Announcement

Collapse
No announcement yet.

Δοκιμαστικό κλείδωμα του "Τι παίζετε..."

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Και εγω συμφωνω με τον Altair που συμφωνει με τον evans που κατα καποιο τροπο συμφωνει με τον Tanno .

    Περα απο την πλακα θεωρω οτι η μια εβδομαδα ειναι πολυ μικρο διαστημα και το εχω πει και στο πρωτο μου post. Εγω προσωπικα την αλλαγη δεν την καταλαβα γιατι πολυ απλα το χρονικο κομματι που ειναι κλειστο το θεμα δεν θα εγραφα ουτως ή αλλως κατι στο ''τι παιζετε''.

    Η δικια μου αποψη ειναι να παραμεινει ανοικτο και να λειτουργει με τον τροπο που ειπε ο imprahil (κατα μια εννοια οπως ηταν μεχρι τωρα δηλαδη εκτος καποιων εξαιρεσεων). Αν φοβαστε οτι χανονται συζητησεις μπορουμε ειτε να ορισουμε καλυτερα τον ρολο του συγκεκριμενου topic (με ενα πιο σαφη τιτλο για παρδειγμα) ειτε οποτε κριθει απαραιτητο οι mods να μεταφερουν τις συζητησεις σε ενα νεο θεμα.

    δεν χρειάζεται να καταργηθεί το εν λόγω θέμα, αλλά να χρησιμοποιείται ως πιο χαλαρός τόπος έκφρασης "εδώ και τώρα" θεμάτων, σαν twitter thread, και πιο συγκεκριμένες/αναλυτικές συζητήσεις να γίνονται στο εκάστοτε thread του εκάστοτε παιχνιδιού
    Αν παντως θεωρειτε οτι το συγκεκριμενο ζητημα ειναι τοσο σημαντικο ισως να πρεπει να μεγαλωσει χρονικα το δοκιμαστικο αυτο σταδιο προκειμενου να γινει και πιο εμφανες στο συνολο του forum το κλειδωμα (και να δουμε και περισσοτερες αποψεις γιατι δεν βλεπω μεγαλη συμμετοχη).

    Comment


    • #32
      Και γω νομίζω πως τα πράγματα είναι πιο πρακτικό να μείνουν ως έχουν και οι αγαπητοί μονδεράτορες να μεταφέρουν τα post στο αντίστοιχο θέμα όταν χρειάζεται. Βέβαια αντιλαμβάνομαι πως αυτό είναι παραπάνω δουλειά για τους μονδεράτορες (και φαντάζομαι πως είναι ο βασικός λόγος που ζήτησαν να κλειδωθεί το θέμα) οπότε δεν είμαι απόλυτος.
      Originally posted by Squall Leonhart
      I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
      Originally posted by 丹野
      Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
      Originally posted by Ryu_gr
      υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

      Comment


      • #33
        Δεν τιθεται θεμα τεμπελιας, απλα οντως καποιες φορες ακομα και αν υπαρχει thread για καποιο παιχνιδι καποιοι γραφουν κατεβαζα στο τι παιζετε αυτον τον καιρο.
        Εγω προσωπικα δεν ειμαι γενικοτερα υπερ του να κλειδωνουμε threads, αλλα παραλληλα πρεπει να καταλαβουμε ποτε πρεπει να γραφουμε εκει και ποτε οχι.

        Οπως καποιος ειπε δεν ειναι λογικο να ανοιξει thread επειδη παιζει ενα παιχνιδι 10ετιας, αλλα στους νεοτερους τιτλους ιδιως πρεπει να ανοιγουμε threads για να γινονται εκει ολες οι σχετικες συζητησεις και παραλληλα να μπορεσει να ανατρεξει ο καθενας εκει ανα πασα στιγμη, για να βρει ο,τι σχετικο χρειαζεται.

        Comment


        • #34
          Η κουβέντα δε γίνεται σε όρους "παραπάνω δουλειάς" (σιγά το φόρτο εργασίας που έχουμε στο κάτω κάτω) αλλά για να διατηρηθεί η ποιότητα των συζητήσεων και να μη σπάνε όπως έχει παρατηρηθεί πολλές φορές. Πχ βλέπω σε διάφορα dedicated θέματα να έχουν ποστάρει 5 διαφορετικά άτομα και να έχουν ποστάρει άλλα 5 στο "Τι παίζετε..." σε ανύποπτο χρόνο. Και τα deedicated θέματα μένουν μικρά, που δίνει άσχημη εικόνα, και οι απόψεις χάνονται. Η μετακίνηση posts δεν είναι πρόβλημα (μου παίρνει περίπου 1 λεπτό και ευτυχώς το search δουλεύει μια χαρά) αλλά είναι λίγο κουτό εμείς να κάνουμε τους βιβλιοθηκονόμους κι εσείς να ψάχνετε τα posts σας. Σε κάποιες περιπτώσεις επιβάλλεται - και γίνεται όπως έχετε δει - αλλά δε μπορεί να γίνεται σε μόνιμη βάση.

          Σέβομαι πάντως αυτό που είπανε πολλοί, πως θέλουν να γραφουν ένα επιγραμματικό "ξεκίνησα αυτό αυτό κι αυτό" και όντως για αυτό διατηρήθηκε το συγκεκριμένο θέμα τόσο καιρό. Για τη μεγαλύτερη περίοδος δοκιμής, με δεδομένο το μεγάλο αριθμό posts σε αυτά τα θέματα, δε νομίζω πως θα πρόσφερε κάτι πέρα από το να μας "βόλευε" στη "νέα" κατάσταση. Εμείς θέλαμε να δοκιμάσουμε.

          Μέχρι τη Δευτέρα λοιπόν!

          EDIT - Με πρόλαβε ο Ζινοβάγκραντ, γκοντάμν φραπέ, πάω να πάρω τα χάπια μου...
          Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

          Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

          Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

          Comment


          • #35
            Egw eimai yper tou na meinoun anoixta afta ta themata.
            "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
            But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
            Kindred, this blade and I.
            "

            "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
            Greek Gaming Videos
            Greek Final Fantasy Forum

            Comment


            • #36
              δηλαδή εάν τελειώνω τίτλους όπως τα Shin Monster of Monsters και Jikan de Fantasia, πρέπει να ανοίγω τόπικ?
              " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

              Authenticity sir, authenticity. "

              Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



              Comment


              • #37
                Ε ναι, βρε scatty. Άμα μιλήσει κάποιος άλλος στο ίδιο θέμα για άλλο παιχνίδι, μετά θα χαθεί η σημασία του, οπότε καλό είναι να ανοίξεις νέο θέμα γι' αυτό, ώστε όλοι να μπορούν να πάρουν νέες απόψεις και γνώμες, είτε είναι νέοι, είτε παλιοί.
                sigpic

                Comment


                • #38
                  Δεν κατάλαβες..

                  θέλω να πω..στο παράδειγμα μου ανέφερα 2 Ιαπωνικά παιχνίδια που μάλλον είναι αδύνατο, αδιάφορο να τα παίξει κάποιος άλλος εδώ μέσα.

                  Αυτό βέβαια δεν αναιρεί την περιέργεια να διαβάσουν κάποιοι μία άποψη κι ας μην τα παίξουν ποτέ.

                  Δεν είναι όμως ανάγκη να ανοίξει νέο τόπικ για κάτι που συγκεντρώνει αρκετές πιθανότητες να χαθεί έτσι κι αλλιώς.

                  Αν θεωρείτε ότι πρέπει να διασωθούν τα καλά (κατά τη γνώμη σας) ποστς, ανοίξτε threads και προσαναλοτίστε τους ενδιαφερόμενους προς την σωστή κατεύθυνση.... είναι κι αυτό μία λύση
                  " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                  Authenticity sir, authenticity. "

                  Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                  Comment


                  • #39
                    Βασικα δεν περιμενα ποτε οτι θα ερθει αυτη η μερα (και αν δεν ηταν η τελειως βλαμμενη συμπεριφορα του με βρισιες και κακους χαρακτηρισμους θα ημουν ιδιαιτερα ευτυχισμενος για αυτον), αλλα συμφωνω απολυτως με τον Tanno.

                    Παραδειγμα: τελειωσα ενα παιχνιδι. Οποιο ναναι. ΔΕΝ θελω να γραψω ολοκληρο κατεβατο, θελω σε δυο γραμμες να πω εαν μου αρεσε ή οχι. Παω στο θεμα με τα τελειωμενα και γραφω και δυο αραδες παραπανω. Επισης μου αρεσει να βλεπω συγκεντρωμενα σε ενα θεμα τα παιχνιδια που εχουν τερματιστει απο τα παιδια, διοτι πολυ απλα μπορει να θελω να παιξει ενα παιχνιδι που α) ειτε ΔΕΝ εχει δημιουργηθει thread για αυτο ειτε β) δεν γουσταρω να διαβαζω απειρα ή εστω αρκετα ποστς για αυτο το παιχνιδι για ευνοητους λογους (spoilers ή απλως βαρεμαρα, you name it).

                    Ειναι ΒΑΣΙΚΟ το να ξερουμε τι παιζουμε σαν ομαδα. Εχει να κανει και με την ιδια μας την ενασχοληση με το forum. Προσωπικα βαριεμαι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ πλεον να καθομαι να διαβαζω threads και posts επι posts για παιχνιδια τα οποια παιζω κι εγω αλλα δεν τρελαινομαι κιολας. Αντιθετα τα πιο ενδιαφεροντα για μενα θεματα, περαν του γενικου περιεχομενου και συζητησεων επι design κλπ ειναι αυτα τα δυο: ποιος τερματισε τι και τι παιζει καποιος αυτο τον καιρο.

                    Εκει που θελω οντως να εμβαθύνω (F1 2010, NBA2K, NBA JAM, FFXIII) θα μπω στο thread του και θα το κανω. Επισης ισχυει και αυτο που ειπε ο Scatman, δεν γινεται να ανοιγουμε θεμα για το οποιοδηποτε παιχνιδι ετυχε να παιξουμε, και μετα το θεμα να παει απατο μετα απο τρια μονο post. Τα μεγαλα παιχνιδια, αυτα τα οποια ολοι ξερουμε και ολοι γνωριζουμε σαν επικαιροτητα και σημασια μπορουν να σταθουν αυτουσια και σαν θεματα. Αλλα εαν εγω βαλω να ξαναπαιξω Deus Ex ή Mass Effect 1, αντε να τρεχω να ξαναβρω το thread ή να ανοιγω καινουργιο. Σιγα δλδ...
                    :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                    Comment


                    • #40
                      γιατι δεν δημιουργητε ενα sub forum μεσα στο οποιο θα μπορει ο καθενας να φτιαξει το προσωπικο του thread που θα ειναι σαν χωρος αρχειοθετησης επιγραμματικα του τι τελειωσε και φυσικα θα μπορει να το συνοδευει και ενα μικρο σχολιο για τον τιτλο,

                      αν θελει να κανει αναλυση παραπανω του game που επαιξε μπορει να πηγαινει στ αντιστοιχο OP του παιχνιδιου

                      δεν ειμαστε δα και τοσοι πολλοι ωστε να χαθει η μπαλα απο τα πολλα thread σε αυτο το sub forum

                      πιστευω ειναι πολυ ενδιαφερον σαν ιδεα και εμενα προσωπικα μαρεσει να βλεπω τo gamimg progress η πειτε το αλλιως την gamimg πορεια των υπολοιπων χρηστων του forum

                      ειπα να ριξω μια ιδεα μιας και μεχρι στιγμης μιας και κανεις δεν το εκανε μεχρι τωρα

                      Comment


                      • #41
                        Αυτό που λες Vaynard είναι ύψιστος σαδισμός και ταλαιπωρία

                        Ωστόσο, μία άλλη καλή λύση θα ήταν κάτι που είχα προτείνει παλιότερα και σχετίζεται με το παραπάνω..

                        Blog system. Θα μπορούσε να ενσωματωθεί στον κώδικα του forum.
                        " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                        Authenticity sir, authenticity. "

                        Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                        Comment


                        • #42
                          Το να ανοίξει ένα τόπικ και να μην έχει συμμετοχή δεν επιβαρύνει το forum λειτουργικά ή τεχνικά. Το να δημιουργούμε topics 100+ σελίδων ουσιαστικά στέλνουμε τα ποστς που γίνονται σε αυτά στο καλάθι των αχρήστων. Και στο κάτω κάτω αν το πρόβλημα μας είναι τι θα πρέπει να κάνουμε με τα ακυρά παιχνίδια που παίζουμε, ας ανοίξει ένα topic με όνομα " τι άκυρο παίζετε αυτό τον καιρό" που θα είναι των 10-20 σελίδων και σαφώς πιο μαζεμένο και εύκολο στο ψάξιμο.

                          Αντιθετα τα πιο ενδιαφεροντα για μενα θεματα, περαν του γενικου περιεχομενου και συζητησεων επι design κλπ ειναι αυτα τα δυο: ποιος τερματισε τι και τι παιζει καποιος αυτο τον καιρο.
                          Αυτή είναι μία άποψη αλλά το topic όπως είναι τώρα ξεφεύγει λίγο από αυτή τη λογική σε βάρος των άλλων topics που κανονικά θα έπρεπε να είναι η ουσία του forum.

                          Comment


                          • #43
                            Egw nomizw pws eite ena topic yparxei opws twra eite 1000 topic ginoun einai to idio pragma.
                            Kai ta 2 xwro pianoun kai ta 2 kanoun dyskolh thn evresh sygekrimenou sxoliou.
                            "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                            But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                            Kindred, this blade and I.
                            "

                            "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                            Greek Gaming Videos
                            Greek Final Fantasy Forum

                            Comment


                            • #44
                              To να βρεις ένα τοπικ είναι πολύ εύκολο από το search του forum. To να ψάχνεις μέσα σε ένα τόπικ αναφορές που είναι πολύ πιθανό να έχουν γίνει σε αρκετές διαφορετικές χρονικές περιόδους και με άσχετα Posts στο ενδιάμεσο είναι σαφώς πιο δύσκολο.

                              Comment


                              • #45
                                Emena to idio mou fenetai.
                                "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                                But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                                Kindred, this blade and I.
                                "

                                "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                                Greek Gaming Videos
                                Greek Final Fantasy Forum

                                Comment

                                Working...
                                X