Announcement

Collapse
No announcement yet.

Δοκιμαστικό κλείδωμα του "Τι παίζετε..."

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Threads του τύπου "Τι παίζετε αυτόν τον καιρό" πιστεύω πως είναι όχι μόνο καλό να υπάρχουν, αλλά δεν περιορίζουν και τις συζητήσεις. Παρομοίως, σε movie / anime forums υπάρχουν threads "τι βλέπετε αυτόν τον καιρό", σε music forums "τι ακούτε αυτόν τον καιρό" κλπ κλπ. Δεν είναι κάτι που "απορροφάει" τις συζητήσεις των μελών, αντιθέτως δίνει έναυσμα για συζητήσεις και για δημιουργία post που αξίζει να ειπωθούν αλλά όχι και να δημιουργηθεί thread μόνο και μόνο για αυτά. Αν κάποιος θέλει να γράψει μόνο δύο αράδες για το τι παίζει αυτόν τον καιρό, δεν θα πάει να δημιουργήσει νέο thread, θα γράψει στο προηγούμενο.

    Δεν πιστεύω να παραμείνει έτσι αλλά δεν βλάπτει να δοκιμάσουμε.

    PK World - Τα πάντα για Disney comics!

    Comment


    • #17
      Καταλαβαίνω τη κίνηση, αλλά το "Τι παίζετε αυτό τον καιρό", χρειάζεται ως πιο ενεστωτικό και live θέμα. Προφανώς ο φόβος είναι πως νεκρώνει/μπορεί να νεκρώσει πολλά άλλα θέματα. Αυτό για να λυθεί δεν χρειάζεται να καταργηθεί το εν λόγω θέμα, αλλά να χρησιμοποιείται ως πιο χαλαρός τόπος έκφρασης "εδώ και τώρα" θεμάτων, σαν twitter thread, και πιο συγκεκριμένες/αναλυτικές συζητήσεις να γίνονται στο εκάστοτε thread του εκάστοτε παιχνιδιού. Για να λειτουργήσει αυτό, πρέπει ο κάθε χρήστης να επιδεικνύει την ανάλογη κρίση(πχ. αν θέλω να γράψω κανένα ωραίο κατεβατό το γράφω στο αντίστοιχο θέμα, αν θέλω να πω δυο προτάσεις, θα γράψω στο "Τι παίζετε") και επειδή αυτό δεν καθίσταται πάντα δυνατό, οι mods να μεταφέρουν posts όταν βλέπουν πως η συζήτηση μονοπωλείται σε ένα μόνο game για εκτεταμένο αριθμό posts.

      Originally posted by Evans View Post
      Δεύτερον, αλλού αναφερόμουν και δε θα γίνω πιο σαφής, είναι χαζό να κάνουμε ότι δεν καταλαβαίνουμε.
      Διαφώτισέ με, γιατί ειλικρινά δεν καταλαβαίνω. Αν εννοείς πως υπάρχουν βλάκες ανάμεσα μας οι οποίοι μοιραία γράφουν βλακείες, δε νομίζω πως είναι ιδιαίτερο θέμα συζήτησης. Δεν έχει το forum στεγανά σε ένα παγκόσμιο φαινόμενο και μέχρι η Ζωζώ να εξολοθρεύσει όλους τους καλούς και τους ηλίθιους, είναι μια πραγματικότητα την οποία πρέπει να ανεχόμαστε σε κάθε έκφανση της ζωής. Αν είναι κάτι άλλο, θέλω να το ξέρω γιατί πραγματικά δεν το έχω καταλάβει/καταλαβαίνω.

      Comment


      • #18
        O Imrahil συνοψισε την ουσια του θεματος σε λιγες γραμμες.
        Το thread οντως πρεπει να υπαρχει, αλλα παραλληλα πρεπει να καταλαβουμε ποτε πρεπει να ποσταρουμε στο τι παιζετε αυτον τον καιρο και ποτε στο thread του εκαστοτε τιτλου.
        Το 1ο ειναι σιγουρα η πιο ευκολη και βολικη λυση, αλλα ιδιως οταν μιλαμε για νεα παιχνιδια που ενδιαφερουν αρκετα ατομα ειναι κριμα να μη γινονται καν σχετικα threads και να γινονται συζητησεις οι οποιες σε βαθος χρονου χανονται κιολας σε ενα thread αχταρμα οπως ειπε και καποιος πιο πριν.

        Comment


        • #19
          Τον παίζετε αυτό τον καιρό;
          Ground_Zero:

          Kathomoun san hsyxo provato kai etrwga to sano mou edw kai posa xronia kai ksafnika emfanizontai atoma kai lene pws opoios trwei xortari tha souvlizetai apo edw kai pera epeidh to swsto einai na trws grasidi giati den ponaei sta matia otan to koitas (ontas prasino).

          Comment


          • #20
            Βέβαια είναι λίγο δύσκολο να πλουσιοποιήσουμε τα OPs γιατί μία θες τον χρόνο σου να γράψεις τις πρώτες σου εντυπώσεις, κάτι που λίγο πολύ όλοι ξέρουν και μία είναι πράγματα που δεν γνωρίζεις για να αποφύγεις να πετάς κάτι που άλλοι θα το έκριναν άσχετο...

            Γι' αυτό είπα την φράση "Εδώ θα μιλήσουμε για το τάδε παιχνίδι" προσθέτοντας μερικές απόψεις για να μην εκτροχιαζόμαστε ο ένας τον άλλον από το θέμα.

            Τέλος πάντων, ότι καταλαβαίνετε.
            sigpic

            Comment


            • #21
              Εγώ συμφωνώ με Phantom Duck, Imprahil και Xeno.
              Το topic αυτό είναι κατάλληλο για να γράφουμε εντυπώσεις απο παιχνίδια που παίζουμε τώρα, αλλά που δεν θέλουμε να γράψουμε ένα κατεβατό με αναλύσεις επι αναλύσεων. Πρέπει να λειτουργεί για "chatting" παιχνιδιών που ασχοληθήκαμε.

              Comment


              • #22
                Άρα όλοι συμφωνούμε ότι το "Τι παίζετε αυτόν τον καιρό" πρέπει να λειτουργεί όπως λειτουργούσε τόσο καιρό, τέλεια.

                Comment


                • #23
                  Σε τρεις μέρες πρέπει να πάρουμε μια απόφαση, οπότε όσοι έχετε την καλοσύνη γράψτε εδώ τη γνώμη σας για το αν πρέπει να μείνει κλειδωμένο ή όχι το θέμα τώρα που το είδατε στην πράξη.

                  Σας διευκολύνει?
                  Σας εμποδίζει?
                  Σας αρέσει?
                  Δε σας αρέσει?
                  Ούτε κρύο ούτε ζέστη?
                  Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                  Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                  Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                  Comment


                  • #24
                    Προσωπικα ειμαι υπερ του να μεινει κλειστο αυτο (οπως και να κλεισει το I just finished) και τα ποστ να γραφονται στα σχετικα θεματα.
                    Do a barrel roll!

                    Comment


                    • #25
                      Ότι να ναι λέτε όλοι σας.

                      Εγώ είμαι της γνώμης να παραμείνει ανοιχτό για να ξέρει ο κόσμος τι παίζει ο καθένας, ΑΛΛΑ ως εκεί. Όλα τα υπόλοιπα, αν θέλετε να εκφράσετε θετικά ή αρνητικά σχόλια, απλά πείτε τα ανοίγοντας ένα νέο θέμα για το συγκεκριμένο παιχνίδι, έτσι ώστε όλες οι απόψεις να συγκεντρώνονται εκεί, όπως έκανε ο Κώστας με το F1 2010, έτσι να μην χάνονται άδικα κάποιες σημαντικές απόψεις που όλο και κάποιος να παρέλειψε να προσθέσει.

                      Το ίδιο μπορεί να γίνει και με το "I just finished...".

                      Άντε μη το χέσουμε κιόλας.
                      sigpic

                      Comment


                      • #26
                        Do a barrel roll!

                        Comment


                        • #27
                          sigpic

                          Comment


                          • #28
                            Tanno είσαι άπαιχτος μιλάμε .

                            Προσωπικά είμαι υπέρ του να μείνει ανοιχτό και να λειτουργεί όπως λειτουργούσε ως τώρα, δηλαδή λέμε εντυπώσεις, αν τύχει και ξεκινήσει μία συζήτηση μεταφέρονται τα posts σε νέο τόπικ, αν ήδη υπάρχει τόπικ, γράφουμε περισσότερα πράγματα εκεί.

                            Comment


                            • #29
                              Η μια εβδομάδα μου φαίνεται πολύ μικρό χρονικό διάστημα για να παρθεί μια απόφαση.
                              Αν δεν ανανεωθεί το ευρετήριο,είμαι υπέρ της άπoψης του Evans.
                              Carpe diem

                              Comment


                              • #30
                                Rampidis pwned! :xp:
                                Originally posted by Squall Leonhart
                                I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                                Originally posted by 丹野
                                Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                                Originally posted by Ryu_gr
                                υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                                Comment

                                Working...
                                X