πατάει σε θεωρίες ψυχολογίας και φιλοσοφίας, έχει ίσως τους πιο ενδιαφέροντες χαρακτήρες-αρχέτυπα σε ιαπωνικό RPG, θίγει πάρα πολλά θρησκευτικά και ηθικά ζητήματα, με έναν πολύ υγιή και ανοιχτό σε συζήτηση τρόπο και η περιπλοκότητα του σεναρίου του με τίποτα δεν αφήνει πολλά περιθώρια ανάλυσης, ύστερα από μήνες-χρόνια ολοκλήρωσης της τριλογίας. Δεν είναι τυχαίο ότι έχει γραφτεί βιβλίο για να ξεκαθαριστούν τα ΒΑΣΙΚΑ.

                          Για μένα (και φαντάζομαι για όλους όσους έπαιξαν τα Xenogears-Saga) η σειρά αυτή πλέον είναι μία εμπειρία και πολλές φορές οι εμπειρίες εκφράζονται μία φορά και μετά απλώς μένουν. Για αυτό και ο dope είπε ότι έχει ενδιαφέρον να δούμε τι έχει να πει κάποιος νέος στον κόσμο του Xenosaga.

                          Comment


                          • #28
                            Κι εγω ειμαι με τον Evans σε αυτο το θεμα, σιγα μη νιωσουμε και τυψεις απο πανω.
                            Ο Τanno ειπε ξεκαθαρα πως καθε φορα που πεθαινει στο game κανει skip τα cinematics για να μην τα ξαναδει οταν φτασει στο ιδιο σημειο.

                            Σαφως και το να μην καταλαβεις τι θελει να πει ο αλλος ειναι ενα πιθανο ενδεχομενο, αλλα οκ γι αυτο και ειπα τι ηθελε να πει ο ποιητης.
                            Οσο για το που οδευει το thread του Xenosaga ε δεν εχω και αδικο, 2 σελιδες thread με καμποσα off-topic posts χτυπαει καπως ασχημα σιγουρα.

                            Οι κραχτες τουλαχιστον εκφερουν αποψη για πραγματα με τα οποια εχουν ασχοληθει αρα πραγματικα δε βλεπω το λογο για να μη μιλανε ελευθερα για τετοια θεματα κι αυτο το λεω γιατι βλεπω αναφορες σε παιχνιδια απο Xenosaga μεχρι Metroid.

                            Comment


                            • #29
                              Μόνο το δεύτερο έχει βγει PAL;
                              I'm back bitches... Version 2.0

                              Το νέο forum για το αυτοκίνητο: PetrolHeads

                              Comment


                              • #30
                                Ω ναι άλλη μία άψογη επιχειρηματική κίνηση από τη Namco.

                                Eίναι σίγουρο πως θα παίξω κι εγώ την τριλογία κάποια στιγμή και λογικά θα κόψω το πολύ ψάξιμο και θα την πάω τρέχοντας. Το πρώτο Xenosaga το έπαιζα αρκετά αργά και προσεκτικά( έψαχνα και το τελευταίο chest, διάβαζα 2-3 φορές τα entries) με αποτέλεσμα να "καώ" στις 15-20 ώρες περίπου- έχει και ένα αδιάφορο battle system. Τελος πάντων πλέον όλα αυτά τα games μόνο με emulation στο PC μετράνε για καλές αναλύσεις- από όσα έχω δει δλδ( ναι δεν έχω CRT πλέον...)
                                «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                                Comment

                                Working...
                                X