Announcement

Collapse
No announcement yet.

Retro Gaming Today

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ναι εμφανίζονται κάποιες ακομη- πάει και καιρός που το τελείωσα, οπότε δε θυμάμαι και πολλές λεπτομέρειες. Σίγουρα πάντως μερικές πίστες έχουν εναλλακτικές διαδρομές. Πάντως αν το παίξεις εννοείται πως χρησιμοποιείς save state, έστω πριν μπεις σε μια νέα stage και αφού περάσεις τα bosses. Γενικά είναι κάπως άνιση η δυσκολία με bosses που βγαίνουν γελοιωδώς εύκολα και άλλα που θα σου σπάσουν τα νεύρα.

    Το Mega Man X είναι για μένα μαζί με το Mega Man 2 και 9( οκ μπορεί να φανεί βλασφημία) το καλύτερα της σειράς. Ειδικά το remake για psp είναι απίστευτο και πολύ διασκεδαστικό. Γενικά είναι από τα games- ειδικά το X και το 2- που μόλις τα βάλω για να θυμηθώ πίστες κτλ καταλήγω να παίζω μέχρι τέλους.

    Τα MDK και MDK 2 είναι και δική μου προσωπική αδυναμία. Ειδικά το δεύτερο ήταν το πρώτο game που είχα για το Dreamcast- ακόμη και ο ελεεινός χειρισμός ελλείψει δεύτερου analogue δε με εμπόδισε καθόλου. Και εννοείται απίστευτη μορφή ο Max!!



    To πρώτο το είχα παίξει και τελεώσει στο psone. Ακόμη θυμάμαι ένα διαφημιστικό- promotional video σε εκπομπή στο μουσικό κανάλι MCM, όπου μάζευα το σαγόνι μου από το πάτωμα. Νομίζω μάλιστα το είχα νοικιάσει και το πήγαινα σφαίρα να προλάβω να το ολοκληρώσω, από τα λίγα games που δεν πήρα σε κλόπια τότε. \

    «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

    Comment


    • Παίζω για τρίτη φορά το φοβερό Push-Over.
      Με διαφορά ένα από τα καλύτερα puzzle που έχω παίξει στην ζωή μου.
      Την πρώτη φορά το είχα παίξει στο snes των ανηψιών μου. Το είχαν αγοράσει και δεν είχαν βγάλει ούτε την πρώτη πίστα.
      Μέσα σε ένα απόγευμα το έβγαλα. Πριν κανά δυό χρόνια το ξανατερμάτισα σε freeware μορφή. http://www.caiman.us/scripts/fw/f2495.html
      Τώρα το ξαναπαίζω σε snes emu. Παραδόξως έχω κολλήσει άσχημα σε ένα επίπεδο, ενώ τις 2 προηγούμενες φορές το έβγαλα τσακ-μπαμ.



      Πάρτε και τα themes, το main είναι Τ-Ε-Λ-Ε-Ι-Ο!!!

      Comment


      • Originally posted by Loggo View Post
        Η δυσκολία σε τι επίπεδα είναι; Έχουν βάλει difficulty settings ή είναι το ίδιο παλουκοπάλουκο;
        Ωπ τώρα το είδα, συγγνώμη Loggo.

        Ναι, έχει 4 επίπεδα δυσκολίας, αλλά εγώ που το έπαιξα στο hard δεν είδα κάτι τρομακτικό, απλά ήταν προκλητικό. Τα puzzles του παραμένουν όμως ολόφρεσκα και πολλές φορές χρειάστηκε να ψάξω για περίεργες λύσεις ακόμα και στις πρώτες πίστες.
        Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

        Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

        Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

        Comment


        • Στο Dreamcast που το είχα παίξει, ήταν πάρα πάρα πολύ δύσκολο, αλλά σ’ αυτό συνέβαλε πολύ και η απουσία δευτέρου αναλογικού στο controller. Στο PC λογικά όλα θα είναι σωστά. Πάντως, ναι, πάρα πολύ καλός τίτλος, ένα μοντέρνο MDK 3 θα έσπερνε.
          There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
          Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

          Comment


          • Παιδιά σόρρυ που καταστρέφω ένα τόσο ωραίο thread με rage-post αλλά ΘΑ ΒΓΑΛΩ ΤΟ ΑΧΤΙ ΜΟΥ!

            Όπως έγραψα πριν λίγο παίζω το pushover σε emu και πως έχω κολλήσει άσχημα σε μία πίστα. Την πάλευα χθες όλη μέρα. Βρε δεν έβγαινε, βρε ήταν αδύνατο να γίνει, βρε δεν κοιμήθηκα το βράδυ, τελικά υπέκυψα και είδα την λύση στο youtube. Και μόλις παρατήρησα ότι η κανονική πίστα είναι διαφορετική!!!!!!

            Ιδού πως είναι η κανονική πίστα. Προσέξτε το διάστημα που έχω τονίσει με πράσινο. Χωράει να πέσει το από πάνω ντόμινο, να χτυπήσει στο κόκκινο και να γυρίσει πίσω.



            Στην έκδοση του emu δεν έχει χώρο! Το από πάνω ντόμινo ή πέφτει πάνω στο κόκκινο και καταστρέφεται ή βγάζεις το κόκκινο και συνεχίζει και πέφτει κάτω δεξιά!!!!!



            Ένα ολόκληρο απόγευμα το πάλευα και συνειδητοποιώ ότι είναι λάθος η πίστα στο emu. Πως γένεν αυτό;;;; Λάθος παιχνίδι βάλανε;

            Comment


            • LOL, πρώτη φορά βλέπω κάτι τέτοιο. To SNES emulation είναι άψογο, μήπως έχεις κατεβάσει κάποια beta version ή προβληματικό rom; Για δοκίμασε να το κατεβάσεις από αλλού ή άλλαξε emu.
              There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
              Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

              Comment


              • Originally posted by Loggo View Post
                LOL, πρώτη φορά βλέπω κάτι τέτοιο. To SNES emulation είναι άψογο, μήπως έχει κατεβάσει κάποια beta version ή προβληματικό rom; Για δοκίμασε να το κατεβάσεις από αλλού ή άλλαξε emu.
                I will, αφού ηρεμήσω πρώτα.

                Comment


                • Μου έχει τύχει και μένα σε πειρατικό. Συγκεκριμένα στο Tony Hawk's 3 του PSX δεν έβρισκα ένα γράμμα και είχα φάει όλη την πίστα. Μόλις άλλαξα κόπια (είχε και εισαγωγή από το group που έκανε το rip ) το γράμμα ήταν μπροστά σου!

                  Α! Και άλλο περιστατικό στο PSX! Στο Vandal hearts 2 στην κόπια που είχα δεν άνοιγαν τα σεντούκια! Έκανες attack στο σεντούκι και τίποτα!

                  Από τότε, όποτε κόλλαγα έλεγα μήπως φταίει η κόπια! Κατά 99,9% δεν έφταιγε η κόπια αλλά ναι υπάρχουν αυτά τα σκηνικά, αν και γενικά είναι σπάνια.
                  The illusion of free will is an illusion.

                  Comment


                  • Βρήκα τι έφταιγε. Ήταν η beta όπως είπε ο Loggo.
                    :kill:

                    Comment


                    • Lomax!

                      Αναφέρθηκε πριν καιρό στο chatbox και είπα να το δοκιμάσω. Ασύλληπτα 2D animations!
                      Κατεβάστε το να θυμηθείτε τα παλιά!



                      Σε Windows XP παίζει μπόμπα. Αλλάξτε το display σε 16 bit. Δυστυχώς η full screen ανάλυση είναι πολύ χαμηλή, αλλά και πάλι βλέπεται.

                      Όπως και με άλλα 2D games, καλά σκεφτήκατε: Ένα HD remake θα ήταν τέλειο! Σκέφτεστε τέτοιο animation σε 720/1080p;;; :wha:
                      The illusion of free will is an illusion.

                      Comment


                      • Το κατεβάζω εγώ να δω τι φάση λέει... Ελπίζω να δουλεύει στα Win 7.
                        sigpic

                        Comment


                        • Ρε σεις, κατεβάστε την PS1 έκδοση του Lomax, epsxe, ανέβασμα ανάλυσης και φιλτράρισμα.
                          There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                          Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                          Comment


                          • To exw to lomax sto epsxe, apo ta agaphmena mou platforms.
                            "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                            But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                            Kindred, this blade and I.
                            "

                            "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                            Greek Gaming Videos
                            Greek Final Fantasy Forum

                            Comment


                            • Originally posted by Loggo View Post
                              Ρε σεις, κατεβάστε την PS1 έκδοση του Lomax, epsxe, ανέβασμα ανάλυσης και φιλτράρισμα.
                              Και λογικά όμως κόψιμο frames και 30fps, αλλά ναι, θα το κατεβάσω, δεν πιστεύω να χάνει πολύ! Εξάλλου στο αρχείο αρχείο που έβαλα λείπει και η μουσική.
                              The illusion of free will is an illusion.

                              Comment


                              • Originally posted by RyuGR
                                Σκέφτεστε τέτοιο animation σε 720/1080p;;;


                                Και μόνο στη σκέψη ****ώνω.

                                Comment

                                Working...
                                X