Announcement

Collapse
No announcement yet.

PES vs FIFA: The everlasting debate

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • PES vs FIFA: The everlasting debate

    Pro Evolution Soccer 11.

    Απλά το FIFA δεν είχε ελπίδα... :p

  • #2
    Πλακα κανεις πραγματικα. Το Pro εχει γινει απαραδεκτο, το FIFA ειναι αληθεια πως εχει κανει απιστευτα αλματα και σου μιλαει ατομο που παιζει ISS και PES εδω και 15 χρονια.

    Εγω επαθα πλακα απο το demo του FIFA 11 (το 10 δεν το ειχα δει ελεω στρατου). Εχουν παρει ολα τα καλα του PES και σου εχει ακομα και PES control scheme για να κανει τη μεταβαση πιο οικεια και μεσα σε ολα αυτα κερδιζεις ασυλληπτο animation, κορυφαια ball physics και γενικα ο αγωνας εχει μια ροη που το PES θα την ονειρευεται για πολλα χρονια γιατι οι Ιαπωνες ειναι απιστευτα συντηρητικοι.

    Δεν ξερω αν θα αγορασω καποιο ποδοσφαιρακι φετος, αλλα πραγματικα για εμενα απλα δεν τιθεται θεμα, τα PES καθε χρονο κανουν ενα βημα εμπρος και 2 πισω.

    Comment


    • #3
      λογος δεν μου πεφτει μιας και εχω σταματησει να παιζω sports games χρονια τωρα και εχω αφησει το pro evolution απο τα 20 μου ,αλλα μην ξεχναμε οτι στο ελλαδισταν βρισκομαστε που ως γνωστον και η κουτση μαρια (a.k.a και ο τελευταιος ελληναρας) εχει μαθει να παιζει pro (φυσικα δεν αναφερομαι στον chrisTop), δεν τιθεται θεμα ακομα και αν ολος ο υπολοιπος κοσμος δινει καλυτερο το fifa

      xeno σε περιπτωση που μπορει να εχασες την περσυνες εκδοσεις (μιας και εισουνα φανταρος) απο περυσι εχει αρχησει και γινεται καλυτερο το fifa οπως παραδεχονται οι περισσοτεροι αντικειμενικα

      ομως οι fans θα παραμεινουνε fans καποια πραγματα δεν αλλαζουν

      Comment


      • #4
        Ακριβώς ό,τι είπε ο Vaynard. Δεν πρόκειται να ασχοληθώ με το FIFA γιατί θα είμαι ο μόνος. Όλοι οι φίλοι μου παίζουν Pro και θα συνεχίσουν να παίζουν μέχρι να περάσει η μόδα του.

        Πάντως το FIFA 10 για PC ήταν πολύ μάπα. Ελπίζω το 11 να έχει αλλάξει πάρα πολύ.

        Comment


        • #5
          Για τα ποδοσφαιρικα να πω πως δυστυχως ο κοσμος εδω απορριπτει προτου δοκιμασει. Οποιος γουσταρει PES συνειδητα οκ μαγκια του, απλα εδω ολοι γουσταρουν ενα παιχνιδι χωρις να δινουν εστω μια ευκαιρια στον ανταγωνισμο.

          Η μαζα σιγα μην ξεκολλησει απο ενα τετοιο φαινομενο, θυμιζει CS η ολη φαση.
          Αν η παρεα σου παιζει PES προφανως και ειναι λογικο να θες να μεινεις εκει.

          Εγω παντως θυμαμαι πως ολοι καποτε παιζαν FIFA, εποχες 97-2000 τουλαχιστον και οποιος εκανε λογο για ISS 64 και ISS Evolution ηταν γραφικος. Ο τροχος γυρισε μια φορα, γιατι να μην ξαναγυρισει.

          Στον υπολοιπο κοσμο εχει ηδη γυρισει βεβαια, στην Ελλαδα εχουμε μεγαλο lag δυστυχως.
          Oh well, μαθημενα τα βουνα στα χιονια..

          Comment


          • #6
            To 97-00 που λες είναι μικρό διάστημα. Εκείνη την περίοδο τουλάχιστον, δηλαδή μέχρι το fifa 99, τα fifa ήταν playable και για κάποιον που έπαιζε pro, από εκεί και πέρα η ενασχόληση αποτελούσε απειλή για τον νευρικό σύστημα του παίκτη. Το pro πήρε τα ηνία από το fifa το 2004 με το pro 4.
            Christop εσύ που ξέρεις και 5 πράγματα παραπάνω πρέπει με το ζόρι να τους βάλεις το fifa.

            Comment


            • #7
              Originally posted by ChrisTop View Post

              Πάντως το FIFA 10 για PC ήταν πολύ μάπα. Ελπίζω το 11 να έχει αλλάξει πάρα πολύ.
              Στο pc φετος το fifa 11 ειναι σαν το fifa 10 των κονσολων,οποτε ειναι πολυ καλο.Μην κανεις το λαθος και δεν του δωσεις μια ευκαιρια.
              Μεχρι και περσι εδιναν στο pc μια μουφα εκδοση και οι κονσολες ειχαν την καλη.
              Φετος εχεις μεν το καπως βελτιωμενο fifa 10(και στο δινουν σαν 11) των κονσολων,αλλα δεν παυει να ειναι η next gen εκδοση.


              Στα υπολοιπα θα συμφωνησω με τον Xeno.Υπαρχει μεγαλο lag στην Ελλαδα και δεν αποκλειω να συνειδητοποιησουν οτι ειναι καλο το fifa ,oταν θα ειναι καλυτερο το προ(καποια στιγμη στο μελλον).:xp:
              Δεν ειναι η πρωτη φορα αλλωστε οπως σωστα λεει ο Xeno.Τα ιδια φαινομενα ειχαμε και σε εποχες ps1 ακομα και στις αρχες του ps2.Mετα το 2003-04 αρχισαν να καταλαβαινουν οι περισσοτεροι οτι αξιζει το pes ,οταν ηταν μακραν το καλυτερο ποδοσφαιρακι ηδη 8 χρονια!

              ChrisTop βεβαια η δικη σου περιπτωση ειναι διαφορετικη,καθως εισαι pc gamer και σου εδιναν καθε χρονο μια μετριοτητα.Απο δω και περα ομως θα εισαι αδικαιολογητος.

              Originally posted by sub_zero View Post
              Το pro πήρε τα ηνία από το fifa το 2004 με το pro 4.
              Εμπορικα ναι.
              Γιατι σαν ποιοτητα ηταν καλυτερα τα pro απο το πρωτο 3d pro του 1995.

              Comment


              • #8
                Θα κατεβάσω και θα μας βάλω δοκιμαστικά να παίξουμε FIFA 11 και αμα φάω ξύλο το κρίμα στον λαιμό σας! Ευτυχώς που δεν είναι οι κλασικοί κολλημένοι Έλληνες που θα το απόρριπταν κατευθείαν, αλλά οι συνήθειες δύσκολα κόβονται.

                Xeno δεν είναι η Ελλάδα κολλημένη με το CS. Σε όλον τον κόσμο τα μεγαλύτερα τουρνουά είναι στο CS και το παίζουν όλοι όσοι ψάχνουν για πρωταθλητισμό. Με μία μικρή αναζήτηση στο Net θα το δείς αυτό Είναι κάτι σαν το... SF 2 των FPS ξέρω γώ.

                Comment


                • #9
                  Εμπορικα ναι.
                  Γιατι σαν ποιοτητα ηταν καλυτερα τα pro απο το πρωτο 3d pro του 1995.
                  Εμπορικά μιλάμε πάντα.
                  Μια διόρθωση πάντως, το πρώτο 3d pro βγήκε το το καλοκαίρι του 97. Το 95 είχε κυκλοφορήσει το iss deluxe που ναι μεν δεν ήταν 3d αλλά ήταν πολύ μπροστά σαν παιχνίδι για την εποχή του.

                  Comment


                  • #10
                    Tι lag ρε παιδιά και κουραφέξαλα. Σόρρυ κι όλας αλλά μάλλον εσείς το έχετε φάει.

                    Ο Έλληνας δεν ενημερώνεται και αναπόφευκτα μένει στα ίδια.

                    Βγαίνουν τραγούδια για Pro, ελληνικές περιγραφές κι αυτοί που δεν πολυασχολούνται με gaming επικαιρότητα, κολλάνε.

                    (Φυσικά υπάρχουν και οι πολύ ~και πολλοί~ κολλημένοι αλλά είναι άλλου παπά ευαγγέλιο αυτές οι περιπτώσεις)

                    Πριν λίγο καιρό μίλησα με 2 γνωστούς μου γι'αυτο το θέμα (κολλημένοι Pro-άδες) κι ενώ προς στιγμήν φάνηκαν διαστακτικοί (καλύτερο απ'το Prooo?), τελικά δεν είχαν κανένα πρόβλημα. Για να πείσεις τον άλλο που δε ξέρει ότι υπάρχει κάτι καλυτερο, πρέπει να του το δείξεις. Όχι απλά να το επισημαίνεις. Και σε αυτό το σημείο φέρουν ευθύνη τα άτομα με γνώσεις για προφανείς λόγους.

                    Είναι αποδεδειγμένο πως ο Έλληνας μπορεί εύκολα να ξεκολλήσει απ'τα Pro. Αποδείξη? Το αναφέρατε. Η περίπτωση FIFA του 2000κάτι.

                    Πάντως, πρέπει να σημειωθεί πως ναι μεν : FIFA > PRO ~πλέον~ αλλά η διαφορά τους δεν είναι ανάλογη του παρελθόντος ώστε να δικαιολογήσει μία μαζική μετάβαση στην σειρά της ΕΑ. Δεν μιλάμε δηλαδή για δαφορές επιπέδου ISS Pro'98 / FIFA 99, όπου κυριολεκτικά (στο δεύτερο) έπαιρνες τον τερματοφύλακα κι έβαζες goal ενώ στο πρώτο όλα ήταν πιο ομαλά.
                    " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                    Authenticity sir, authenticity. "

                    Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                    Comment


                    • #11
                      Scatman το ιδιο λεμε.


                      Originally posted by sub_zero View Post
                      Μια διόρθωση πάντως, το πρώτο 3d pro βγήκε το το καλοκαίρι του 97. Το 95 είχε κυκλοφορήσει το iss deluxe που ναι μεν δεν ήταν 3d αλλά ήταν πολύ μπροστά σαν παιχνίδι για την εποχή του.
                      Eγω μιλαω για το πρωτο παιχνιδι του παρακατω βιντεο,οχι για το 2d deluxe.
                      This is a compilation of all the games of the Winning Eleven Serie since 1995. We wish a happy birthday to the Winning Team of Konami... Thanks for 10 years ...

                      Mετα βγηκε βεβαια αυτο που λες(97) και ειχε βελτιωθει παρα πολυ.

                      Comment


                      • #12
                        Όντως έχεις δίκιο. Είχε κυκλοφορήσει ευρώπη αυτό όμως;
                        Γενικά με τις εκδόσεις που έχουν κυκλοφορήσει σε Ευρώπη και Ιαπωνία είναι πραγματικά ένα μπάχαλο.

                        Comment


                        • #13
                          Κοιτα, αυτο το ειχε ενας φιλος μου, οχι εγω.Και μου ελεγε οτι ειναι το iss pro.Τωρα δεν ξερω αν ηταν το we.
                          Θυμαμαι παντως που μου ελεγε οτι το gameplay ηταν καταπληκτικο και εγω δεν τον πιστευα,γιατι επαιζα το worldwide soccer 06 στο saturn και εδειχνε πιο εντυπωσιακο .

                          Comment


                          • #14
                            Εμεις εδω μια ζωη ISS βλεπαμε τα οποια ειναι της KCEO (Konami Computer Entertainment Osaka) ενω τα PES/WE ειναι της KCET (T=Tokyo).
                            To ISS λοιπον βασιζοταν στην 1η σειρα (Jikkyou something soccer ), δηλαδη αυτη του Osaka studio. Yποτιθεται πως καποια στιγμη η KCET ξεπερασε το αρχικο studio (KCEO) με την οσο να ναι λιγοτερο arcade φιλοσοφια της (συγκριτικα εστω) και καπως ετσι σταματησαμε να βλεπουμε ISS και μειναμε στα PES/WE.

                            Το πρωτο παιχνιδι της KCET (aka φιλοσοφιας WE/PES) που ειδαμε κι εμεις ηταν το ISS Superstar Soccer Pro (στην Ευρωπη) το οποιο οπως ειδα στην Αμερικη το λεγαν Goal Storm 97 - α ρε Konami ΑΡΡΩΣΤΙΑ. Σειρα πηρε και το ISS Pro 98 (PS1 οπως και το προηγουμενο - το ISS 98 του Ν64 ηταν αλλο παιχνιδι).
                            Το παιχνιδι αυτο του PS1 λοιπον δεν ηταν αλλο απο το Winning Eleven 3.
                            Tα ISS Pro Evolution στο PS1 ηταν το τελευταιο σταδιο πριν μεταβουμε στα PES. Το ISS Pro Evo 1 ηταν το Winning Eleven 4.
                            To 1o PES στο PS2 ηταν το WE5 and the rest is history.

                            Ουφ, επεσε μπολικη κουβεντα για μπαλα, να ναι καλα η Konami που εκανε 2 studio και 3 ηπειρους ανω κατω για να προωθησει τις αποπειρες της στο χωρο των παιχνιδιων ποδοσφαιρου.

                            Κανω και μια μεταφορα σε νεο thread να συνεχισουμε με την ησυχια μας.


                            EDIT:
                            Επισης το πρωτο WE διαβαζω πως βγηκε μονο Αμερικη σαν Goal Storm το 96 - εδω δεν εφτασε ποτε. Το 2ο WE παλι πραγματικα απορω τι απεγινε, δε μπορω να το βρω πουθενα .

                            EDIT 2:
                            Ισως το 2o WE να ειναι το WE97 aka ISS Pro aka Goal storm 97 aka ποσα picarats κερδιζω αν ελυσα το γριφο σωστα;

                            Comment


                            • #15
                              Egw afto epaiza pianete?

                              "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                              But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                              Kindred, this blade and I.
                              "

                              "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                              Greek Gaming Videos
                              Greek Final Fantasy Forum

                              Comment

                              Working...
                              X