Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τέλος εποχής - Ώρα για αλλαγή.ΟΤΕ farewell.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Τέλος εποχής - Ώρα για αλλαγή.ΟΤΕ farewell.

    Λοιπόν παίδες.Πίστευω το ανέβαλλα για πολύ καιρό,αλλά πλέον κάτι πρέπει να αλλάξω.Κι αυτό είναι η σύνδεσή μου.Εδώ και 3+ χρόνια έχω ΟΤΕ connx και αν εξαιρέσουμε κάτι λόξυγγες που το πιάνανε ώρες ώρες και το ξεφτίλιζε στα disconnects,ήταν αρκετά σταθερό και αξιόπιστο.Όμως είναι και πολύ ακριβό.
    ΩΡΑ ΓΙΑ ΑΛΛΑΓΗ λοιπόν.
    Τι προτείνετε;
    Έχω βρει ένα αρκετά καλό πακέτο των Vodafone & Hellas On Line με 25 ευρώ το μήνα,24άρα σύνδεση και απεριόριστα αστικά και υπεραστικά,συν 15 ευρώ περίπου το μήνα έκπτωση στο κινητό μου.
    Καλό ακούγεται στη θεωρία.Όμως για την HOL έχω ακούσει τα χειρότερα.Βέβαια αυτό ήταν πριν 3 χρόνια κι έχω ακούσει πως έχει βελτιωθεί πολύ.Η Wind δίνει τα ίδια με 35 ευρώ το μήνα.Για Forthnet δεν έψαξα ακόμα να δω πόσο πάει.

    Έχει κανείς να μου προτείνει κάτι πάνω σε αυτό;Η προσφορά της Vodafone είναι μέχρι τις 11/11 οπότε σπεύσατε να μου απαντήσετε.
    Επίσης ξέρετε κάνα λινκ να δω ποιες εταιρείες έχουν ιδιόκτητο δίκτυο στην κάθε περιοχή;

    Ευχαριστώ.
    Carpe diem

  • #2
    Φίλε απλά www.adslgr.com ό,τι απορία έχεις θα σου λυθεί εκεί.

    (εννοείται οτι την ποιότητα του ΟΤΕ πουθενά...)

    Comment


    • #3
      Δοκίμασε Tellas. Εμένα είναι σταθερό και δεν τρώει ούτε λόξυγγα... Καλά κάνεις και αποφεύγεις τον ΟΤΕ, γιατί είναι μαλάκες τοκόγλυφοι...
      sigpic

      Comment


      • #4
        Ρε γμτ πριν γράψουμε την λέξη που μας φαίνεται ψαγμένη και γαμάτη, κοιτάμε αν βγάζει νόημα στην πρόταση...
        Originally posted by Raf
        Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

        Comment


        • #5
          Έχω βρει ένα αρκετά καλό πακέτο των Vodafone & Hellas On Line με 25 ευρώ το μήνα,24άρα σύνδεση και απεριόριστα αστικά και υπεραστικά,συν 15 ευρώ περίπου το μήνα έκπτωση στο κινητό μου.
          Αυτό το πακέτο έχω και 15€ στο κινητό έκπτωση δεν παίρνεις, είναι ανάλογα με το πρόγραμμα που έχεις στο κινητό σου. Εμείς έχουμε έκπτωση νομίζω 5 ή 10€, πάρε τηλέφωνο την Vodafone και ρώτα τους με το πακέτο της HoL τι έκπτωση θα σου δώσουν.

          Από εκεί και ύστερα, είμαι πολύ ικανοποιημένος από τις ταχύτητες που πιάνω και από την ποιότητα της τηλεφωνίας. Επίσης, από όσο ξέρω, δίνουν ένα πολύ καλό router (ένα άσπρο με λουλουδάκια, sounds gay αλλά κάποιοι ψαγμένοι μου είπαν ότι είναι κορυφαίο). Τα όποια προβλήματα αποσυνδέσεων που αντιμετωπίζω προκαλούνται από βλάβη στη γραμμή του σπιτιού μου. Επίσης έχουν καλή εξυπηρέτηση πελατών, σίγουρα καλύτερη από αυτήν της forthnet.

          Αυτήν την περίοδο παρατηρώ πτώση στην ταχύτητα για download τα απογεύματα βράδια, αλλά μου είπαν ότι αυτό συμβαίνει λόγω γενικότερου προβλήματος.

          Επίσης σημείωσε ότι στην παραπάνω προσφορά δεν έχεις δωρεάν κλήσεις σε κινητά, εγώ τους είπα ότι με ενδιαφέρει πάρα πολύ, μου είπαν ότι συμπεριλαμβάνεται 1 ώρα σε κινητά και τελικά έφαγα γερό ownage. Και να ξέρεις ότι στον πρώτο λογαριασμό που θα σου έρθει θα χρεωθείς και ένα τέλος ενεργοποίησεις περίπου στα 25-35€, δε θυμάμαι, ούτε αυτό μου το είχαν πει και απόρρησα όταν είδα τα 70-κατι ευρώ.

          Γενικά θα μείνεις ικανοποιημένος πιστεύω και σίγουρα, αν δεν τηλεφωνείς σε κινητά, τα 25€ δε θα σε χαλάσουν καθόλου μα καθόλου. Φυσικά μην έχεις απαιτήσεις για ποιότητα ΟΤΕ .

          Comment


          • #6
            Ευχαριστώ Evans.Το πιο χρήσιμο ποστ που διάβασα σε αυτό το θέμα.

            Christop thanks για το λινκ αλλά έχει τόσα πολλά μέσα που είναι λίγο χαοτικό κι εγώ βιάζομαι τώρα.Αλλιώς σε βάθος χρόνου είναι πάρα πολύ καλό και θα το ψάξω περεταίρω από δω κι έπειτα.
            Carpe diem

            Comment


            • #7
              Τίποτα ρε. Είχα περάσει κι εγώ πολύ καιρό ψάχνοντας για προσφορές και μιλώντας με την HoL και εν τέλει την πάτησα σε δύο τρία θεματάκια και όσο μπορώ να βοηθήσω το κάνω.

              Comment


              • #8
                Forthnet που έχω εγώ 41 ευρώ το μήνα. Απεριόριστα αστικα-υπεραστικά και προς όλες τις βασικές χώρες του εξωτερικού, 60 λεπτά σε κινητά, έως 24άρα σύνδεση.
                https://www.emulator-zone.com
                I am an iteration closer to my desired solution!
                The World Ends With You

                I will wipe out the Belmonts from the face of earth!
                Castlevania Lords of Shadow

                I am Wowser, King of the Woopa Twoopa and ruler of the Shroom Kingdom
                Hyperdimension Neptunia

                Comment


                • #9
                  Φαντάζομαι μιλάμε για Αθήνα. Λοιπόν εγώ άλλαξα από forthnet σε ΗΟL. Έχω 6mbps+ 4 ωρες αστικά/ υπεραστικά και 20' για κινητά το lite pack δλδ για 24 το μήνα. Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Ταχύτητα στα8ερή σίγουρα στην περιοχή μου το Γουδή καλύτερα από forthnet που είχα και μ έκανε κάτι σκαμπανεβάσματα. Στο online πρόβλημα ουδέν με τις κονσόλες εκτός απο τα κλασικά κολλήματα του PSN κατά καιρούς για τα οποία φταίει το PSN

                  Από εξυπηρέτηση πελατών συνυπογράφω. Πολύ καλή εξυπηρέτηση εμένα πάλι με είχανε ενημερώσει και για το τέλος ενεργοποίησης και για όλη τη διαδιακασία πολύ αναλυτικά. Βέβαια δεν έχω αντιμετωπίσει καθόλου προβλήματα αποσύνδεσης κτλ οπότε δεν τη χρησιμοποιήσα και πάρα πολύ, αλλά στις αρχές που είχα απορίες για ενεργοποίηση κτλ η ενημέρωση και εξυπηρέτηση ηταν άψογες both. Από εμένα HOL δαγκωτό.
                  «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                  Comment


                  • #10
                    Εγώ έχω plusnet και είναι σκατά. Όποιος είπε πως η Ελλάδα είναι 100 χρόνια πίσω στο θέμα internet είναι μεγάλος μαλάκας. Ελλάδα ρουλς και σε τιμές και σε ταχύτητες και σε όγκο δεδομένων(το απεριόριστο εδώ είναι πολυτέλεια). Επίσης, στην κεντρική φαίνεται μόνο το 'Τέλος Εποχής. Ώρα για...' από το τίτλο του θέματος και μπήκα ενθουσιασμένος περιμένοντας major drama και ξεκατίνιασμα. Αντ'αυτού, πολιτισμένη συζήτηση για dsl. Είμαστε σοβαροί;

                    Comment


                    • #11
                      den exeis adiko se auto.


                      ameriki px exoun 2mbps sta 20 dollars kai sta 8 px einai 50.

                      kala eimaste pisteuw.
                      Ground_Zero:

                      Kathomoun san hsyxo provato kai etrwga to sano mou edw kai posa xronia kai ksafnika emfanizontai atoma kai lene pws opoios trwei xortari tha souvlizetai apo edw kai pera epeidh to swsto einai na trws grasidi giati den ponaei sta matia otan to koitas (ontas prasino).

                      Comment


                      • #12
                        Λοιπόν απορία.Αν τελικά βάλω assΗΟL,μέχρι να γίνει η μεταφορά από τη μια γραμμή στην άλλη,υπήρξε κάποιο χρονικό διάστημα κατά το οποίο δεν είχατε τηλέφωνο ή ίντερνετ;
                        Burai & Evans σε εσάς απευθύνομαι κυρίως.
                        Thanks.

                        edit:Κάτι ακόμα.Το ρουτερ που δίνουν είναι ασύρματο,ενσύρματο ή και τα 2;
                        Carpe diem

                        Comment


                        • #13
                          Υπολόγιζε γύρω στις 20 με 30 μέρες. Αν και λογικά για καμμία εβδομάδα ενδιάμεσα μπορεί να έχεις internet. Σε μένα είχε γίνει γιατί κάνανε κάτι δοκιμές στη γραμμή μου και είχα για 5-6 μέρες 24 mbps. Φυσικά μετά κόπηκε για μια εβδομάδα μέχρι να μου εγκατασταθεί κανονικά η 6άρα.

                          Το router έχει 4 θύρες ethernet και WiFi οπότε είσαι καλυμμένος. Το δικό μου βέβαια είναι μαύρο δεν έχει λουλουδάκια κτλ.
                          «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                          Comment


                          • #14
                            Emena pantos mou legane (giati en telei de kounagan tpt kai akirosa tin aitisi) pos tha ginei aythimeron i metavasi kai pos de tha meino xoris grammi pano apo 24h.
                            Originally posted by Raf
                            Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                            Comment


                            • #15
                              Μόλις μου ήρθε ο εξοπλισμός της HOL (το μαύρο που έχεις κι εσύ Burai).

                              Noob Questions Part 1

                              1)Για να μπαίνω ίντερνετ δεν είναι απαραίτητο να έχω το ρούτερ που μου φέρανε, σωστά;Μπορώ δηλαδή να συνεχίσω και με του ΟΤΕ,ακόμα και όταν γίνει η μεταφορά της γραμμής.Σωστά;

                              2)Το καινούριο ρούτερ υποστηρίζει και ασύρματη σύνδεση και ενσύρματη.Γίνεται να έχω και τα 2 ταυτόχρονα;Μια γραμμή βέβαια.

                              3)Όταν μου ήρθε το ρούτερ του ΟΤΕ χρειάστηκε να μπω να το ρυθμίσω μέσω του σάιτ τους ώστε να μπορώ να συνδεθώ στο ιντερνετ.Χρειάζεται να κάνω το ίδιο και για το ρούτερ της ΧΟΛ;Αν ναι,θα μπορώ να μπαίνω στο νετ,παρόλο που δεν έχει γίνει η μεταφορά της γραμμής;Να ρυθμίσω το ρούτερ δηλαδή μέσω ΧΟΛ,αλλά να μπαίνω στο νετ μέσω ΟΤΕ,εφόσον δεν έχει αλλάξει ακόμα η γραμμή.

                              Ευχαριστώ.Αν σκεφτώ και κάτι άλλο θα ρωτήσω.
                              Carpe diem

                              Comment

                              Working...
                              X