Announcement

Collapse
No announcement yet.

Android

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Δε βρήκα κάποιο άλλο πιο σχετικό θέμα οπότε απαντάω εδώ.

    Originally posted by Xeno View Post
    Τι ελεγε η εμπειρια σου με το iPad και ειπες να ξαναδοκιμασεις Android;
    Απαντα αν θες σε καποιο σχετικο θρεντ για να μην ξεφευγουμε.

    Γενικά είναι πολύ καλό για αυτό που φτιάχτηκε. Άνετο browsing, γρήγορο, με καλές εφαρμογές(οι περισσότερες με πληρωμή όμως, ακόμα και εφαρμογές που στο Android είναι δωρεάν).
    Καλή διάρκεια μπαταρίας και από τις καλύτερες οθόνες που έχω δει σε φορητή συσκευή.

    Τη φιλοσοφία όμως γύρω από την οποία είναι χτισμένο τελικά δεν μπορώ να την αντέξω. Μιλάω πάντα χωρίς jailbreak. Εξαρτάται από το iTunes πάρα πολύ. Ακόμα και για να το ανοίξεις την πρώτη φορά θέλει σύνδεση με αυτό.
    Μου έλειπε το mass storage mode. Θέλω να συνδέω τη συσκευή με το PC και να μεταφέρω ότι θέλω στο φάκελο που θέλω χωρίς μεσολαβητές. Να σου δώσω ένα παράδειγμα. Πέρασα κάποια τραγούδια μέσω μίας εφαρμογής από τη USB. Τα τραγούδια αυτά ενώ ηταν στη μνήμη και η εφαρμογή μέσω της οποίας τα πέρασα τα αναγνώριζε κανονικά, η εφαρμογή iPod που έχει το iPad δεν τα έβλεπε καθόλου.
    Μου έλειπε ο flash player. Ναι ΟΚ είναι ενεργοβόρο και παλιό πρότυπο αλλά από τη στιγμή που είναι τόσο διαδεδομένο είναι μια έλλειψη.
    Μου έλειπαν τα widgets. Ανοιγες το android και είχες έτοιμες πληροφορίες χωρίς να χρειάζεται να μπαίνεις στο πρόγραμμα.
    Μου έλειπε το multitasking.
    Φυσικά αυτά τα ξέρεις από πριν αλλά και πάλι ήθελα να το δοκιμάσω.

    Τέλος ήταν πιο μεγάλο και βαρύ από ότι θα ήθελα.

    Να ξαναπώ εδώ ότι αν αύριο έβγαινε ένα tablet με maemo ή meego με λογικά specs και αυτονομία θα το αγόραζα ASAP.

    Αν θες να μάθεις κάτι συγκεκριμένο μπορείς να ρωτήσεις. Εδώ έγραψα τα πρώτα που μου ήρθαν στο μυαλό.
    I'm back bitches... Version 2.0

    Το νέο forum για το αυτοκίνητο: PetrolHeads

    Comment


    • #32
      Να ξαναπώ εδώ ότι αν αύριο έβγαινε ένα tablet με maemo ή meego με λογικά specs και αυτονομία θα το αγόραζα ASAP.
      Επειδή θεωρητικά θα μπορούσες να τρέχεις οποιοδήποτε linux πρόγραμμα;
      Τα τραγούδια αυτά ενώ ηταν στη μνήμη και η εφαρμογή μέσω της οποίας τα πέρασα τα αναγνώριζε κανονικά, η εφαρμογή iPod που έχει το iPad δεν τα έβλεπε καθόλου.
      Αυτό ισχύει γενικά για όλα τα φορητά της Apple (τι περίμενες) και εκνευρίζει πολύ κόσμο (συμπεριλαμβανομένου και εμού). Εκτός του ότι δεν είναι πρακτικό, είναι απείρως πιο αργό να μεταφέρεις τραγούδια μέσω iTunes.

      Αλήθεια πώς το χρησιμοποιούσες;
      Originally posted by Squall Leonhart
      I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
      Originally posted by 丹野
      Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
      Originally posted by Ryu_gr
      υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

      Comment


      • #33
        Thanks για το αναλυτικο ποστ, δυστυχως δεν εχω κατι να προσθεσω γιατι δεν εχω ασχοληθει με το χωρο, απλα ηθελα μια αποψη.

        Καταλαβαινω παντως τι λες μιας και εχω καταλαβει τη λογικη της Apple και με το παραπανω κι ας εχω μονο ενα iPod Touch. Οκ ειναι εκνευριστικο το οτι ολα γινονται με ενα συγκεκριμενο τροπο και αυτο το iTunes σου βγαζει την ψυχη. Απ' την αλλη η συσκευη αυτη ειναι τοσο βολικη και λειτουργικη που πλεον δε γκρινιαζω για τιποτα.

        Οκ το χω 4+ χρονια βεβαια, τα χει φαει τα ψωμια του και με το παραπανω, οποτε παμε για replacement φετος one way or another, αλλα δε βλεπω να πηγαινει η δουλεια προς καποιο tablet αν και θα ηταν ωραια επιλογη, απλα για την ωρα ανηκει στη σφαιρα της πολυτελειας.

        Comment


        • #34
          Originally posted by straier View Post
          Επειδή θεωρητικά θα μπορούσες να τρέχεις οποιοδήποτε linux πρόγραμμα;
          Αυτό ισχύει γενικά για όλα τα φορητά της Apple (τι περίμενες) και εκνευρίζει πολύ κόσμο (συμπεριλαμβανομένου και εμού). Εκτός του ότι δεν είναι πρακτικό, είναι απείρως πιο αργό να μεταφέρεις τραγούδια μέσω iTunes.

          Αλήθεια πώς το χρησιμοποιούσες;

          1) Όχι. Απλά είναι για μένα το καλύτερο λειτουργικό που έχω δουλέψει σε κινητό και αυτό που θα ταίριαζε περισσότερο σε tablet αφού για tablet ξεκίνησε και εξελίχθηκε. Μπορείς απλά να κάνεις ότι θες. Το ότι μπορείς να περάσεις και linux από πάνω είναι ένα πλεονέκτημα.

          2) Το ίδιο θέμα είχα και με το iPhone που είχα πάρει αλλά επειδή δεν το χρησιμοποιούσα καθόλου για τραγούδια και video δε με ενοχλούσε.

          3) Η κύρια χρήση ήταν για browsing. Σε αυτό δεν είχα παράπονο εκτός από τις φορές που θα ήθελα να έχω flash.

          Απλά κατάλαβα για ακόμα μία φορά ότι το λειτουργικό αυτό δεν είναι για εμένα.
          I'm back bitches... Version 2.0

          Το νέο forum για το αυτοκίνητο: PetrolHeads

          Comment


          • #35
            Originally posted by Xeno View Post
            Οκ το χω 4+ χρονια βεβαια, τα χει φαει τα ψωμια του και με το παραπανω, οποτε παμε για replacement φετος one way or another, αλλα δε βλεπω να πηγαινει η δουλεια προς καποιο tablet αν και θα ηταν ωραια επιλογη, απλα για την ωρα ανηκει στη σφαιρα της πολυτελειας.

            Ανάλογα τα λεφτά που μπορείς να δώσεις πάντως θα μπορούσες να κοιτάξεις και για κάποιο μεταχειρισμένο.
            Αρκεί να έχει capacitive οθόνη και έναν επεξεργαστή της προκοπής.
            Π.χ κάτι τέτοιο ίσως μπορείς να το βρεις κάτω από 200Ε:
            Ηλεκτρονικά & Περιφερειακά είδη στις καλύτερες τιμές της αγοράς! Βρείτε το ps4, ps5 , xbox gadgets σε μια μεγάλη ποικιλία προϊόντων

            Ή κάτι τέτοιο που έβλεπα πρόσφατα στα 100+Ε:



            Γενικά κάνε οικονομία από όπου μπορείς.
            Πιστεύω αξίζει την υπέρβαση μια τέτοια συσκευή αρκεί φυσικά να καλύπτει κάποιες ανάγκες. ;)
            I'm back bitches... Version 2.0

            Το νέο forum για το αυτοκίνητο: PetrolHeads

            Comment


            • #36
              Πήρα το Samsung Galaxy Y, είναι στο πιο φθηνο price range, αλλά με Gingerbread και βαστάει καλά τις εφαρμογές... Για αυτά που θέλω μια χαρά (browsing, καμμια βλακειουλα game μουσική κλπ)

              Και έχω ακούσει ότι είναι πιο σταθερό από το 550
              Originally posted by Raf
              Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

              Comment


              • #37
                Κάποτε υποστήριζα ότι το iOS είναι ο κυρίαρχος στα mobile OSs, απο τότε όμως που πήρα iPad άλλαξαν 100% γνώμη. Καλή επιλογή έκανες (προσωπικά θα πήγαινα για το ace σε mid end επιλογές), stick to it και πες εντυπώσεις.

                Εγώ κατέληξα στον τελικό συνδυασμό rom+kernel για το galaxy s, έκανα και calibrate τα χρώματα και είμαι ικανοποιημένος μπορω να πω. Next stop android tablet με tetra 3 πάνω του...

                Comment


                • #38
                  Αυτη τη στιγμη απο αυτο ποσταρω.προς το παρον οτι του "ζητησα" το εκτελει πολυ smooth,εβαλα και μερικες τσαμπε εφαρμογες απο το μαρκετ.Ειμαι πλεον angry birds hipster:p
                  Originally posted by Raf
                  Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                  Comment


                  • #39
                    Το Android έχει ένα καλό, το 80% - τουλάχιστον - των πραγμάτων που θα θελήσεις να κάνεις, θα βρεις τρόπο να το κάνεις, είτε με build in εφαρμογές/ λειτουργίες, είτε με εφαρμογές που θα βρεις στο market. Το κακό είναι ότι υπάρχει κατακερματισμός σε τεράστιο βαθμό. Θα βρεις χαοτικές διαφορές μεταξύ διαφορετικών builds. Λειτουργίες που σε ένα κινητό είναι δεδομένες, σε άλλα δεν μπορούν να εκτελεστούν με τίποτα. Σε γενικό επίπεδο όμως το λειτουργικό είναι τρομερά ανοιχτό, προσφέρει εξαιρετικά πολλά πράγματα και σε high end συσκευές το user experience ίσως να φτάνει και το iOS.

                    Προσωπικά δεν έχει τύχει να θελήσω να κάνω κάτι με το κινητό μου και να μην τα κατάφερα. Όταν φτάνεις στο σημείο να κάνεις streaming μέσω 3G, να μπορείς να ανοίγεις όποιο site θέλεις χωρίς περιορισμούς και να κατεβάζεις από Rapidshare, καταλαβαίνεις ότι βρήκες τη βάση σου .

                    Comment


                    • #40
                      Χαχα σωστος.Δηλαδη απο ipad προτιμοτερο ενα αντροιντ παντ;
                      Originally posted by Raf
                      Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                      Comment


                      • #41
                        Εξαρτάται τις απαιτησεις του καθενός. Αύριο θα κάτσω να γράψω κάποια απλα πράγματα που θέλησα να κάνω στο iPad και δεν μπορεσα, ενώ στο κινητό μου τα κάνω απο την πρώτη μέρα που το πήρα. Πλέον τα android tabs είναι εξαιρετικά και σε λίγες μέρες κυκλοφορεί το πρώτο quad corenμηχάνημα (asus transformer prime), το οποίο θα υποστηριχθεί και με android ice cream sandwich. Κανε ένα google search να δεις για τι πράγμα μιλάμε.

                        Σε γενικές γραμμές θα έλεγα ότι το iPad είναι παιχνίδι που σου προσφέρει κάποιες δυνατότητες, ενώ τα android tabs είναι εργαλεία. Για τη μάνα μου το iPad είναι το ιδανικό (για αυτήν τον πήρα εξάλλου). για μένα πάλι όχι. Τα πράγματα αλλάζουν αν το κανείς jailbreak, αλλα και πάλι οι περιορισμοί είναι αρκετοί.

                        Comment


                        • #42
                          To μεγαλο κακο του Android ειναι πως ακομα δεν εχει συμμαζευτει το Android Market. Μπαινω απο το Desire μου και το κεφαλι μου γυριζει, πρεπει να ψαχνω για πολυ ωρα για να βρω κατι το ενδιαφερον στα νεα apps ή παιχνιδια. Καπως πρεπει να το οργανωσουν το ζητημα...
                          :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                          Comment


                          • #43
                            Εμένα απο το λίγο που το κοίταξα, ότι ήθελα το βρήκα αρκετά γρήγορα. Στα αρνητικά τώρα: Εκανα τεστάκι, και η μπαταρία ΞΕ-ΖΟΥ-ΜΙ-ΖΕ-ΤΑΙ αν αφήσεις το wifi ανοιχτό με τα widgetάκια να τρέχουν και να ζητούν πληροφορίες. Μικρό το κακό βέβαια, καθως είναι ένα κλικ να το ανοιγοκλείσεις οπότε δε χαλιόμαστε, το ανοιγοκλείνουμε κατά βούληση όταν θέλουμε την ανανέωση των widgets ;)
                            Originally posted by Raf
                            Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                            Comment


                            • #44
                              LOL τελικά βλακείες σας έλεγα, όταν έπαιζα με τις εφαρμογές δεν είδα πως ενεργοποιήθηκε το GPS και έμεινε ανοιχτό όλο το βράδυ ξεζουμίζοντας την μπαταρία, πόσο μαλάκας είμαι lolz.
                              Originally posted by Raf
                              Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                              Comment


                              • #45
                                Originally posted by Dj Solid View Post
                                To μεγαλο κακο του Android ειναι πως ακομα δεν εχει συμμαζευτει το Android Market. Μπαινω απο το Desire μου και το κεφαλι μου γυριζει, πρεπει να ψαχνω για πολυ ωρα για να βρω κατι το ενδιαφερον στα νεα apps ή παιχνιδια. Καπως πρεπει να το οργανωσουν το ζητημα...
                                Google New Android market, βρες το apk και πέρασέ το στο κινητό σου. Φοβερά οργανωμένο και εύχρηστο, θα μείνεις άφωνος από το άλμα που έκαναν. Το παλιό market ήταν απαράδεκτο, το νέο είναι εξαιρετικό κατά τη γνώμη μου.

                                Somari η μπαταρία είναι γνωστό "πρόβλημα" με τα Android και μπορεί να λυθεί με διάφορους τρόπους. Προσοχή στο GPS/ Wifi/ 3G για αρχή. Κάποια widgets δημιουργούν επίσης πρόβλημα. Σε γενικές γραμμές όμως, είναι ένα ακόμα θέμα που εξαρτάται, σε μεγάλο βαθμό, από τη συσκευή και το ROM που έχεις.

                                Comment

                                Working...
                                X