Announcement

Collapse
No announcement yet.

Γυναίκες και videogames

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Γυναίκες και videogames

    Είναι ένα αρκετά δύσκολο θέμα συζήτησις, όμως θα προσπαθήσω να το "μεταφράσω".

    Καταρχήν, πριν προχωρήσετε, σκεφτείτε να είχατε σχέση με μια κοπέλα που να της άρεσε να ασχολείται με τα VideoGames, να μπορούσε να σας καταλάβει όταν μιλάτε για κάτι σχετικά με αυτά, να είχε άποψη και να ήταν και καλός αντίπαλος σε multiplayer. Σας αρέσει?



    Υπάρχουν πράγματα στην ζωή που είναι για άντρες, και πράγματα που είναι για γυναίκες (αν και πλέον κατάντησε να τα κάνουν όλοι όλα σχεδόν, aka μπουρδέλο). Το ποδόσφαιρο για παράδειγμα, ένας από τους κυριους λόγους που είναι αντρικό είναι η μυϊκή δύναμη που απαιτείται. Ναι θα μπορούσαν να παίζουν και η γυναίκες (και το κάνουν), όμως δεν μπορούν να προσφέρουν το θέαμα και κάτι το τόσο ενδιαφέρον σε σχέση με τους άντρες.

    Η φύση του ανθρώπου.

    Γιατί η γυναίκες δεν ασχολούνται με τα VideoGames? Γιατί είναι κάτι που τραβα με πολύ πιο τεράστιο ενδιαφέρον τον αντρικό πληθυσμό? Δεν απαιτεί μυϊκή δύναμη. Μήπως οι άντρες από την φύση τους είναι πιο... "περιπετειώδεις"? Πιο ενθουσιώδεις? Το να είναι θέμα ωριμότητας δεν νομίζω να έχει κάποια σχέση. Δεν έχω καταλήξει ακόμα κάπου συγκεκριμένα.

    Κοπέλες που ασχολούνται με VideoGames.

    Στην εφηβεία ήθελα πολύ να βρω κάποια να έχει την "τρελα" αυτή. Τώρα που το σκέφτομαι, γελώ στην ιδέα (και καλά θα κάνετε και οποιοι σας περνάει από το μυαλό κάτι τέτοιο). Ο λόγος? Επειδή είναι σαν... νομος: "Η γυναίκες που ασχολούνται με οτιδήποτε θεωρείτε σε τεράστιο βαθμό αντρίκειο είναι άσχημες και δεν φέρονται γυναικεία, ΤΕΛΟΣ.". Εδώ δεν είναι cinema, να βλέπεις γυναικάρες στο Fast And The Furious που δεν ξέρουν πόσους τροχούς έχει ένα αυτοκίνητο να το οδηγούν, this-is-life, the real one, και στην ζωή οι γυναίκες που ασχολούνται με τα γρήγορα αυτοκίνητα (ένα άλλο αντρικό hobby) ΔΕΝ είναι ελκυστικές. Εκτος του ότι είναι λίγες, εξωτερικά δεν θα είναι και τόσο εμφανίσιμες (και αν είναι δεν θα φαίνεται), το ντύσιμο, περπάτημα, ο τρόπος ομιλίας, όλα δεν θα είναι γυναικεία έχτος από αυτό που έχουν ανάμεσα στα πόδια τους. Εξάλλου, ποιος θέλει να έχει διπλα του μια "γυναικα" που να αλλάζει και την ρεζέρβα?

    Γιατί συμβαίνει αυτό?

    Κυρίως πιστεύω είναι η κουλτούρα, το πως μεγαλώνουμε, η εικόνες που ταυτίζουμε με διαφορα πράγματα. Επίσης όταν κάποια δεν χάνει match της ομάδας της, το πιο πιθανόν είναι να συναναστρέφεται περισσότερο με άντρες (η έστω σε μεγάλο βαθμό), που αυτό συνήθως παραπέμπει σε λιγότερο γυναικεία συμπεριφορά (είπαμε, στην κανονική ζωή είμαστε).


    Προσωπικά είμαι παραδοσιακός σε αυτό το θέμα, για μένα γυναικα (ειδικά η γυναικα που θέλω να έχω διπλα μου) είναι κάποια με λεπτά/κομσά χαραχτηριστικά (είμαι ο άντρας, ο πιο μεγαλόσωμος/μυώδεις, εκείνη είναι η γυναικα, η πιο λεπτοκαμωμένη), που δεν έχει ίχνος άσχετης τρίχας πάνω τις, περιποιείται πολύ τον εαυτό της (υπερβολικά μπορεί αλλα όχι αρρωστημένα), με την γυναικεία τις φωνή μιλα γυναικεία, γυναικείος τρόπος, φέρεται/κινείται/περπατά/σκέφτεται γυναικεία, μυρίζει γυναικα, είναι απλά θηλύκια.

    Θυμάμαι είχα κοιτάξει στο social network site του XBOX 360, και δεν έβρισκα κάποια πολύ όμορφη και φαινομενικά φυσιολογική κοπέλα. Ας μιλήσω και πιο γενικά, όσο αποκτώ εμπειρίες, όλο και πιο πολύ συνειδητοποιώ ποσο δύσκολο είναι να βρεθεί κάποια που να είναι πραγματικά γυναικα. Πλέον, έχει γεμίσει ο τόπος με... απομιμήσεις.

  • #2
    http://ax3battery.com/2010/12/09/linda-%E2%80%9Cpikachu%E2%80%9D-liao-is-asia%E2%80%99s-rank-1-starcraft-2-diamond-player/

    Απλά στην Ελλάδα είμαστε λίγο πίσω στο θέμα,για αυτό δεν βρίσκεις συχνά κοπέλες gamer(όπως ούτε και άντρες που να ασχολούνται σοβαρά με το hobby)

    Τώρα καθένας πως γουστάρει την γυναίκα είναι εντελώς υποκειμενικό.Αν ξέρει να αλλάζει ρεζέρβα η γυναίκα πάντως εγώ δεν έχω πρόβλημα.Μια γυναίκα να συναναστρέφεται περισσότερο με άντρες δεν την κάνει λιγότερο γυναίκα.

    Βέβαια πρέπει να μας ορίσεις εσύ τη θεωρείς γυναίκα.Έχω ακούσει και τρελά που λένε γυναίκες που βρίζουν δεν είναι γυναίκες...


    Comment


    • #3
      AN mporoun na yparxoun antres pou vlepontai kai paizoun video games , tha mporousan na yparxoun kai gynaikes pou vlepontai kai paizoun video games, to kako einai pws oi gynaikes den paizoun video games....
      "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
      But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
      Kindred, this blade and I.
      "

      "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
      Greek Gaming Videos
      Greek Final Fantasy Forum

      Comment


      • #4
        Originally posted by Laharl View Post
        http://ax3battery.com/2010/12/09/linda-%E2%80%9Cpikachu%E2%80%9D-liao-is-asia%E2%80%99s-rank-1-starcraft-2-diamond-player/

        Απλά στην Ελλάδα είμαστε λίγο πίσω στο θέμα,για αυτό δεν βρίσκεις συχνά κοπέλες gamer(όπως ούτε και άντρες που να ασχολούνται σοβαρά με το hobby)

        Τώρα καθένας πως γουστάρει την γυναίκα είναι εντελώς υποκειμενικό.Αν ξέρει να αλλάζει ρεζέρβα η γυναίκα πάντως εγώ δεν έχω πρόβλημα.Μια γυναίκα να συναναστρέφεται περισσότερο με άντρες δεν την κάνει λιγότερο γυναίκα.

        Βέβαια πρέπει να μας ορίσεις εσύ τη θεωρείς γυναίκα.Έχω ακούσει και τρελά που λένε γυναίκες που βρίζουν δεν είναι γυναίκες...
        Heh... Είναι από Japan (εκεί τα πράγματα είναι κάπως διαφορετικά σε πολλά θέματα), και είναι από τις ελάχιστες (εκτος από την εξωτερική εμφάνιση δεν ξέρουμε βεβαια και πως συμπεριφέρεται).

        Αν ξέρει να αλλάζει ρεζέρβα, εκτος του ότι δεν είναι κάτι το γυναικείο, σημαίνει αυτόματα ότι κάνει κιάλα πράγματα που δεν είναι.

        Αν συναναστρέφεται περισσότερο με άντρες τότε το πιο πιθανόν είναι να έχει αναπτύξει και αυτή σε κάποιο βαθμό αρσενική συμπεριφορά.

        Άλλο να ρίξει κάποια ένα "Βλάκα!" από εκείνα τα κουνιστά, και άλλο να του ρίξει μπινελίκι και βρισίδι. Τότε ναι, δεν είναι sexy, αλλάζει η φάση.

        Θυμάμαι είχα γνωρίσει κάποια, που όταν την είδα σκέφτηκα "Χμ... Η πιο ωραία της παρέας φαίνεται, ντάξει, καλούτσικο μωράκι.", και μόλις άρχισε να μιλα και να κουνιέται μεταμορφώθηκε σε Λευτερης ο μπετατζής.

        Είναι πολύ σημαντικό κάποια να ξέρει... η μάλλον... να της βγαίνει να συμπεριφέρεται θηλύκια.
        Originally posted by Ground_zero View Post
        AN mporoun na yparxoun antres pou vlepontai kai paizoun video games , tha mporousan na yparxoun kai gynaikes pou vlepontai kai paizoun video games, to kako einai pws oi gynaikes den paizoun video games....
        Άλλο να είναι εφικτό, και άλλο να μπορείς και να το βιώσεις όμως.

        Comment


        • #5
          Εγώ δεν είμαι τόσο απόλυτος. Οι κοπέλες παίζουν video games (ή εν πάσει περιπτώσει έχουν επαφή με το άθλημα περισσότερο απ'όσο φανταζόμαστε) αλλά η οπτική τους είναι τόσο διαφορετική από τη δική μας που μας κάνει να στεκόμαστε απορημένοι. Η αδερφή μου παίζει σα μανιακή διάφορα πολύ απλά παιχνιδάκια που διοικείς μια καντίνα, μια φάρμα, ένα κομμωτήριο κλπ συν μια άλλη καμενίλα που έκανες χειρουργικές επεμβάσεις, έχει τερματίσει το Theme Hospital πάνω από 10 φορές, παράτησε το Sim City 4 γιατί της φάνηκε βαρετό και πολύ εύκολο, αρνείται να παίξει Zoo Tycoon, Rollercoaster Tycoon, Sid Meier's Railroads και γενικά οποιοδήποτε παρεμφερές "σοβαρό" παιχνίδι (με την εξαίρεση του Transport Tycoon που το έπαιζε στον παλιό υπολογιστή) και όταν με βλέπει να παίζω Witcher, Mass Effect 2 ή κάποιο από τα παιχνίδια που γουστάρω μου λέει "πάλι αυτές τις βλακείες κάθεσαι και παίζεις?".

          Αντε βγάλε άκρη τώρα...
          Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

          Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

          Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

          Comment


          • #6
            Τι είναι η θηλυκιά συμπεριφορά?Η γατίσια που έχουν πολλές?

            Αν σου πει ένα "Τι λες ρε μαλάκα?" αυτό την κάνει μπεταντζή στα μάτια σου?

            Το άλλαγμα μιάς ρεζέρβας δεν είανι γυναικείο?Γιατί?Όχι το να αλλάζει απλά ρεζέρβα δεν σημαίνει ότι κάνει και άλλα πράγματα.

            Φυσικά Japan είναι διαφορετικά τα πράγματα,εκεί η κοπέλες παίζουν vg όπως και οι άντρες.Και αφού παίζει μεγάλο μερίδιο αυτών ε τότε θα υπάρχουν και αρκετές ωραίες.


            Comment


            • #7
              Yparxoun polles gynaikes pou paizoun RPG einai h alhtheia, aplws protimoun na to kryvoun gia kapoion logo.
              To poio periergo einai pws den aresei se kamia na to syzhtaei omws, oti kai an paizei.
              "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
              But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
              Kindred, this blade and I.
              "

              "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
              Greek Gaming Videos
              Greek Final Fantasy Forum

              Comment


              • #8
                Τα πιο γνωστά θα μπορούσαμε να πούμε είναι τα παιχνιδάκια στο FaceBook, μετά τα life simulations, και τέλος τα RPGs. Συνήθως όμως δεν δίνετε η σοβαρότητα που θα δοθεί από έναν άντρα. Τώρα για το ποσο θηλυκές είναι η όχι...
                Originally posted by Laharl View Post
                Τι είναι η θηλυκιά συμπεριφορά?Η γατίσια που έχουν πολλές?

                Αν σου πει ένα "Τι λες ρε μαλάκα?" αυτό την κάνει μπεταντζή στα μάτια σου?

                Το άλλαγμα μιάς ρεζέρβας δεν είανι γυναικείο?Γιατί?Όχι το να αλλάζει απλά ρεζέρβα δεν σημαίνει ότι κάνει και άλλα πράγματα.

                Φυσικά Japan είναι διαφορετικά τα πράγματα,εκεί η κοπέλες παίζουν vg όπως και οι άντρες.Και αφού παίζει μεγάλο μερίδιο αυτών ε τότε θα υπάρχουν και αρκετές ωραίες.
                E τώρα δεν θα παίζουμε με τις λέξεις, κατάλαβες νομίζω τι εννοώ. Άλλο να ρίξει μια βρισιά που και εκείνη θα είναι με θηλυκό τρόπο και άλλο να γίνει μια κατίνα τσαμπουκαλού.

                Για να αλλάζει ρεζέρβα το πιο πιθανόν είναι να σημαίνει ότι δεν την χαλα να σπάσει κανένα νύχι, η να λερωθεί,η να μην πάει αισθητικό αυτή την βδομάδα, η να κάνει κάποια βαριά δουλειά στο σπίτι... Συνήθως το ένα φέρνει το άλλο.

                Comment


                • #9
                  Originally posted by Titus View Post
                  Εγώ δεν είμαι τόσο απόλυτος. Οι κοπέλες παίζουν video games (ή εν πάσει περιπτώσει έχουν επαφή με το άθλημα περισσότερο απ'όσο φανταζόμαστε) αλλά η οπτική τους είναι τόσο διαφορετική από τη δική μας που μας κάνει να στεκόμαστε απορημένοι. Η αδερφή μου παίζει σα μανιακή διάφορα πολύ απλά παιχνιδάκια που διοικείς μια καντίνα, μια φάρμα, ένα κομμωτήριο κλπ συν μια άλλη καμενίλα που έκανες χειρουργικές επεμβάσεις, έχει τερματίσει το Theme Hospital πάνω από 10 φορές, παράτησε το Sim City 4 γιατί της φάνηκε βαρετό και πολύ εύκολο, αρνείται να παίξει Zoo Tycoon, Rollercoaster Tycoon, Sid Meier's Railroads και γενικά οποιοδήποτε παρεμφερές "σοβαρό" παιχνίδι (με την εξαίρεση του Transport Tycoon που το έπαιζε στον παλιό υπολογιστή) και όταν με βλέπει να παίζω Witcher, Mass Effect 2 ή κάποιο από τα παιχνίδια που γουστάρω μου λέει "πάλι αυτές τις βλακείες κάθεσαι και παίζεις?".

                  Αντε βγάλε άκρη τώρα...
                  Εμένα η αδερφή μου έκανε δώρο το Civilization 2: Call to Power το οποίο και παίζαμε μαζί και μάλλον είναι ο λόγος που άρχισα να ασχολούμαι τόσο πολύ με τα βιντεοπαιχνίδια. Σήμερα είναι 29 χρονών παντρεμένη 1 χρόνο και συνεχίζει να παίζει Civilization 4: BTS με τον άντρα της!

                  Το οτι οι γυναίκες δεν παίζουν Video Games είναι αποδεδειγμένα λόγω χαρακτηρισμού των παιχνιδιών ως αντρική ασχολία. Τρανή απόδειξη το Facebook στο οποίο οι γυναίκες που παίζουν τα παιχνίδια είναι αρκετά περισσότερες απο τους άντρες.

                  Πάντως λόγω της ασχολίας μου με το CS έχω την τύχη να γνωρίζω ΠΟΛΛΕΣ γυναίκες που ασχολούνται σοβαρά με το θέμα (π.χ. πάνω απο 2 ώρες την ημέρα CS), ακόμα και γυναίκες που έχουν ιδρύσει Female Clans (στην ακμή τους υπήρχαν 4 ανταγωνιστικές female clans στην Ελλάδα) που παίζανε πρωταθλητισμό όχι μόνο στην Ελλάδα, αλλά και στο εξωτερικό. Αν και σίγουρα επηρεασμένες απο την συναναστροφή με πολλούς άντρες, εγώ προσωπικά τις περισσότερες απο αυτές τις βρίσκω πιο ελκυστικές απο γυναίκες ίδιας ομορφιάς που δεν παίζουν VideoGames. Αυτό που μου κάνει εντύπωση με όσες έχουμε μιλήσει ζωντανά σε τουρνουά κτλ. είναι οτι φαίνονται πολύ πιο ανοιχτόμυαλες απο τις άλλες γυναίκες και δεν έχουν πολλά taboo προφανώς λόγω της ανοιχτής ασχολίας τους με κάτι που δεν θεωρείται και τόσο γυναικείο.


                  Btw, εμένα οι υπερθυληκές γυναίκες δεν μου αρέσουν. Μου αρέσει μια γυναίκα να περιποιείται τον εαυτό της, αλλά να κάνει κάθε βδομάδα πεντικιούρ και να φοράει 28 καλλυντικά για να πάει μια βόλτα το θεωρώ υπερβολή.

                  Comment


                  • #10
                    Θυμάμαι όταν ήταν τρελή μόδα να παίζεις Lineage II (2005 κάτι), πέρναγες απο net cafes και έβλεπες κοπέλες να "λιώνουν".

                    Πάντως τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά τώρα απο τις 8-16-32 bit μέρες. Τότε σπάνια έβρισκες κοπέλα gamer, τώρα με τα MMORPGs, τo Wii και τα διάφορα puzzle & flash games στα social networks οι γυναίκες ασχολούνται πιο πολύ με τα παιχνίδια.



                    Comment


                    • #11
                      Πάντως λόγω της ασχολίας μου με το CS έχω την τύχη να γνωρίζω ΠΟΛΛΕΣ γυναίκες που ασχολούνται σοβαρά με το θέμα (π.χ. πάνω απο 2 ώρες την ημέρα CS), ακόμα και γυναίκες που έχουν ιδρύσει Female Clans (στην ακμή τους υπήρχαν 4 ανταγωνιστικές female clans στην Ελλάδα) που παίζανε πρωταθλητισμό όχι μόνο στην Ελλάδα, αλλά και στο εξωτερικό. Αν και σίγουρα επηρεασμένες απο την συναναστροφή με πολλούς άντρες, εγώ προσωπικά τις περισσότερες απο αυτές τις βρίσκω πιο ελκυστικές απο γυναίκες ίδιας ομορφιάς που δεν παίζουν VideoGames. Αυτό που μου κάνει εντύπωση με όσες έχουμε μιλήσει ζωντανά σε τουρνουά κτλ. είναι οτι φαίνονται πολύ πιο ανοιχτόμυαλες απο τις άλλες γυναίκες και δεν έχουν πολλά taboo προφανώς λόγω της ανοιχτής ασχολίας τους με κάτι που δεν θεωρείται και τόσο γυναικείο.
                      Pou einai oi gynaikes pou paizoun fighting games omws?
                      "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                      But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                      Kindred, this blade and I.
                      "

                      "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                      Greek Gaming Videos
                      Greek Final Fantasy Forum

                      Comment


                      • #12
                        ...η tradional 2D Shooting παιχνίδια όπως Ikaruga;



                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by Ground_zero View Post
                          Pou einai oi gynaikes pou paizoun fighting games omws?

                          στη γαλλια και στην ιαπωνια, εδω φυσικα και δεν θα βρεις καμια

                          look for choco (female japan blanka player)

                          AAAkayane (french chun li player) αυτη ειναι και πολυ χωμενη στο soul calibur γαλλικο community

                          kayopolice crimson viper japan player


                          γραψε απλα τα ονοματα τους στο youtube, στο google και θα βρεις ενα σωρο vids,info,interviews ktlp

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by Ground_zero View Post
                            Pou einai oi gynaikes pou paizoun fighting games omws?
                            Τι να σου πώ, μπορεί να προτιμάνε τα ομαδικά παιχνίδια.

                            Comment


                            • #15




                              Comment

                              Working...
                              X