Likes Likes:  26
+ Reply to Thread
Page 1 of 23
1 2 3 11 ... LastLast
Results 1 to 15 of 702

Thread: Retro Gaming Today

Threaded View

Αρρώστια Sinclair's Avatar
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)

Retro Gaming Today

Με αφορμή τις συζητήσεις που κατά καιρούς ξεκινούν στο θέμα "Τι παίζετε αυτό τον καιρό" και δυστυχώς λόγω του όγκου των δεδομένων χάνονται, σκέφτηκα να ανοίξω την retro edition του παραπάνω θέματος.

Με λίγα λόγια στο παρόν θέμα, θα γράφουμε εντυπώσεις για retro games που παίζουμε είτε έχουμε ολοκληρώσει. Πολύ πιθανόν να ζητούμε συμβουλές αν έχουμε κολλήσει σε κάποιο σημείο μιας και αρκετά από τα games σίγουρα θα έχουν απασχολήσει κάποιους από εμάς στην παιδική ηλικία μας ή και τώρα. Παράλληλα θα μπορούσε να αποτελέσει ένα θέμα όπου θα γίνονται προτάσεις για games.

Καλό θα ήταν να αποφύγουμε post δύο προτάσεων πχ Ξεκίνησα το UN squadron, καλό φαίνεται θα δείξει. Δε θέλω να φανεί ιδιαίτερα αυστηρό, αλλά πρέπει να θέσουμε κάποια όρια απλά για να υπάρξει ένας καλός διάλογος και το θέμα να είναι προσεγμένο σχετικά ώστε να βολεύει κάποιον που θέλει να ρίξει μια ματιά ή να αποκτήσει μια σχετικά καλή εικόνα για έναν τίτλο.

Δε χρειάζεται πλέον και ιδιαίτερος κόπος για retro gaming μιας και δεν απαιτείται το original hardware για διασκέδαση, ενώ σε πολλές περιπτώσεις είναι πλέον πολύ πιο εύκολο να ασχοληθεί κανείς με games που παλιότερα ήταν αδύνατο εώς πανάκριβο- πχ Radiant Silvergun. Τόσο οι emus όσο και τα roms ή isos είναι ευρέως διαδεδομένα. Επίσης καλό θα ήταν τεχνικές απορίες του τύπου "πώς ρυθμίζω τον PSX emu etc" να λείπουν από αυτό το θέμα μιας και νομίζω πως υπάρχει ανάλογο για το emulation. Απλά θα αναφέρω πως για ό,τι θέλετε σχετικά με roms, isos etc υπάρχει το Emuparadise.org και το snesorama( google is your best friend όπως πάντα) Oπότε το μόνο που χρειάζεται είναι ένα pc ή laptop και ένα pad- εγώ χρησιμοποιώ το fightpad της Madkatz. Βέβαια οι μερακλήδες βγάζουν τις παλιές καλές κονσόλες για να πιάσουν πάλι φωτιά.

*Αντιλαμβάνομαι πως τα όρια του retro είναι κάπως θολά, ωστόσο θα έλεγα να συμπεριληφθούν παιχνίδια μέχρι και τα 32bit( εννοείται μαζί και το N64) καθώς και το Dreamcast μιας και αποτελεί μια ιδιάζουσα περίπτωση- σταμάτησε η παραγωγή του το 2002 αν θυμάμαι καλά. Eξυπακούεται πως και το retro pc gaming έχει χώρο στο παρόν θέμα όπως επίσης και τα arcades.

Η συζήτηση που ξεκίνησε για την Treasure και τα game της αποτελεί μια καλή αρχή για το συγκεκριμένο θέμα και ελπίζω με αυτό τον τρόπο να αναζωογονηθεί λίγο και το retro section.

Η μπάλα σε σας λοιπόν!!

Αρρώστια Scatman's Avatar
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Εχω παρει βολτα ολα τα Topics ;)

Star Ocean 2nd και Boku no Natsuyasumi .

Απτο πρωτο περιμενα ΠΟΛΛΑ αλλα δυστυχως δεν ηταν ανταξιο των προσδοκιων μου. Πολυ καλο αλλα οχι Final Fantasy VII killer Οπως μου λεγαν...

Το δευτερο ειναι η αποθεωση του gaming, τοσο απλα.
    " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

Authenticity sir, authenticity. "

Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)

Αρρώστια Scatman's Avatar
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Scatman δεν σου άρεσε το star ocean;Μμμ εμένα μου είχε αρέσει πάρα πολύ.Να φανταστείς το έπαιξα 2 φορές για να ολοκ΄ληρώσω όλα τα sidequests.Σε καμιά περίπτωση ff7 killer αλλά είναι ένα πολύ καλό και ξεχωριστό rpg κατά την γνώμη μου.Αυτό που θα μου μείνει είναι οι κακοί και κυρίως ο τελικός που είναι ένας από τους πιο δύσκολους κακούς που έχω αντιμετωπίσει.Αλήθεια έχεις ολοκληρώσει το μυστικό dungeon;Την αποστολή που μαθαίνεις την αλήθεια σχετικά με τους ten wise men;Αν όχι,θα σε συμβούλευα να το πράξεις.Έχει αρκετό ενδιαφέρον.
    [/b]
    Βασικα ποσταρα και Links με reviews που εγραψα για τα 2 games...

Στο Star Ocean εβαλα :
    Γραφικα : 7
    Ηχος : 9
    Σεναριο : 7
    Gameplay : 9
    Γενικα : 8/10

Που σημαινει οτι μαρεσε αρκετα ;)

2 φορες το τερματισα κι εγω (μετεμποδιων..κλασσικα..) με Claude & Rena/
    Βασικα, αυτο που καταφερα ηταν να δω 2 απτα 50+ endings που εχει, τιποτα παραπανω.
    παραλληλα επαιζα και το Boku no natsuyasumi που με ειχε παρασυρει.Οποτε...

Παντως, εαν ειχε καλυτερα γραφικα και καλυτερους χαρακτηρες (σαν development), θα ηταν FF7 killer. No doupt
    " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

Authenticity sir, authenticity. "

Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)

Αρρώστια Evans's Avatar
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Εγώ σκέφτομαι να παίξω το star ocean στο remake (my ass ) που θα βγει στο PSP. Ελπίζω να μου δώσει κουράγιο και όρεξη ο θεός να παίξω και το 3, αλλά χλωμό το κόβω, με τόσα παιχνίδια που μαζεύτηκαν.

Αρρώστια Laharl's Avatar
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Το 3 νομίζω αξίζει να το παίξεις...

Έχει πολύ ωραίο σενάριο,αρκετά καλούς χαρακτήρες,μία χαρά γραφικά και ένα καλό battle system...

Το δύο πρέπει και εγώ να το παίξω καμία ώρα,αλλά...

Just finished...xm nothing at all .Προσπαθώ όμως να μαζέψω όσα περισσότερα αστέρια μπορώ στο mario 64 πριν πάω final boss

Παιχτούρα Doppelganger's Avatar
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Χτες στις 11:30 τερματησα το Grim Fandango. Ενα απο τα καλυτερα και τα πιο εξυπνα παιχνιδια που εχω παιξει. Για πολυ noir καταστασεις ;) B)
    My blog:Doppel's Den

Αρρώστια Deus's Avatar
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Final Fantasy 5 για game boy advance.Χαλαρά ένα από τα πιο διασκεδαστικά FF με πολύ υψηλό replay value.Παρόλο που αυ΄τη ήταν η τέταρτη φορά που το τελείωσα το έπαιξα με μεγάλη όρεξη και ανακάλυψα μυστικά που δεν είχα δει τις άλλες φορές και βρήκα ακόμη καλύτερους συνδυασμούς με abilities.

Πριν από λίγο νίκησα και τα omega και shinryu και τώρα έχω σκοπό να ασχοληθώ με το επιπλέον dungeon της gb advance έκδοσης.Άντε να δούμε τι λέει.

Tidy!

Do not blame me.Blame yourself or God.
    In Matsuno we trust.

Αρρώστια Laharl's Avatar
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Started Starfox64 ended Starfox64

Το τελείωσα μέσα σε 2 μέρες(άφησα ανοιχτό το nintendo 64).Τα μόνα ψεγάδια του παιχνιδιού είναι το lag που έχει ορισμένες φορές και το ότι δεν έχει πουθενά save.Μικρό σε διάρκεια αλλά απολαυστικό.Σίγουρο replay though για να βρω καινούργιες διαδρομές και πίστες.Πολύ καλό game,με πόρωσε αν και είναι προ δεκαετίας

Επιτέλους έμαθα τι εστί DO A BARREL ROLL!!!!!

Αρρώστια Evans's Avatar
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Μετά την εξεταστική έρχεσαι/έρχομαι για διπλό. Φέρε και κανένα φίλο/φίλη για τριπλό/τετραπλό. Pads βάζεις εσύ .

Αρρώστια Laharl's Avatar
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Μετά την εξεταστική έρχεσαι/έρχομαι για διπλό. Φέρε και κανένα φίλο/φίλη για τριπλό/τετραπλό. Pads βάζεις εσύ .
    [/b]
    Μέσα με τα χίλια για διπλό ρε ;)(φέρνεις το δικό σου pad) .Τριπλό και να θέλαμε δεν έχω δεύτερο pad...

Αρρώστια NickTG's Avatar
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Μόλις τελείωσα το Super Metroid με ποσοστό 82% σε 9 ώρες και 20 λεπτά.
    Καταπληκτικό παιχνίδι με τρομερό level design.
    Πολύ καλό τέλος που δεν το περίμενα.

Το τελευταίο όπλο απερίγραπτο( με την καλή έννοια).
    I'm back bitches... Version 2.0

Το νέο forum για το αυτοκίνητο: PetrolHeads

BlackDragonGR
    Guest
    GOD BLESS PHAZON..............

Αρρώστια Xeno's Avatar
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Say what?
    Στο Super Metroid ειμαστε.

Μπραβο NickTG, πραγματικα μοναδικο παιχνιδι και ακομα και τωρα δειχνει φρεσκο και εντυπωσιαζει με τις λεπτομερειες του.
    13-14 χρονια μετα κι ακομα φαινεται σαν κατι ξεχωριστο στο χωρο..

Αρρώστια Loggo's Avatar
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Μπράβο κι από εμένα NickGT, μερικά παιχνίδια πραγματικά δε χαμπαρίζουν τίποτα, όσα χρόνια και να περάσουν παραμένουν αγέραστα.
    Άμα σου άρεσε τόσο πολύ, δοκίμασε (αν δε τα έχεις παίξει) και τα Fusion και Zero Mission σε GBA.
    There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
    Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

Αρρώστια NickTG's Avatar
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Μπράβο κι από εμένα NickGT, μερικά παιχνίδια πραγματικά δε χαμπαρίζουν τίποτα, όσα χρόνια και να περάσουν παραμένουν αγέραστα.
    Άμα σου άρεσε τόσο πολύ, δοκίμασε (αν δε τα έχεις παίξει) και τα Fusion και Zero Mission σε GBA.
    [/b]

Το Fusion το είχα πάρει όταν είχε βγει. Το Zero Mission θα προσπαθήσω να το βρω για να το παίξω να μου μείνει και για συλλογή.
    Το Super Metroid θα μπορούσε να βγει ακόμα και τώρα και να σκίσει στις βαθμολογίες.
    I'm back bitches... Version 2.0

Το νέο forum για το αυτοκίνητο: PetrolHeads

+ Reply to Thread