Announcement

Collapse
No announcement yet.

The Official Batman Thread

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Μην ανησυχείς,το μεσημεριανό μου σήμερα ήταν τέλειο.Μπιφτέκια με μαρουλοσαλάτα κι ένα κρακεράκι.
    Και για να κλείσουμε.Μετά από αυτό

    τι να μας πουν οι προηγούμενες ταινίες;
    Carpe diem

    Comment


    • #17
      Originally posted by Altair View Post
      Μετά από αυτό

      τι να μας πουν οι προηγούμενες ταινίες;
      Originally posted by Raf
      Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

      Comment


      • #18
        Μα πόσο γελοία σκηνή.
        Πάρε εδώ ατάκα.
        scene in Batman Begins Where Rachel asks "you could die, at least let me know your name" and Batman delivers the quote everyone knows.
        Carpe diem

        Comment


        • #19
          Altair ginesai eristikos, den mporeis na les geloio kati pou aresei se kapoion, ase pou h skhnh me thn Catwoman einai ola ta lefta.

          En merh kanenas titlos Batman pou exei kykloforisei den einai "lathos" giati poly apla akomh kai ta comics exoun perasei apo tetoies faseis.

          O Nolan parousiazei ton Batman etsi opws exei diamorfwthei ta teleftaia 10-15 xronia kai einai ontws poly wraia h "realistikh" prosegysh tou.
          Proswpika eimai kai egw poly megalos fan tou "kainouriou" Batman kai mou aresei poly etsi opws parousiazetai.

          O Burton dinei enan poio "fantastastko" Batman, omws xwris na xanei entelws tipote se sygrish me tou Nolan, isa isa exei atmorsfaira pou einai akseperasth giati poly apla moiazei me comic kai ws comic fan den mporw na to agnohsw.
          H polh tou Burton EINAI to Gotham City...

          O Batman tou Schumacher pistevw pws oloi symfwnoume pws einai gia gelia, omws aftes tis tainies tis ekane me skopo na parousiasei ton Batman twn 60s akrivws opws htan sta comics me tis gelies istories kai tis xazes ypotheseis, opou o Joker prospathouse na ftiaksei thn "Joker-Belt" gia na thn pei sthn "Utility-Belt" tou Batman, o Robin anafwnouse "Holy Jingle bells Batman" kai oi kakoi pswnizan tis pagides tous apo to idio magazi me tous kakous tou James Bond...



          Ean me rwthsete poies einai oi agaphmenes mou tainies pane me afthn th seira:

          - Batman (Burton) - The Dark Knight (Nolan) Isopalia
          - Butman Retirns (Burton)
          - Batman Begins (Nolan)
          - H avyssos...



          Fan Fact: O Christian Bale einai o Monadikos pou tha paiksei ton Batman 3 fores
          "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
          But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
          Kindred, this blade and I.
          "

          "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
          Greek Gaming Videos
          Greek Final Fantasy Forum

          Comment


          • #20
            Παρεξήγησες τον τρόπο με τον οποίο είπα τη λέξη γελοίο.Κι εμένα μ'αρέσει αυτή η σκηνή.Κι εγώ λάτρευα κάποτε τα Batman & Batman Returns.Μάλιστα όταν ήμουν πιο μικρός μου φαινόντουσαν πολύ σκοτείνες και βίαιες,ακόμη και τρομακτικές σε φάσεις.Αυτό είχε ως συνέπεια να ανέβουν πολύ στην εκτίμησή μου.Όμως μετά τα 2 αριστουργήματα του Νόλαν,όσο κι αν μου αρέσουν τα πονήματα του Μπάρτον,τα τελευταία,μου φαίνονται παιδικά,σαν σκοτεινά παραμύθια ένα πράγμα.Βλέπω σκηνές όπως αυτή που παρέθεσε ο Σομάρι και σκάω στα γέλια.Όχι με την κακή έννοια.Καμία σχέση.Απλά,πλέον,μου φαίνονται πως να το πω,πολύ επιτηδευμένα όλα στις ταινίες αυτές.
            Πιστεύω να γίνομαι κατανοητός.
            Carpe diem

            Comment


            • #21
              Εε; Μισο τώρα, αν σου φαίνονται τόσο επιτηδευμένα, ειδικά η σκηνή που παρέθεσες, και ενώ τη γουστάρω (κυρίως για το gliding που έπεται) πιστεύω ότι είναι ο ΟΡΙΣΜΟΣ της επιτιδευμένης "μαγκιάς" (δες ακόμα και πως γυρνάει σιγά σιγα προς τον φακό να πει την ατακάρα του)
              Originally posted by Raf
              Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

              Comment


              • #22
                Αχχχ.Με κουράζεις.Δεν αναφερόμουν τόσο στην ατάκα όσο στην έκρηξη που ακολούθησε.Όπως είπα και προηγουμένως όμως,στα Begins & TDK,είναι απόλυτα φυσιολογικό να είναι επιτηδευμένες οι ατάκες,το γρύλισμα κλπ.Και αυτό γιατί πρέπει να εμπνέει φόβο στους εχθρούς του.Μην τα ξαναλέω,κουράζομαι.
                Carpe diem

                Comment


                • #23
                  E entaksei h sygekrimenh ataka den einai tou Batman, aftos aplws epanalamvanei afto pou tou eixe pei ekeinh gia na ths apodeiksei oti einai o Bruce xwris na to pei efthews.
                  Emena mou arese.

                  H mpogia ths Michele Pfiffer pernaei akomh, poso poio porwsh ean thn efernan na paiksei ksana thn Catwoman?
                  H estw kapoia anafora.... wishfull thinking...

                  "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                  But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                  Kindred, this blade and I.
                  "

                  "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                  Greek Gaming Videos
                  Greek Final Fantasy Forum

                  Comment


                  • #24
                    Στο Dark Knight- που ήδη μετρά αρκετές επαναλήψεις- η φωνή του Batman καταντάει κουραστική σε σημεία. Αν και νομίζω το πιο ενοχλητικό σημείο είναι η πρώτη εμφάνισή του στο σημείο με τον Scarecrow... -1 για τον Bale εκεί, γιατί μου φαίνεται σαν να υπερβάλλει.

                    Για μένα οι τανίες του Burton πάντα θα είναι το comme-il-faut για διασκευή των comic σε ταινίες. Από την άλλη οι ταινίες του Nolan είναι σεμινάριο για το πώς πρέπει να γυρίζεται μια ταινία 99% πιστή στο πρωτότυπο υλικό. Με τη σειρά του Ground συμφωνώ.

                    Απλά να αναφέρω πως το forever, δεν είναι σε καμμία περίπτωση κακό Batman film, μιας και όντως ήθελαν να κάνουν κάτι στο 60s style Batman- το κακό που έχει είναι πως συνδέεται με τα προηγούμενα films- κακώς- και οι εικόνες με τα οπίσθια και τις θηλές του Kilmer- Batman( παρότι ήμουν μόλις Α γυμνασίου όταν το είχα δει και μου άρεσε πολύ σαν ταινία, αυτή η σκηνή θα μείνει εντυπωμένη για πάντα στον εγκέφαλο, με άσχημο τρόπο ). To Batman and Robin είναι άλλη ιστορία βέβαια- το Batman film που έχω δει μόνο δύο φορές.

                    Και ας μην ξεχνάμε ένα γεγονός, απόρροια της απίστευτης αποδοχής του πρώτου Batman και της επιτυχίας του δεύτερου είχε πάρει το πράσινο φως και η σειρά Batman The Animated Series, που μέχρι σήμερα δεν την έχει ξεπεράσει τίποτα- σε σημειο το Batman of the Future: Return of The Joker να τείνει να θεωρηθεί από τη DC το πραγματικό τέλος του Joker( τέλεια ταινία, ακομη κι αν δε σας άρεσε το Batman of The Future, δείτε την uncut έκδοση αναφέρεται πάρα πολύ στο τι έγινε στο τέλος του animated series με συγκλονιστικές σκηνές)

                    Btw το score του Elfman δεν το ανταγωνίζεται τίποτα και αποτελεί, imo, το κατατεθέν OST του Batman- οk μαζί με το Batmaaaaan, nininininininini, Batmaaaaan,


                    Όπως επίσης το υποδειγματικό intro του Batman Returns


                    Δεν το βρίσκω ολόκληρο το opening sequence γμτ
                    «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                    Comment


                    • #25
                      Το opening το έχω ποστάρει μόλις μια σελίδα πιο πριν...



                      Επίσης συμφωνώ για Elfman, και όποιος πει πως δεν έχει συνδέσει το riffaki με τις 5 νότες "του---ρου ρου ρου ρου" με τον Μπατμαν θα πει απλά ψέμματα...χρησιμοποιήθηκε κιόλας στο animated series (πόσο τέλεια σειρά)

                      Ορίστε και η σκηνή από τον θάνατο του Joker




                      Και κακά τα ψέματα, σε 20 χρόνια δε νομίζω να θυμάται κανείς σαν μουσική το "a dog chasing cars" σαν αντιστοιχία με τον σκοτεινό ιππότη, μάλλον του Elfman θα θυμάται.

                      Εdit: Ρε γαμώτο τι μουσικάρα, και πως δένει τέλεια με την εικόνα...στο σημείο 1.20 του birth of a penguin με ανατριχιάζει τελείως.

                      Πάρτε και το official song της ταινίας, γραμμένο από Elfman και Siouxsie and the Banshees



                      το οποίο παίζει στην ΤΕΛΕΙΑ (Micheeeeelleeeee) σκηνή:



                      No...THIS and Max!!!
                      Originally posted by Raf
                      Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                      Comment


                      • #26
                        και όποιος πει πως δεν έχει συνδέσει το riffaki με τις 5 νότες "του---ρου ρου ρου ρου" με τον Μπατμαν θα πει απλά ψέμματα...χρησιμοποιήθηκε κιόλας στο animated series (πόσο τέλεια σειρά)
                        Καλά όποιος το πει αυτό μάλλον κουφός θα είναι. Έχω και τα δυο OSTs του Elfman για τα Batman του Burton και η μουσική προχωράει πολύ πιο πέρα από το main theme. Αν και imo το Batman Returns OST είναι καλύτερο του πρώτου με πολύ πιο χορταστκή διάρκεια, πολύ όμορφη χρήση του organ και έχει σαν extra το Face to Face. Btw, Somari τσέκαρε το SNES game Batman Returns έχουν πετύχει την ατμόσφαιρα της ταινίας- οπτικά. ηχητικά- σε πολύ μεγάλο βαθμό.
                        «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                        Comment


                        • #27
                          Gia na sas dwsw kai egw kati kalo na deite, checkarete to origin tou Batman me humoristiko sxoliasmo:



                          Linkara respect!
                          "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                          But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                          Kindred, this blade and I.
                          "

                          "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                          Greek Gaming Videos
                          Greek Final Fantasy Forum

                          Comment


                          • #28
                            I can't even begin to describe how much I disagree με πολλά από τα παραπάνω ποστς.Αλλά αφού αφήνετε τις αναμνήσεις σας να παρεισφρύουν στην κριτική σας ικανότητα,οκ be my guests.Οver and out.

                            BTW για το Descent into mystery συμφωνώ απόλυτα,ενώ το Face to Face ούτε που θυμάμαι να το έχω ξανακούσει.Βέβαια σε αυτό ίσως φταίω κι εγώ,γιατί μετά που κυκλοφόρησε το Βegins δεν την πολυπαλεύω να βλέπω τον Batman σαν παλιάτσο.
                            Carpe diem

                            Comment


                            • #29
                              Originally posted by Altair View Post
                              I can't even begin to describe how much I disagree με πολλά από τα παραπάνω ποστς.
                              Εχέμ... Γκουχ, γκουχ. Πάω στοίχημα ότι είναι πρώτη φορά που γράφεις αυτήν την φράση στο forum και αναρωτιέμαι από που να σου ήρθε η έμπνευση.
                              "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                              Comment


                              • #30
                                Συνεχίζεις να είσαι ΕΠΙΤΗΔΕΣ εριστικός (με εκφράσεις του τύπου παλιάτσος etc)

                                Α, όσο και για αυτό που λες περι αναμνήσεων, το Batman Returns το είδα τρίτη λυκείου, οπότε δεν παίζει ο παράγοντας νοσταλγίας. 1-0. (και ήταν η ταινία που με έκανε Batman ΚΑΙ die-hard Burton fan)

                                @Burai... Μιλάς με τον κατακαμμένο Ελφμαντζή, οπότε ναι, ναι και ναι.(απόλυτη συμφωνία)

                                Επίσης το game το έχω παίξει σε emulators για SNES, αλλά funny fact, το είχα παίξει μικρός, αλλά στην NES έκδοση, που αν και δεν έχει τα themes του elfman, έχει ΚΑΙ αυτο πετύχει την ατμόσφαιρα πολύ καλα, για τα 8bit standards πάντα(νομίζω σε έχω ήδη σπαμμάρει με αυτή τη πληροφορία ).

                                Originally posted by Raf
                                Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                                Comment

                                Working...
                                X