Announcement

Collapse
No announcement yet.

The Official Batman Thread

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Βγάλε το επίτηδες και παιδιάστικες εκφράσεις τύπου 1-0 και πάω πάσο.Από κει και πέρα,το ότι σου αρέσει η αισθητική του Μπάρτον,την οποία εγώ βρίσκω απλά γοητευτική αλλά και επιτηδευμένη είναι ένα άλλο θέμα,καθαρά υποκειμενικό.
    Carpe diem

    Comment


    • #32
      Μουράι θυμάσαι που στο animated series στα ελληνικά ενώ είχε μέτρια μεταγλώτιση, η φωνή του Μπάτς ήταν α-πί-στευ-τη και μπάσα;;;
      Originally posted by Raf
      Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

      Comment


      • #33
        Για να ρίξω λίγο λάδι στη φωτιά, να πω πως οι καινούργιες ταινίες μου φαίνονται πολύ μέτριες, ειδικά η πρώτη μου είχε φανεί σχεδόν αδιάφορη.
        Αγαπημένη το Batman Returns. Femme fatale και τερατόμορφος πτηνόφιλος ftw! Δεν θα χαρακτήριζα τις ταινίες του Burton επιτηδευμένες. Έτσι είναι το στυλ του σε όλες σχεδόν τις ταινίες τους. Ένα σκοτεινό παραμύθι. Ο Bale μου φαίνεται απείρως πιο επιτηδευμένος από τον Keaton (ειδικά στο βίντεο που βάλατε It's not who I am.... είναι για γέλια). Νομίζω πως η χρήση της βραχνάδας στη φωνή του Μπάτμαν χρειάζεται κάποιο μέτρο (ένας από τους λόγους που μου την έσπαγε ο Val Kilmer ως Μπάτμαν).
        Το αν είναι πιστό στο κόμιξ δε ξέρω αλλά πραγματικά με τόσες εκδοχές που υπάρχουν σε ποιον Μπάτμαν από όλους να είναι πιστό; Και θα συμφωνήσω με τον Ground Zero για τη Γκόθαμ. Στις καινούργιες ταινίες αν η πόλη λεγόταν Νέα Υόρκη δε θα είχε διαφορά.
        Originally posted by Squall Leonhart
        I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
        Originally posted by 丹野
        Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
        Originally posted by Ryu_gr
        υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

        Comment


        • #34
          Ws "Batman" dhladh morfh - hthopoios (me to kostoumi on omws) o Keaton den pianetai apo kanenan allo hthopoio pou epaikse ton rolo.\
          Apo thn stolh tou Nolan an kai goustarw thn stolh, den mou aresei katholou h maska, elpizw na thn allaksei sthn trith tainia.

          Ws Bruce Wayne o Bale einai poly kalyteros omws, kyriws epeidh einai oloidios.

          Den mporoume na exoume to Bale ws Bruce kai ton keaton ws Batman please?
          "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
          But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
          Kindred, this blade and I.
          "

          "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
          Greek Gaming Videos
          Greek Final Fantasy Forum

          Comment


          • #35
            Ground στο μυαλό μου είσαι λέμε.

            @Somari
            Το Batman TAS το είχα πετύχει πρώτα σε ένα ιταλικό κανάλι που πιάναμε τότε( δε θυμάμαι ρε γμτ το όνομα αλλά δεν ήταν της RAI) και το έβλεπα κι ας μην καταλάβαινα γρι.

            Μετά το έβλεπα ανελλιπώς στον ΑΝΤ 1 κάθε Σ/Κ. Τη φωνή του, θυμάμαι ότι τη γούσταρα απειρα αλλά δε θυμάμαι ποιος την έκανε... Αν και έχω την εντύπωση ότι ένα φεγγάρι έδινε τη φωνή του και ο Μανος Βενιέρης αλλά δεν είμαι και 100% σίγουρος. Τέλεια σειρά πάντως!!!
            «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

            Comment


            • #36
              Ρε! Πότε κάνατε τόσα posts!

              Πρώτον, ο Altair μου φαγε το βίντεο/ατάκα "I swear to god!" "SΓΟYER TO ME!!!!" Τέλειο!

              Και δεύτερον όλα τα λεφτά η σειρά του '60 που ο Batman κυκλοφορούσε πιο πολύ την ημέρα παρά τη νύχτα! ΧΑΧΑΧΑ!
              The illusion of free will is an illusion.

              Comment


              • #37
                "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                Kindred, this blade and I.
                "

                "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                Greek Gaming Videos
                Greek Final Fantasy Forum

                Comment


                • #38
                  Originally posted by Altair View Post
                  [...] είναι απόλυτα φυσιολογικό [...] το γρύλισμα κλπ.Και αυτό γιατί πρέπει να εμπνέει φόβο στους εχθρούς του
                  Και στις δύο ταινίες γρύλιζε γενικότερα, και ειδικά στο The Dark Knight γρύλιζε μες στα μούτρα του Gordon που δεν τον λες κι εχθρό του. Ο λόγος για μένα είναι πιο απλός -σα rich and famous δε ρισκάρει να τον αναγνωρίσουν από τη φωνή. Αυτό που λες βέβαια ισχύει αλλά όχι παντού.

                  Ο Μπάτμαν ήταν επίσης κονομημένος από θηλυκά. Κιμ Μπάσιντζερ (στα νιάτα της!) και Μισέλ Πφάιφερ με το Μπάρτον, Νικόλ Κίντμαν σε μεγάλες ομορφιές, η Αλίσια Σίλβερστόουν (όχι ιδιαίτερα του γούστου μου) στο Batman and Robin...Μόνο στις δύο τελευταίες ταινίες ο Νυχτερίδας ψωνίζει από τα καλάθια.

                  Στη διαμάχη Μπέιλ εναντίον Κίτον...Πιστεύω πως ο Κίτον, αν και εξαιρετικός Μπάτμαν, προμοτάρεται πολύ από τις αβανταδόρικες λήψεις και φωτισμό του Μπάρτον. Ειδικά στο βίντεο που δίνω, στο 0:58

                  Youtube once again shut off the video and sound of this video due to UMG's copyright claim. I was forced to do a audio swap but the original video can be fou...


                  ο Μπρους Γουέιν δείχνει το πόσο ψυχωτικός είναι κατά βάθος. Ο Μπάτμαν του Μπέιλ είναι ιδεαλιστής, ο Μπάτμαν του Κίτον είναι ψυχάκιας ή αν προτιμάτε ο Μπάτμαν του Μπέιλ είναι πολιτικά ορθός - όσο πολιτικά ορθή επιλογή είναι η αυτοδικία - ενώ του Κίτον κοινωνικά απροσάρμοστος, έστω ή ειδικά σαν πολυεκατομμυριούχος. Για αυτό επιλέγω Κίτον, αλλά οριακά. Είναι πιο σκοτεινός, μυθικός, ανεξιχνίαστος και δε γρυλίζει ώστε να φαίνεται απειλητικός, απλά μπαίνει στη σκηνή. Η επιτυχία του Νόλαν σα σκηνοθέτη είναι ότι αναδόμησε το μύθο και το χαρακτήρα του Μπάτμαν τόσο διαφορετικά από το Μπάρτον, δίνοντάς μας ένα διαφορετικό μα εξίσου πιστευτό πορτρέτο.

                  Ο Κίλμερ επίσης μου άρεσε σα Μπάτμαν, κυρίως λόγω των τεραστιων χειλιών του που έδιναν εκφραστικότητα στο κάτω μέρος του προσώπου του. Επίσης ο Τόμυ Λι Τζόουνς και ο Τζιμ Κάρεϊ μου άρεσαν πολύ σαν κακοί, ενώ και το σενάριο δεν ήταν άσχημο. Μου άρεσαν επίσης και τα σκηνικά και ο φωτισμός, ήταν κόμικ κιτς χωρίς να το παραξηλώνουν όπως έγινε αργότερα. Το βλέπω ευχάριστα αλλά επειδή μιλά στη διαστροφική πλευρά του εαυτού μου. Εκεί που κλάψανε μανούλες ήταν στο Batman and Robin που το γυρίσανε στο τσίρκο και ο Κλούνεϊ εμφανίστηκε τελείως ανέκφραστος και εκτός τόπου και χρόνου σε μια από τις χειρότερες ερμηνείες του.

                  Το Batman Animated series δε μου άρεσε λόγω σχεδίου, αυτό το γωνιώδες αμερικάνικο σχέδιο μου καθόταν στο λαιμό. Η σκηνοθεσία επίσης ήταν για τα μέτρα μου χάλια, με πολύ φτωχές διακοσμήσεις στο background και μέτριες φωτοσκιάσεις. Μου έδινε την εντύπωση πως χρησιμοποιούσαν διαρκώς τα ίδια καρέ με διαφορετικό animation, και για να κερδίσουν χρόνο τα πέρναγαν με ένα στρώμα μπογιάς και βουρ για την κάμερα. Εν ολίγοις, πρόχειρο. Σεναριακά βέβαια ήταν εξαιρετικό, μα η αισθητική του με απομάκρυνε. Έχω διαφορετική και πιο παραδοσιακή εικόνα για το animation.

                  Εν ολίγοις, δε με χαλάει καθόλου ο Νόλαν αλλά καλύτερη ταινία θεωρώ το Batman Returns. Δεύτερη καλύτερη οριακά το Batman Begins. Τρίτη το Batman μαζί με το The Dark Knight. Τέταρτη το Batman Forever. Πέμπτη το Batman and Robin. Το "Batman τινινινινινινινι Batman" είναι εκτός συναγωνισμού λόγω too much cult.
                  Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                  Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                  Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                  Comment


                  • #39
                    ο Μπρους Γουέιν δείχνει το πόσο ψυχωτικός είναι κατά βάθος. Ο Μπάτμαν του Μπέιλ είναι ιδεαλιστής, ο Μπάτμαν του Κίτον είναι ψυχάκιας ή αν προτιμάτε ο Μπάτμαν του Μπέιλ είναι πολιτικά ορθός - όσο πολιτικά ορθή επιλογή είναι η αυτοδικία - ενώ του Κίτον κοινωνικά απροσάρμοστος, έστω ή ειδικά σαν πολυεκατομμυριούχος.
                    O Batman EINAI psyxakias.
                    Pistevw pws den to exoume dei ws twra afto to stoixeio stis tainies tou Nolan epeidh einai oi arxes tou batman (Batman Begins after all) opote den tou exei katsei akomh mesa tou.
                    O Joker tou to pernouse siga siga se olh thn diarkeia ths defterhs tainias.
                    Thelw na pistevw (kai elpizw) pws to thema ths triths tainias tha einai akrivws afto, h maxh tou Bruce me ton Batman opou pleon epeita apo ta symvanta twn prohgoumenwn tainiwn tha exei ginei ena me ton rolo.

                    Το Batman Animated series δε μου άρεσε λόγω σχεδίου, αυτό το γωνιώδες αμερικάνικο σχέδιο μου καθόταν στο λαιμό. Η σκηνοθεσία επίσης ήταν για τα μέτρα μου χάλια, με πολύ φτωχές διακοσμήσεις στο background και μέτριες φωτοσκιάσεις. Μου έδινε την εντύπωση πως χρησιμοποιούσαν διαρκώς τα ίδια καρέ με διαφορετικό animation, και για να κερδίσουν χρόνο τα πέρναγαν με ένα στρώμα μπογιάς και βουρ για την κάμερα. Εν ολίγοις, πρόχειρο. Σεναριακά βέβαια ήταν εξαιρετικό, μα η αισθητική του με απομάκρυνε. Έχω διαφορετική και πιο παραδοσιακή εικόνα για το animation.
                    Mhn ksexname omws pws afth h seira ekselixthike sto "Justice legue unlimited" to opoio san seira einai top kai se story kai se animation, defterh mono apenanti sto "Avatar the last airbender".

                    Telos tha symfwnhsw apeira me tis savoures pou dialegei o Nolan gia gomenes, eideika sthn defterh tainia, panagia mou....
                    Afou xarhka pou pethane sto telos!
                    "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                    But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                    Kindred, this blade and I.
                    "

                    "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                    Greek Gaming Videos
                    Greek Final Fantasy Forum

                    Comment


                    • #40
                      Απλά για να σας προετοιμάσω πάντως, σύμφωνα με όσα έχει πει ο Nolan, ο αδερφός του καιο Goyer η τρίτη ταινία θα κλείσει τον κύκλο και αυτό σημαίνει πως ο Batman με το τέλος της θα πάψει να υφίσταται- από τον Bale τουλάχιστον. Ο Nolan επανειλημμένως ήταν ξεκάθαρος πως ούτε σύμπαν ταινών α λα Marvel θέλει να κάνει, ούτε Superman/ Batman etc.( αν και συζητιέται να κάνει την νέα Superman ταινία δε θα έχει σχέση με το Dark Knight) Τρεις ταινίες με αρχή μέση τέλος.
                      «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                      Comment


                      • #41
                        Τρεις τέλειες ταινίες.Δεν χαλιόμαστε.
                        Carpe diem

                        Comment


                        • #42
                          Entaksei to oti tha teleiwsei thn eksistorish tou o Nolan me thn trith tainia den shmainei oti tha skotwnei kai ton Batman sto telos
                          Egw pistevw pws tha exei teleiwsei thn eksistorish ths arxhs tou Batman etsi opws thn fantasthke me kapoio hthiko didagma sto telos.

                          To eixa diavasei kai egw afto to sxolio btw, opws exw diavasei kai pws den tha valei oute Riddler gia kako (yperkrima), oute kapoion allo pou den einai anthrwpomorfos (Clayman, Poison Ivy, Bane, Penguin kai Killer Croc apokleiontai).
                          Menei h Catwoman (let's cross our fingers) kai poios allos pou na einai shmantikos?
                          "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                          But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                          Kindred, this blade and I.
                          "

                          "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                          Greek Gaming Videos
                          Greek Final Fantasy Forum

                          Comment


                          • #43
                            Two Face;
                            Carpe diem

                            Comment


                            • #44
                              O Two Face pethane sthn prohgoumenh tainia, den thn exeis dei?
                              "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                              But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                              Kindred, this blade and I.
                              "

                              "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                              Greek Gaming Videos
                              Greek Final Fantasy Forum

                              Comment


                              • #45
                                Καλά το είχα ξεχάσει τελείως.Πρέπει να την ξαναδώ επειγόντως.
                                Μr. Freeze;
                                Carpe diem

                                Comment

                                Working...
                                X