Announcement

Collapse
No announcement yet.

Windows 7: Everything we need to know

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Windows 7: Everything we need to know

    Αντίστοιχο θέμα του Νίκου για τα Windows 7.

    Επειδή είπατε για Windows 7 και γνωρίζετε κάτι γι' αυτό. Θέλω να ρωτήσω τα εξής, γιατί το σκέφτομαι να πάρω Windows 7 για επαγγελματικούς και gaming σκοπούς.

    Μου είπαν τα καλύτερα(και απ' όσο το έψαξα πολύ) είναι τα Windows 7 Ultimate των 64-bit, όχι μόνο είναι συμβατά με τον υπολογιστή μου, αλλά έχει μειωθεί αισθητά το βάρος του λογισμικού, αλλά έχω ακούσει και κάποια προβλήματα απ' άλλα forums και έχω μιλήσει και μ' άτομα που τα κατέχουν, τα οποία το βασικό πρόβλημα είναι η συμβατότητα στα videogames από προηγούμενα windows, όπως έγινε με το Max Payne 1 στα Win 98' στα XP.

    Μ' ανησυχεί κι ένα άλλο πρόβλημα και θέλω να εξακριβώσω κάτι για επαγγελματικούς σκοπούς. Ακούγεται βέβαια ότι τα Windows 7 "σκοτώνει" την πειρατεία, όπως και πολύ σωστά έψαξα, όταν έδωσα σ' έναν φίλο μου, ο οποίος έχει Win 7 των 32-bit, τα πειρατικά CDs όσα είχα και δεν είχα και καλά να τα ξεφορτωθώ για να εξακριβώσω κι αυτό. Φοβάμαι μήπως η "πειρατεία" χτυπήσει και προγράμματα μουσικής παραγωγής.

    Γνωρίζω πολύ καλά ότι προγράμματα γραφίστικης κοστίζουν γύρω στα €200-300, αλλά εσείς δεν γνωρίζετε πόσο κάνει ένα μουσικό πρόγραμμα παραγωγής. Κοστίζει πάνω από €600 ! Γι' αυτό το λόγο πολύς κόσμος, ακόμη κι εγώ, το πάμε στην πειρατεία. Οπότε καταλαβαίνετε που θέλω ν' εξακριβώσω τον εξής λόγο.

    Η μπάλα πάνω σας, γιατί εγώ είμαι άσχετος στα θέματα Win 7...
    sigpic

  • #2
    Θα απαντήσει κανείς ή χάνω τον χρόνο μου ?
    sigpic

    Comment


    • #3
      σαδσαδσαδσααδασ

      Ό,τι πρόγραμμα υπάρχει μπορείς να το βρείς και να το χρησιμοποιήσεις πειρατικό. Αν όντως θέλεις να το χρησιμοποιήσεις για επαγγελματικούς σκοπούς αγόρασε το αυθεντικό.

      Και ναι οι καλύτερες εκδόσεις είναι οι Professional, Ultimate με μικρές διαφορές (ελάχιστες για τον μέσο χρήστη) πάντα στα 64bit.

      Τέλος, υπάρχουν προβλήματα συμβατότητας με παιχνίδια που είναι 10ετίας+, αλλά όπως οποιοδήποτε πρόβλημα στο PC αμα το ψάξεις λίγο το λύνεις.

      Comment


      • #4
        Originally posted by ChrisTop View Post
        σαδσαδσαδσααδασ

        Ό,τι πρόγραμμα υπάρχει μπορείς να το βρείς και να το χρησιμοποιήσεις πειρατικό. Αν όντως θέλεις να το χρησιμοποιήσεις για επαγγελματικούς σκοπούς αγόρασε το αυθεντικό.

        Και ναι οι καλύτερες εκδόσεις είναι οι Professional, Ultimate με μικρές διαφορές (ελάχιστες για τον μέσο χρήστη) πάντα στα 64bit.

        Τέλος, υπάρχουν προβλήματα συμβατότητας με παιχνίδια που είναι 10ετίας+, αλλά όπως οποιοδήποτε πρόβλημα στο PC αμα το ψάξεις λίγο το λύνεις.
        Μάλιστα. Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες...

        Αν το διάβασες, κανονικά θέλω να έχω το αυθεντικό, αλλά δεν τρελάθηκα να το χρυσοπληρώσω τόσο 600 ευρώ κάθε επαγγελματικό πρόγραμμα. Δεν είμαι κάνας Ωνάσης... ~_~

        Όσο για το gaming, το έμαθα πρόσφατα, επειδή ενημερώθηκα για το πρόβλημα συμβατότητας τους, ιδίως με τα πειρατικά τους.

        Τώρα που τα είπες και όλα, η καλύτερη λύση είναι να βάλω 2πλό boot(XP και 7) στο PC, όπως έκανα στο laptop που έχω και Windows Mac και XP.
        sigpic

        Comment


        • #5
          Εγώ, ως φοιτητής πληροφορικής στο ΤΕΙ της Σίνδου, ένα έχω να πω:

          windows = ςίνδοςσ

          Και όποιος κατάλαβε, κατάλαβε .

          Comment


          • #6
            Originally posted by Evans View Post
            Εγώ, ως φοιτητής πληροφορικής στο ΤΕΙ της Σίνδου, ένα έχω να πω:

            windows = ςίνδοςσ

            Και όποιος κατάλαβε, κατάλαβε .
            Και ως πρώην φοιτητής Σίνδου, ξέρω ότι windows = μπουρδέλο, γιατί τα ΤΕΙ εκεί είναι ένα μπουρδέλο από μόνο του...

            Σπούδαζα βιβλιοθηκονομία εκεί, αλλά σταμάτησα για άπειρους λόγους που δεν έχω όρεξη να συζητήσω.
            sigpic

            Comment


            • #7
              windows = ςίνδοςσ
              Εννοείς windows = ςινδοςσ
              Originally posted by Squall Leonhart
              I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
              Originally posted by 丹野
              Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
              Originally posted by Ryu_gr
              υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

              Comment


              • #8
                Σπούδαζα βιβλιοθηκονομία εκεί, αλλά σταμάτησα για άπειρους λόγους που δεν έχω όρεξη να συζητήσω.
                Μπορώ να φανταστώ σίγουρα έναν.

                Comment


                • #9
                  Originally posted by Evans View Post
                  Μπορώ να φανταστώ σίγουρα έναν.
                  Μπορείς να φανταστείς άπειρους λόγους που έχουν σχέση με τα ΤΕΙ αυτά.

                  Λοιπόν, πρωινιάτικα παρακάναμε τόση καφρίλα. Ας αφήσουμε το θέμα ανοιχτό για όποιον θέλει να ρωτήσει τίποτα άλλο γι' αυτά τα Windows.
                  sigpic

                  Comment


                  • #10
                    Πάντως από τυχαία ΙΕΚ είναι σίγουρα καλύτερο το επίπεδο .

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by Evans View Post
                      Πάντως από τυχαία ΙΕΚ είναι σίγουρα καλύτερο το επίπεδο .
                      Εκτός το μπέρδεμα με τα οικονομικά, σε γενικό επίπεδο είναι καλύτερα και δεν γίνεται της πόπης, όπως στα ΤΕΙ, όπου ορισμένοι καθηγητές είναι άμυαλοι και κάποιοι φοιτητές με τα πολιτικά τους είναι ζώα.

                      Ας ανοίξω άλλο θέμα, γιατί εδώ γίνεται off-topic η φάση.

                      Κάποιος Mod, μόλις ανοίξω θέμα για Πανεπιστήμια και Ιδιωτικές Σχολές, ας μεταφέρει αυτά τα off-topic θέματα εκεί.
                      sigpic

                      Comment

                      Working...
                      X