Announcement

Collapse
No announcement yet.

The Saboteur

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • The Saboteur

    Αν και παιχνίδι 2009 ανοίγω topic γιατί είδα πως παραδόξως δεν υπάρχει, εκτός κι αν μου ξέφυγε, και για να γράψω κάτι παραπάνω σχετικά. Το παιχνίδι είναι budget πλέον και καλή αγορά.

    Ο πρωταγωνιστής, ο Sean, είναι Ιρλανδός, γυναικάς και ολίγον τι κάφρος. Επίσης είναι και μηχανικός-οδηγός αγώνων. Με τα πολλά καταλήγει στο Παρίσι διψασμένος για εκδίκηση και σεξ. Βοηθάει τη γαλλική αντίσταση, αλλά περισσότερο τον νοιάζει ο εαυτούλης του και τα τουρλωτά κωλαράκια, κάτι που μας διευκολύνει στο να ταυτιστούμε μαζί του.
    Το παιχνίδι είναι κλασικό sandbox, το Παρίσι είναι σχετικά καλά δοσμένο, όλες οι περιοχές κράχτες είναι μέσα και όποιος το έχει περπατήσει θα δει κάποια οικεία μέρη(εννοώ πέρα από πανύψηλο μεταλλικό οικοδόμημα στο κέντρο).
    Το πιο δυνατό σημείο του παιχνιδιού για μένα είναι η ατμόσφαιρα. Ο συνδυασμός ασπρόμαυρου-έγχρωμου με το πετυχημένο soundtrack και το γενικότερο artwork βγάζει παριζιάνικο αέρα και εσάνς από St. Mystere. Εγώ προσωπικά έχω βαρεθεί τα GTA στήσιμο στις πόλεις κι αυτό το ευρωπαικό μου άρεσε. Βέβαια αυτό είναι υποκειμενικό, εγώ είμαι δηλωμένη γαλλόφιλη παλιαδελφή και το παιχνίδι το'παιζα στα γαλλικά για να ενισχύσω την προαναφερθείσα δυνατή ατμόσφαιρα που είναι το ατού του παιχνιδιού(και γιατί το αγγλικό voice-over του Sean είναι υπερβολικά γελοίο ώρες ώρες). Άλλος είναι πιθανόν να μη συγκινηθεί τόσο.
    Για να μην πολυλογώ, τα αρνητικά του είναι
    - μέτριο σενάριο, αλλά τσουλάει
    - το stealth του είναι μάλλον μονόπλευρο, σκοτώνω κάποιον αθόρυβα, παίρνω τη στολή του και το παίζω τρελίτσα, τέλος
    - σε πολύ λίγες αποστολές δεν μπορείς να μπεις απλά και να τα κάνεις όλα λίμπα
    - μέτρια ΑΙ αλλά έχω δει και χειρότερες
    - πέρα από το Παρίσι, τους ναζί και τις artistic πινελιές δεν προσφέρει κατ'ουσίαν τίποτα καινούριο από gameplay, όλα τα έχουμε ξαναδεί
    - το πιο ενοχλητικό, αν και μπορεί να φταίει μόνο το δικό μου dvd tray, το παιχνίδι κάποιες φορές δεν μπορεί να φορτώσει τα upcoming textures, κολλάει, βγάζει ένα σαλιγκάρι που δείχνει ότι ζορίζεται και σπανίως ρολλάρει φορτώνοντας τον δρόμο μπροστά κανονικά, αλλιώς κρασάρει τελείως με αποτέλσμα να χαθεί όλη η πρόοδος στην αποστολή. Μου συνέβη 5-6 φορές και τις 3-4 από αυτές κράσαρε εντελώς. Το πόσο θα σε επηρεάσει εξαρτάται από που θα σου τύχει, εγώ ήμουν μάλλον άτυχος.

    Στα θετικά
    + είναι κράμα gta+assasin's creed. Φυσικά σε ό,τι αφορά το δεύτερο απέχει πολύ από το AC, αλλά το σκαρφάλωμα σε παριζιάνικα κτίρια είναι και χρήσιμο και όμορφο(έχει ωραία θέα)
    + οι αποστολές του αν και κοινότυπες, είναι ενδιάφερουσες(σίγουρα πιο ενδιαφέρουσες από του GTA4)
    + ναζί>police
    + πέρα από το main story υπάρχουν επιπλέον αποστολές και πέρα από αυτές endgame με σαμποτάρισμα στόχων σε όλο το παρίσι με σχετική ποικιλία. Αξίζει να ασχοληθείς και είναι σίγουρα πιο ενδιαφέρον από το να ψάχνεις 100 floating δέματα σε ταράτσες
    + μπορείς να εξοπλίσεις αντιστασιακούς και να τους φωνάξεις να παλέψουν μαζί σου (το κακό είναι πως δε χρειάστηκε να το κάνω ποτέ)
    + στα υψηλά επιπέδου συναγερμού υπάρχουν σημεία counter-attack οπού ταμπουρώνεσαι και σκοτώνεις ναζί μαζί με αντιστασιακούς μέχρι να σε αφήσουν ήσυχο(αυτό χρειάστηκε)
    + μαζεύεις αμάξια τα οποία μπορείς να χρησιμοποιήσεις για να διαφύγεις(στα φέρνει ένας αντιστασιακός όπου κι όποτε θες, μα τι καλά παιδιά)
    + υπάρχουν μερικά racing parts, κάποια στο story και κάποια extra, τίποτα ιδιαίτερο, αλλά προσθέτουν
    + ο χαρακτήρας εξελίσσεται μέσω Perks, τα οποία για να ενεργοποιηθούν πρέπει να κάνεις κάτι συγκεκριμένο(πχ. αν σκοτώσεις 10ναζί με χειροβομβίδα, μπορείς να κουβαλάς περισσότερες). Δυστυχώς όμως είναι μάλλον στοιχειώδη
    + το κύριο κρυσφήγετο του Sean είναι στα καμαρίνια ενός γαλλικού καμπαρέ. Τεράστια βελτίωση από τα παρακμιακά GTA στριπτιτζάδικα, ενώ και τα μοντέλα των performers είναι πολύ καλοσχεδιασμένα. Στη σάλα υπάρχει παντα show όπου μια ημίγυμνη τραγουδίστρια τραγουδάει το soundtrack του παιχνιδιού που αν και περιορισμένο είναι γοητευτικότατο

    Σε γενικές γραμμές, για 20 ευρώ θα το συνιστούσα σίγουρα, ειδικά αν σας αρέσει η πόλη και η εποχή.

  • #2
    Από την αρχή που το είχα πρωτοδεί μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον κι έχω σκοπό να το πάρω κάποια στιγμή σε budget price.Χαίρομαι που άνοιξες θέμα κι ελπίζω να μην έχει πάει πολύ πίσω μέχρι να το πιάσω κι εγώ.
    Carpe diem

    Comment

    Working...
    X