Announcement

Collapse
No announcement yet.

Screenshots από games και επιδόσεις

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by BigBOSS View Post
    η τελευταία είναι απο το νέο Bioshock;
    ne

    Comment


    • Vanity overdose once again.

      Final PC specs

      i5-2500k @4.5GHz
      8GB RAM
      MSI Z77A-G45
      128GB OCZ Vertex 3
      500GB WD Blue HDD
      3x (trifire) ATI Radeon 5850 @870 core clock, 1100 memory clock
      NVIDIA GeFore 240 @670 core clock, 1100 memory clock
      775W Thermaltake TPX-775M ThoughPower XT
      Antec Kuhler H2O 620
      Crysis 3, τα πάντα στο τέρμα (όλα όλα), FXAA, το frame rate γενικώς κυμμένεται μεταξύ 30-60:




      Witcher 2, τα πάντα στο σούπερ τέρμα (μέσω ειδικού tweaker που πειράζει το .ini), εκτός από το uber sampling 2 (είχα ενεργοποιημένο το 1), το frame rate δεν έπεσε ποτέ κάτω από 60 (και είχα και vsync):




      Comment


      • Παρε μια καλη καρτα αντι για τις trifire μοντες, τζαμπα ρευμα καις και παλι θα μαξάρουν αυτα.

        Comment


        • Καλά ο τρόπος που απέκτησα αυτό το setup είναι αστείος και βαριέμαι να τον αναλύσω τώρα, αλλά ναι το long term plan είναι 1 καλή κάρτα, όχι 3 σε trifire . Επίσης δεν έχω προβλήματα συμβατότητας ή οτιδήποτε άλλο φαντάζεσαι και οι μόνες κάρτες που προσφέρουν ίδια/καλύτερη απόδοση είναι οι titan, 690 και 7990, δηλαδή κάρτες των 1000€ (πάνω από τα διπλάσια λεφτά που έδωσα για τις 3 5850 δηλαδή σε διάστημα 3 χρόνων). Τέλος, το πολύ ρεύμα που λες το καίω μόνο όταν παίζω παιχνίδια, κάτι που δε συμβαίνει τόσο συχνά ώστε να πεις ότι είναι ένα σοβαρό μειονέκτημα του συστήματός μου.

          Πιθανότατα με τη νέα χρονιά (2014) να τις πουλήσω όλες (και τις 4 που έχω δηλαδή) και να πάρω μία της νέας γενιάς της NVIDIA, αλλά θα δείξει.

          Comment


          • Δεν νομιζω μονο αυτες που λες, και μια single 680/7970 το ιδιο κανουν σε 1080p χωρις τα προβληματα του crossfire και την υψηλη καταναλωση.. Αλλα ενταξει αξιζει αν την εχεις ηδη και παρεις αλλη μια απο δευτερο χερι αξιζει το concept. Εγω προσωπικα ειμαι φαν της μιας και καλης για να εισαι ησυχος.

            Comment


            • H overclocked 680 πλησιάζει την απόδοση των 3 5850 μου (πρακτικά 5870 γιατί τις έχω στους χρονισμούς των 5870) και σίγουρα είναι πιο αξιόπιστη από ότι οι 3 δικές μου, αλλά η τιμή της αγγίζει τα 600€. Εγώ έδωσα 430€ περίπου σε διάστημα 3 χρόνων και την τρίτη την πήρα επειδή πρακτικά πέθανε η 1η που είχα, αλλά για κάποιον ανεξήγητο λόγο βάζοντας τες και τις 3 να δουλεύουν μαζί, δουλεύει άψογα μέχρι και η νεκρή. Για αυτό σου λέω ότι το σύστημα, όπως είναι τώρα, το απέκτησα από σπόντα και κάποια στιγμή θα αλλαχτεί. Αλλά έχοντας τερματίσει το Witcher 2 με τα πάντα στο max και με 60+ frames (χωρίς vsync έφτανα τα 120 σε αρκετά σημεία) κι έχοντας το ξεκινήσει ξανά, μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι είναι σταθερότατες και οι 3 μαζί.

              Συμφωνώ πάντως, 1 κάρτα >> πολλές, αλλά αυτό σε κανά χρόνο, τότε που θα παίζει και εισόδημα και θα έχουν βγει νέες κάρτες. Προς το παρόν δε βρίσκω κάποια που να αξίζει όντως τα λεφτά της (εκτός από μία μεταχειρισμένη 7990 στα 500€ που είχε βρει ένας φίλος μου κάποτε και δε μου το είπε ).

              Comment


              • Originally posted by i Have no Equal View Post
                Δεν νομιζω μονο αυτες που λες, και μια single 680/7970 το ιδιο κανουν σε 1080p χωρις τα προβληματα του crossfire και την υψηλη καταναλωση.. Αλλα ενταξει αξιζει αν την εχεις ηδη και παρεις αλλη μια απο δευτερο χερι αξιζει το concept. Εγω προσωπικα ειμαι φαν της μιας και καλης για να εισαι ησυχος.
                Βασικά μία stock GTX 670 είναι ταχύτερη από 2x HD 5850 οc crossfire και με την μιση κατανάλωση. Και γω προτιμώ μια και καλή GPU.

                hd 5850 σε cf έχουνε απόδοση όσο περίπου μια GTX 580.


                περιμένουμε GTX 770
                Star Citizen videos Star Citizen gallery

                Comment


                • Οταν είχα 2 τα scores μου ηταν εμφανεστατα καλυτερα της 680 (με το oc που είχα) και με τις 3 τα scores μου αγγίζουν Titan. Προφανώς τωρα το scaling στα παιχνιδια δεν ειναι παντα το καλυτερο, αλλα το αποτέλεσμα που βλεπω μια φορα ειναι απείρως καλυτερο απο οτι αλλο θα έπαιρνα με τα λεφτα που έδωσα.

                  Τελος πάντων, πιστευα οτι το thread εχει ενα καθαρά fun χαρακτήρα.

                  Comment


                  • Εχεις stuttering και frame drops με crossfire ενω η titan δεν εχει και κραταει σταθερο frame rate, η 5850 εχει ποσο πλεον 60-80ε?? και η titan 1000e, συγκρινουμε titan με 670 και 680 SLi οχι με 5850 δεν ξερω που τα βγαζεις τα νουμερα οτι πλησιαζουν.. Fun ειναι ο χαρακτηρας δεν λεμε κατι σοβαρο ετσι και αλλιως..

                    Comment


                    • Ρε συ ΙΗΝΕ μίλησα για scores υποννοώντας benchmarks και ανέφερα ότι το scaling στα παιχνίδια όντως δεν είναι πάντα τέλειο, αλλά άκρως ικανοποιητικό και μερικές φορές το τελικό αποτέλεσμα είναι αντίστοιχο πολύ ακριβότερων καρτών.

                      Επίσης το πρόβλημα του micro stuttering τα γνωρίζω, αλλά με τις 3 κάρτες το φαινόμενο μειώνεται αισθητά και τα frames που λες είναι αρκετά πιο σταθερά. Σε 3+ crossfire αυτό είναι το ουσιαστικό πλεονέκτημα που παίρνεις, εκτός και αν υπάρχουν τόσο καλά CAPs που να σου παρέχουν ακόμα καλύτερο scaling (κάτι που είναι όντως σπάνιο).

                      Ό,τι και να λέω βασίζεται στον παράγοντα τι θα μπορούσα να πάρω με τα λεφτά που είχα τη δεδομένη στιγμή έναντι των υπόλοιπων επιλογών μου που θα μου παρείχαν αντίστοιχα/καλύτερα αποτελέσματα. Εκεί κολλάνε και οι 670 sli/ 680 OC/ 7970/ 7990/ 690/ Titan.

                      Comment


                      • Ναι βρε δεν μιλαμε αν εκανες καλη κινηση που προσθεσες και αλλες, απλα διαφωνω(χωρις να εχω δει bench γιατι μπορω.. ) οτι η αποδοση τους ακουμπαει τις καρτες που λες.. Θα ελεγα οτι ειναι στο επιπεδο single 670/680/7950/7970 περιπου και δεν πλησιαζει titan και 690 που ανεφερες.

                        Θα ηθελα να δω κανενα bench με triple crossfire αλλα δεν βρισκω.. Οτι το αποτελεσμα για τα λεφτα του ειναι πολυ καλο ειναι δεδομενο..

                        Comment


                        • Originally posted by i Have no Equal View Post
                          Ναι βρε δεν μιλαμε αν εκανες καλη κινηση που προσθεσες και αλλες, απλα διαφωνω(χωρις να εχω δει bench γιατι μπορω.. ) οτι η αποδοση τους ακουμπαει τις καρτες που λες.. Θα ελεγα οτι ειναι στο επιπεδο single 670/680/7950/7970 περιπου και δεν πλησιαζει titan και 690 που ανεφερες.
                          όπως ειπα hd 5850,70 σε CF είναι περίπου σαν μια GTX 580 ή περιπου σαν μια HD 5990, με τίποτα δεν είναι GTX 690, Τitan ή HD 7990

                          αλλά και οι τρεις τελευταίες δεν είναι καθόλου value per dollar. Πχ η titan είναι κλέψιμο το πολύ έπρεπε να κάνει κάπου στα 650 ευρω.

                          ως pc gamer αξιζει να παρεις απο GTX 660ti έως GTX 680 ανάλογα με το πόσα μπορεις να δώσεις.
                          Star Citizen videos Star Citizen gallery

                          Comment


                          • Originally posted by Evans View Post
                            Επίσης το πρόβλημα του micro stuttering τα γνωρίζω, αλλά με τις 3 κάρτες το φαινόμενο μειώνεται αισθητά και τα frames που λες είναι αρκετά πιο σταθερά. Σε 3+ crossfire αυτό είναι το ουσιαστικό πλεονέκτημα που παίρνεις.
                            Prove it, βαλε fraps απο πισω και καντο να καταγραφει τα frame times ενω παιζεις



                            O cpu τα σπαει παντως, απο τις καλυτερες αγορες που εκανα μεσα στο 2011, ειναι κριμα ομως να χαραμιζεται μονο σε single player και στο crossfire scaling, παιξε κανενα MMO να κοιταζεις τους AMD peasants απο ψηλα

                            Neverwinter is a new free-to-play MMO in the Dungeons And Dragons universe, sporting an action RPG flavor. We benchmark it with a number of graphics cards and CPUs, uncovering a processor-oriented bottleneck along the way. Does your platform measure up?


                            Originally posted by BigBOSS View Post

                            περιμένουμε GTX 770

                            παρακαλα να μην βγει η παρακατω φημη αληθινη

                            Comment


                            • We've received many emails from readers asking about the phenomenon known as micro-stuttering and what it means to multi-GPU setups in CrossFire and SLI. After running plenty of benchmarks, we're ready to weigh in on what turns out to be a real issue.


                              Με βάση αυτό υποστηρίζω το μειωμένο micro stuttering.

                              Η ιστορία του πώς απέκτησα τον i5 και για ποιο λόγο μάλιστα τον αγόρασα είναι επίσης τραγική, την περιέγραψα σε ένα άλλο thread κάποια στιγμή (στο PC helpdesk) .

                              Το fraps φτιάχνει graphs για το frame rate; Το afterburner χρησιμοποιώ και στο Witcher 2 έβλεπα μόνιμα 59-60, πολλές φορές τα σκαμπανεβάσματα του micro stuttering δεν είναι ξεκάθαρα και νομίζω ότι δεν καταγράφονται απαραιτήτως από αυτά τα προγράμματα (δεν είμαι και σίγουρος, συγκριτικά με εσάς πολύ λιγότερα πράγματα ξέρω/ έχω διαβάσει).

                              Comment


                              • καλο διαβασμα τοτε http://techreport.com/review/21516/i...e-benchmarking

                                Κι εγω εχω διαβαζει οτι παιζει λιγοτερο MS με 3 καρτες αποτι με 2 αλλα οι γιωταδες στο tom's δεν ποσταρανε ουτε 99th percentile ουτε τιποτα για να το στηριξουν

                                Comment

                                Working...
                                X