Announcement

Collapse
No announcement yet.

PSVita

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Κρίμα
    Να τους καούν τα μηχανήματα (βέβαια λίγο δύσκολο δεδομένου ότι είναι του Evans που είναι τέντας)

    Το PC τουλάχιστον ελπίζω να είναι στη θέση του!

    Πάντως έπεσα και 'γω θύμα κλοπής πρόσφατα, μου έκλεψαν ποδήλατο το οποίο μου κόστισε πολύ (σε σημείο να πηγαίνω σε παζάρια μπας και το βρω) μιας και έκανε ουκ ολίγα λεφτά και άνηκε σε άλλο άτομο :/
    The illusion of free will is an illusion.

    Comment


    • Μόλις παρέλαβα το νέο Vita και μπορώ με βεβαιότητα να πω ότι εργονομικά είναι πολύ ανώτερο του πρώτου μοντέλου. Τα PS, start και select είναι μεγαλύτερα και τα πατάς ευκολότερα, τα rubberized πλαϊνά βοηθούν στο να κρατάς καλύτερα τη συσκευή μιας και πλέον δε γλυστράει, αλλά το σημαντικότερο είναι ότι μίκρυναν το rear touch pad, ώστε να αποφεύγονται τα λανθασμένα inputs.

      Στα της οθόνης τώρα, από την πρώτη στιγμή είναι ξεκάθαρο ότι μιλάμε για downgrade, αλλά όχι στο σημείο που να απογοητεύει. Φαίνεται πολύ καλό panel και τα γράμματα νομίζω ότι είναι ελαφρώς πιο crisp από πριν. Όπως είπε και ο Xeno παραπάνω, μάλλον αξίζει να κάνεις μία έκπτωση στην οθόνη για να έχεις μία συνολικά καλύτερη συσκευή.

      Το ερώτημα είναι, θα άλλαζες συσκευή αν δε σου έκλεβαν την προηγούμενη; Όχι φυσικά, το αρχικό μοντέλο είναι αρτιότατο και αν κάποιος το έχει σε καλή κατάσταση δε βρίσκω λόγο να το αλλάξει. Εγώ ήμουν κι ελαφρώς δεμένος συναισθηματικά μαζί του, μιας και το είχα αγοράσει την πρώτη μέρα κυκλοφορίας του στην Ευρώπη, αλλά δε βαριέσαι, ας μου γίνει μάθημα το ότι δεν πρέπει να επενδύουμε τόσο πολύ σε υλικά αγαθά .

      ΥΓ1: Δεν έχω memory card .

      ΥΓ2: Πήγα σε ένα μαγαζί με second hand Και τι να δω; Το Xbox 360 μου. Λέω στον υπάλληλο την ιστορία, επικοινωνώ με την αστυνομία, η αστυνομία επικοινωνεί μαζί τους και μετά τους κάνω μερικές ερωτήσεις σχετικά με το ποιος έφερε το Xbox. Τον ενημερώνω τι άλλο μου έκλεψαν μαζί με το 360 και προκύπτει ότι το ίδιο άτομο που τους πήγε το 360 μου (ξέρω ότι είναι αυτό επειδή του λείπει ένα Χ από το Xbox) τους πήγε και ενα 3DS XL Blue με το Radiant Historia, το Bravely Default και το Mario & Luigi 3DS, δηλαδή τα 3 παιχνίδια που είχα μέσα στη θήκη. Παίζει λοιπόν αφού τους ανακρίνει η αστυνομία, να τα πάρω όλα αυτά πίσω, αφήστε που θα έχουν κι ένα lead για το ληστή, μιας και στα μαγαζιά έχουν κάμερες ασφαλείας. Το χειρότερο όλων είναι ότι το διασκέδασα τόσο πολύ το όλο σκηνικό που άρχισα να πηγαίνω και σε άλλα second hand shops μπας και βρω τις υπόλοιπες κονσόλες μου .

      Comment


      • Ο θεός δεν αγαπάει μόνο τον κλέφτη λοιπόν!
        Ε πρέπει να πληρώσουν τα παλιόπαιδα!

        Originally posted by Evans View Post
        Εγώ ήμουν κι ελαφρώς δεμένος συναισθηματικά μαζί του, μιας και το είχα αγοράσει την πρώτη μέρα κυκλοφορίας του στην Ευρώπη, αλλά δε βαριέσαι, ας μου γίνει μάθημα το ότι δεν πρέπει να επενδύουμε τόσο πολύ σε υλικά αγαθά .
        Χαχα έτσι ακριβώς. Things you own will end up owning you όπως είχε και κάποιος.

        Μεγειά πάντως!
        The illusion of free will is an illusion.

        Comment


        • Originally posted by Evans View Post
          Το χειρότερο όλων είναι ότι το διασκέδασα τόσο πολύ το όλο σκηνικό που άρχισα να πηγαίνω και σε άλλα second hand shops μπας και βρω τις υπόλοιπες κονσόλες μου .




          Καλορίζικο Evans!
          I'm back bitches... Version 2.0

          Το νέο forum για το αυτοκίνητο: PetrolHeads

          Comment



          • Πολλοί niche τίτλοι και γιαπωνεζιές,αλλά έχει ωραία πράγματα μέσα.
            Carpe diem

            Comment


            • Ε για το Vita, πολύ απλά ό,τι έγινε, έγινε λόγω έλλειψης οράματος από ένα σημείο και πέρα και γιατί δώσανε τα πάντα για το PS4. Τώρα βέβαια το γεγονός ότι το Vita, αρκετά χρόνια μετά την κυκλοφορία του παραμένει contemporary( παίζεις indie τίτλους σύγχρονους με ταυτόχρονη κυκλοφορία με το PS4)λέει αρκετά πράγματα imho. πχ δεν χτίσανε ποτέ στην επιτυχία του Killzone Mercenary, αλλά κλείσανε το studio που το έφτιαξε Και οκ μιλάμε ουσιαστικά για την πρώτη φορά που βγήκε καλό FPS σε φορητά( ε όχι και τα ports του DS με τον οικτρό χειρισμό) Τέλος πάντων θα καταλήξει το θέμα σε post mortem( ok καταλαβαίνετε πώς το λέω) του Vita στο τέλος xD
              To μεταφερω εδω για να μην χαλασουμε το θεμα του switch, παντως ακομα και σημερα η κονσολα ειχε και high profile κυκλοφοριες, δηλαδη θελω να πω φετος πχ βγηκαν τα World of Final Fantasy, Dragon Quest Builders και Odin Sphere Leithrasir και ok ειναι τιτλοι που βγαινουν και στο ps4 (οπως τα παντα πλεον ) αλλα τιτλοι του Vita ειναι επι της ουσιας. Το μηχανημα θεωρω οτι συνεχιζει και εχει ζωη (και υπαρχουν devs που ασχολουνται, εκτος απο τη sony ή ακομα και indies που παιζουν ακομα και σημερα time-αποκλειστικα οπως η drinbox με το severed) διοτι παροτι εχει μικρη βαση αυτη η βαση ειναι dedicated και αγοραζει τιτλους (ειναι προφανες οτι η κονσολα δεν ειναι για καποιο λογο ελκυστικη αν δεν την δεις ποτε σου απ'οτι εδειξαν οι πωλησεις αλλα αν την πιασεις στα χερια σου δεν υπαρχει γυρισμος). Το βλεπω και απο τον εαυτο μου δηλαδη...Οσο για το studio του Mercenary ε ναι τι να πω...η πλακα ειναι οτι το συγκεκριμενο Killzone το θεωρω το καλυτερο της σειρας + οντως ειναι ο πρωτος τιτλος του ειδους που σε κανει να πεις ναι μπορουν κυκλοφορησουν τετοια παιχνιδια σε φορητη κονσολα.

              Τελος παντων, για τιμες και γενικα για την κατασταση της αγορας στην ελλαδα raf δεν εχω καθολου εικονα, ψαξτο γενικα σε περιπτωση που δε ενδιαφερει και καλυπτει αυτο που εχεις στο μυαλο σου, εγω το μονο που μπορω να σου εγγυηθω ειναι οτι σαν piece of hardware ειναι one of a kind για οποια χρηση διαλεξεις να του κανεις.

              Comment


              • 70 σελίδες τοπικ για την πιο αποτυχημένη (αν δεν κάνω λάθος) εμπορικά κονσόλα των τελευταίων ετών... Ααα ρε g-o περασμένα μεγαλεία

                Comment


                • Originally posted by sub_zero View Post
                  70 σελίδες τοπικ για την πιο αποτυχημένη (αν δεν κάνω λάθος) εμπορικά κονσόλα των τελευταίων ετών... Ααα ρε g-o περασμένα μεγαλεία
                  Πάνε χεράκι χεράκι με το WiiU βασικά.. Το WiiU είναι 1m πίσω αυτή τη στιγμή..Η διαφορά κάποια στιγμή είχε πέσει και στα 500k αλλά λόγω έλλειψης κυκλοφοριών το psvita ανέκαμψε!
                  Nintendo I.D.: paixtis
                  3ds friend code: 2664-2347-7128

                  Comment


                  • Πόσο κοστίζει το PSVita;

                    edit

                    Originally posted by nooto
                    Τελος παντων, για τιμες και γενικα για την κατασταση της αγορας στην ελλαδα raf δεν εχω καθολου εικονα, ψαξτο γενικα σε περιπτωση που δε ενδιαφερει και καλυπτει αυτο που εχεις στο μυαλο σου, εγω το μονο που μπορω να σου εγγυηθω ειναι οτι σαν piece of hardware ειναι one of a kind για οποια χρηση διαλεξεις να του κανεις.
                    Μόλις τώρα το είδα.
                    Last edited by Raf; 18-01-2017, 12:46 PM.

                    Comment


                    • Originally posted by altair View Post

                      πολλοί niche τίτλοι και γιαπωνεζιές,αλλά έχει ωραία πράγματα μέσα.
                      υπάρχει ακόμη psvita;
                      Star Citizen videos Star Citizen gallery

                      Comment


                      • Αχαχαχαχαχα πνευματώδες, πνευματώδες, ναι 'σαι καλά BigBoss με έκανες και γέλασα!

                        Comment


                        • Originally posted by nooto View Post
                          To μεταφερω εδω για να μην χαλασουμε το θεμα του switch, παντως ακομα και σημερα η κονσολα ειχε και high profile κυκλοφοριες, δηλαδη θελω να πω φετος πχ βγηκαν τα World of Final Fantasy, Dragon Quest Builders και Odin Sphere Leithrasir και ok ειναι τιτλοι που βγαινουν και στο ps4 (οπως τα παντα πλεον ) αλλα τιτλοι του Vita ειναι επι της ουσιας. Το μηχανημα θεωρω οτι συνεχιζει και εχει ζωη (και υπαρχουν devs που ασχολουνται, εκτος απο τη sony ή ακομα και indies που παιζουν ακομα και σημερα time-αποκλειστικα οπως η drinbox με το severed) διοτι παροτι εχει μικρη βαση αυτη η βαση ειναι dedicated και αγοραζει τιτλους (ειναι προφανες οτι η κονσολα δεν ειναι για καποιο λογο ελκυστικη αν δεν την δεις ποτε σου απ'οτι εδειξαν οι πωλησεις αλλα αν την πιασεις στα χερια σου δεν υπαρχει γυρισμος). Το βλεπω και απο τον εαυτο μου δηλαδη...Οσο για το studio του Mercenary ε ναι τι να πω...η πλακα ειναι οτι το συγκεκριμενο Killzone το θεωρω το καλυτερο της σειρας + οντως ειναι ο πρωτος τιτλος του ειδους που σε κανει να πεις ναι μπορουν κυκλοφορησουν τετοια παιχνιδια σε φορητη κονσολα.

                          Τελος παντων, για τιμες και γενικα για την κατασταση της αγορας στην ελλαδα raf δεν εχω καθολου εικονα, ψαξτο γενικα σε περιπτωση που δε ενδιαφερει και καλυπτει αυτο που εχεις στο μυαλο σου, εγω το μονο που μπορω να σου εγγυηθω ειναι οτι σαν piece of hardware ειναι one of a kind για οποια χρηση διαλεξεις να του κανεις.
                          Tα συγκεκριμένα games, κακώς τα ξέχασα. Βασικά να σου πω την αλήθεια είχα ξεχάσει τελείως πως κυκλοφόρησαν και για Vita, ειδικά το Οdin Sphere το είχα αγοράσει με το καλημέρα για PS4 και είχα διαγράψει για κάποιο λόγο της υπόλοιπες εκδόσεις. Εστίασα στα indies γιατί υπάρχει μια συνεχόμενη ροή κυκλοφοριών στο Vita και αποτελούν και μεγαλο μέρος των νέων digital κυκλοφοριών. Το καλό είναι πως με την επιτυχία του PS4 το Vita πήρε γερές ανάσες και μπορεί να έχει αρκετούς τίτλους από το μεγάλο αδερφάκι( κυρίως jap και asia δεν αντιλέγω αλλά μιλαμε πως το στηρίζουν και εταιρίες όπως NIS, Bandai Namco και Koei Tecmo) Στην Ιαπωνία ειιδκά υπάρχει λόγω και της επιτυχίας των φορητών εκεί και του σταδιακού μαρασμού του console gaming, μεγάλη αγορά. Δεν είναι τυχαίο ας πούμε, που με το Vita είδαμε και αρκετά ποιοτικά visual novels με πρώτο και καλύτερο το Danganronpa να έρχονται δυτικά. Eπίσης έχει τα Toukiden που είναι πολύ ποιοτικές εναλλακτικές στα Monster Hunter( γενικά η Koei έχει πολύ καλές και ποιοτικές κυκλοφορίες και εγώ τη σνόμπαρα για κάποιο λόγο παλιότερα )η και το God Eater 2 που δεν έχει πολύ καιρό που κυκλοφόρησε.

                          Raf τo άσχημο είναι πως αν θέλεις physical το importing είναι μονόδρομος για καλές τιμές, ενώ είναι και δύσκολο στην Ελλάδα να βρεις πλέον την ίδια την κονσόλα( δεν ξέρω αν υπάρχει απόθεμα στο stock market της Sony ή στα public) Βέβαια αν ψάξεις σε amazon κτλ ή σε xe.gr, gamestation.gr μπορεί να πετύχεις κάποιο μεταχειρισμένο. Importing από ιαπωνικά/ ασιάτικα stores δε θα σου το συνιστούσα γιατί κατά πάσα πιθανότητα θα εκτελωνιστεί.
                          «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                          Comment


                          • Έψαξα αγγελίες, το βρίσκω μεταχειρισμένο 75-100€... αλλά το κακό είναι πως δεν βρίσκω να υπάρχουν homebrew και emus. Για Vita παιχνίδια δεν ενδιαφέρομαι τόσο, τα περισσότερα είναι ιαπωνίλες και rpg που δεν με ενδιαφέρουν ούτως ή άλλως.

                            Comment


                            • Έχει βγει ένα exploit αλλα΄δεν ξέρω τις λεπτομέρειες. Υπάρχει ένα thread στο neo gaf.

                              Comment


                              • Μιας και βλέπω ενδιαφέρον,βάζω ένα βίντεο που είδα χτες.



                                Βγαίνει Toukiden 2.Λογικά θα κάνει αρκετές πωλήσεις.
                                Carpe diem

                                Comment

                                Working...
                                X