Announcement

Collapse
No announcement yet.

Android

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Πολύ καλό topic, πρόσφατα αγόρασα κινητό με android και βαριόμουν να ψαχτώ για applications.
    sigpic

    Comment


    • #17
      Για πες τίποτα, ποιο αγόρασες κτλ. Επίσης αν βρει κανά ωραίο app πες. Εγώ ακόμα ψάχνω λολ .

      Comment


      • #18
        Free για 24 ώρες:

        I'm back bitches... Version 2.0

        Το νέο forum για το αυτοκίνητο: PetrolHeads

        Comment


        • #19
          File Evans anti gia to barcode scanner dokimase to shopshavvy


          -------------------------------
          episis dokimase to apps orginiser,me afto to app mporeis na dimiourgiseis eufkola folders sto home screen s.


          -------------------------------
          gia online radio prwtinw to tune-in radio. ektos apo stathmous apo olo ton kosmo exei k polous elinikous stathmous. poli eukoli anazitisi k wraio interface...genika apo ta agapimena mou app


          --------------------------------
          twra gia music player, pera apo to grooveshark pou dn einai apla enas player prwtinw PowerAMP (wraio interface k teleio equalizer),Winamp (mono k mono epidi to ixa xronia sto pc ) kai PlayerPro an to sigekrimeno app prepei na to agoraseis exei poli wraio interface k sou enfanizei ta tragoudia opos k sto pc, me vasi ton fakelo ktl, episis psaxnei aftomata ta cover twn album,lyrics,info gia to tragoudi tin mpanta ktl...

          Grooveshark:


          PowerAMP:


          PlayerPro:

          --------------------------------
          alla wraia app einai to zedge (gia na vriskeis xaza ringtones k wraia wallpapers), to astro file manager (poli kaliteros apo ton stock file manager),aaaaaaaa k to kalitero to afisa gia to telos.... Android WiFi Manager, to app einai apistefto, pernas to idio programa sto pc k sto kinito k mporeis na kaneis backup,file managment akoma k na peraseis apps mesw wifi apo to pc sto kinito. pragmatika aksizei checkarete to!!!

          Android WiFi Manager:

          Comment


          • #20
            Σε ευχαριστώ, τα κατέβασα όλα και τα γράφω σιγά σιγά για να τα δω. Ανέφερες και κάποια προγράμματα επί πληρωμή, να πω εδώ ότι υπάρχει και το Applanet, που είναι, κατά κάποιον τρόπο, το παγκόσμιο adroid market, έχει εφαρμογές από όλα τα markets και πολλά είναι και free (ενώ κανονικά πρέπει να τα πληρώσεις).

            Comment


            • #21
              Πάμε σε gaming related apps και συγκεκριμένα emulators-oriented. Η πρώτη είναι το psx4droid (δεν ξέρω αν την ανέφερα παραπάνω), που αποτελεί emulator για το PSone, και η δεύτερη το γνωστό ScummVM.

              psx4droid



              Μπορείτε βέβαια να το βρείτε και από το android market. Το δοκίμασα με το Final Fantasy IX και έπαιζα ενέλπιστα καλά. Κολλούσε βέβαια σε CGIs και υπήρχαν κάποια ελάχιστα frame drops σε ορισμένα σημεία, αλλά χειρισμός, μάχες και περιπλάνηση συνολικά ήταν άψογες. Κάποια στιγμή μου κόλλησε για τα καλά, δεν ξέρω τι φταίει, αν είναι το ISO, ο emulator ή απλώς έτυχε, πάντως πέραν του συγκεκριμένου περιστατικού έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος. Θα το δοκιμάσω και σε άλλα παιχνίδια. Προφανώς και δε βολεύει για action τίτλους και για όσους απαιτούν γρήγορα αντανακλαστικά, για RPGs όμως, puzzles κτλ είναι τέλειος. Επίσης ο ήχος έχει ένα θεματάκι. Όποιος βαριέται να ψάξει bios κτλ ας μου ζητήσει. Να πω ότι υποστηρίζεται και Wiimote lol . Μακάρι να υπάρξει και υποστήριξη Sixaxis/ Dual Shock 3.

              ScummVM



              Πρώτα γράφεις το app και μετά γράφεις τα διάφορα profiles για τα διάφορα παιχνίδια που θέλεις να παίξεις. Υπάρχει profile πχ που πρέπει να γραφτεί για να παίζουν τα Monkey Islands. Το καλό είναι ότι όλα τα profiles τα βρίσκεις στο Android Market. Το κακό είναι ότι αυτή τη στιγμή το ScummVM δεν υπάρχει στο Market (τουλάχιστον το Ευρωπαϊκό). Το βρήκα και στο Applanet, αλλά δεν μπορούσα να το κάνω install. Όπως και να έχει, από το παραπάνω barcode δούλεψε κανονικά, το σαρώνετε και το κατεβάζετε απευθείας. Δοκίμασα λίγο το The Curse of Monkey Island και έπαιζε τέλεια, ο δε χειρισμός άψογος. Το UI είναι λίγο περίεργο, για να ανοίγεις φακέλους θέλει double click, ενώ τα παιχνίδια δεν παίζουν ως ISO αλλά ως μία ειδική (από ότι κατάλαβα) έκδοχη τους για scummVM. Βρήκα πάντως ένα κάρο adventures μαζεμένα σε ένα thread σε ένα forum, όποιος ενδιαφέρεται ρωτάει.

              Αυτά, περιμένω feedback.

              Comment


              • #22
                Έχω το desire από τον Ιούλιο και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Το έχω κάνει root και του έχω περάσει custom rom με froyo και htc sense και πετάει. Έτρεξα τώρα ένα τεστ στο quadrant και μου έβγαλε 1157 σκορ. Πολύ υψηλότερο από το μέσο όρο για το συγκεκριμένο μοντέλο. Γενικά τρέχει καλύτερα από το Galaxy S της κοπέλας μου σε froyo, το οποίο όμως δεν είναι rooted και δεν έχει το one-click lag fix.

                Από apps, το beautiful widgets μου αρέσει για τα πολλά διαφορετικά skins του. Το folder organizer (επι πληρωμή) είναι must για να οργανώσεις το home screen με shortcuts. Buzzbox για RSS feeds, Dropbox χαλαρά για να μην χρειάζεσαι να συνδέεις το καλώδιο κάθε φορά που θες να μεταφέρεις ένα αρχείο στο κινητό. Astro file manager για, εμ, file management και όχι μόνο. A, ορίστε και ένα screenshot από το home screen μου. Τα τέσσερα shortcuts (multimedia, internet, games, tools) ανοίγουν φακέλους.

                Comment


                • #23
                  Δοκίμασε οπωσδήποτε το System Panel για task manager και το Autostarts για να καθορίζεις πότε θα εκτελούνται ποιες εφαρμογές (σκέψου το MSCONFIG για android). Επίσης κατέβασε αν έχεις όρεξη το Battery Life για να ελέγχεις τις επιδόσεις της μπαταρίας σου. Τέλεια και τα τρία για να αυξήσης τις επιδόσεις του κινητού και τη διάρκεια της μπαταρίας.

                  Γενικά το Android δεν είναι τόσο αυστηρά στημένο όσο το iOS, για αυτό ο κάθε dev μπορεί να κάνει του κεφαλιού του και οι εφαρμογές του να τρέχουν συνέχεια από πίσω, τρώγοντας μπαταρία και πόρους. Δυστυχώς σε αυτό ειδικά το θέμα το iPhone 4 ισοπεδώνει οποιοδήποτε Android, έχοντας έναν κυριολεκτικά τέλειο task manager. Αυτά που πετυχαίνεις σε Android (high end κυρίως) με ένα κάρο εφαρμογές και ρυθμίσεις, τα πετυχαίνει το iPhone 4 από μόνο του.

                  Επίσης, αν δε θες να πληρώνεις και να έχεις και όλες τις εφαρμογές που υπάρχουν σε όλα τα markets, κατέβασε (λογικά πρέπει να το βρεις στο internet και να περάσεις το .apk στο τηλέφωνό σου) το applanet. Μου έχει λύσει τα χέρια, έχω τσάμπα όλες τις pro εφαρμογές.

                  Να αναφέρω επίσης ότι στο Galaxy S παίζει τεράστια δραστηριότητα στην community του, σχεδόν καθημερινά βγαίνουν παραμετροποιημένα ROMs με βελτιωμένες εκδόσεις των ήδη υπαρχόντων εκδόσεων Android. Χτες έβαλα το ginger-clone 2.2 final του eugene373 και οι επιδόσεις του κινητού αυξήθηκαν τραγικά και δεν έχω καν το lagfix ενεργοποιημένο (τρώει και αρκετή μπαταρία από όσο διάβασα). Πλέον βέβαια οι επιδόσεις στο quadrant έχουν πέσει στο μισό, αλλά όλοι λένε ότι δεν είναι ιδιαίτερα αξιόπιστο (και ότι τα 2000 φεύγα score είναι ψηλο-πλασματικά).

                  Ellesar αν έχεις όρεξη και δε φοβάται και η κοπέλα σου ψάξε να της περάσεις κανά άλλο ROM ή έστω βάλε της το OCLF, η διαφορά είναι πολύ μεγάλη.

                  Comment


                  • #24
                    Έτρεξα το τεστ στο galaxy της κοπέλας μου και έπιασε 820 πόντους. Του έκανα root, έβαλα το OCLF τελευταία έκδοση, ξανάτρεξα το τεστ και χτύπησε 1840... Ζηλεύω...

                    Comment


                    • #25
                      Χαχαχαχαχα, εντάξει μη δίνεις τόση σημασία, το Galaxy S γενικά υπερτερεί του Desire, αυτό δε σημαίνει απαραιτήτως ότι έτσι το δίνουν είναι καλύτερο. Χωρίς lagfix είναι χειρότερη η αίσθηση που σου αφήνει από ότι του Desire. Το touchwiz της Samsung προσωπικά δε μου άρεσε, η αίσθηση που σου αφήνει δεν είναι τόσο ακριβής. Βάζοντας το ROM του eugen (ginger-clone 2.2 final) τα πράγματα άλλαξαν τραγικά (προς το καλύτερο). Απείρως καλύτερο feeling, πάρα πολύ γρήγορο, πολύ προσεγμένο και το battery life ανανεωμένο. Χωρίς lagfix το quadrant μου βγάζει 900-1050, άλλοι έλεγαν ότι τους έβγαζε 1200+, πάντως οι περισσότεροι λένε ότι τα αποτελέσματά του δεν είναι, απαραιτήτως, αντιπροσωπευτικά της γενικότερης απόδοσης του κινητού.

                      Εκεί που πραγματικά κερδίζει το Galaxy S είναι στην GPU που έχει, η οποία είναι καλύτερη και από του iPhone 4. Συγκριτικά λένε ότι είναι 3 φορές γρηγορότερη. Το Desire δεν έχει καν GPU, όλα υπολογίζονται από τον επεξεργαστή. Το Galaxy S έχει και καλύτερο επεξεργαστή βέβαια, απλά μετράει και το πώς χρησιμοποιείται.

                      Άλλα καλά benchmarks (και τα βασικότερα που χρησιμοποιούνται) είναι το Neocore, το Linpack και το BenchmarkPi.

                      Comment


                      • #26
                        Originally posted by Evans View Post
                        Το Desire δεν έχει καν GPU, όλα υπολογίζονται από τον επεξεργαστή.


                        Φυσικά και έχει GPU το Desire. Για την ακρίβεια έχει την Adreno 200.
                        Απλά συνήθως δεν αναφέρεται στα χαρακτηριστικά γιατί είναι στάνταρ σε αυτόν τον επεξεργαστή.
                        I'm back bitches... Version 2.0

                        Το νέο forum για το αυτοκίνητο: PetrolHeads

                        Comment


                        • #27
                          Ok my bad, δεν το γνώριζα. Αυτό που ήθελα να πω ήταν ότι σε γραφικά το Galaxy S είναι καλύτερο σε γραφικά κτλ αλλά μάλλον κάπου το έχασα .

                          Comment


                          • #28
                            Ύστερα από πολύ ψάξιμο, 4-5 διαφορετικά rom και άπειρο customization, κατέληξα σε αυτό http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=854615. Πολύ γρήγορο, βολικό και χωρίς τίποτα έξτρα παπαριές. Χτυπάω 1500αρια άνετα στο quadrant και μου αφήνει 145MB internal memory, αντί για 70-80 που μου αφήνουν τα στάνταρ desire roms. Το μόνο πρόβλημα που είχα ήταν μόλις το εγκατέστησα, μου πέταγε fc συνέχεια για το android keyboard, αλλά το σύνδεσα σε debugging mode στο pc και εγκατέστησα μέσω adb το htc ime keyboard, κλεμένο από ένα από τα άλλα roms.

                            Comment


                            • #29
                              Χτύπησα πριν μερικές μέρες το Desire HD από eBay και πούλησα το Desire, με κόστος μόλις 40 λίρες (260 αγορά το Desire HD, 220 πώληση to Desire). Με ένα απλό mod βγάζει 2400+ στο Quadrant και 46 MFLOPS στο Linpack. Όχι παίζουμε...

                              Comment


                              • #30
                                Έχει δει κανένας το galaxy s 2 ; Έπαιξα λίγο μαζί του σήμερα στο πλαίσιο και ξαφνικά το galaxy s μου φαίνεται για πέταμα :xp: . Απίστευτο μηχάνημα και το μέγεθος/ βάρος του είναι εντυπωσιακά μικρό, ένα-δύο χιλιοστά μεγαλύτερο του πρώτου galaxy s, ΠΟΛΥ ελαφρύτερο, ΠΟΛΥ καθαρότερη εικόνα και interface τέλειο.

                                Comment

                                Working...
                                X