Announcement

Collapse
No announcement yet.

Californication

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Californication



    (Ή αλλιώς οι ερωτικές περιπέτειες του Hank Moody. Η΄αλλιώς Fucking & Punching.)

    Βασικά απορούσα, και ακόμη απορώ δηλαδή πώς τόσο καιρό δεν έχει γίνει topic για την απόλυτη σειρά στην ιστορία της παγκόσμιας τηλεόρασης. Δηλαδή (και το καταγγέλω δημόσια) είναι αδιανόητο κάποιος να έχει μπει στο τρυπάκι του να δει κάποια, οποιαδήποτε σειρά με οποιοδήποτε θέμα για οποιοδήποτε λόγο και να μην έχει έχει δει ακόμη τη συγκεκριμένη. Δηλαδή, αίσχος, ντροπή, αλητεία, αρκουδέηδες . Τέλος πάντων η έλλειψη αυτού του topic ήταν φανερή στην μέχρι τώρα πορεία του παρόντος forum (ήταν αυτό το "κάτι" που σας έλλειπε). Και η έναρξη της 4ης σεζόν κατέστηστε την δημουργία αυτού του topic αναγκαία και επίκαιρη (κάτι σαν το σοσιαλισμό.) Γι' αυτό μπαίνω και στον κόπο να κάνω post μεγαλύτερο των τριών σειρών άλλωστε.

    Περιληπτικά, το Californication μέχρι τώρα είναι με μία λέξη: ΓΑ - ΜΑ - ΤΟ. Ουδέποτε περαιτέρω σχόλιο είναι περιττό.


    Στο παρόν thread θα μπορούμε να λέμε το πόσο γαμάει ο Hank Moody και οι ατάκες του.

    Ευχαριστώ.







    Σημειώσεις: 1) Ευχαριστώ τον Aion που σε άλλο topic, απλώς θέλησε να δει κάποια horror σειρά.

    2)Ευχαριστώ τον Tom Kapinos και τον David Duchovny που υπάρχουν.

    3) Cursed μην τη δεις, έχει σεξ.
    "All art is at once the surface and symbol. Those who go beneath the surface do so at their peril."

  • #2
    LOL @ 3

    Πάντως εγώ έχω δει επιλεκτικά κλιπάκια σε youtube, δε ξετρελάθηκα
    Originally posted by Raf
    Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

    Comment


    • #3
      Στην αρχη το διασκεδασα κι εγω, ειχε πλακα αυτο το τελειως γαμαω και δερνω υφακι του Duchovny και το cast ηταν αρκετα ενδιαφερον (βλ. kinky secretary κτλ).
      Καπου στην 3η σεζον ενιωσα τελειως μπουχτισμενος παντως, το ιδιο μοτιβο επαναλαμβανοταν ξανα και ξανα.
      Οκ ο τυπος πηδαει ο,τι κινειται, το πιασαμε αυτο, πλακα ειχε, αλλα φτανει το καρβουνο.

      Στις συνθηκες που ειδα τη σειρα (στρατος) δε με χαλασε, αλλα οκ, εχω δει πολυ καλυτερες σειρες (εεεελα).
      Αν ειχε λιγη ποικιλια παραπανω θα το ειχα συμπαθησει περισσοτερο, αλλα φευ..
      Office και παλι office, καποια στιγμη θα ανοιξω ενα propaganda thread γιατι επιβαλλεται.

      Comment


      • #4
        Εγώ πάλι έχω δει ένα επεισόδιο Office και δεν άντεξα για παραπάνω .

        Somari give it a try, δεν μπορώ να περιγράψω γιατί ακριβώς μ'αρέσει τόσο, προφανώς δεν είναι ότι ο τύπος πηδάει συνεχώς, είναι οι ατάκες, αλλά ,more importantly η όλη ατμόσφαιρα της σειράς. Imo, πρέπει κανείς να δει τουλάχιστον το πρώτο επεισόδιο όλο (btw το καλύτερο πρώτο επεισόδιο σειράς που έχω δει ποτέ μου) και γενικά χρειάζονται 2 - 3 επεισόδια για να μπει κανείς στο όλο κλίμα και να νιώσει την υπεροχή της σειράς. Εμένα με τράβηξε πάρα πολύ μετά από τα πρώτα 3 επεισόδια, αλλά οκ δεν μπορώ να έχω την απαίτηση να είναι όλοι τόσο τέλειοι όσο εγώ.

        Εκτός αυτού, έχει και γαμώ τα soundtrack.


        Υ.Γ: Xeno burn in hell.
        "All art is at once the surface and symbol. Those who go beneath the surface do so at their peril."

        Comment


        • #5
          Λες πως θες να δεις 3 επειδοδια απο το Cali για να μπεις στο κλιμα και μου απορριπτεις το Office μετα απο 1 ep; Come on, δε σε ειχα για τετοιο ατομο .
          Ειναι πανεξυπνη σειρα, απλα κι εμενα μου πηρε πολλα επεισοδια για να μπω στο κλιμα, αλλα οι χαρακτηρες και οι ατακες και το political incorrect υφος ξεφευγουν απλα.

          Στο Californication τωρα το 1ο ep οντως τα σπαει ασχημα και γενικα η 1η σεζον ειναι πολυ δυνατη. Καποια στιγμη ισως να το ξαναπιασω για να το τελειωσω εστω, απλα οταν εβλεπα ολα τα eps στη σειρα καπου ενιωσα πως με κουρασε. Ισως να φταιει βεβαια και το οτι ο Moody σε καθε επεισοδιο εκοβε βολτες με πανακριβα αμαξια σε πανακριβες περιοχες και πηδουσε και 2-3 γκομενες ετσι στο χαλαρο, ενω εγω οσο τα εβλεπα αυτα σαπιζα στο ΚΨΜ της μοναδας με μερικους μαντραχαλους ακομα.

          Comment


          • #6
            Office, allos ipnos apo kei

            Ego arxisa na vlpo family guy, alla peraitero tha grapso sto tvseries thread
            Originally posted by Raf
            Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

            Comment


            • #7
              Originally posted by _Lloyd View Post
              3) Cursed μην τη δεις, έχει σεξ.
              SPOILER
              "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

              Comment


              • #8
                Ahahahahahhahahahaha

                Btw, μετά και από τη θέαση του 3ου επεισοδίου της 4ης season, μπορώ να πω ότι τελικά αυτό που μετράει τόσο στο Californication είναι η αλληλεπίδραση μεταξύ των χαρακτήρων. Οι σχέσεις τους και η εξέλιξη αυτών, είναι και πολύ ενδιαφέρουσα και πολύ πειστική και σίγουρα βάζει κάτω αρκετές σειρές.

                Γι' αυτό και είπα για την ατμόσφαιρα της σειράς και την οικειότητα που πρέπει να αναπτύξει κανείς. Πέρα από το επιφανειακό layer του ότι "ένας μαγκίτης πηδάει αβέρτα" υπάρχει και κάτι άλλο, λίγο βαθύτερο (two inches or so ).

                Του Office ίσως στο μέλλον του ξαναδώσω μια ευκαιρία, τώρα που έχω και μια α (οσοδήποτε μικρή θετική σταθερά) εμπειρία παραπάνω στις Αγγλικές σειρές.
                "All art is at once the surface and symbol. Those who go beneath the surface do so at their peril."

                Comment


                • #9
                  Το αγγλικο ειδες;;; Αυτο δε βλεπεται, US version ftw - imo παντα (αλλη κλαση το cast).
                  Συντομα τελειωνω μια μικρη σειρα που βλεπω (Arrested development - 3 seasons total) και θα ξαναπιασω κι εγω το Californication παντως να δω τι γινεται στην πορεια.

                  Comment


                  • #10
                    Μήπως να το ξαναπιάσω και γώ;...
                    Το είχα αφήσει στα μέσα της 2ης σεζόν οπότε και έπιασα το Rome, πήρα την δόση τσόντας που ήθελα και δεν με τράβαγε να το συνεχίσω.

                    Comment


                    • #11
                      Ok, πέρα από τον τύπο που πηδάει ότι κινείται, τις απίστευτες ατάκες και καταστάσεις που μπλέκει και την γενικότερη sex, drugs και rock'n'roll φιλοσοφία που ώρες ώρες ίσως καταντάει too much, ο τύπος έχει οικογένεια. Έχει μια αθεράπευτα ερωτευμένη τύπισσα δίπλα του με την οποία είναι και αυτός αθεράπευτα ερωτευμένος. Μαζί δε κάνουμε και χώρια δε μπορούμε σε όλο το φάσμα του. Και μια κόρη που την λατρεύει και δεν ξέρει καν πως να της το δείξει.

                      Πέρα και μέσα από αυτές της ακρότητες της ζωής του Moody, αυτό θίγει περισσότερο από οτιδήποτε άλλο η σειρά, με μια σταδιακή κλιμάκωση μέσα από τρεις σεζόν που μοιραία φτάνει στην κατάρρευση στο τέλος. Σαν φυσιολογική συνέχεια έρχονται τα τρία πρώτα επεισόδεια της 4ης σεζόν που τρέχει που πλέον, και απολύτως λογικά, περισσότερο δράμα είναι παρά κωμωδία. Η κλιμάκωση της σειράς είναι απλά καθηλωτική, δεν θα μπορούσαν τα πράγματα να είχαν πάρει διαφορετική τροπή, τα πάντα εξελίσσονται σε απόλυτα ρεαλιστική βάση χωρίς να ξεφεύγει δευτερόλεπτο απ'τη σκληρή πραγματικότητα των καταστάσεων που έχουν δημιουργηθεί.

                      Η σειρά με λίγα λόγια σπέρνει.
                      sigpic

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by deus_d0pe View Post
                        Ok, πέρα από τον τύπο που πηδάει ότι κινείται, τις απίστευτες ατάκες και καταστάσεις που μπλέκει και την γενικότερη sex, drugs και rock'n'roll φιλοσοφία που ώρες ώρες ίσως καταντάει too much, ο τύπος έχει οικογένεια. Έχει μια αθεράπευτα ερωτευμένη τύπισσα δίπλα του με την οποία είναι και αυτός αθεράπευτα ερωτευμένος. Μαζί δε κάνουμε και χώρια δε μπορούμε σε όλο το φάσμα του. Και μια κόρη που την λατρεύει και δεν ξέρει καν πως να της το δείξει.

                        Πέρα και μέσα από αυτές της ακρότητες της ζωής του Moody, αυτό θίγει περισσότερο από οτιδήποτε άλλο η σειρά, με μια σταδιακή κλιμάκωση μέσα από τρεις σεζόν που μοιραία φτάνει στην κατάρρευση στο τέλος. Σαν φυσιολογική συνέχεια έρχονται τα τρία πρώτα επεισόδεια της 4ης σεζόν που τρέχει που πλέον, και απολύτως λογικά, περισσότερο δράμα είναι παρά κωμωδία. Η κλιμάκωση της σειράς είναι απλά καθηλωτική, δεν θα μπορούσαν τα πράγματα να είχαν πάρει διαφορετική τροπή, τα πάντα εξελίσσονται σε απόλυτα ρεαλιστική βάση χωρίς να ξεφεύγει δευτερόλεπτο απ'τη σκληρή πραγματικότητα των καταστάσεων που έχουν δημιουργηθεί.

                        Η σειρά με λίγα λόγια σπέρνει.

                        +τα πάντα όλα.

                        dope, δεν ήταν απίστευτο το τρίτο;

                         
                        Δηλαδή η αντίδραση της κόρης, "how could you do this to us? how could you leave us?" ήταν εκπληκτική. Ήταν τόσο λογικό να αντιδράσει έτσι ως χαρακτήρας αν το σκεφτείς, και όμως τόσο αναπάντεχο, ποτέ δεν περίμενα ότι μια σειρά θα το απέδιδε έτσι.
                        "All art is at once the surface and symbol. Those who go beneath the surface do so at their peril."

                        Comment


                        • #13
                          Τέλος και της τέταρτης season. Πανέμορφο και πολύ νοσταλγικό επεισόδιο, σχεδόν συγκινήθηκα.

                          Εικάζω ότι αρχικά ήθελαν να τελειώσουν τη σειρά γενικά, αλλά η τηλεθέαση της πρεμιέρας της 4ης σεζόν τους ανάγκασε να αλλάξουν γνώμη, οπότε δυστυχώς πάμε και για 5η.

                          Λέω δυστυχώς γιατί προσωπικά θα ήθελα πάρα πολύ αυτό το επεισόδιο να τελείωνε τη σειρά, θα ήταν imo ένα πολύ δεμένο και ταιριαστό τέλος για μια υπέροχη σειρά. Έχω πολύ κακό προαίσθημα για τη συνέχεια του Californication και σκέφτομαι να αρχίσω petition για να μη συνεχιστεί. Αν αποτύχω δε, θα περιμένω να δω review που θα δίνει στο πρώτο επεισόδιο της 5ης τουλάχιστον 10/10, αλλιώς η σειρά για μένα τελείωσε εδώ
                          "All art is at once the surface and symbol. Those who go beneath the surface do so at their peril."

                          Comment


                          • #14
                            Εκανα κι εγω catch-up με τη σειρα βλεποντας μεσα σε λιγες ημερες τις seasons 3 και 4. Καλα κρατιεται λοιπον ο Moody και η υπολοιπη παρεα, οσο να ναι δεν ειναι και λιγο να κρατιεται μια σειρα σε ενα σταθερο επιπεδο με ολα αυτα που εχουμε δει απο αλλες σειρες που ξεζουμιζονται τα τελευταια χρονια.

                            Για την επομενη season δεν ξερω τι να πω, δεν εχω προβλημα μιας και εχουν αρκετα θεματα ετοιμα για να βγαλουν 12 επεισοδια, αρκει να μην το τραβηξουν πολυ παραπανω.
                            Δυστυχως στην Αμερικη βεβαια σχεδον καμια σειρα δε σταματαει οταν ειναι στα πανως της.. πρωτα πρεπει να πεσουν τα νουμερα και η ποιοτητα και μετα μπαινουν τα ending credits, αλλα τι να λεμε κιολας, την εχουμε μαθει τη δουλεια.

                            Ωραια προσθηκη και η Ace Attorney, ιδιως γι' αυτους που εχουν δει και Entourage .

                            Τελος τα αναλαφρα breaks με Californication, επιστρεφω με τα μουτρα στο Dexter που ξεκινησα προσφατα.
                            Απορω που δεν υπαρχει καν θεμα γι' αυτη τη σειρα, ισως κανω topic οταν τελειωσω και τον 2ο κυκλο, γιατι οσο να ναι μου φαινεται πως καιρο ειχα να εθιστω τοσο με μια σειρα.

                            Comment


                            • #15
                              Μετά τον Dexter το χάος, γι'αυτό δεν υπάρχει σχετικό topic, δεν είναι κανείς άξιος να το φτιάξει πέρα απ'τον ίδιο και δεν μπαίνει σε αυτό το forum γιατί δεν ξέρει ελληνικά.
                              Dexter, if you read this, I love you, please respond to my messages and/or kill me.

                              Comment

                              Working...
                              X