Announcement

Collapse
No announcement yet.

Αγαπημένες ταινίες της Disney

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Αγαπημένες ταινίες της Disney

    Σχεδόν όλοι εδώ μέσα μεγαλώσαμε λίγο πολύ με τις ταινίες κινουμένων σχεδίων της Disney. Ομολογώ πως ήμουν αρκετά τυχερός γιατί είχα την τύχη να περάσω την παιδική μου ηλικία την χρυσή εποχή που ξεκίνησε με τη Μικρή Γοργόνα.
    Αξεπέραστο animation, καταπληκτική μουσική (ο Alan Menken είναι από τους αγαπημένους μου συνθέτες soundtrack μαζί με Preisner και Elfmann), ονειρικές ιστορίες, μαγεία-η μυστική συνταγή για να ταξιδέψεις σε άλλους κόσμους και άλλες εποχές.
    Δυστυχώς η χρυσή εποχή δεν κράτησε για πάντα αφού οι τελευταίες δισδιάστατες ταινίες ήταν κάπως απογοητευτικές (η Πριγκίπισσα και ο Βάτραχος δεν ήταν άσχημη πάντως) και έχει πέσει μεγαλύτερο βάρος στις ταινίες της Pixar. Οι οποίες μεν είναι πολύ καλές αλλά, ίσως λόγω νοσταλγίας, δε μου αποπνέουν την ίδια ζεστασιά με τις δισδιάστατες.
    Στο ζητούμενο του θέματος λοιπόν. Ποια είναι η αγαπημένη σας ταινία κινουμένων σχεδίων μεγάλου μήκους της Dinsey; Μια μικρή περιγραφή-επεξήγηση του γιατί καλοδεχούμενη.

    Προσωπική αγαπημένη η Πεντάμορφη και το Τέρας. Δε μπορώ να εξηγήσω ακριβώς αλλά από την πρώτη στιγμή που την είδα με μάγεψε. Απίστευτη ατμόσφαιρα (ίσως η πιο σκοτεινή ταινία της Disney σε θέμα παλέτας χρωμάτων), ίσως η πιο ενδιαφέρουσα Disney ηρωίδα, συμπαθέστατο λιονταρίσιο Τέρας, αξιαγάπητα σκεύη. Όλα έδεναν τόσο τέλεια για να πουν ένα απλό αλλά όμορφο παραμύθι.
    Originally posted by Squall Leonhart
    I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
    Originally posted by 丹野
    Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
    Originally posted by Ryu_gr
    υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

  • #2
    Originally posted by straier View Post
    Προσωπική αγαπημένη η Πεντάμορφη και το Τέρας. Δε μπορώ να εξηγήσω ακριβώς αλλά από την πρώτη στιγμή που την είδα με μάγεψε. Απίστευτη ατμόσφαιρα (ίσως η πιο σκοτεινή ταινία της Disney σε θέμα παλέτας χρωμάτων), ίσως η πιο ενδιαφέρουσα Disney ηρωίδα, συμπαθέστατο λιονταρίσιο Τέρας, αξιαγάπητα σκεύη. Όλα έδεναν τόσο τέλεια για να πουν ένα απλό αλλά όμορφο παραμύθι.
    Ακριβώς αυτό, δε θα μπορούσα να το θέσω καλύτερα! Εξαιρετική μουσική και τραγούδια, πανέμορφο σχέδιο και καλλιτεχνική διεύθυνση (δε θυμάμαι ταινία της Disney που να είναι τόσο ονειρική και να έχει τόσο απαλές γραμμές στο σχέδιό της, με εξαίρεση ίσως τη "Χιονάτη"), όμορφη εξέλιξη και πάντα με το σωστό τόνο - σκοτεινή και μεγαλίστικη όταν έπρεπε, χωρίς χαζά αστειάκια, αθώα και χιουμοριστική όταν (πάλι) έπρεπε, και ταυτόχρονα να διαχειρίζεται ένα δύσκολο για παιδιά θέμα - αυτό της διαφορετικότητας και της αποδοχής όχι μόνο του τέρατος, αλλά και της Belle. Όσον αφορά την τελευταία, η απεικόνισή της ταίριαζε απολύτως με το χαρακτήρα της και ήταν τρομερά γλυκειά και συμπαθητική.

    Δεύτερο στη λίστα θα έβαζα το Ρομπέν των Δασών, γιατί η αλεπού Ρομπέν ήταν όλα τα λεφτά!

    Και για του λόγου το αληθές για τη Βelle, ορίστε και μια φωτογραφία

    Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

    Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

    Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

    Comment


    • #3
      Belle την έλεγαν. Μετέφερες το θέμα από την Τέχνη στο Off-topic;

      Titus - το διόρθωσα! Επίσης δε μετέφερα τίποτα, μάλλον κάποιος άλλος το έκανε,
      Originally posted by Squall Leonhart
      I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
      Originally posted by 丹野
      Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
      Originally posted by Ryu_gr
      υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

      Comment


      • #4
        Η πλάκα είναι πως μόλις άνοιξε το θέμα άρχισα να βλέπω το Αλαντίν εντελώς συμπτωματικά.

        Η πιο αγαπημένη μου από τις animated είναι η Sleeping Beauty, τέλεια μεταφορά της μουσικής του Τσαϊκόφσκι, απίστευτη ατμόσφαιρα κτλ. Επίσης μου αρέσει πάρα πολύ και το όχι και τόσο γνωστό The Black Cauldron το οποίο έχει αρκετά σκοτεινή ατμόσφαιρα.
        Enjoy the videos and music that you love, upload original content and share it all with friends, family and the world on YouTube.

        Aπό τις πιο καινούριες, animated πάντα, μου άρεσε πάρα πολύ το Lilo και Stitch. Τέλειο σχέδιο, πολύ όμορφη ιστορία και επίσης μια πολύ καλή σειρά και δυο ακόμη ταινίες. Τη σειρά μάλιστα την έβλεπα στην ΝΕΤ που την έβαζε αρκετά πρωί λίγο πριν ξεκινήσω για τις κλινικές στο πέμπτο έτος.

        Θα αναφέρω και το Lion King την αφίσα του οποίου έχω ακόμη στο δωμάτιό μου. Respect στην ταινία η οποία την εποχή που είχε βγει είχε κάνει τεράστια επιτυχία και δικαιολογημένα.
        «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

        Comment


        • #5
          Exw 3 agaphmenes, tis opoies den parathetw me seira proteraiothtas:

          - Pentamorfh kai to teras
          Isws to kalytero tou Disney se istoria kai sxedio, apo ta tragoudia mou arese mono 1 (to kentriko theme) alla genikotera ta spaei asxhma afth h tainia, akomh kai h Ellhnikh metaglwtissh einai ola ta lefta.
          To Teras einai pownage kai se emfanish kai se varvatila, goustarw apistefta.

          - Aladdin
          Genika den goustarw ta musicals kai mou thn dinoun ta tragoudia stis tainies, alla sto sygekrimeno kai sto Hercules mporw na ta akouw synexeia.
          Fovero soundtrack, fovero humor, fovero story.

          - Hercules
          Den mou arese to sxedio, alla to humor kai h ypothesh ftanoun gia na feroun ta panw katw.
          Einai to deftero cartoon meta to Aladdin pou mporw na akouw to soundtrack tou olh mera, fovera tragoudakia, poly uplifting.
          Apo tis pleon agaphmenes mou tainies Disney pou mporw na dw opoiadhpote stigmh.



          Thelw na anaferw kai 3 tainies oi opoies, mou aresan ligotero apo tis alles men, alla exoun kapoia aspects pou einai poly respect:

          - Little mermaid
          H trith tainia Disney pou exei apistefto soundtrack IMO.
          Aksizei mono kai mono gia na akouseis ta tragoudia

          - Tarzan
          Foverh drash kai wraio sxedio, o Tarzan einai poly serfer kai ton goustarw, enw h Jane paizei nanai h defterh kalyterh gomena (gia Disney) meta thn Belle.

          - Lion King
          Poly wraio senario
          "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
          But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
          Kindred, this blade and I.
          "

          "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
          Greek Gaming Videos
          Greek Final Fantasy Forum

          Comment


          • #6
            Αυτη τη στιγμη μου ερχονται στο μυαλο Treasure Planet + Toy Story 2.

            Το Treasure διατηρει το εκπληκτικο animation που διακρίνει τις ταινίες της Disney και έχει και 3D γραφικά που ταιριάζουν μια χαρά με τα 2D. Βάλτε το στο 5:43 και απλά απολαύστε:



            Το Toy Story 2 λόγω του σεναρίου, as long as it lasts είπε ο Woody στον Buzz στο τέλος, απίστευτοι οι τύποι!
            Το Toy Story 3 μπορεί να είχε τα ποιοτικά standards αλλά δεν είχε το βάθος του 2.
            The illusion of free will is an illusion.

            Comment


            • #7
              Αριστόγατες με διαφορά!

              Thumbs up και για την ελληνική μεταγλώττιση που συνήθως υστερεί σε σχέση με το πρωτότυπο, αλλά με τον μεθύστακα θείο Waldo θριαμβεύει!

              Comment


              • #8
                Με αλφαβητική σειρά:

                Aladdin

                Μουσική και ατμόσφαιρα 1000+1 Νύχτες,ωραίο σχέδιο κι ένας τέλειος Villain.Επίσης η Jasmine παραμένει ακόμα και σήμερα,για μένα,η πιο όμορφη πρωταγωνίστρια της Disney.

                The Βeauty And The Beast

                Σκοτεινή ατμόσφαιρα,ωραία ιστορία κι ο Beast έχει απλά ένα από τα καλύτερα σχέδια ever.

                The Lion King

                Τρομερή μουσική,πολύ καλό σενάριο,φοβερό σχέδιο.

                Ειδική μνεία:
                Tarzan,Ducktales:Το κυνήγι του Λυχναριού (δε θυμάμαι τώρα ακριβή ονομασία,αλλά όλοι ξέρετε σε ποια ταινία αναφέρομαι.),Ariel,Snowhite,Sleeping Beauty και υπάρχουν πολλά που θέλω να δω και δεν έχω δει βλέπε Hercules.

                Τρισδιάστατες ταινίες δεν γράφω γαιτί δεν θυμάμαι ποιες είναι Disney - Pixar και ποιες Dreamworks.
                Carpe diem

                Comment


                • #9
                  Συμφωνω στα παντα ολα. Ομως για μενα, για την δικια μου παιδικη ηλικια, μονο μια ταινια εμαθα απ'εξω, ολους τους διαλογους, ολη την ιστορια, ολες τις σκηνες.

                  Trailer of the movie version of the epic adventure.... DuckTales!Do let me know how do you like it!


                  DuckTales: The Movie

                  Μαλιστα το POWER channel της Θεσσαλονικης, το ΚΑΛΥΤΕΡΟ καναλι ολων των εποχων, εβαζε ΣΥΝΕΧΩΣ την cinematic εκδοση και οχι την απλη (καλυτερη παλετα χρωματων, 16:9 scope κλπ) και δεν υπηρχε περιπτωση να πετυχαινα την ταινια και να μην γινοταν τατουαζ ο κωλος μου στον καναπε.

                  Απλα πραγματα.
                  :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                  Comment


                  • #10
                    Power Channel, respect. Το έπιανα στο 11 και έλεγα όλους τους φίλους μου να βάλουν το 11 να δουν.

                    Comment


                    • #11
                      Καταρχάς να πω ότι το αγαπημένο μου είναι το Lion King. Η μουσική είναι Α-ΠΙ-ΣΤΕΥ-ΤΗ (το καλύτερο Score από Hans Zimmer - τα περισσότερα του είναι μπαμ μπουμ βλέπε βράχος etc) !



                      καθώς και το σενάριο, αν και κλεμμένο (βλ. Κίμπα, Άμλετ) είναι πάρα πολύ καλή σύνδεση κάθε λογής συναισθημάτων, και ενώ συμφωνώ περί χρωματικής παλέτας της Πεντάμορφης, εδώ θα βάλω το σχέδιο σε ακόμα υψηλότερη θέση (μετά από χρόνια, η ταινία ακόμα με βάζει σε διάθεση να ψάχνω φωτογραφίες από την αφρικανική σαβάνα):



                      Επίσης θα συμφωνήσω περι μετάφρασης των ταινιών -εκείνης- της χρυσής εποχής. Τότε κοιτάζαν να δένουν οι διάλογοι,να είναι ρεαλιστικοί, και βάζαν ηθοποιούς που ΓΟΥΣΤΑΡΑΝ να το κάνουν αυτό το πράγμα, γαμώτο ακόμα και να ταιριάζει με το αμερικάνικο lip sync κοιτάζαν (τρανό παράδειγμα το Be-our-guest το οποίο γίνεται Λι-χου-διές). Δείτε και ανατριχιάστε (σημειωτέον η αγγλική έκδοση σε αυτό το σημείο δεν πιάνει μία για μένα μπροστά στον Σκώκο):



                      Αλλά και στην κωμωδία δεν τα πηγαινανε άσχημα:




                      Τέλος kudos@op για Elfman & Preisner!
                      Originally posted by Raf
                      Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by Imrahil View Post
                        Αριστόγατες με διαφορά!

                        Thumbs up και για την ελληνική μεταγλώττιση που συνήθως υστερεί σε σχέση με το πρωτότυπο, αλλά με τον μεθύστακα θείο Waldo θριαμβεύει!

                        Respect, πιστευα οτι θα μουν ο μονος του οποιου ειναι με διαφορα η αγαπημενη. Ισως βοηθαει και η αδυναμια που εχω στις γατες παντως μ' αρεσε πολυ περισσοτερο απο τα 101 μπασταρδα και θυμωνα οταν χαρακτηριζαν τις Αριστογατες χειροτερη αντιγραφη τους.

                        Και οντως η Ελληνικη μεταγλωττιση ηταν εξαιρετικη, φοβερη ερμηνεια ο Τουλουζ για μενα.

                        Απο κει και περα Lion King, Beauty and the Beast(ισα που το θυμαμαι αλλα μου ειχε αρεσει πολυ), Roben μ' αρεσαν πολυ...

                        Belle την έλεγαν. Μετέφερες το θέμα από την Τέχνη στο Off-topic;
                        Η νεα ταξη των πραγματων, πλεον ουτε ο κινηματογραφος ειναι τεχνη... μονο η Φωτογραφια (καταλαβαινετε ολοι ποιος ειναι πισω απ' ολα αυτα).
                        Do a barrel roll!

                        Comment


                        • #13
                          Αν και θεωρώ τον Menken κλάσεις ανώτερο του Zimmer του συγκεκριμένο που έβαλες μου άρεσε και μένα πάρα πολύ.
                          Όσο για την ταινία αν και όταν την είχα πρωτοδεί μου άρεσε πάρα πολύ επισκιάστηκε από την Ποκαχόντας που βγήκε την επόμενη χρονιά και μου άρεσε ακόμα περισσότερο ενώ κάποια στιγμή είδα και την Πεντάμορφη κλπ. Αυτό που δε μου αρέσει στην ταινία είναι πως ο αγαπημένος μου χαρακτήρας πεθαίνει στα μισά της ταινίας. Αν μη τι άλλο όμως ο θάνατος ήταν πολύ συγκινητικός όπως και η σκηνή με τα αστέρια που είχε τη μουσική που έβαλες.

                          Τον Ηρακλή τον θεωρώ από τις πολύ μέτριες ταινίες της Ντίσνεϋ. Σίγουρα περίμενα κάτι πιο ενδιαφέρον από την ιστορία (η Ήρα μάνα του Ηρακλή; έλεος), αν και το art direction δεν ήταν κακό δε μπόρεσα να χωνέψω το κόκκινο μαλλί του Ηρακλή, και η μουσική δε μου άρεσε και μου φάνηκε εντελώς εκτός κλίματος. Μου φάνηκε ατυχής το πως παρουσιάσανε το μύθο του Ηρακλή, κάτι που ισχύει και για το "Σπαθί στο Αμόνι".

                          Οι μεταγλωττίσεις ήταν όντως κορυφαίες (νομίζω πως η Ντίσνεϋ έθετε κάποια στάνταρ) αλλά για να είμαι ειλικρινής δεν έχω ιδιαίτερη επαφή με τις ελληνικές εκδόσεις αφού τις περισσότερες φορές είχα τις αγγλικές (όχι πάντα γιατί κάποιες ταινίες δεν έβγαιναν με υπότιτλους, όπως οι Αριστογάτες "έρχομαι Μαρίιιιιιιιιιιιιιιιιι"). Η μουσική του προλόγου της Πεντάμορφης είναι πολύ συγκινητική και η φωνή του αφηγητή στα ελληνικά πολύ παραμυθιάρικη αλλά έχω συνηθίσει την αγγλική.

                          Το Black Cauldron δεν το είχα υπόψιν μου, θα του ρίξω μια ματιά. Όπως και του Treasure Planet.
                          Originally posted by Squall Leonhart
                          I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                          Originally posted by 丹野
                          Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                          Originally posted by Ryu_gr
                          υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                          Comment


                          • #14
                            Μεταφερω το θεμα στο "Τεχνη", παρακαλω μη ξαναγινει αλλαγη. Το section αυτο εχει περιγραφη: "Μουσική, κινηματογράφος, βιβλίο και άλλα" οποτε δε χρειαζεται περαιτερω αναλυση.
                            Do a barrel roll!

                            Comment


                            • #15
                              ΝΑι συμφωνώ περί Zimmer και Menken αλλα ΟΧΙ στα cartoon. Στα cartoon γίνεται άλλος συνθέτης!!! (και η μουσική είναι από την αρχή... "everything the light touches", όχι από την σκηνή με το φάντασμα)

                              Δες και άλλα παραδείγματα, εν γένει καμμία σχέση με τον Zimmer των blockbusters:



                              (4:50...einai to simeio me to fantasma)

                              Originally posted by Raf
                              Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                              Comment

                              Working...
                              X